Visitors (8.x-2.22) - en to fa translation catalogue (317 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Operations
fa: عمل ها

en: Language
fa: زبان

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Date
fa: تاریخ

en: Reset
fa: اعاده

en: Daily
fa: روزانه

en: Weekly
fa: هفتگی

en: Monthly
fa: ماهیانه

en: Country
fa: کشور

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: URL
fa: نشانی

en: Path
fa: مسیر

en: Region
fa: ناحیه

en: Display
fa: نمایش

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: never
fa: هرگز

en: Unknown
fa: نامشخص

en: User
fa: کاربر

en: All
fa: همه

en: Year
fa: سال

en: Host
fa: میزبان

en: Never
fa: هیچوقت

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Visibility
fa: وضعیت نمایش

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Count
fa: شمارش

en: Performance
fa: کارایی

en: Month
fa: ماه

en: Desc
fa: نزولی

en: Egypt
fa: مصر

en: Namibia
fa: نامیبیا

en: Israel
fa: اسرائیل

en: Iran
fa: ایران

en: New Zealand
fa: نیوزیلند

en: Tonga
fa: تونگا

en: Cuba
fa: کوبا

en: Brazil
fa: برزیل

en: Chile
fa: شیلی

en: Paraguay
fa: پاراگوئه

en: Jamaica
fa: جامائیکا

en: Japan
fa: ژاپن

en: Libya
fa: لیبی

en: Poland
fa: لهستان

en: Portugal
fa: پرتغال

en: Singapore
fa: سنگاپور

en: Turkey
fa: ترکیه

en: Day
fa: روز

en: May
fa: می

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Role
fa: نقش

en: Users
fa: کاربران

en: Referrer
fa: ارجاع دهنده

en: City
fa: شهر

en: Germany
fa: آلمان

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Full
fa: کامل

en: Afghanistan
fa: افغانستان

en: Albania
fa: آلبانی

en: Algeria
fa: الجزایر

en: American Samoa
fa: ساموآی آمریکا

en: Andorra
fa: آندروا

en: Angola
fa: آنگولا

en: Anguilla
fa: آنگولا

en: Antarctica
fa: جنوب‌گان

en: Argentina
fa: آرژانتین

en: Armenia
fa: ارمنستان

en: Aruba
fa: آروبا

en: Australia
fa: استرالیا

en: Austria
fa: اتریش

en: Azerbaijan
fa: آذربایجان

en: Bahamas
fa: باهاما

en: Bahrain
fa: بحرین

en: Barbados
fa: باربادوس

en: Belarus
fa: بلاروس

en: Belgium
fa: بلژیک

en: Belize
fa: بلیز

en: Benin
fa: بنین

en: Bermuda
fa: برمودا

en: Bhutan
fa: بوتان

en: Bolivia
fa: بولیوی

en: Botswana
fa: بوتسوانا

en: Bouvet Island
fa: جزیره بووه

en: Bulgaria
fa: بلغارستان

en: Burkina Faso
fa: بورکینا فاسو

en: Burundi
fa: بوروندی

en: Cambodia
fa: کامبوج

en: Cameroon
fa: کامرون

en: Canada
fa: کانادا

en: Cayman Islands
fa: جزایر کیمن

en: Central African Republic
fa: جمهوری آفریقای مرکزی

en: Chad
fa: چاد

en: China
fa: چین

en: Christmas Island
fa: جزیره کریسمس

en: Cocos (Keeling) Islands
fa: جزایر کوکوس

en: Colombia
fa: کلمبیا

en: Comoros
fa: کومور

en: Cook Islands
fa: جزایر کوک

en: Costa Rica
fa: کاستاریکا

en: Cyprus
fa: قبرس

en: Denmark
fa: دانمارک

en: Djibouti
fa: جیبوتی

en: Dominica
fa: دومینیکا

en: Dominican Republic
fa: جمهوری دومینیکن

en: Ecuador
fa: اکوادور

en: El Salvador
fa: السالوادور

en: Equatorial Guinea
fa: گینه استوایی

en: Eritrea
fa: اریتره

en: Estonia
fa: استونی

en: Ethiopia
fa: استونیایی

en: Faroe Islands
fa: جزایر فارو

en: Finland
fa: فنلاند

en: France
fa: فرانسه

en: French Guiana
fa: گویان فرانسه

en: French Polynesia
fa: پلینزی فرانسه

en: Gabon
fa: گابن

en: Gambia
fa: گامبیا

en: Georgia
fa: گرجستان

en: Ghana
fa: غنا

en: Gibraltar
fa: جبل الطارق

en: Greece
fa: یونان

en: Greenland
fa: گرینلند

en: Grenada
fa: گرنادا

en: Guadeloupe
fa: جزیره گوادلوپ

en: Guam
fa: گوام

en: Guatemala
fa: گواتمالا

en: Guinea
fa: گینه

en: Guinea-Bissau
fa: گینه بیسائو

en: Guyana
fa: گویان

en: Haiti
fa: هائیتی

en: Honduras
fa: هندوراس

en: Hungary
fa: مجارستان

en: Iceland
fa: ایسلند

en: India
fa: هندوستان

en: Indonesia
fa: اندونزی

en: Iraq
fa: عراق

en: Ireland
fa: ایرلند

en: Italy
fa: ایتالیا

en: Jordan
fa: اردن

en: Kazakhstan
fa: قزاقستان

en: Kiribati
fa: کیریباتی

en: Kuwait
fa: کویت

en: Kyrgyzstan
fa: قرقیزستان

en: Latvia
fa: لتونی

en: Lebanon
fa: لبنان

en: Lesotho
fa: لسوتو

en: Liberia
fa: لیبریا

en: Liechtenstein
fa: لیختن اشتاین

en: Lithuania
fa: لیتوانی

en: Luxembourg
fa: لوکزامبورگ

en: Madagascar
fa: ماداگاسکار

en: Malawi
fa: مالاوی

en: Malaysia
fa: مالزی

en: Maldives
fa: مالدیو

en: Mali
fa: مالی

en: Malta
fa: جزیره مالت

en: Marshall Islands
fa: جزایر مارشال

en: Martinique
fa: مارتینیک

en: Mauritania
fa: موریتانی

en: Mauritius
fa: موریس

en: Mayotte
fa: مایوت

en: Mexico
fa: مکزیک

en: Monaco
fa: موناکو

en: Mongolia
fa: مغولستان

en: Montserrat
fa: مونتسرات

en: Morocco
fa: مراکش

en: Mozambique
fa: موزامبیک

en: Nauru
fa: نائورو

en: Nepal
fa: نپال

en: Netherlands
fa: هلند

en: New Caledonia
fa: کالدونیای جدید

en: Nicaragua
fa: نیکاراگوئه

en: Niger
fa: نیجر

en: Nigeria
fa: نیجریه

en: Niue
fa: نیوئه

en: Norfolk Island
fa: جزیره نورفولک

en: Northern Mariana Islands
fa: جزایر ماریانای شمالی

en: Norway
fa: نروژ

en: Oman
fa: عمان

en: Pakistan
fa: پاکستان

en: Palau
fa: پالائو

en: Panama
fa: پاناما

en: Papua New Guinea
fa: گینه جدید پاپوآ

en: Peru
fa: پرو

en: Philippines
fa: فیلیپین

en: Puerto Rico
fa: پورتوریکو

en: Qatar
fa: قطر

en: Romania
fa: رومانی

en: Russia
fa: روسیه

en: Rwanda
fa: روآندا

en: Samoa
fa: ساموآ

en: San Marino
fa: سن مارینو

en: Saudi Arabia
fa: عربستان سعودی

en: Senegal
fa: سنگال

en: Seychelles
fa: سیشل

en: Sierra Leone
fa: سیرالئون

en: Slovakia
fa: اسلواکی

en: Slovenia
fa: اسلوونی

en: Solomon Islands
fa: جزایر سلیمان

en: Somalia
fa: سومالی

en: South Africa
fa: آفریقای جنوبی

en: Spain
fa: اسپانیا

en: Sri Lanka
fa: سری‌لانکا

en: Sudan
fa: سودان

en: Suriname
fa: سورینام

en: Sweden
fa: سوئد

en: Switzerland
fa: سوئیس

en: Syria
fa: سوریه

en: Taiwan
fa: تایوان

en: Tajikistan
fa: تاجیکستان

en: Tanzania
fa: تانزانیا

en: Thailand
fa: تایلند

en: Togo
fa: توگو

en: Tokelau
fa: توکلائو

en: Tunisia
fa: تونس

en: Turkmenistan
fa: ترکمنستان

en: Tuvalu
fa: تووالو

en: Uganda
fa: اوگاندا

en: Ukraine
fa: اوکراین

en: United Arab Emirates
fa: امارات متحده عربی

en: United Kingdom
fa: بریتانیا

en: United States
fa: ایالات متحده آمریکا

en: Uruguay
fa: اروگوئه

en: Uzbekistan
fa: ازبکستان

en: Vanuatu
fa: وانواتو

en: Venezuela
fa: ونزوئلا

en: Yemen
fa: یمن

en: Zambia
fa: زامبیا

en: Zimbabwe
fa: زیمبابوه

en: English
fa: انگلیسی

en: French
fa: فرانسوی

en: Spanish
fa: اسپانیایی

en: Messages
fa: پیغام‌ها

en: Browser
fa: مرورگر

en: How many content items to display in "day" list.
fa: تعداد عنصر‌های محتوا برای نمایش در سجل «روز».

en: Period
fa: دوره

en: Hour
fa: ساعت

en: Number of day's top views to display
fa: تعداد روزهای بهترین مشاهدات برای نمایش

en: Number of all time views to display
fa: تعداد کل زمان مشاهدات برای نمایش

en: Number of most recent views to display
fa: تعداد جدیدترین مشاهده‌ها برای نمایش

en: Fiji
fa: فیجی

en: French Southern Territories
fa: مناطق جنوبی فرانسوی

en: Vietnam
fa: ویتنام

en: Guernsey
fa: گرنزی

en: Jersey
fa: جرزی

en: Apply
fa: تایید

en: British Indian Ocean Territory
fa: قلمرو بریتانیا در اقیانوس هند

en: Croatia
fa: کرواسی

en: Western Sahara
fa: صحرای غربی

en: Precision
fa: دقت

en: Pager
fa: صفحه‌بند

en: Offset
fa: جابجایی

en: German
fa: آلمانی

en: Number of views
fa: تعداد مشاهده‌ها

en: Route
fa: مسیر

en: Error message
fa: پیغام خطا

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Isle of Man
fa: جزیره من

en: Montenegro
fa: مونته‌نگرو

en: Serbia
fa: صربستان

en: Warning message
fa: پیغام هشدار

en: Timor-Leste
fa: تیمور شرقی

en: Decimal point
fa: ممیز دهدهی

en: Custom JavaScript code
fa: کد جاواسکریپت سفارشی

en: Code snippet (before)
fa: قطعه کد (قبل)

en: Code snippet (after)
fa: قطعه کد (بعد)

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
fa: در حالتپیشفرض، ردپای کاربران ثبت می‌گردد. اما شما می‌توانید این کار را متوقف نمایید.

en: Enable user tracking
fa: فعال کردن ردیابی کاربر

en: Abbreviation
fa: تلخیص

en: Value type
fa: نوع مقدار

en: Invalid date format.
fa: قالب تاریخ نامعتبر

en: Total views
fa: کل بازدیدها

en: Views today
fa: مشاهدات امروز

en: Items per page
fa: عنصر‌ها در هر صفحه

en: ‹‹
fa: >>

en: ››
fa: <<

en: - All -
fa: - همه -

en: Visitors
fa: بازدیدکنندگان

en: Filter criteria
fa: معیار صافی

en: Popular content
fa: محتوای محبوب

en: How many content items to display in "all time" list.
fa: تعداد محتوا برای نمایش در سجل «همیشه».

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
fa: جه تعداد اقلام در «مشاهدات اخیر» نمایش داده شود.

en: Today's:
fa: امروز:

en: All time:
fa: همیشه:

en: Last viewed:
fa: آخرین مشاهده:

en: « First
fa: >>اول

en: Last »
fa: آخر>>

en: Not restricted
fa: محدود نشده

en: The number of visitors who have read the node.
fa: تعداد بازدیدکنندگانی که محتوا را خوانده‌اند.

en: The number of visitors who have read the node today.
fa: تعداد بازدیدکنندگانی که امروز محتوا را خوانده‌اند.

en: Last view
fa: آخرین مشاهده

en: The date on which a visitor last read the node.
fa: تاریخی که یک بازدیدکننده آخرین بار محتوا را خوانده است.

en: Status message
fa: پیغام وضعیت

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fa: صفحه‌ها را با استفاده از مسیر آنها به ازای هر خط یک  مسیر را مشخص کنید. حرف '*' کاراکتر عام است. به عنوان مثال از: %blog برای صفحه‌ها وبلاگ، از %blog-wildcard برای صفحه‌ها وبلاگ شخصی و از %front برای صفحه اول جولانما استفاده کنید.

en: Not customizable
fa: غیر قابل سفارشی نمودن

en: Restricted to certain pages
fa: محدود یه صفحه‌های خاص

en: View content hits
fa: مشاهده تعداد بازدیدهای محتوا

en: Asc
fa: صعودی

en: Contextual filters
fa: صافیهای زمینه‌ای

en: Thousands marker
fa: نشانگر هزارگان

en: Curaçao
fa: کوراسائو

en: Plural variants
fa: انواع جمع
