Visitors (8.x-2.19) - en to pt translation catalogue (170 entries)

en: Title
pt: Título

en: Pages
pt: Páginas

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Comments
pt: Comentários

en: Version
pt: Versão

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Monthly
pt: Por mês

en: Country
pt: País

en: Settings
pt: Definições

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda

en: Tuesday
pt: Terça

en: Wednesday
pt: Quarta

en: Thursday
pt: Quinta

en: Friday
pt: Sexta

en: Saturday
pt: Sábado

en: Region
pt: Região

en: Display
pt: Mostrar

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: never
pt: nunca

en: 1 hour
pt: 1 hora

en: Paths
pt: Caminhos

en: User
pt: Utilizador

en: All
pt: Todos

en: Year
pt: Ano

en: Host
pt: Servidor

en: Never
pt: Nunca

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Location
pt: Localização

en: Count
pt: Contagem

en: Nodes
pt: Nós

en: Performance
pt: Desempenho

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: 1 day
pt: 1 dia

en: 1 year
pt: 1 ano

en: Month
pt: Mês

en: Details
pt: Detalhes

en: Day
pt: Dia

en: Configuration
pt: Configuração

en: Role
pt: Grupo

en: Users
pt: Utilizadores

en: Top pages
pt: Páginas mais vistas

en: Recent hits
pt: Exibições recentes

en: City
pt: Município/Concelho

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Full
pt: Completo

en: Messages
pt: Mensagens

en: Countries
pt: Países

en: Browser
pt: Navegador

en: How many content items to display in "day" list.
pt: Quantos itens de conteúdo deverão ser exibidos na lista "diária".

en: Hour
pt: Hora

en: Configurations
pt: Configurações

en: Number of day's top views to display
pt: Número de ligações a exibir no top de visualizações diárias

en: Number of all time views to display
pt: Número das maiores visualizações de sempre a serem exibidas

en: Number of most recent views to display
pt: Número das visualizações mais recentes a serem exibidas

en: Hours
pt: Horas

en: Engine
pt: Motor

en: Track
pt: Monitorizar

en: All pages
pt: Todas as páginas

en: details
pt: Detalhes

en: Sort criteria
pt: Critérios de ordenação

en: Charts
pt: Gráficos

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Hits
pt: Exibições

en: The specified date is invalid.
pt: A data indicada é inválida.

en: User Agent
pt: Utilizador Agente

en: Apply
pt: Aplicar

en: 3 hours
pt: 3 horas

en: 6 hours
pt: 6 horas

en: Day of Month
pt: Dia do mês

en: Day of Week
pt: Dia da semana

en: 1 week
pt: 1 semana

en: Postal Code
pt: Código Postal

en: User activity
pt: Atividade do utilizador

en: Pager
pt: Paginador

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Family
pt: Sobrenome

en: Number of views
pt: Número de visualizações

en: Domains
pt: Domínios

en: Show Unique Visitors
pt: Mostrar visitantes únicos

en: Show Published Nodes
pt: Mostrar nós publicados

en: Route
pt: Rota

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: 2 weeks
pt: 2 semanas

en: Custom JavaScript code
pt: Código JavaScript personalizado

en: 1 view | @count views
pt[0]: 1 visualização
pt[1]: @count visualizações

en: Tracking
pt: Rastreamento

en: Value type
pt: Tipo de valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
pt: Formato de data inválido

en: Total views
pt: Total de visualizações

en: The total number of times the node has been viewed.
pt: O número total de vezes que o node foi acedido.

en: Views today
pt: Visualizações hoje

en: The total number of times the node has been viewed today.
pt: O número de vezes que o node foi acedido hoje.

en: The most recent time the node has been viewed.
pt: A data em que o node foi visitado pela última vez.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Visitors
pt: Visitantes

en: Filter criteria
pt: Critérios de filtragem

en: Popular content
pt: Conteúdos populares

en: How many content items to display in "all time" list.
pt: Quantos itens de conteúdo deverão ser exibidos na lista "desde sempre".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
pt: Quantos itens de conteúdo deverão ser exibidos na lista "visualizações recentes".

en: Today's:
pt: Hoje:

en: All time:
pt: Desde sempre:

en: Last viewed:
pt: Última visualização:

en: View pages that have recently been visited.
pt: Exibir páginas que foram visitadas recentemente.

en: View pages that have been hit frequently.
pt: Exibir páginas que foram exibidas frequentemente.

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Show Total Visitors
pt: Mostrar o total de visitantes

en: Show Total Visitors.
pt: Mostrar o total de visitantes.

en: Show Unique Visitors based on their IP.
pt: Mostrar visitantes únicos baseado em seu IP.

en: Show Registered Users.
pt: Mostrar utilizadores registados.

en: Show Last Registered User
pt: Mostrar últimos utilizadores registados

en: Show Last Registered User.
pt: Mostrar últimos utilizadores registados.

en: Visitors settings
pt: Definições de visitantes

en: Configure visitors settings.
pt: Configurar as definições de visitantes.

en: Referer
pt: Referenciador

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pt: Ocorreu um erro enquanto se processava %error_operation com os argumentos: @arguments

en: Not restricted
pt: Não restringido

en: The number of visitors who have read the node.
pt: O número de visitantes que leu o nó.

en: The number of visitors who have read the node today.
pt: O número de visitantes que leu hoje o nó.

en: Last view
pt: Última visualização

en: The date on which a visitor last read the node.
pt: O data em que o último visitante leu o nó.

en: Status message
pt: Mensagem de estado

en: All pages except those listed
pt: Em todas as páginas excepto nas páginas listadas

en: Only the listed pages
pt: Apenas nas páginas listadas

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Introduza uma página por linha usando o seu caminho (<em>path</em>). O carácter '*' é um carácter universal. Exemplos de caminhos são %blog para a página de blogue e %blog-wildcard para todas as páginas pessoais de blogue. %front é a página principal.

en: Not customizable
pt: Não personalizável

en: Restricted to certain pages
pt: Restringido a determinadas páginas

en: View content hits
pt: Ver acessos ao conteúdo

en: Default (@default)
pt: Predefinido (@default)

en: Domain: @domain
pt: Domínio: @domain

en: Examples: @domains
pt: Exemplos: @domains

en: Excepted: @roles
pt: Exceção: @roles

en: Contextual filters
pt: Filtros contextuais

en: The text of the link.
pt: O texto do link

en: Entity types
pt: Tipos de entidades

en: Displaying @start - @end of @total
pt: Exibindo @start - @end of @total

en: The %field date is required.
pt: O %field da data é obrigatório.

en: The %field date is invalid.
pt: O %field da data é inválido.

en: Track User ID
pt: Rastrear ID do utilizador

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
pt: Um desvio a partir do tempo atual, como "@example1" ou "@example2".

en: The most recent time the node has been viewed
pt: A última vez em que o nó foi visualizado

en: The display ID of the view display to link to.
pt: O ID de exibição da view para vincular.

en: To make sure the results are the same when switching to the other display, it is recommended to make sure the display:
pt: Para garantir que os resultados sejam os mesmos ao alternar para o outro display, é recomendável certificar-se de que o display:

en: Has a path.
pt: Tem um caminho.

en: Has the same filter criteria.
pt: Tem os mesmos critérios de filtro.

en: Has the same sort criteria.
pt: Tem os mesmos critérios de classificação.

en: Has the same pager settings.
pt: Possui as mesmas configurações do paginador.

en: Has the same contextual filters.
pt: Possui os mesmos filtros contextuais.

en: There are no path-based displays available.
pt: Não há exibições baseadas em caminhos disponíveis.

en: %current_display: The link in the %area area has no configured display.
pt: %current_display: O link na área %area não tem exibição configurada.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which no longer exists.
pt: %current_display: O link na área %area aponta para a exibição %linked_display que não existe mais.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which does not have a path.
pt: %current_display: O link na área %area aponta para a exibição %linked_display, que não possui um caminho definido.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which uses different settings than the %current_display display for: %unequal_options. To make sure users see the exact same result when clicking the link, please check that the settings are the same.
pt: %current_display: A ligação na área %area aponta para a visualização %linked_display que usa configurações diferentes da exibição %current_display para: %unequal_options. Para garantir que os utilizadores vejam exatamente o mesmo resultado ao clicar no link, verifique se as configurações são as mesmas.

en: The label of the link.
pt: O rótulo do link.
