Visitors (8.x-2.20) - en to fi translation catalogue (444 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: Pages
fi: Sivut

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Language
fi: Kieli

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Reset
fi: Palauta

en: Hourly
fi: Tunneittain

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Weekly
fi: Viikoittain

en: Monthly
fi: Kuukausittain

en: Country
fi: Maa

en: Settings
fi: Asetukset

en: Label
fi: Tunnus

en: Save
fi: Tallenna

en: Default
fi: Oletus

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Path
fi: Polku

en: Region
fi: Alue

en: Display
fi: Näyttö

en: Advanced settings
fi: Edistyneet asetukset

en: never
fi: ei koskaan

en: Total
fi: Yhteensä

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: User
fi: Käyttäjä

en: All
fi: Kaikki

en: Year
fi: Vuosi

en: Host
fi: Isäntä

en: Never
fi: Ei koskaan

en: To
fi: Osoitteeseen

en: From
fi: Lähettäjä

en: Visibility
fi: Näkyvyys

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Count
fi: Laskuri

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: 1 day
fi: 1 päivä

en: Month
fi: Kuukausi

en: Egypt
fi: Egypti

en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

en: Cuba
fi: Kuuba

en: Brazil
fi: Brasilia

en: Jamaica
fi: Jamaika

en: Japan
fi: Japani

en: Navajo
fi: navajo

en: Poland
fi: Puola

en: Portugal
fi: Portugali

en: Turkey
fi: Turkki

en: Week
fi: Viikko

en: Day
fi: Päivä

en: January
fi: Tammikuu

en: February
fi: Helmikuu

en: March
fi: Maaliskuu

en: April
fi: Huhtikuu

en: May
fi: Toukokuu

en: June
fi: Kesäkuu

en: July
fi: Heinäkuu

en: August
fi: Elokuu

en: September
fi: Syyskuu

en: October
fi: Lokakuu

en: November
fi: Marraskuu

en: December
fi: Joulukuu

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Role
fi: Rooli

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Referrer
fi: Viittaaja

en: Top pages
fi: Suosituimmat sivut

en: Recent hits
fi: Viimeisimmät vierailut

en: Flag
fi: Lippu

en: City
fi: Kaupunki

en: Latitude
fi: Leveyspiiri

en: Longitude
fi: Pituuspiiri

en: Germany
fi: Saksa

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Full
fi: Kokonainen

en: Afghanistan
fi: Afganistan

en: American Samoa
fi: Amerikan Samoa

en: Antarctica
fi: Etelämanner

en: Antigua and Barbuda
fi: Antigua ja Barbuda

en: Argentina
fi: Argentiina

en: Austria
fi: Itävalta

en: Azerbaijan
fi: Azerbaidzhan

en: Bahamas
fi: Bahama

en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

en: Belgium
fi: Belgia

en: Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia ja Hertsegovina

en: Bouvet Island
fi: Bouvet-saari

en: Cambodia
fi: Kambodža

en: Cameroon
fi: Kamerun

en: Canada
fi: Kanada

en: Cayman Islands
fi: Caymansaaret

en: Central African Republic
fi: Keski-Afrikka

en: China
fi: Kiina

en: Christmas Island
fi: Joulusaari

en: Cocos (Keeling) Islands
fi: Kookossaaret (Keeling)

en: Colombia
fi: Kolumbia

en: Comoros
fi: Komorit

en: Congo
fi: Kongo

en: Cook Islands
fi: Cookinsaaret

en: Cyprus
fi: Kypros

en: Denmark
fi: Tanska

en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen Tasavalta

en: Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinea

en: Estonia
fi: Viro

en: Ethiopia
fi: Etiopia

en: Faroe Islands
fi: Färsaaret

en: Finland
fi: Suomi

en: France
fi: Ranska

en: French Guiana
fi: Ranskan Guiana

en: French Polynesia
fi: Ranskan Polynesia

en: Greece
fi: Kreikka

en: Greenland
fi: Grönlanti

en: Heard Island and McDonald Islands
fi: Heard- ja McDonaldinsaaret

en: Hungary
fi: Unkari

en: Iceland
fi: Islanti

en: India
fi: Intia

en: Iraq
fi: Irak

en: Ireland
fi: Irlanti

en: Italy
fi: Italia

en: Jordan
fi: Jordania

en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

en: Kyrgyzstan
fi: Kirgisia

en: Lebanon
fi: Libanon

en: Lithuania
fi: Liettua

en: Luxembourg
fi: Luxemburg

en: Madagascar
fi: Madagaskar

en: Malaysia
fi: Malesia

en: Maldives
fi: Malediivit

en: Marshall Islands
fi: Marshallinsaaret

en: Mexico
fi: Meksiko

en: Monaco
fi: Monako

en: Morocco
fi: Marokko

en: Mozambique
fi: Mozambik

en: Netherlands
fi: Hollanti

en: New Caledonia
fi: Uusi-Kaledonia

en: Norfolk Island
fi: Norfolkinsaari

en: Northern Mariana Islands
fi: Pohjois-Mariaanit

en: Norway
fi: Norja

en: Papua New Guinea
fi: Papua-Uusi-Guinea

en: Philippines
fi: Filippiinit

en: Russia
fi: Venäjä

en: Rwanda
fi: Ruanda

en: Saudi Arabia
fi: Saudiarabia

en: Seychelles
fi: Seychellit

en: Solomon Islands
fi: Solomonsaaret

en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fi: Etelä-Georgia ja Eteläiset Sandwichsaaret

en: Spain
fi: Espanja

en: Suriname
fi: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
fi: Svalbard ja Jan Mayen

en: Sweden
fi: Ruotsi

en: Switzerland
fi: Sveitsi

en: Syria
fi: Syyria

en: Tajikistan
fi: Tadžikistan

en: Tanzania
fi: Tansania

en: Thailand
fi: Thaimaa

en: Trinidad and Tobago
fi: Trinidad ja Tobago

en: Turks and Caicos Islands
fi: Turks- ja Caicossaaret

en: Ukraine
fi: Ukraina

en: United Arab Emirates
fi: Yhdistyneet arabiemiirikunnat

en: United Kingdom
fi: Yhdistynyt Kuningaskunta

en: United States
fi: Yhdysvallat

en: United States Minor Outlying Islands
fi: Yhdysvaltojen erillisalueet

en: Wallis and Futuna
fi: Wallis ja Futuna

en: Yemen
fi: Jemen

en: Zambia
fi: Sambia

en: Arabic
fi: arabia

en: English
fi: englanti

en: French
fi: ranska

en: Italian
fi: italia

en: Spanish
fi: espanja

en: Japanese
fi: japani

en: Korean
fi: korea

en: Messages
fi: Viestit

en: Browser
fi: Selain

en: How many content items to display in "day" list.
fi: Kuinka monta kirjoitusta näytetään "Tämänpäiväiset" -listassa

en: Hour
fi: Tunti

en: Number of day's top views to display
fi: Päivän suosituimpien määrä

en: Number of all time views to display
fi: Kaikkien aikojen suosituimpien määrä

en: Number of most recent views to display
fi: Viimeksi katsottujen määrä

en: Visitor
fi: Vierailija

en: Track
fi: Seuranta

en: Aland Islands
fi: Ahvenanmaa

en: Brunei Darussalam
fi: Brunei

en: Fiji
fi: Fidži

en: Saint Kitts and Nevis
fi: Saint Kitts ja Nevis

en: Sao Tome and Principe
fi: Sao Tome ja Principe

en: French Southern Territories
fi: Ranskan eteläiset alueet

en: Saint Vincent and the Grenadines
fi: Saint Vincent ja Grenadiinit

en: details
fi: yksityiskohdat

en: Privacy
fi: Yksityisyys

en: The specified date is invalid.
fi: Päiväys on virheellinen.

en: Apply
fi: Käytä

en: British Indian Ocean Territory
fi: Brittiläinen Intian valtameren alue

en: Croatia
fi: Kroatia

en: Korea, Republic of
fi: Etelä-Korea

en: Lao People's Democratic Republic
fi: Laos

en: Moldova, Republic of
fi: Moldova

en: Western Sahara
fi: Länsi-Sahara

en: Day of Month
fi: Kuukaudenpäivä

en: Day of Week
fi: Viikonpäivä

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: 1 week
fi: 1 viikko

en: Server
fi: Palvelin

en: Brand
fi: Brändi

en: 3 days
fi: 3 päivää

en: Pager
fi: Sivutus

en: Falkland Islands (Malvinas)
fi: Falkland-saaret

en: Bulgarian
fi: bulgaria

en: Croatian
fi: kroatia

en: Czech
fi: tšekki

en: Danish
fi: tanska

en: Dutch
fi: hollanti

en: Finnish
fi: suomi

en: German
fi: saksa

en: Hungarian
fi: unkari

en: Indonesian
fi: indonesia

en: Polish
fi: puola

en: Romanian
fi: romania

en: Russian
fi: venäjä

en: Slovak
fi: slovakki

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Turkish
fi: turkki

en: Number of views
fi: Katselukerrat

en: Domains
fi: Domainit

en: Lithuanian
fi: liettua

en: Route
fi: Reitti

en: Error message
fi: Virheviesti

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: 2 days
fi: 2 päivää

en: Add tracking to specific pages
fi: Lisää jäljitys valituille sivuille

en: Isle of Man
fi: Man-saari

en: Saint Pierre and Miquelon
fi: Saint Pierre ja Miquelon

en: Afar
fi: afar

en: Somali
fi: somali

en: Komi
fi: komi

en: Warning message
fi: Varoitusviesti

en: Timor-Leste
fi: Itä-Timor

en: Decimal point
fi: Desimaalipiste

en: 2 weeks
fi: 2 viikkoa

en: Add tracking for specific roles
fi: Lisää jäljitys valituille rooleille

en: Track translation sets as one unit
fi: Jäljitä käännössarjat yhtenä yksikkönä

en: When a node is part of a translation set, record statistics for the originating node instead. This allows for a translation set to be treated as a single unit.
fi: Jos solmu on osa käännössarjaa, kirjaa tilastot alkuperäiselle solmulle eikä käännökselle. Tämä mahdollistaa käännössarjojen käsittelyn yksittäisinä yksikköinä.

en: Custom JavaScript code
fi: Muokattu Javascript-koodi

en: Code snippet (before)
fi: Koodinpätkä (ennen)

en: Code snippet (after)
fi: Koodinpätkä (jälkeen)

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
fi: Käyttäjie seuranta on oletusarvoisesti päällä mutta voit estää seurannan omalla kohdallasi.

en: Enable user tracking
fi: Ota käyttöön käyttäjien seuranta

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
fi: Käyttäjiä ei oletusarvoisesti seurata mutta voit erikseen ottaa käyttöön seurannan.

en: 1 view | @count views
fi[0]: 1 katselukerta
fi[1]: @count katselukertaa

en: Hindi
fi: hindi

en: Processed @current out of @total.
fi: Prosessoitu @current (@total).

en: Abbreviation
fi: Lyhennetty muoto

en: Round
fi: Pyöristä

en: Value type
fi: Arvon tyyppi

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fi: Järjestelmän luettavassa muodossa oleva päivämäärä. Suositeltu muoto: CCYY-MM-DD HH:MM:SS

en: Invalid date format.
fi: Epäkelpo päivämäärämuoto.

en: Total views
fi: Katselukertojen kokonaismäärä

en: The total number of times the node has been viewed.
fi: Solmun lukukertojen kokonaismäärä.

en: Views today
fi: Katsottu tänään

en: The total number of times the node has been viewed today.
fi: Solmun lukukertojen määrä tänään.

en: The most recent time the node has been viewed.
fi: Solmun viimeisimmän katselukerran ajankohta.

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Visitors
fi: Vierailijat

en: Filter criteria
fi: Suodatinkriteerit

en: Catalan
fi: katalaani

en: Avestan
fi: avestan

en: Afrikaans
fi: afrikaans

en: Akan
fi: akan

en: Amharic
fi: amhara

en: Assamese
fi: assam

en: Aymara
fi: aimara

en: Azerbaijani
fi: azeri

en: Bashkir
fi: baškiiri

en: Belarusian
fi: valko-venäjä

en: Bihari
fi: biharin kieli

en: Bislama
fi: bislama

en: Bambara
fi: bambara

en: Bengali
fi: bengali

en: Breton
fi: bretoni

en: Bosnian
fi: bosnia

en: Chechen
fi: tšetšeeni

en: Chamorro
fi: chamorro

en: Corsican
fi: korsika

en: Cree
fi: cree

en: Chuvash
fi: tšuvassi

en: Welsh
fi: kymri

en: Ewe
fi: ewe

en: Esperanto
fi: esperanto

en: Estonian
fi: viro (eesti)

en: Basque
fi: baski (euskara)

en: Irish
fi: iiri

en: Galician
fi: galego

en: Gujarati
fi: gudžarati (gujarati)

en: Manx
fi: manx

en: Hausa
fi: hausa

en: Hiri Motu
fi: hiri motu

en: Armenian
fi: armenia

en: Herero
fi: herero

en: Interlingua
fi: interlingua

en: Interlingue
fi: interlingua

en: Igbo
fi: igbo

en: Icelandic
fi: islanti

en: Inuktitut
fi: inuktitut

en: Javanese
fi: jaava

en: Georgian
fi: georgia

en: Kongo
fi: kongo

en: Kikuyu
fi: kikuyu

en: Kwanyama
fi: kwanyama

en: Kazakh
fi: kazak

en: Kannada
fi: kannada

en: Kanuri
fi: kanuri

en: Kashmiri
fi: kashmir

en: Kurdish
fi: kurdi

en: Cornish
fi: korni

en: Latin
fi: latina

en: Luxembourgish
fi: luxemburg

en: Lingala
fi: lingala

en: Latvian
fi: latvia (lätti)

en: Malagasy
fi: malagassi

en: Marshallese
fi: marshalli

en: Macedonian
fi: makedonia

en: Malayalam
fi: malajalam

en: Mongolian
fi: mongoli

en: Malay
fi: malaiji

en: Maltese
fi: malta

en: Burmese
fi: burma

en: Nepali
fi: nepali

en: Ndonga
fi: ndonga

en: Norwegian Bokmål
fi: norja, bokmål

en: Norwegian Nynorsk
fi: norja, nynorsk

en: Chichewa
fi: chichewa

en: Occitan
fi: oksitaani

en: Oromo
fi: oromo

en: Oriya
fi: orija

en: Ossetian
fi: ossetia

en: Pashto
fi: paštu

en: Quechua
fi: ketšua (quechua)

en: Kirundi
fi: kirundi

en: Kinyarwanda
fi: ruanda

en: Sardinian
fi: sardinia

en: Sindhi
fi: sindhi

en: Northern Sami
fi: pohjoissaame

en: Sango
fi: sango

en: Samoan
fi: samoa

en: Shona
fi: shona

en: Albanian
fi: albania

en: Serbian
fi: serbia

en: Swahili
fi: swahili

en: Tamil
fi: tamili

en: Telugu
fi: telugu

en: Tajik
fi: tadžikki

en: Thai
fi: thai

en: Tigrinya
fi: tigrinja

en: Turkmen
fi: turkmeeni

en: Tagalog
fi: tagalog

en: Tsonga
fi: tsonga

en: Tatar
fi: tataari

en: Twi
fi: twi

en: Tahitian
fi: tahiti

en: Ukrainian
fi: ukraina

en: Urdu
fi: urdu

en: Uzbek
fi: uzbekki

en: Venda
fi: venda

en: Vietnamese
fi: vietnam

en: Wolof
fi: wolof

en: Xhosa
fi: kafferi (xhosa, hosa)

en: Yiddish
fi: jiddiš (jiddi)

en: Yoruba
fi: joruba

en: Zhuang
fi: zhuang

en: Zulu
fi: zulu

en: Popular content
fi: Suosituin sisältö

en: How many content items to display in "all time" list.
fi: Montako kirjoitusta näytetään "Kaikkiaan"-listassa?

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
fi: Montako kirjoitusta näytetään "Viimeksi katsottu" -listassa?

en: Today's:
fi: Tämänpäiväiset:

en: All time:
fi: Kaikkiaan:

en: Last viewed:
fi: Viimeksi luettu:

en: View pages that have recently been visited.
fi: Tarkastele sivuja, joilla on vierailtu äskettäin.

en: View pages that have been hit frequently.
fi: Tarkastele sivuja, joilla vieraillaan usein.

en: « First
fi: « Ensimmäinen

en: Last »
fi: Viimeinen »

en: Referer
fi: Viittaaja

en: Not restricted
fi: Ei rajoitettu

en: The number of visitors who have read the node.
fi: Solmun lukeneiden vierailijoiden lukumäärä.

en: The number of visitors who have read the node today.
fi: Kuinka moni käyttäjä on lukenut solmun tänään.

en: Last view
fi: Viimeisin katselukerta

en: The date on which a visitor last read the node.
fi: Solmun viimeisimmän lukukerran päivämäärä.

en: Saint Martin (French part)
fi: Saint Martin (Ranskalainen osa)

en: Status message
fi: Tilanneviesti

en: All pages except those listed
fi: Kaikki paitsi listatut sivut

en: Only the listed pages
fi: Vain listatut sivut

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fi: Määrittele sivut käyttäen niiden polkuja. Syötä yksi riviä kohti. Merkki '*' toimii villinä korttina. Esimerkkeinä %blog blogeille tai %blog-villikortti jokaiselle henkilökohtaiselle blogille. %front on etusivu.

en: Not customizable
fi: Ei mukautettavissa

en: Restricted to certain pages
fi: Rajoitettu tiettyihin sivuihin

en: View content hits
fi: Näytä sisällön katselukerrat

en: Transfer
fi: Siirrä

en: Virgin Islands, British
fi: Brittiläiset Neitsytsaaret

en: Kyrgyz
fi: Kirgiisi

en: Khmer
fi: Khmeeri

en: Default (@default)
fi: Oletus (@default)

en: Format plural
fi: Formatoi monikko

en: Tracking scope
fi: Jäljitystapa

en: Allow users to customize tracking on their account page
fi: Salli käyttäjien kustomoida seurantaa käyttäjäprofiilisivuillaan

en: No customization allowed
fi: Kustomointi on estetty

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
fi: Seuranta päällä oletuksena, käyttäjät joilla on %permission oikeus voivat ohittaa asetuksen

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
fi: Seuranta pois päältä oletuksena, käyttäjät joilla on %permission oikeus voivat ohittaa asetuksen

en: Links and downloads
fi: Linkit ja lataukset

en: Opt-in or out of tracking
fi: Estä tai salli seuranta

en: On by default with opt out
fi: Päällä oletuksena, seurannan estäminen on mahdollista

en: Off by default with opt in
fi: Pois päältä oletuksena, seurannan salliminen on mahdollista

en: What are you tracking?
fi: Mitä jäljität?

en: A single domain (default)
fi: Yksittäinen domain (oletus)

en: One domain with multiple subdomains
fi: Yksitäinen domain jolla on useampia alidomaineja

en: Examples: @domains
fi: Esimerkkejä: @domains

en: Add to the selected roles only
fi: Lisää vain valituille rooleille

en: Add to every role except the selected ones
fi: Lisää kaikille rooleille paitsi valituille

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
fi: Jos yksikään rooleista ei ole valittuna, kaikkia käyttäjiä seurataan. Jos käyttäjällä on jokin valituista rooleista, käyttäjää seurataan (tai ei seurata, ylläolevasta asetuksesta riippuen).

en: All pages with exceptions
fi: Kaikki sivut poikkeuksin

en: Excepted: @roles
fi: Poikkeukset: @roles

en: A single domain
fi: Yksittäinen domain

en: Contextual filters
fi: Sisältöriippuvaiset suodattimet

en: No privacy
fi: Ei yksityisyyttä

en: Thousands marker
fi: Tuhansien merkki

en: Côte d'Ivoire
fi: Norsunluurannikko

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
fi: Saint Helena, Ascension ja Tristan da Cunha

en: Entity types
fi: Entiteettityypit

en: Language Code
fi: Kielikoodi

en: Uyghur
fi: Uiguuri

en: South Sudan
fi: Etelä-Sudan

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
fi: Sint Eustatius

en: Sint Maarten (Dutch part)
fi: Sint Maarten

en: The %field date is required.
fi: Päivämääräkenttä %field on pakollinen.

en: The %field date is invalid.
fi: Päivämääräkenttä %field on epäkelpo.

en: Plural variants
fi: Monikot

en: Czechia
fi: Tsekki
