Visitors (Web Analytics) (8.x-2.24) - en to ja translation catalogue (556 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Pages
ja: ページ

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Operations
ja: 操作

en: Language
ja: 言語

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: Hourly
ja: 1時間毎

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Monthly
ja: 毎月

en: Country
ja: 国

en: Settings
ja: 設定

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Times
ja: 時間

en: Path
ja: パス

en: Region
ja: リージョン

en: Display
ja: 表示

en: never
ja: なし

en: Total
ja: 合計

en: Unknown
ja: 不明

en: User
ja: ユーザー

en: All
ja: すべて

en: Year
ja: 年

en: Host
ja: ホスト

en: Never
ja: なし

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Visibility
ja: 閲覧の制限

en: Roles
ja: 役割

en: Count
ja: カウント

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: 1 day
ja: 1日

en: Range
ja: 範囲

en: Month
ja: 月

en: Operating System
ja: OS

en: Software
ja: ソフトウェア

en: Desc
ja: 降順

en: Egypt
ja: エジプト

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Israel
ja: イスラエル

en: Palestine
ja: パレスチナ自治区

en: Iran
ja: イラン

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Tonga
ja: トンガ語

en: North America
ja: 北米

en: Cuba
ja: キューバ

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Chile
ja: チリ

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Libya
ja: リビア

en: Navajo
ja: ナヴァホ語

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Turkey
ja: トルコ

en: Week
ja: 週

en: Day
ja: 日

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Role
ja: 役割

en: Users
ja: ユーザー

en: Referrer
ja: リファラ

en: Top pages
ja: ページアクセスの上位

en: Recent hits
ja: 最近のアクセス

en: City
ja: 市区町村

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: Germany
ja: ドイツ

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Albania
ja: アルバニア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アングィラ

en: Antarctica
ja: 南極

en: Antigua and Barbuda
ja: アンチグアバーブーダ

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Aruba
ja: アルバ

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Benin
ja: ベナン共和国

en: Bermuda
ja: バミューダ

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja: ブーヴェ島

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ共和国

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Canada
ja: カナダ

en: Cayman Islands
ja: 英領ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド

en: China
ja: 中国

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス諸島

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Comoros
ja: コモロ連合

en: Congo
ja: コンゴ共和国

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Dominica
ja: ドミニカ国

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Estonia
ja: エストニア

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Faroe Islands
ja: デンマーク領フェロー諸島

en: Finland
ja: フィンランド

en: France
ja: フランス

en: French Guiana
ja: 仏領ギアナ

en: French Polynesia
ja: 仏領ポリネシア

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Georgia
ja: グルジア

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: 英領ジブラルタル

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greenland
ja: デンマーク領グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guadeloupe
ja: 仏領グアドループ

en: Guam
ja: 米領グアム島

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Heard Island and McDonald Islands
ja: オーストラリア領ハード島とマクドナルド諸島

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Iceland
ja: アイスランド

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Italy
ja: イタリア

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギス

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Lesotho
ja: レソト

en: Liberia
ja: リベリア

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Malawi
ja: マラウィ

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Martinique
ja: 仏領マルティニーク島

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Mayotte
ja: 仏領マヨット島

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montserrat
ja: 英領モントセラト島

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: Nauru
ja: ナウル語

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: New Caledonia
ja: 仏領ニューカレドニア島

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Niue
ja: ニウエ島

en: Norfolk Island
ja: オーストラリア領ノーフォーク島

en: Northern Mariana Islands
ja: 米領北マリアナ諸島

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Oman
ja: オマーン

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラオ

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Puerto Rico
ja: 米領プエルトリコ島

en: Qatar
ja: カタール

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Russia
ja: ロシア連邦

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Samoa
ja: サモア独立国

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Senegal
ja: セネガル

en: Seychelles
ja: セーシェル

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ja: 英領サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: Spain
ja: スペイン

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Sudan
ja: スーダン

en: Suriname
ja: スリナム

en: Svalbard and Jan Mayen
ja: ノルウェー領スヴァールバル諸島・ヤンマイエン島

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Switzerland
ja: スイス

en: Syria
ja: シリア

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tanzania
ja: タンザニア

en: Thailand
ja: タイ

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tokelau
ja: ニュージーランド領トケラウ諸島

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja: 英領タークス・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: 英国

en: United States
ja: 米国

en: United States Minor Outlying Islands
ja: アメリカ合衆国外諸島

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Wallis and Futuna
ja: 仏領ウォリス・フツナ諸島

en: Yemen
ja: イエメン

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Arabic
ja: アラビア語

en: English
ja: 英語

en: French
ja: フランス語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国語･朝鮮語

en: Browser
ja: ブラウザー

en: Bot
ja: ボット

en: How many content items to display in "day" list.
ja: 「本日の上位」リストに表示するコンテンツ項目の数を指定してください。 無効にすると、この項目が表示されなくなります。

en: Period
ja: 期間

en: Hour
ja: 時

en: Configurations
ja: システム構成

en: Number of day's top views to display
ja: 本日の参照上位コンテンツの表示数

en: Number of all time views to display
ja: 総合での参照上位コンテンツの表示数

en: Number of most recent views to display
ja: 最近参照されたコンテンツの表示数

en: Visitor
ja: 訪問者

en: Track
ja: 履歴

en: Aland Islands
ja: オーランド諸島

en: Brunei Darussalam
ja: ブルネイ・ダルサラーム国

en: Fiji
ja: フィジー語

en: Hong Kong
ja: 香港特別行政区

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメ・プリンシペ

en: French Southern Territories
ja: 仏領南方・南極地域

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセントおよびグレナディーン諸島

en: Vietnam
ja: ベトナム

en: Guernsey
ja: 英領ガーンジー島

en: Jersey
ja: 英領ジャージー島

en: details
ja: 詳細

en: User Agent
ja: ユーザエージェント

en: Apply
ja: 適用

en: 6 hours
ja: 6時間

en: British Indian Ocean Territory
ja: 英領インド洋地域

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Korea, Republic of
ja: 大韓民国

en: Lao People's Democratic Republic
ja: ラオス人民民主共和国

en: Moldova, Republic of
ja: モルドバ共和国

en: Pitcairn
ja: 英領ピトケアン諸島

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: Day of Month
ja: 今月の1日

en: Day of Week
ja: 曜日

en: Precision
ja: 精度

en: 1 week
ja: 1週間

en: Server
ja: サーバー

en: 12 hours
ja: 12時間

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Pager
ja: ページャー

en: Offset
ja: オフセット

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja: 英領フォークランド(マルビナス)諸島

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Czech
ja: チェコ語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: German
ja: ドイツ語

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Number of views
ja: 参照回数

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Route
ja: ルート

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Add tracking to specific pages
ja: トラッキングを加える特定ページ

en: Isle of Man
ja: 英領マン島

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Saint Pierre and Miquelon
ja: 仏領サンピエール島・ミクロン島

en: Serbia
ja: セルビア

en: Afar
ja: アファール語

en: Somali
ja: ソマリ語

en: Komi
ja: コミ語

en: Macao
ja: マカオ

en: Timor-Leste
ja: 東ティモール

en: Decimal point
ja: 小数点

en: 2 weeks
ja: 2週

en: Locations
ja: 場所

en: Add tracking for specific roles
ja: トラッキングを加える特定の役割

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
ja: デフォルトでユーザーはトラックされますが、あなたはそれを拒否することもできます。

en: Enable user tracking
ja: ユーザーのトラッキングを有効化

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
ja: デフォルトでユーザーはトラックされませんが、あなたはそれを許可することもできます。

en: 1 view | @count views
ja[0]: 閲覧数 1
ja[1]: 閲覧数 @count

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Processed @current out of @total.
ja: @total件中@current件処理しました。

en: Abbreviation
ja: 略語

en: Round
ja: 端数切り捨て

en: Value type
ja: 値のタイプ

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ja: システム内部で使用する書式で日時を入力します。CCYY-MM-DD HH:MM:SS といった書式が適当でしょう。

en: Invalid date format.
ja: 日時の書式に誤りがあります。

en: Total views
ja: 総閲覧数

en: The total number of times the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された回数の合計。

en: Views today
ja: 本日のアクセス数

en: The total number of times the node has been viewed today.
ja: ノードが本日閲覧された回数の合計。

en: The most recent time the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された最新の日時。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Visitors
ja: 訪問者

en: Filter criteria
ja: フィルターの条件

en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Avestan
ja: アヴェスター語

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: Akan
ja: アカン語

en: Amharic
ja: アムハラ語

en: Assamese
ja: アッサム語

en: Aymara
ja: アイマラ語

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: Bashkir
ja: バシキール語

en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

en: Bihari
ja: ビハール語

en: Bislama
ja: ビスラマ語

en: Bambara
ja: バンバラ語

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Breton
ja: ブルトン語

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Chechen
ja: チェチェン語

en: Chamorro
ja: チャモロ語

en: Corsican
ja: コルシカ語

en: Cree
ja: クリー語

en: Chuvash
ja: チュヴァシュ語

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: Ewe
ja: エウェ語

en: Esperanto
ja: エスペラント語

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Basque
ja: バスク語

en: Irish
ja: アイルランド語

en: Galician
ja: ガリシア語

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Manx
ja: マン島語

en: Hausa
ja: ハウサ語

en: Hiri Motu
ja: ヒリ・モツ語

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Herero
ja: ヘレロ語

en: Interlingua
ja: インターリングァ

en: Interlingue
ja: インターリングァ

en: Igbo
ja: イボ語

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Inuktitut
ja: イヌクティトゥット語

en: Javanese
ja: ジャワ語

en: Georgian
ja: グルジア語

en: Kongo
ja: コンゴ語

en: Kikuyu
ja: キクユ語

en: Kwanyama
ja: クワニャマ語

en: Kazakh
ja: カザフ語

en: Kannada
ja: カンナダ語

en: Kanuri
ja: カヌリ語

en: Kashmiri
ja: カシミール語

en: Kurdish
ja: クルド語

en: Cornish
ja: コーンウォール語

en: Latin
ja: ラテン語

en: Luxembourgish
ja: ルクセンブルグ語

en: Lingala
ja: リンガラ語

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Malagasy
ja: マダガスカル語

en: Marshallese
ja: マーシャル語

en: Macedonian
ja: マケドニア語

en: Malayalam
ja: マラヤラム語

en: Mongolian
ja: モンゴル語

en: Malay
ja: マレー語

en: Maltese
ja: マルタ語

en: Burmese
ja: ビルマ(ミャンマー)語

en: Nepali
ja: ネパール語

en: Ndonga
ja: ンドンガ語

en: Norwegian Bokmål
ja: ノルウェー語（ブークモール）

en: Norwegian Nynorsk
ja: ノルウェー語（ニーノシュク）

en: Chichewa
ja: チェワ語

en: Occitan
ja: オック語

en: Oromo
ja: オロモ語

en: Oriya
ja: オリヤー語

en: Ossetian
ja: オセット語

en: Pashto
ja: パシュトゥー語

en: Quechua
ja: ケチュア語

en: Kirundi
ja: ルンディ語

en: Kinyarwanda
ja: ルワンダ語

en: Sardinian
ja: サルディニア語

en: Sindhi
ja: シンド語

en: Northern Sami
ja: 北部サーミ語

en: Sango
ja: サンゴ語

en: Samoan
ja: サモア語

en: Shona
ja: ショナ語

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Swahili
ja: スワヒリ語

en: Tamil
ja: タミール語

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Tajik
ja: タジク語

en: Thai
ja: タイ語

en: Tigrinya
ja: ティグリニャ語

en: Turkmen
ja: トルクメン語

en: Tagalog
ja: タガログ語

en: Tsonga
ja: ツォンガ語

en: Tatar
ja: タタール語

en: Twi
ja: トウィ語

en: Tahitian
ja: タヒチ語

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Urdu
ja: ウルドゥー語

en: Uzbek
ja: ウズベク語

en: Venda
ja: ベンダ語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Wolof
ja: ウォロフ語

en: Xhosa
ja: コサ語

en: Yiddish
ja: イディッシュ語

en: Yoruba
ja: ヨルバ語

en: Zhuang
ja: チワン語

en: Zulu
ja: ズールー語

en: Popular content
ja: 人気のあるコンテンツ

en: How many content items to display in "all time" list.
ja: 「総合の上位」リストに表示するコンテンツ項目の数を指定してください。 無効にすると、この項目が表示されなくなります。

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
ja: 「最近の参照」リストに表示するコンテンツ項目の数を指定してください。 無効にすると、この項目が表示されなくなります。

en: Today's:
ja: 本日:

en: All time:
ja: 全期間:

en: Last viewed:
ja: 最近の参照:

en: View pages that have recently been visited.
ja: 最近アクセスされたページを表示します。

en: View pages that have been hit frequently.
ja: 頻繁にアクセスされたページを表示します。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Network
ja: ネットワーク

en: Referer
ja: リファラー

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ja: 引数の %error_operation を処理中にエラーが発生しました: @arguments

en: Not restricted
ja: 制限なし

en: The number of visitors who have read the node.
ja: このノードをアクセスした訪問者数

en: The number of visitors who have read the node today.
ja: このノードを今日アクセスした問者数。

en: Last view
ja: 最終アクセス

en: The date on which a visitor last read the node.
ja: このノードを最後に訪問者がアクセスした日時。

en: Saint Barthélemy
ja: サン・バルテルミー島

en: Saint Martin (French part)
ja: サン・マルタン島 (フランス側)

en: All pages except those listed
ja: 以下を除く全てのページ

en: Only the listed pages
ja: 以下のページのみ

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Not customizable
ja: カスタマイズ不可

en: Restricted to certain pages
ja: 特定のページに制限

en: View content hits
ja: コンテンツのアクセス数を表示

en: The name of the country.
ja: 国名。

en: Virgin Islands, British
ja: 英領ヴァージン諸島

en: Kyrgyz
ja: キルギス語

en: Dzongkha
ja: ゾンカ語

en: Khmer
ja: クメール語

en: Lao
ja: ラオス語

en: Māori
ja: マオリ語

en: Asc
ja: 昇順

en: Format plural
ja: 複数形

en: Tracking scope
ja: トラッキングスコープ

en: Contextual filters
ja: コンテクスチュアルフィルター

en: Thousands marker
ja: 3桁区切りの記号

en: Côte d'Ivoire
ja: コートジボワール共和国

en: Curaçao
ja: キュラソー島

en: Réunion
ja: レユニオン

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
ja: セントヘレナ・アセンションおよびトリスタンダクーニャ

en: The text of the link.
ja: リンクの文字列。

en: Entity types
ja: エンティティタイプ

en: Displaying @start - @end of @total
ja: @total 件中の @start 件目～ @end 件目を表示

en: Language Code
ja: 言語コード

en: Uyghur
ja: ウイグル

en: South Sudan
ja: 南スーダン

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
ja: ボネール、シント・ユースタティウスおよびサバ

en: Sint Maarten (Dutch part)
ja: シント・マールテン島（オランダ領）

en: Track User ID
ja: トラックユーザーID

en: Plural variants
ja: 複数のvariants

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
ja: "@example1" や "@example2" のような現在時からのオフセット

en: The most recent time the node has been viewed
ja: ノードを最新見られたとき

en: Czechia
ja: チェキア

en: Has a path.
ja: パスがある。

en: Has the same filter criteria.
ja: フィルター条件が同じ。

en: Has the same sort criteria.
ja: 並び替え基準が同じ。

en: Has the same pager settings.
ja: ページャー設定が同じ。

en: Has the same contextual filters.
ja: コンテクスチュアルフィルターが同じ。

en: There are no path-based displays available.
ja: パスベースのディスプレイがありません。

en: North Macedonia
ja: 北マケドニア

en: Eswatini
ja: エスワティニ

en: The label of the link.
ja: リンクのラベル
