Visitors (8.x-2.17) - en to ro translation catalogue (105 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Pages
ro: Pagini

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Comments
ro: Comentarii

en: Date
ro: Data

en: Country
ro: Țară

en: Settings
ro: Setări

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: Default
ro: Implicit

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Region
ro: Regiune

en: Display
ro: Afișaj

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: never
ro: nicioadă

en: 1 hour
ro: 1 oră

en: User
ro: Utilizator

en: Year
ro: Anul

en: Never
ro: Niciodată

en: To
ro: Către

en: From
ro: De la

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Roles
ro: Roluri

en: Location
ro: Locația

en: Count
ro: Contor

en: Nodes
ro: Noduri

en: Performance
ro: Performanță

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: 1 day
ro: 1 zi

en: 1 year
ro: 1 an

en: Month
ro: Lună

en: Day
ro: Zi

en: Role
ro: Rol

en: Users
ro: Utilizatori

en: Top pages
ro: Top pagini

en: Recent hits
ro: Vizite recente

en: City
ro: Oraş/Sector

en: Latitude
ro: Latitudine

en: Longitude
ro: Longitudine

en: Messages
ro: Mesaje

en: How many content items to display in "day" list.
ro: Câte elemente să fie afişate în lista "zi".

en: Hour
ro: Oră

en: Number of day's top views to display
ro: Numărul de zile la care se afişează cel mai vizitat pe zi

en: Number of all time views to display
ro: Numărul de vizite ale tuturor timpurilor

en: Number of most recent views to display
ro: Numărul afişărilor recente

en: Track
ro: Urmăreşte

en: details
ro: detalii

en: Sort criteria
ro: Criterii de sortare

en: Hits
ro: Vizite

en: The specified date is invalid.
ro: Data specificată este incorectă.

en: 1 week
ro: 1 săptămână

en: User activity
ro: Activitatea utilizatorului

en: Pager
ro: Paginator

en: Number of views
ro: Numărul de afişări

en: Route
ro: Rută

en: Error message
ro: Mesaj de eroare

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: Warning message
ro: Mesaj avertizare

en: 1 view | @count views
ro[0]: 1 vizualizare
ro[1]: @count vizualizări

en: Value type
ro: Tipul valorii

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ro: O dată în orice format ligibil de calculator. CCYY-MM-DD HH:MM:SS este preferat.

en: Invalid date format.
ro: Format de dată invalid.

en: Total views
ro: Numărul total de views-uri

en: The total number of times the node has been viewed.
ro: Numărul total de vizualizări ale nodului.

en: Views today
ro: Afişări azi

en: The total number of times the node has been viewed today.
ro: Numărul total de vizualizări ale nodului astăzi.

en: The most recent time the node has been viewed.
ro: Cel mai recent moment când nodul a fost vizualizat.

en: Visitors
ro: Vizitatori

en: Filter criteria
ro: Criterii de filtrare

en: Popular content
ro: Conţinut popular

en: How many content items to display in "all time" list.
ro: Câte lemente conţinut să fie afişate în lista "all time".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
ro: Câte articole să afişez în lista "afişate recent".

en: Today's:
ro: Azi:

en: All time:
ro: De la început:

en: Last viewed:
ro: Ultimele afişate:

en: View pages that have recently been visited.
ro: Vizualizează paginile care au fost recent vizitate.

en: View pages that have been hit frequently.
ro: Vizualizează paginile care au fost atinse frecvent.

en: Referer
ro: Sursa

en: Not restricted
ro: Nerestricționat

en: The number of visitors who have read the node.
ro: Numărul vizitatorilor care au citit nodul.

en: The number of visitors who have read the node today.
ro: Numărul vizitatorilor care au citit nodul astăzi.

en: Last view
ro: Ultima afişare

en: The date on which a visitor last read the node.
ro: Data în care un vizitator a citit ultima dată nodul.

en: Status message
ro: Mesaj de stare

en: All pages except those listed
ro: Pe toate paginile cu excepţia celor listate

en: Only the listed pages
ro: Numai în paginile listate

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Se specifică paginile folosind căile lor. Se introduce o cale per linie. Caracterul '*' este universal. Căi de exemplificare sunt %blog pentru pagina blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Not customizable
ro: Nu se poate personaliza

en: Restricted to certain pages
ro: Limitat la anumite pagini

en: View content hits
ro: Vizualizări conținut

en: Contextual filters
ro: Filtre contextuale

en: Entity types
ro: Tipuri de entități

en: The %field date is required.
ro: Data câmpului %field este necesară.

en: The %field date is invalid.
ro: Data câmpului %field nu este validă.

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
ro: Un decalaj de la momentul curent, ca "@example1" sau "@example2"

en: The most recent time the node has been viewed
ro: Data cea mai recentă la care nodul a fost văzut
