Visitors (8.x-2.19) - en to ar translation catalogue (110 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Pages
ar: الصفحات

en: Operations
ar: عمليات

en: Type
ar: النوع

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Comments
ar: التعليقات

en: Version
ar: النسخة

en: Date
ar: التاريخ

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Monthly
ar: شهرياً

en: Country
ar: الدولة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Region
ar: المنطقة

en: Display
ar: العرض

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: never
ar: أبدا

en: ID
ar: المعرف ID

en: Paths
ar: مسارات

en: User
ar: المستخدم

en: All
ar: الكل

en: Year
ar: السنة

en: Host
ar: المستضيف

en: Never
ar: أبدا

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Visibility
ar: الرؤية

en: Roles
ar: الأدوار

en: Location
ar: الموضع

en: Count
ar: العدد

en: Nodes
ar: العقد

en: Performance
ar: الأداء

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Month
ar: بالشهر

en: Details
ar: التفاصيل

en: Desc
ar: تنازلي

en: Day
ar: باليوم

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Role
ar: الدور

en: Users
ar: المستخدمين

en: Top pages
ar: أشهر الصفحات

en: Recent hits
ar: الطلبات الحديثة

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Full
ar: كامل

en: Messages
ar: الرسائل

en: Countries
ar: الدول

en: Browser
ar: المتصفّح

en: How many content items to display in "day" list.
ar: عدد العناصر التي ستعرض في قائمة "اليوم".

en: Hour
ar: الساعة

en: Number of day's top views to display
ar: عدد أشهر ما عرض اليوم

en: Number of all time views to display
ar: عدد أشهر ما عرض في عمر الموقع

en: Number of most recent views to display
ar: عدد أحدث ما عرض

en: Track
ar: تتبع

en: details
ar: تفاصيل

en: Sort criteria
ar: معايير الترتيب

en: Hits
ar: الطلبات

en: The specified date is invalid.
ar: التاريخ المحدد باطل.

en: Apply
ar: تطبيق

en: User activity
ar: نشاط المستخدم

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Number of views
ar: عدد مرات العرض

en: Route
ar: الطريق

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: Invalid date format.
ar: صيغة التاريخ غير صحيحة

en: Total views
ar: مجموع المشاهدات

en: Views today
ar: مشاهدة اليوم

en: - All -
ar: - الكل -

en: Visitors
ar: الزوار

en: Filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Popular content
ar: المحتوى المشهور

en: How many content items to display in "all time" list.
ar: عدد العناصر التي ستعرض في قائمة "في عمر الموقع".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
ar: عدد العناصر التي ستعرض في قائمة "المعروض حديثا".

en: Today's:
ar: اليوم:

en: All time:
ar: في عمر الموقع:

en: Last viewed:
ar: آخر ما عرض:

en: View pages that have recently been visited.
ar: اعرض الصفحات التي طلبت مؤخرا.

en: View pages that have been hit frequently.
ar: اعرض الصفحات التي تطلب كثيرا.

en: Show icon
ar: أظهر الأيقونة

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ar: حدث خطأ اثناء معالجة  %error_operation في وسائط : @arguments

en: Not restricted
ar: غير مقيد

en: The number of visitors who have read the node.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة.

en: The number of visitors who have read the node today.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة اليوم.

en: Last view
ar: آخر مشاهدة

en: The date on which a visitor last read the node.
ar: تاريخ آخر قراءة للمشاركة.

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: All pages except those listed
ar: كل الصفحات باستثناء تلك المدرجة في القائمة

en: Only the listed pages
ar: فقط الصفحات المدرجة في القائمة

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: حدد الصفحات باستخدام المسارات الخاصة بها، أدخل مسار واحد في كل سطر. العلامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. مثلاً %blog لمسار المدونة و %blog-wildcard لأي مدونة شخصية. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Not customizable
ar: غير قابل للتخصيص

en: Restricted to certain pages
ar: خاضع لبعض الصفحات

en: View content hits
ar: عرض طلبات المحتوى

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Entity types
ar: أنواع الكيانات

en: Unique Visitors
ar: الزوار
