Visitors (8.x-2.24) - en to fr translation catalogue (442 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Operations
fr: Actions

en: Language
fr: Langue

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Hourly
fr: Toutes les heures

en: Daily
fr: Quotidien

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: Country
fr: Pays

en: Settings
fr: Paramètres

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Times
fr: Fois

en: Path
fr: Chemin

en: Region
fr: Région

en: Display
fr: Affichage

en: never
fr: jamais

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: Unknown
fr: Inconnu

en: User
fr: Utilisateur

en: table
fr: tableau

en: All
fr: Tout

en: Year
fr: Année

en: Host
fr: Hôte

en: Never
fr: Jamais

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Roles
fr: Rôles

en: Count
fr: Décompte

en: 1 day
fr: 1 jour

en: 1 year
fr: 1 an

en: Range
fr: Intervalle

en: Month
fr: Mois

en: Model
fr: Modèle

en: Operating System
fr: Système d'exploitation

en: Software
fr: Logiciel

en: Egypt
fr: Égypte

en: Namibia
fr: Namibie

en: Israel
fr: Israël

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: North America
fr: Amérique du Nord

en: Brazil
fr: Brésil

en: Chile
fr: Chili

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Libya
fr: Lybie

en: Poland
fr: Pologne

en: Singapore
fr: Singapour

en: Turkey
fr: Turquie

en: Week
fr: Semaine

en: Day
fr: Jour

en: January
fr: janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: mars

en: April
fr: avril

en: May
fr: mai

en: June
fr: juin

en: July
fr: juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: septembre

en: October
fr: octobre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: décembre

en: Role
fr: Rôle

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Referrer
fr: Référent

en: Top pages
fr: Top des pages

en: Recent hits
fr: Accès récents

en: Flag
fr: Marquer

en: City
fr: Ville

en: Germany
fr: Allemagne

en: Sort by
fr: Trier par

en: Full
fr: Complet

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Andorra
fr: Andorre

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Barbados
fr: Barbade

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: China
fr: Chine

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Îles Cocos (Keeling)

en: Colombia
fr: Colombie

en: Comoros
fr: Comores

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Denmark
fr: Danemark

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

en: Ecuador
fr: Équateur

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Finland
fr: Finlande

en: French Guiana
fr: Guyane française

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: Gambia
fr: Gambie

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Haiti
fr: Haïti

en: Heard Island and McDonald Islands
fr: Îles Heard et MacDonald

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Iceland
fr: Islande

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Italy
fr: Italie

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Lebanon
fr: Liban

en: Liberia
fr: Libéria

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Maurice

en: Mexico
fr: Mexique

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Morocco
fr: Maroc

en: Myanmar
fr: Birmanie

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Palau
fr: Palaos

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Peru
fr: Pérou

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Romania
fr: Roumanie

en: Russia
fr: Russie

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud et les Îles Sandwich du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Sudan
fr: Soudan

en: Svalbard and Jan Mayen
fr: Svalbard et Île Jan Mayen

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syria
fr: Syrie

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques-et-Caïques

en: Uganda
fr: Ouganda

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis et Futuna

en: Yemen
fr: Yémen

en: Zambia
fr: Zambie

en: Arabic
fr: Arabe

en: English
fr: Anglais

en: French
fr: Français

en: Italian
fr: Italien

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Japanese
fr: Japonais

en: Chinese
fr: Chinois

en: Korean
fr: Coréen

en: Browser
fr: Navigateur

en: How many content items to display in "day" list.
fr: Nombre d'éléments de contenu afficher dans la liste « aujourd'hui ».

en: Period
fr: Point

en: Hour
fr: Heure

en: Number of day's top views to display
fr: Nombre de visualisations du top du jour à afficher

en: Number of all time views to display
fr: Nombre de visualisations depuis toujours à afficher

en: Number of most recent views to display
fr: Nombre de visualisations les plus récentes à afficher

en: Visitor
fr: Visiteur

en: Engine
fr: Moteur

en: Track
fr: Suivi

en: All pages
fr: Toutes les pages

en: Aland Islands
fr: Îles Aland

en: Fiji
fr: Fidji

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Niévès

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tomé-et-Principe

en: French Southern Territories
fr: Terres australes françaises

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: Guernsey
fr: Guernesey

en: details
fr: détails

en: Apply
fr: Appliquer

en: 3 hours
fr: 3 heures

en: 6 hours
fr: 6 heures

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l'océan Indien

en: Croatia
fr: Croatie

en: Korea, Republic of
fr: Corée du Sud

en: Lao People's Democratic Republic
fr: Laos

en: Moldova, Republic of
fr: Moldavie

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: Day of Month
fr: Jour du mois

en: Day of Week
fr: Jour de la semaine

en: Precision
fr: Précision

en: 1 week
fr: 1 semaine

en: Server
fr: Serveur

en: Minified
fr: Minimifié

en: Brand
fr: Marque

en: 12 hours
fr: 12 heures

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Pager
fr: Pagination

en: Offset
fr: Décalage

en: Falkland Islands (Malvinas)
fr: Îles Malouines

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Croatian
fr: Croate

en: Czech
fr: Tchèque

en: Danish
fr: Danois

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Finnish
fr: Finlandais

en: German
fr: Allemand

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Polish
fr: Polonais

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Romanian
fr: Roumain

en: Russian
fr: Russe

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Swedish
fr: Suédois

en: Turkish
fr: Turque

en: Number of views
fr: Nombre de lectures

en: Lithuanian
fr: Lithuanien

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Add tracking to specific pages
fr: Activer le suivi sur certaines pages

en: Isle of Man
fr: Île de Man

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Serbia
fr: Serbie

en: Somali
fr: Somalien

en: Timor-Leste
fr: Timor oriental

en: Decimal point
fr: Marqueur décimal

en: 2 weeks
fr: 2 semaines

en: Locations
fr: Emplacements

en: Add tracking for specific roles
fr: Activer le suivi pour les rôles sélectionnés

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
fr: Les utilisateurs sont suivis par défaut, mais il vous est possible de désactiver ce suivi.

en: Enable user tracking
fr: Activer le suivi des utilisateurs

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
fr: Les utilisateurs <em>ne sont pas</em> suivis par défaut, mais vous pouvez activer ce suivi.

en: 1 view | @count views
fr[0]: @count vue
fr[1]: @count vues

en: Hindi
fr: Hindou

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: Africa
fr: Afrique

en: Abbreviation
fr: Abrévation

en: Round
fr: Arrondi

en: Value type
fr: Type de valeur

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fr: Date dans n'importe quel format machine. AAAA-MM-JJ HH:MM:SS est préférable.

en: Invalid date format.
fr: Format de date invalide.

en: Total views
fr: Nombre total d'affichages

en: The total number of times the node has been viewed.
fr: Le nombre total d'affichages du nœud.

en: Views today
fr: Affichages aujourd'hui

en: The total number of times the node has been viewed today.
fr: Le nombre total d'affichages du nœud aujourd'hui.

en: The most recent time the node has been viewed.
fr: Date de dernier affichage du nœud.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Visitors
fr: Visiteurs

en: Filter criteria
fr: Critères de filtrage

en: Amharic
fr: Amharique

en: Azerbaijani
fr: Azerbaïdjanais

en: Bashkir
fr: Bachkir

en: Belarusian
fr: Belorussien

en: Bosnian
fr: Bosniaque

en: Chechen
fr: Tchétchène

en: Corsican
fr: Corse

en: Welsh
fr: Gallois

en: Ewe
fr: Ewé

en: Esperanto
fr: Espéranto

en: Estonian
fr: Estonien

en: Irish
fr: Irlandais

en: Galician
fr: Galicien

en: Manx
fr: Mannois

en: Armenian
fr: Arménien

en: Icelandic
fr: Islandais

en: Javanese
fr: Javanais

en: Georgian
fr: Géorgien

en: Kongo
fr: Congolais

en: Kurdish
fr: Kurde

en: Cornish
fr: Cornique

en: Luxembourgish
fr: Luxembourgeois

en: Malagasy
fr: Malgache

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Mongolian
fr: Mongolien

en: Malay
fr: Malais

en: Maltese
fr: Maltais

en: Burmese
fr: Birman

en: Nepali
fr: Népalien

en: Norwegian Bokmål
fr: Norvégien classique

en: Norwegian Nynorsk
fr: Néo-norvégien

en: Ossetian
fr: Ossète

en: Sardinian
fr: Sarde

en: Sindhi
fr: Shindi

en: Northern Sami
fr: Sami Nordique

en: Albanian
fr: Albanais

en: Serbian
fr: Serbe

en: Tajik
fr: Tadjik

en: Thai
fr: Thaïlandais

en: Turkmen
fr: Turkmène

en: Tatar
fr: Tatare

en: Tahitian
fr: Tahitien

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Uzbek
fr: Ouzbek

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Zulu
fr: Zoulou

en: Popular content
fr: Contenu populaire

en: How many content items to display in "all time" list.
fr: Nombre d'éléments de contenu afficher dans la liste « depuis toujours ».

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
fr: Nombre d'éléments de contenu afficher dans la liste « vu récemment ».

en: Today's:
fr: Aujourd'hui :

en: All time:
fr: Depuis toujours :

en: Last viewed:
fr: Dernier accès :

en: View pages that have recently been visited.
fr: Voir les pages qui ont été récemment visitées.

en: View pages that have been hit frequently.
fr: Voir les pages qui ont été fréquemment consultées.

en: Show icon
fr: Afficher l'icône

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Network
fr: Réseau

en: Referer
fr: Référent

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de %error_operation avec les arguments : @arguments

en: Entity Types
fr: Types d'entités

en: Not restricted
fr: Non restreint

en: The number of visitors who have read the node.
fr: Le nombre de visiteurs qui ont lu le nœud.

en: The number of visitors who have read the node today.
fr: Le nombre de visiteurs qui ont lu le nœud aujourd'hui.

en: Last view
fr: Dernière consultation

en: The date on which a visitor last read the node.
fr: La date à laquelle un visiteur a lu le nœud en dernier.

en: Saint Barthélemy
fr: Saint-Barthélemy

en: Saint Martin (French part)
fr: Saint-Martin (partie française)

en: All pages except those listed
fr: Toutes les pages sauf celles listées

en: Only the listed pages
fr: Seulement les pages listées

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Spécifier les pages en utilisant leurs chemins. Saisir un chemin par ligne. Le caractère «*» est un caractère de remplacement (aussi appelé joker ou wildcard). Exemples de chemins : %blog pour la page du blog et %blog-wildcard pour tous les blogs personnels. %front représente la page d’accueil.

en: Not customizable
fr: Non personnalisable

en: Restricted to certain pages
fr: Réservé à certaines pages

en: View content hits
fr: Voir les consultations du contenu

en: The name of the country.
fr: Le nom du pays.

en: Transfer
fr: Transférer

en: Virgin Islands, British
fr: Îles Vierges britanniques

en: Kyrgyz
fr: Kirghiz

en: Lao
fr: Laotien

en: Limburgish
fr: Luxembourgeois

en: Default (@default)
fr: Par défaut (@default)

en: Asia
fr: Asie

en: South America
fr: Amérique du Sud

en: Guaraní
fr: Guarani

en: Format plural
fr: Former le pluriel

en: Tracking scope
fr: Portée du suivi

en: Allow users to customize tracking on their account page
fr: Permettre aux utilisateurs de personnaliser le suivi sur leur page de compte

en: No customization allowed
fr: Aucune personnalisation autorisée

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
fr: Suivi activé par défaut, les utilisateurs avec le droit %permission peuvent se désengager

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
fr: Suivi désactivé par défaut, les utilisateurs avec le droit %permission peuvent s'engager

en: Links and downloads
fr: Liens et téléchargements

en: Opt-in or out of tracking
fr: Accepter ou refuser le suivi

en: On by default with opt out
fr: Activé par défaut avec le refus du suivi

en: Off by default with opt in
fr: Désactivé par défaut avec l'acceptation du suivi

en: Add to the selected roles only
fr: Ajouter aux rôles sélectionnés uniquement

en: Add to every role except the selected ones
fr: Ajouter à tous les rôles sauf ceux sélectionnés

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
fr: Si aucun des rôles n'est sélectionné, tous les utilisateurs seront suivi. Si un utilisateur a un des rôles cochés, cet utilisateur sera suivi (ou exclu, en fonction du paramètre ci-dessus).

en: All pages with exceptions
fr: Toutes les pages avec exceptions

en: Excepted: @roles
fr: Excepté : @roles

en: Oceania
fr: Océanie

en: Contextual filters
fr: Filtres contextuels

en: Thousands marker
fr: Séparateur de milliers

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
fr: Sainte-Hélène, Ascension et Tristan da Cunha

en: The text of the link.
fr: Le texte du lien.

en: Entity types
fr: Types d'entités

en: @count items
fr: @count éléments

en: Displaying @start - @end of @total
fr: Affichage de @start à @end sur @total

en: Language Code
fr: Code de la langue

en: Uyghur
fr: Ouïghours

en: South Sudan
fr: Soudan du Sud

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
fr: Bonaire, Saint-Eustache et Saba

en: Sint Maarten (Dutch part)
fr: Saint-Martin (partie néerlandaise)

en: Track User ID
fr: Suivre les ID des utilisateurs

en: Plural variants
fr: Variantes plurielles

en: Pages by their paths
fr: Pages par leurs chemins

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
fr: Le décalage de l'heure actuelle comme
    "@example1" ou "@example2"

en: The most recent time the node has been viewed
fr: L'heure la plus récente à laquelle le nœud a été vu

en: Czechia
fr: Tchéquie

en: The display ID of the view display to link to.
fr: L'identifiant (ID) d'affichage de la vue à laquelle lier.

en: To make sure the results are the same when switching to the other display, it is recommended to make sure the display:
fr: Pour s'assurer que les résultats sont les mêmes lors du changement vers l'autre affichage, il est recommandé de vérifier que l'affichage :

en: Has a path.
fr: a un chemin.

en: Has the same filter criteria.
fr: a le même critère de filtrage.

en: Has the same sort criteria.
fr: a le même critère de tri.

en: Has the same pager settings.
fr: a les mêmes paramétrages de pagination.

en: Has the same contextual filters.
fr: A les mêmes filtres contextuels.

en: There are no path-based displays available.
fr: Aucun affichage basé sur les chemins n'est disponible.

en: %current_display: The link in the %area area has no configured display.
fr: %current_display : le lien dans la zone %area n'a pas d'affichage configuré.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which no longer exists.
fr: %current_display : le lien dans la zone %area pointe vers l'affichage %linked_display qui n'existe plus.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which does not have a path.
fr: %current_display : le lien dans la zone %area pointe vers l'affichage %linked_display qui n'a pas de chemin.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which uses different settings than the %current_display display for: %unequal_options. To make sure users see the exact same result when clicking the link, please check that the settings are the same.
fr: %current_display : le lien dans la zone %area pointe vers l'affichage %linked_display qui utilise des paramètres différents de l'affichage %current_display pour : %unequal_options. Merci de vérifier que les paramètres sont identiques afin de s'assurer que les utilisateurs obtiennent le même résultat en cliquant sur le lien.

en: North Macedonia
fr: Macédoine du Nord

en: The label of the link.
fr: Le libellé du lien.
