Visitors (Web Analytics) (8.x-2.21) - en to sv translation catalogue (390 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Pages
sv: Sidor

en: Operations
sv: Funktioner

en: Language
sv: Språk

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Date
sv: Datum

en: Reset
sv: Återställ

en: Daily
sv: Dagligen

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Monthly
sv: Månadsvis

en: Country
sv: Land

en: Settings
sv: Inställningar

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Path
sv: Sökväg

en: Display
sv: Visa

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: never
sv: aldrig

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: Total
sv: Totalt

en: Unknown
sv: Okänd

en: User
sv: Användare

en: All
sv: Alla

en: Year
sv: År

en: Host
sv: Värd

en: Never
sv: Aldrig

en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Roles
sv: Roller

en: Count
sv: Antal

en: Performance
sv: Prestanda

en: 1 day
sv: 1 dag

en: 1 year
sv: 1 år

en: Month
sv: Månad

en: Model
sv: Modell

en: Software
sv: Mjukvara

en: Desc
sv: Fallande

en: Egypt
sv: Egypten

en: Palestine
sv: Palestina

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: North America
sv: Nordamerika

en: Cuba
sv: Kuba

en: Brazil
sv: Brasilien

en: Libya
sv: Libyen

en: Poland
sv: Polen

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Week
sv: Vecka

en: Day
sv: Dag

en: January
sv: januari

en: February
sv: februari

en: March
sv: mars

en: April
sv: april

en: May
sv: maj

en: June
sv: juni

en: July
sv: juli

en: August
sv: augusti

en: September
sv: september

en: October
sv: oktober

en: November
sv: november

en: December
sv: december

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Role
sv: Roll

en: Users
sv: Användare

en: Referrer
sv: Hänvisad från

en: Top pages
sv: Mest populära sidor

en: Recent hits
sv: Senaste träffar

en: Flag
sv: Flagga

en: City
sv: Stad

en: Latitude
sv: Latitud

en: Longitude
sv: Longitud

en: Germany
sv: Tyskland

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Full
sv: Fullständig

en: Albania
sv: Albanien

en: Algeria
sv: Algeriet

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Armenia
sv: Armenien

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien och Hercegovina

en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Canada
sv: Kanada

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Chad
sv: Tchad

en: China
sv: Kina

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna

en: Comoros
sv: Komorerna

en: Congo
sv: Kongo

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Denmark
sv: Danmark

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Estonia
sv: Estland

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Faroe Islands
sv: Färöarna

en: France
sv: Frankrike

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

en: Georgia
sv: Georgien

en: Greece
sv: Grekland

en: Greenland
sv: Grönland

en: Heard Island and McDonald Islands
sv: Heard- och McDonaldsöarna

en: Hungary
sv: Ungern

en: Iceland
sv: Island

en: India
sv: Indien

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Iraq
sv: Irak

en: Ireland
sv: Irland

en: Italy
sv: Italien

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgizistan

en: Latvia
sv: Lettland

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Mauritania
sv: Mauretanien

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Morocco
sv: Marocko

en: Mozambique
sv: Moçambique

en: Myanmar
sv: Burma

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: Norfolk Island
sv: Norfolkön

en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

en: Norway
sv: Norge

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Romania
sv: Rumänien

en: Russia
sv: Ryssland

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Solomon Islands
sv: Salomonöarna

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sv: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

en: Spain
sv: Spanien

en: Suriname
sv: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
sv: Svalbard och Jan Mayen

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Syria
sv: Syrien

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: Tokelau
sv: Tokelauöarna

en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States
sv: Förenta Staterna

en: United States Minor Outlying Islands
sv: Förenta staternas avlägset belägna öar

en: Wallis and Futuna
sv: Wallis- och Futunaöarna

en: Yemen
sv: Jemen

en: Arabic
sv: Arabiska

en: English
sv: Engelska

en: French
sv: Franska

en: Italian
sv: Italienska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Browser
sv: Webbläsare

en: How many content items to display in "day" list.
sv: Antalet innehållsposter som skall visas under "I dag".

en: Hour
sv: Timma

en: Number of day's top views to display
sv: Antalet rader som skall visas under "I dag"

en: Number of all time views to display
sv: Antalet rader som skall visas under "Någonsin"

en: Number of most recent views to display
sv: Hur många av de senaste sidvisningarna som skall visas

en: Visitor
sv: Besökare

en: Track
sv: Spåra

en: Aland Islands
sv: Åland

en: Hong Kong
sv: Hongkong

en: Saint Kitts and Nevis
sv: Saint Kitts och Nevis

en: Sao Tome and Principe
sv: São Tomé och Príncipe

en: French Southern Territories
sv: Franska sydterritorierna

en: Saint Vincent and the Grenadines
sv: Saint Vincent och Grenadinerna

en: details
sv: detaljer

en: Apply
sv: Applicera

en: 3 hours
sv: 3 timmar

en: 6 hours
sv: 6 timmar

en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiska territoriet i Indiska oceanen

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Korea, Republic of
sv: Sydkorea

en: Lao People's Democratic Republic
sv: Demokratiska Folkrepubliken Laos

en: Moldova, Republic of
sv: Moldavien, Republiken Moldavien

en: Pitcairn
sv: Pitcairnöarna

en: Western Sahara
sv: Västsahara

en: Day of Month
sv: Dag i månad

en: Day of Week
sv: Dag i vecka

en: 1 week
sv: 1 vecka

en: Minified
sv: Förminskad

en: Brand
sv: Bomärke

en: 12 hours
sv: 12 timmar

en: Pager
sv: Paginerare

en: Offset
sv: Kompensera

en: Falkland Islands (Malvinas)
sv: Falklandsöarna, (Malvinerna)

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Danish
sv: Danska

en: Dutch
sv: Holländska

en: Finnish
sv: Finska

en: German
sv: Tyska

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Norwegian
sv: Norska

en: Polish
sv: Polska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Russian
sv: Ryska

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Number of views
sv: Antal visningar

en: Domains
sv: Domäner

en: Lithuanian
sv: Litauiska

en: Route
sv: Rutt

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: chart
sv: lista

en: Add tracking to specific pages
sv: Lägg till spårning till specifika sidor

en: Saint Pierre and Miquelon
sv: Saint-Pierre och Miquelon

en: Serbia
sv: Serbien

en: Somali
sv: Somaliska

en: Warning message
sv: Varningsmeddelande

en: Timor-Leste
sv: Östtimor

en: Decimal point
sv: Decimalkomma

en: 2 weeks
sv: 2 veckor

en: Locations
sv: Platser

en: Add tracking for specific roles
sv: Lägg till spårning för specifika roller

en: Track translation sets as one unit
sv: Spåra uppsättningar av översättningar som en enhet.

en: Custom JavaScript code
sv: Egen JavaScriptkod.

en: Code snippet (before)
sv: Kodsnutt (före)

en: Code snippet (after)
sv: Kodsnutt (efter)

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
sv: Användare spåras som standard, men du har möjlighet till opt-out.

en: Enable user tracking
sv: Aktivera användarspårning

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
sv: Användare spåras <em>inte</em> som standard, men du har möjlighet till opt-in.

en: 1 view | @count views
sv[0]: 1 visning
sv[1]: @count visningar

en: Processed @current out of @total.
sv: Bearbetat @current av @total.

en: Europe
sv: Europa

en: Africa
sv: Afrika

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: Round
sv: Avrundning

en: Value type
sv: Typ av värde

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
sv: Ett datum i ett maskinläsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS är att föredra.

en: Invalid date format.
sv: Ej godkänt datumformat.

en: Total views
sv: Totalt antal visningar

en: The total number of times the node has been viewed.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats.

en: Views today
sv: Visningar idag

en: The total number of times the node has been viewed today.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats idag.

en: The most recent time the node has been viewed.
sv: Den senaste tiden som noden har visats.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Visitors
sv: Besökare

en: Filter criteria
sv: Filterkriterier

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Avestan
sv: Avestiska

en: Amharic
sv: Amhariska

en: Azerbaijani
sv: Azerbajdzjanska

en: Bashkir
sv: Basjkiriska

en: Belarusian
sv: Vitryska

en: Breton
sv: Bretonska

en: Bosnian
sv: Bosniska

en: Chechen
sv: Tjetjenska

en: Corsican
sv: Korsikanska

en: Chuvash
sv: Tjuvasjiska

en: Welsh
sv: Kymriska

en: Estonian
sv: Estniska

en: Basque
sv: Baskiska

en: Irish
sv: Irländska

en: Galician
sv: Gaeliska

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Icelandic
sv: Isländska

en: Javanese
sv: Javanesiska

en: Georgian
sv: Georgiska

en: Kazakh
sv: Kazakiska

en: Kurdish
sv: Kurdiska

en: Cornish
sv: Korniska

en: Luxembourgish
sv: Luxemburgiska

en: Latvian
sv: Lettiska

en: Marshallese
sv: Marshalliska

en: Macedonian
sv: Makedonska

en: Mongolian
sv: Mongoliska

en: Malay
sv: Malaysiska

en: Maltese
sv: Maltesiska

en: Burmese
sv: Burmesiska

en: Norwegian Bokmål
sv: Norska: Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
sv: Norska: Nynorsk

en: Occitan
sv: Occitanska

en: Ossetian
sv: Ossetiska

en: Sardinian
sv: Sardinska

en: Northern Sami
sv: Nordsamiska

en: Samoan
sv: Samoanska

en: Albanian
sv: Albanska

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Tajik
sv: Tadzjikiska

en: Thai
sv: Thailändska

en: Tigrinya
sv: Tigrinska

en: Turkmen
sv: Turkmeniska

en: Tatar
sv: Tatariska

en: Tahitian
sv: Tahitiska

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Uzbek
sv: Uzbekiska

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: Yiddish
sv: Jiddisch

en: Popular content
sv: Populärt innehåll

en: How many content items to display in "all time" list.
sv: Antalet innehållsposter som skall visas under "Någonsin".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
sv: Hur många innehållsposter som skall visas under "Senast visade".

en: Today's:
sv: I dag:

en: All time:
sv: Någonsin:

en: Last viewed:
sv: Senast visade:

en: View pages that have recently been visited.
sv: Visa sidor som nyligen har besökts.

en: View pages that have been hit frequently.
sv: Visa sidor som har besökts ofta.

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Status code
sv: Statuskod

en: Referer
sv: Refererare

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
sv: Ett fel uppstod när %error_operation utfördes med argumenten: @arguments

en: Not restricted
sv: Ej begränsad

en: The number of visitors who have read the node.
sv: Antalet besökare som har läst noden.

en: The number of visitors who have read the node today.
sv: Antalet besökare som har läst noden idag.

en: Last view
sv: Senast visad

en: The date on which a visitor last read the node.
sv: Datumet som en besökare senast läste noden.

en: Saint Barthélemy
sv: Saint-Barthélemy

en: Saint Martin (French part)
sv: Saint Martin (franska delen)

en: Status message
sv: Statusmeddelande

en: All pages except those listed
sv: Alla sidor förutom de angivna

en: Only the listed pages
sv: Enbart de angivna sidorna

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Specificera sidor genom att använda dess sökvägar. Ange en sökväg per rad. Jokertecken är '*'. Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan, %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Not customizable
sv: Ej anpassningsbart

en: Restricted to certain pages
sv: Begränsad till vissa sidor

en: View content hits
sv: Visa innehållsträffar

en: Transfer
sv: Överför

en: Virgin Islands, British
sv: Brittiska Jungfruöarna

en: Kyrgyz
sv: Kirgizistan

en: Asia
sv: Asien

en: South America
sv: Sydamerika

en: Asc
sv: Stigande

en: Format plural
sv: Pluralsformat

en: What are you tracking?
sv: Vad spårar du?

en: A single domain (default)
sv: En enstaka domän (standard)

en: Domain: @domain
sv: Domän: @domain

en: One domain with multiple subdomains
sv: En domän med flera underdomäner

en: Examples: @domains
sv: Exempel: @domains

en: All pages with exceptions
sv: Alla sidor utom

en: Excepted: @roles
sv: Undantagna: @roles

en: A single domain
sv: En domän

en: Oceania
sv: Oceanien

en: Contextual filters
sv: Kontextuella filter

en: Thousands marker
sv: Tusentalsmarkör

en: Côte d'Ivoire
sv: Elfenbenskusten

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
sv: Sankta Helena, Ascension och Tristan da Cunha

en: The text of the link.
sv: Länkens text.

en: Entity types
sv: Entitetstyp

en: Displaying @start - @end of @total
sv: Visar @start - @end av @total

en: Language Code
sv: Språkkod

en: Uyghur
sv: Uiguriska

en: South Sudan
sv: Sydsudan

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
sv: Bonaire, Sint Eustatius och Saba

en: Sint Maarten (Dutch part)
sv: Sint Maarten (Holländska delen)

en: Plural variants
sv: Pluralformer

en: Czechia
sv: Tjeckien

en: Has a path.
sv: Har en sökväg.

en: North Macedonia
sv: Nordmakedonien
