Visitors (8.x-2.17) - en to pt translation catalogue (148 entries)

en: Title
pt: Título

en: Pages
pt: Páginas

en: Operations
pt: Operações

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Comments
pt: Comentários

en: Date
pt: Data

en: Country
pt: País

en: Settings
pt: Configurações

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Region
pt: Região

en: Display
pt: Exibição

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: never
pt: nunca

en: 1 hour
pt: 1 hora

en: User
pt: Usuário

en: Year
pt: Ano

en: Never
pt: Nunca

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Papéis

en: Location
pt: Localização

en: Count
pt: Contar

en: Performance
pt: Desempenho

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: 1 day
pt: 1 dia

en: 1 year
pt: 1 ano

en: Month
pt: Mês

en: Day
pt: Dia

en: Role
pt: Papel

en: Users
pt: Usuários

en: Top pages
pt: Páginas mais visitadas

en: Recent hits
pt: Visitas recentes

en: City
pt: Cidade

en: Messages
pt: Mensagens

en: Countries
pt: Países

en: How many content items to display in "day" list.
pt: O número de itens exibidos na lista de "mais visitados do dia".

en: Hour
pt: Hora

en: Number of day's top views to display
pt: Número de itens exibidos na lista "mais visitados do dia"

en: Number of all time views to display
pt: Número de itens na lista "mais visitados, desde sempre"

en: Number of most recent views to display
pt: Número de itens exibidos na lista de últimos posts visitados

en: Hours
pt: Horas

en: Track
pt: Rastrear

en: details
pt: detalhes

en: Sort criteria
pt: Critérios de ordenação

en: Charts
pt: Gráficos

en: Privacy
pt: Privacidade

en: The specified date is invalid.
pt: A data especificada é inválida.

en: User Agent
pt: Agente do usuário

en: 3 hours
pt: 3 horas

en: 6 hours
pt: 6 horas

en: 1 week
pt: 1 semana

en: Postal Code
pt: CEP

en: 12 hours
pt: 12 horas

en: User activity
pt: Atividade do usuário

en: Pager
pt: Paginador

en: Number of views
pt: Número de visualizações

en: Domains
pt: Domínios

en: Show Unique Visitors
pt: Mostrar visitantes únicos

en: Show Published Nodes
pt: Mostrar páginas publicadas

en: Route
pt: Rota

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Add tracking to specific pages
pt: Adicionar rastreamento para páginas específicas

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: 2 weeks
pt: 2 semanas

en: Add tracking for specific roles
pt: Adicionar um controle para papéis específicos

en: Custom JavaScript code
pt: Código JavaScript personalizado

en: Code snippet (before)
pt: Trecho de código (antes)

en: Code snippet (after)
pt: Trecho de código (depois)

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
pt: Usuários são rastreados por padrão, mas você pode optar por desativar o rastreamento.

en: Enable user tracking
pt: Ativar rastreamento de usuário

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
pt: Usuários <em>não</em> são rastreados por padrão, mas você pode optar por ativar o rastreamento.

en: 1 view | @count views
pt[0]: 1 visualização
pt[1]: @count visualizações

en: Tracking
pt: Rastreamento

en: Processed @current out of @total.
pt: Processados @current de @total

en: Value type
pt: Tipo do valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
pt: Formato de data inválido.

en: Total views
pt: Total de visualizações

en: The total number of times the node has been viewed.
pt: O número total de vezes que o node foi acessado.

en: Views today
pt: Visualizações hoje

en: The total number of times the node has been viewed today.
pt: O número de vezes que o node foi acessado hoje.

en: The most recent time the node has been viewed.
pt: A data em que o node foi visitado pela última vez.

en: Visitors
pt: Visitantes

en: Filter criteria
pt: Critérios de filtragem

en: Popular content
pt: Conteúdo popular

en: How many content items to display in "all time" list.
pt: Quantos itens devem ser exibidos na lista "mais visitados, desde sempre".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
pt: Quantos itens exibir na lista "últimos posts visitados".

en: Today's:
pt: Hoje:

en: All time:
pt: Desde sempre:

en: Last viewed:
pt: Desde a última visualização:

en: View pages that have recently been visited.
pt: Ver páginas que foram visitadas recentemente.

en: View pages that have been hit frequently.
pt: Ver as páginas mais visitadas neste site.

en: Referer
pt: Referência

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pt: Um erro ocorreu ao processar %error_operation com os argumentos: @arguments

en: Not restricted
pt: Sem restrições

en: The number of visitors who have read the node.
pt: O número de visitantes que leu o node.

en: The number of visitors who have read the node today.
pt: O número de visitantes que leu o node hoje.

en: Last view
pt: Última visualização

en: The date on which a visitor last read the node.
pt: A data em que um visitante leu o node pela última vez.

en: Status message
pt: Mensagem de status

en: All pages except those listed
pt: Todas as páginas, exceto as listadas

en: Only the listed pages
pt: Apenas nas páginas listadas

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Especifique páginas usando suas URLs. Digite uma URL por linha. O caractere '*' serve como coringa. Por exemplo: %blog para a página de blogs e %blog-wildcard para todos os blogs pessoais. Use %front para a página inicial.

en: Not customizable
pt: Não é personalizável

en: Restricted to certain pages
pt: Restrito para certas páginas

en: View content hits
pt: Ver acessos ao conteúdo

en: Tracking scope
pt: Escopo de tracking

en: No customization allowed
pt: Não é permitido customizações

en: Links and downloads
pt: Links e downloads

en: A single domain (default)
pt: Um domínio único (padrão)

en: Domain: @domain
pt: Domínio: @domain

en: One domain with multiple subdomains
pt: Um Domínio com multiplos subdomínios

en: Examples: @domains
pt: Exemplos: @domains

en: All pages with exceptions
pt: Todas as páginas com exceções

en: Excepted: @roles
pt: Exceções: @roles

en: A single domain
pt: Um único domínio

en: Contextual filters
pt: Filtros contextuais

en: No privacy
pt: Sem privacidade

en: The text of the link.
pt: O texto do link.

en: Entity types
pt: Tipos de entidade

en: The %field date is required.
pt: A data %field é obrigatória.

en: The %field date is invalid.
pt: A data %field é inválida.

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
pt: Um intervalo à partir do tempo atual, tal como “@example1” ou “@example2”

en: The most recent time the node has been viewed
pt: O horário mais recente em que o node foi visualizado

en: To make sure the results are the same when switching to the other display, it is recommended to make sure the display:
pt: Para ter certeza de que os resultados são os mesmos ao mudar para o outro display, recomenda-se certificar-se de que o display:

en: Has a path.
pt: Tem um caminho.

en: Has the same filter criteria.
pt: Tem os mesmos critérios de filtro.

en: Has the same sort criteria.
pt: Tem os mesmos critérios de classificação.

en: Has the same pager settings.
pt: Possui as mesmas configurações de paginador.

en: Has the same contextual filters.
pt: Tem os mesmos filtros contextuais.

en: There are no path-based displays available.
pt: Não há visualizações baseadas nos caminhos disponíveis.

en: %current_display: The link in the %area area has no configured display.
pt: %current_display: O link na área %area não possui uma visualização configurada.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which no longer exists.
pt: %current_display: O link na área de %area aponta para a visualização %linked_display que não existe mais.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which does not have a path.
pt: %current_display: O link na área %area aponta para a visualização %linked_display que não possui um caminho.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which uses different settings than the %current_display display for: %unequal_options. To make sure users see the exact same result when clicking the link, please check that the settings are the same.
pt: %current_display: O link na área %area aponta para a exibição %linked_display que usa configurações diferentes da exibição %current_display para: %unequal_options. Para garantir que os usuários vejam exatamente o mesmo resultado ao clicar no link, verifique se as configurações são as mesmas.
