Visitors (8.x-2.23) - en to ru translation catalogue (618 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Pages
ru: Страницы

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Operations
ru: Операции

en: Language
ru: Язык

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Date
ru: Дата

en: Reset
ru: Сбросить

en: Hourly
ru: Ежечасно

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: Country
ru: Страна

en: Settings
ru: Настройки

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Default
ru: По умолчанию

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: Times
ru: Время

en: Path
ru: Путь

en: Region
ru: Область

en: Display
ru: Отображение

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: never
ru: никогда

en: 1 hour
ru: 1 час

en: Total
ru: Итого

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: User
ru: Пользователь

en: table
ru: таблица

en: All
ru: Все

en: Year
ru: Год

en: Host
ru: Хост

en: Never
ru: Никогда

en: To
ru: Кому

en: From
ru: От

en: Visibility
ru: Видимость

en: Roles
ru: Роли

en: Count
ru: Количество

en: Performance
ru: Производительность

en: 1 day
ru: 1 день

en: 1 year
ru: 1 год

en: Range
ru: Диапазон

en: Month
ru: Месяц

en: Model
ru: Модель

en: Desc
ru: По убыванию

en: Egypt
ru: Египет

en: Namibia
ru: Намибия

en: Israel
ru: Израиль

en: Palestine
ru: Палестина

en: Iran
ru: Иран

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Tonga
ru: Тонга

en: North America
ru: Северная Америка

en: Cuba
ru: Куба

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Chile
ru: Чили

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Japan
ru: Япония

en: Libya
ru: Ливия

en: Navajo
ru: Навахо

en: Poland
ru: Польша

en: Portugal
ru: Португалия

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Turkey
ru: Турция

en: Week
ru: Неделя

en: Day
ru: День

en: January
ru: января

en: February
ru: февраля

en: March
ru: марта

en: April
ru: апреля

en: May
ru: Май

en: June
ru: июня

en: July
ru: июля

en: August
ru: августа

en: September
ru: сентября

en: October
ru: октября

en: November
ru: ноября

en: December
ru: декабря

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Role
ru: Роль

en: Users
ru: Пользователи

en: Referrer
ru: Источник отсылки

en: Top pages
ru: Популярные страницы

en: Recent hits
ru: Последние посещения

en: Flag
ru: Пометить флагом

en: City
ru: Город

en: Latitude
ru: Широта

en: Longitude
ru: Долгота

en: Germany
ru: Германия

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Full
ru: Полный

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Albania
ru: Албания

en: Algeria
ru: Алжир

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Andorra
ru: Андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Antarctica
ru: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Armenia
ru: Армения

en: Aruba
ru: Аруба

en: Australia
ru: Австралия

en: Austria
ru: Австрия

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Bahamas
ru: Багамские острова

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Belarus
ru: Беларусь

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермудские острова

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Burkina Faso
ru: Буркина Фасо

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Canada
ru: Канада

en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

en: Central African Republic
ru: Центральноафриканская Республика

en: Chad
ru: Чад

en: China
ru: Китай

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые (Килинг) острова

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Comoros
ru: Коморские острова

en: Congo
ru: Конго

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Denmark
ru: Дания

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская республика

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Estonia
ru: Эстония

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Finland
ru: Финляндия

en: France
ru: Франция

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: Gabon
ru: Габон

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Georgia
ru: Грузия

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Greece
ru: Греция

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guam
ru: Гуам

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru: Гайана

en: Haiti
ru: Гаити

en: Heard Island and McDonald Islands
ru: Острова Херд и Макдональд

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Iceland
ru: Исландия

en: India
ru: Индия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Iraq
ru: Ирак

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Italy
ru: Италия

en: Jordan
ru: Иордания

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизия

en: Latvia
ru: Латвия

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Liberia
ru: Либерия

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Lithuania
ru: Литва

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Malawi
ru: Малави

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Mexico
ru: Мексика

en: Monaco
ru: Монако

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Montserrat
ru: Монтсеррат

en: Morocco
ru: Марокко

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: Nauru
ru: Науру

en: Nepal
ru: Непал

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Niue
ru: Ниуэ

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Norway
ru: Норвегия

en: Oman
ru: Оман

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Palau
ru: Палау

en: Panama
ru: Панама

en: Papua New Guinea
ru: Папуа – Новая Гвинея

en: Peru
ru: Перу

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Qatar
ru: Катар

en: Romania
ru: Румыния

en: Russia
ru: Россия

en: Rwanda
ru: Руанда

en: Samoa
ru: Самоа

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Seychelles
ru: Сейшельские острова

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы острова

en: Somalia
ru: Сомали

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ru: Южные Сандвичевы острова

en: Spain
ru: Испания

en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

en: Sudan
ru: Судан

en: Suriname
ru: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
ru: Шпицберген и Ян-Майен

en: Sweden
ru: Швеция

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Syria
ru: Сирия

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tanzania
ru: Танзания

en: Thailand
ru: Тайланд

en: Togo
ru: Того

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Turkmenistan
ru: Туркмения

en: Turks and Caicos Islands
ru: Острова Тёркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ukraine
ru: Украина

en: United Arab Emirates
ru: Объединённые Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: Соединённые Штаты Америки

en: United States Minor Outlying Islands
ru: Внешние малые острова США

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Wallis and Futuna
ru: Уоллис и Футуна

en: Yemen
ru: Йемен

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Arabic
ru: Арабский

en: English
ru: Английский

en: French
ru: Французский

en: Italian
ru: Итальянский

en: Spanish
ru: Испанский

en: Japanese
ru: Японский

en: Korean
ru: Корейский

en: Messages
ru: Сообщения

en: Browser
ru: Браузер

en: How many content items to display in "day" list.
ru: Сколько элементов показывать в списке "за день".

en: Period
ru: Период

en: Hour
ru: Час

en: Configurations
ru: Конфигурации

en: Number of day's top views to display
ru: Число наиболее популярных просмотров за день

en: Number of all time views to display
ru: Количество просмотров за все время

en: Number of most recent views to display
ru: Количество наиболее новых просмотров для отображения

en: Visitor
ru: Посетитель

en: Engine
ru: Движок

en: Track
ru: Активность

en: All pages
ru: Все страницы

en: Aland Islands
ru: Аландские острова

en: Brunei Darussalam
ru: Бруней-Даруссалам

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Hong Kong
ru: Гонконг

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Sao Tome and Principe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: French Southern Territories
ru: Французские Южные и Антарктические территории

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: Vietnam
ru: Вьетнам

en: Guernsey
ru: Гернси

en: Jersey
ru: Джерси

en: details
ru: подробности

en: Privacy
ru: Конфиденциальность

en: User Agent
ru: Программа пользователя

en: Apply
ru: Применить

en: 3 hours
ru: 3 часа

en: 6 hours
ru: 6 часов

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория в Индийском океане

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Korea, Republic of
ru: Республика Корея

en: Lao People's Democratic Republic
ru: Лаосская Народно-Демократическая Республика

en: Moldova, Republic of
ru: Республика Молдова

en: Pitcairn
ru: Острова Питкэрн

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: Show flag
ru: Отображать флаг

en: Day of Month
ru: Число месяца

en: Day of Week
ru: День недели

en: Precision
ru: Точность

en: 1 week
ru: 1 неделя

en: Server
ru: Сервер

en: Minified
ru: Уменьшенный

en: Brand
ru: Бренд

en: 3 days
ru: 3 дня

en: 12 hours
ru: 12 часов

en: Pager
ru: Постраничный навигатор

en: Offset
ru: Пропустить

en: Falkland Islands (Malvinas)
ru: Фолклендские (Мальвинские) острова

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Czech
ru: Чешский

en: Danish
ru: Датский

en: Dutch
ru: Голландский

en: Finnish
ru: Финский

en: German
ru: Немецкий

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Polish
ru: Польский

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Romanian
ru: Румынский

en: Russian
ru: Русский

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Swedish
ru: Шведский

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Number of views
ru: Количество просмотров

en: Domains
ru: Домены

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Route
ru: Маршрут

en: Error message
ru: Сообщение об ошибке

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Add tracking to specific pages
ru: Добавить отслеживание для отдельных страниц

en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

en: Montenegro
ru: Черногория

en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Serbia
ru: Сербия

en: Afar
ru: Афарский

en: Somali
ru: Сомали

en: Komi
ru: Коми

en: Warning message
ru: Предупреждение

en: Macao
ru: Макао

en: Timor-Leste
ru: Тимор-Лесте

en: Decimal point
ru: Десятичная точка

en: 2 weeks
ru: 2 недели

en: Locations
ru: Места

en: Add tracking for specific roles
ru: Добавить отслеживание определенных ролей

en: Track translation sets as one unit
ru: Отслеживание наборов переводов как единого целого

en: When a node is part of a translation set, record statistics for the originating node instead. This allows for a translation set to be treated as a single unit.
ru: Если узел (node) часть совокупности переводов, то записывать статистику для оригинального узла. Это позволяет обращаться к совокупности переводов как к одному единому целому.

en: Custom JavaScript code
ru: Свой JavaScript код

en: Code snippet (before)
ru: Вставленный код (до)

en: Code snippet (after)
ru: Вставленный код (после)

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
ru: Пользователи отслеживаются по умолчанию, но вы можете отключить это.

en: Enable user tracking
ru: Добавить отслеживание пользователя

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
ru: Пользователи <em>не</em> отслеживаются по умолчанию, но вы можете включить это.

en: 1 view | @count views
ru[0]: 1 просмотр
ru[1]: @count просмотра
ru[2]: @count[2] просмотров

en: Hindi
ru: Хинди

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Processed @current out of @total.
ru: Обработано @current из @total.

en: Europe
ru: Европа

en: Africa
ru: Африка

en: Abbreviation
ru: Аббревиатура

en: Round
ru: Округление

en: Value type
ru: Тип значения

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ru: Дата в любом машиночитаемом формате. Предпочтительный формат: CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
ru: Неверный формат даты.

en: Total views
ru: Всего просмотров

en: The total number of times the node has been viewed.
ru: Общее число просмотров материала.

en: Views today
ru: Просмотров сегодня

en: The total number of times the node has been viewed today.
ru: Общее число просмотров материала за сегодня.

en: The most recent time the node has been viewed.
ru: Время последнего просмотра материала.

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Visitors
ru: Посетители

en: Filter criteria
ru: Критерий фильтрации

en: Catalan
ru: Каталанский

en: 1 | @count
ru[0]: @count
ru[1]: @count
ru[2]: @count[2]

en: Avestan
ru: Авестийский

en: Afrikaans
ru: Африкаанс

en: Akan
ru: Акан

en: Amharic
ru: Амхарский

en: Assamese
ru: Ассамский

en: Aymara
ru: Аймара

en: Azerbaijani
ru: Азербайджанский

en: Bashkir
ru: Башкирский

en: Belarusian
ru: Белорусский

en: Bihari
ru: Бихари

en: Bislama
ru: Бислама

en: Bambara
ru: Бамбара

en: Bengali
ru: Бенгальский

en: Breton
ru: Бретонский

en: Bosnian
ru: Боснийский

en: Chechen
ru: Чеченский

en: Chamorro
ru: Чаморро

en: Corsican
ru: Корсиканский

en: Cree
ru: Кри

en: Chuvash
ru: Чувашский

en: Welsh
ru: Валлийский

en: Ewe
ru: Эве

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Basque
ru: Баскский

en: Irish
ru: Ирландский

en: Galician
ru: Галисийский

en: Gujarati
ru: Гуджарати

en: Manx
ru: Мэнский

en: Hausa
ru: Хауса

en: Hiri Motu
ru: Хири-моту

en: Armenian
ru: Армянский

en: Herero
ru: Гереро

en: Interlingua
ru: Интерлингва

en: Interlingue
ru: Интерлингве

en: Igbo
ru: Игбо

en: Icelandic
ru: Исландский

en: Inuktitut
ru: Инуктитут

en: Javanese
ru: Яванский

en: Georgian
ru: Грузинский

en: Kongo
ru: Конголезский

en: Kikuyu
ru: Кикуйю

en: Kwanyama
ru: Кваньяма

en: Kazakh
ru: Казахский

en: Kannada
ru: Каннада

en: Kanuri
ru: Канури

en: Kashmiri
ru: Кашмирский

en: Kurdish
ru: Курдский

en: Cornish
ru: Корнский

en: Latin
ru: Латинский

en: Luxembourgish
ru: Люксембургский

en: Lingala
ru: Лингала

en: Latvian
ru: Латышский

en: Malagasy
ru: Малагасийский

en: Marshallese
ru: Маршалльский

en: Macedonian
ru: Македонский

en: Malayalam
ru: Малаялам

en: Mongolian
ru: Монгольский

en: Malay
ru: Малайский

en: Maltese
ru: Мальтийский

en: Burmese
ru: Бирманский

en: Nepali
ru: Непальский

en: Ndonga
ru: Ндонга

en: Norwegian Bokmål
ru: Норвежский Букмол

en: Norwegian Nynorsk
ru: Норвежский Нюнорск

en: Chichewa
ru: Чева

en: Occitan
ru: Окситанский

en: Oromo
ru: Оромо

en: Oriya
ru: Ория

en: Ossetian
ru: Осетинский

en: Pashto
ru: Пушту

en: Quechua
ru: Кечуа

en: Kirundi
ru: Кирунди

en: Kinyarwanda
ru: Киньяруанда

en: Sardinian
ru: Сардинский

en: Sindhi
ru: Синдхи

en: Northern Sami
ru: Северносаамский

en: Sango
ru: Санго

en: Samoan
ru: Самоанский

en: Shona
ru: Шона

en: Albanian
ru: Албанский

en: Serbian
ru: Сербский

en: Swahili
ru: Суахили

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Telugu
ru: Телугу

en: Tajik
ru: Таджикский

en: Thai
ru: Тайский

en: Tigrinya
ru: Тигринья

en: Turkmen
ru: Туркменский

en: Tagalog
ru: Тагальский

en: Tsonga
ru: Тсонга

en: Tatar
ru: Татарский

en: Twi
ru: Тви

en: Tahitian
ru: Таитянский

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Urdu
ru: Урду

en: Uzbek
ru: Узбекский

en: Venda
ru: Венда

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: Wolof
ru: Волоф

en: Xhosa
ru: Кхоса

en: Yiddish
ru: Идиш

en: Yoruba
ru: Йоруба

en: Zhuang
ru: Чжуанский

en: Zulu
ru: Зулусский

en: Popular content
ru: Популярные материалы

en: How many content items to display in "all time" list.
ru: Сколько элементов показывать в списке "за все время".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
ru: Сколько элементов показывать в списке "недавних просмотров".

en: Today's:
ru: За сегодня:

en: All time:
ru: За все время:

en: Last viewed:
ru: За последнее время:

en: View pages that have recently been visited.
ru: Список недавно посещенных страниц.

en: View pages that have been hit frequently.
ru: Список часто посещаемых страниц.

en: Show icon
ru: Показывать иконку

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Referrers
ru: Реффералы

en: Hosts
ru: Хосты

en: Visitors settings
ru: Настройки статистики посещений

en: Configure visitors settings.
ru: Изменить настройки статистики посещений.

en: View pages count per host.
ru: Просмотр статистики посещений по хостам.

en: This module used for displaying a visitors info.
ru: Данный модуль отображает информацию о посетителях.

en: Status code
ru: Код состояния

en: Referer
ru: Источник

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ru: Произошла ошибка во время обработки %error_operation с аргументами: @arguments

en: Entity Types
ru: Типы сущностей

en: Not restricted
ru: Без ограничений

en: The number of visitors who have read the node.
ru: Количество посетителей, прочитавших материал.

en: The number of visitors who have read the node today.
ru: Количество посетителей, прочитавших материал сегодня.

en: Last view
ru: Последний посмотр

en: The date on which a visitor last read the node.
ru: Дата последнего прочтения материала.

en: Saint Barthélemy
ru: Сен-Бартельми

en: Saint Martin (French part)
ru: Остров Святого Мартина (французская часть)

en: Status message
ru: Статус

en: All pages except those listed
ru: Все страницы, кроме перечисленных

en: Only the listed pages
ru: Только на перечисленных страницах

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ru: Вводите путь к каждой странице в отдельной строке. При указании пути можно использовать маску *. Например, если ввести <em>blog</em>, то действие будет распространяться только на страницу блогов, если ввести <em>blog/*</em>, то действие будет распространяться на все страницы имеющие в пути слово <em>blog</em> (страница блогов и все записи в персональных блогах). Для указания первой страницы, используйте запись %front.

en: Not customizable
ru: Не настраиваемый

en: Restricted to certain pages
ru: Ограничено для определённых страниц

en: View content hits
ru: Просмотр счётчика просмотра документов

en: Transfer
ru: Передать

en: Virgin Islands, British
ru: Виргинские Острова, Британский

en: Kyrgyz
ru: Киргизский

en: Dzongkha
ru: Дзонг-кэ

en: Faroese
ru: Фарерский

en: Khmer
ru: Кхмерский

en: Lao
ru: Лао

en: Māori
ru: Маорийский

en: Default (@default)
ru: По умолчанию (@default)

en: Asia
ru: Азия

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Format plural
ru: Формат множественного числа

en: Tracking scope
ru: Область применения отслеживания

en: Allow users to customize tracking on their account page
ru: Разрешить пользователям настраивать слежение на странице учётной записи

en: No customization allowed
ru: Настройка запрещена

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
ru: Слежение включено, пользователи с правами "%permission" могут отключить слежение

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
ru: Слежение отключено, пользователи с правами "%permission" могут включить слежение

en: Links and downloads
ru: Ссылки и загрузки

en: Opt-in or out of tracking
ru: Согласие или отказ от отслеживания

en: On by default with opt out
ru: По умолчанию включено, с отказом

en: Off by default with opt in
ru: По умолчанию выключено, с согласием

en: What are you tracking?
ru: Что вы будете отслеживать?

en: A single domain (default)
ru: Один домен (по умолчанию)

en: Domain: @domain
ru: Домен: @domain

en: One domain with multiple subdomains
ru: Один домен с несколькими субдоменами

en: Examples: @domains
ru: Примеры: @domains

en: Add to the selected roles only
ru: Добавить только для выбранных ролей

en: Add to every role except the selected ones
ru: Добавить для всех ролей, кроме выбранных

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
ru: Если не выбрано ни одной роли, то слежение будет проводиться за всеми пользователями. Если выбрана одна и более ролей, то эта роль будет отслеживаться (или убрана из отслеживания, в зависимости от настроек выше)

en: All pages with exceptions
ru: Все страницы с исключениями

en: Excepted: @roles
ru: Исключены: @roles

en: A single domain
ru: Один домен

en: Oceania
ru: Океания

en: Contextual filters
ru: Контекстные фильтры

en: No privacy
ru: Нет конфиденциальности

en: Thousands marker
ru: Разделитель тысяч

en: Côte d'Ivoire
ru: Кот-д’Ивуар

en: Curaçao
ru: Кюрасао

en: Réunion
ru: Реюньон

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
ru: Святая Елена, Вознесения и Тристан-да-Кунья, острова

en: The text of the link.
ru: Текст ссылки.

en: Entity types
ru: Типы сущностей

en: Displaying @start - @end of @total
ru: Отображается с @start по @end из @total

en: Routes
ru: Маршруты

en: Language Code
ru: Код языка

en: Uyghur
ru: Уйгурский

en: South Sudan
ru: Южный Судан

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
ru: Бонэйр, Синт-Эстатиус и Саба

en: Sint Maarten (Dutch part)
ru: Синт-Мартен (Голландская часть)

en: Plural variants
ru: Варианты множественного числа

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
ru: Смещение от текущего времени, например "@example1" или "@example2"

en: The most recent time the node has been viewed
ru: Время последнего просмотра материала

en: Czechia
ru: Чехия

en: The display ID of the view display to link to.
ru: Идентификатор отображения, на который нужно перейти.

en: To make sure the results are the same when switching to the other display, it is recommended to make sure the display:
ru: Чтобы убедиться, что результаты совпадают при переключении на другое отображение, рекомендуется убедиться, что отображение:

en: Has a path.
ru: Имеет путь.

en: Has the same filter criteria.
ru: Имеет подобный критерий фильтрации.

en: Has the same sort criteria.
ru: Имеет подобный критерий сортировки.

en: Has the same pager settings.
ru: Имеет подобные настройки постраничного навигатора.

en: Has the same contextual filters.
ru: Имеет подобные контекстные фильтры.

en: There are no path-based displays available.
ru: Нет доступных отображений на основе пути.

en: %current_display: The link in the %area area has no configured display.
ru: %current_display: ссылка в области %area не имеет настроенного отображения.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which no longer exists.
ru: %current_display: ссылка в области %area указывает на отображение %linked_display, которое больше не существует.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which does not have a path.
ru: %current_display: ссылка в области %area указывает на отображение %linked_display, у которого нет пути.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which uses different settings than the %current_display display for: %unequal_options. To make sure users see the exact same result when clicking the link, please check that the settings are the same.
ru: %current_display: ссылка в области %area указывает на отображение %linked_display, в котором используются параметры, отличные от отображения %current_display, для: %unequal_options. Чтобы убедиться, что пользователи видят точно такой же результат при нажатии на ссылку, убедитесь, что настройки одинаковы.

en: North Macedonia
ru: Северная Македония

en: Eswatini
ru: Эсватини

en: The label of the link.
ru: Заголовок ссылки.
