Visitors (8.x-2.27) - en to id translation catalogue (203 entries)

en: Title
id: Judul

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Language
id: Bahasa

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Date
id: Tanggal

en: Daily
id: Harian

en: Weekly
id: Mingguan

en: Country
id: Negara

en: Settings
id: Pengaturan

en: Save
id: Simpan

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Path
id: Jalur

en: Region
id: Wilayah

en: Display
id: Tampilan

en: never
id: tidak pernah

en: 1 hour
id: 1 jam

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: User
id: Pengguna

en: Year
id: Tahun

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Never
id: Tidak pernah

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Roles
id: Peran

en: Count
id: Jumlah

en: Performance
id: Performa

en: 1 day
id: 1 hari

en: Month
id: Bulan

en: Egypt
id: Mesir

en: Palestine
id: Palestina

en: New Zealand
id: Selandia Baru

en: North America
id: Amerika Utara

en: Cuba
id: Kuba

en: Brazil
id: Brasil

en: Chile
id: Chili

en: Jamaica
id: Jamaika

en: Japan
id: Jepang

en: Poland
id: Polandia

en: Singapore
id: Singapura

en: Turkey
id: Turki

en: Week
id: Pekan

en: Day
id: Hari

en: January
id: Januari

en: February
id: Februari

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: June
id: Juni

en: July
id: Juli

en: August
id: Agustus

en: October
id: Oktober

en: November
id: Nopember

en: December
id: Desember

en: Role
id: Peran

en: Users
id: Pengguna

en: Top pages
id: Halaman populer

en: Recent hits
id: Kunjungan terakhir

en: City
id: Kota

en: Germany
id: Jerman

en: Full
id: Penuh

en: Afghanistan
id: Afganistan

en: Algeria
id: Aljazair

en: American Samoa
id: Samoa Amerika

en: Antarctica
id: Antartika

en: Antigua and Barbuda
id: Antigua dan Barbuda

en: Bahamas
id: Bahama

en: Bangladesh
id: Banglades

en: Belarus
id: Belarusia

en: Belgium
id: Belgia

en: Bosnia and Herzegovina
id: Bosnia dan Herzegovina

en: Botswana
id: Boswana

en: Cambodia
id: Kamboja

en: Cameroon
id: Kamerun

en: Canada
id: Kanada

en: China
id: Cina

en: Christmas Island
id: Pulau Krismas

en: Colombia
id: Kolombia

en: Congo
id: Kongo

en: Costa Rica
id: Kosta Rika

en: Cyprus
id: Siprus

en: Dominica
id: Dominika

en: Dominican Republic
id: Republik Dominika

en: Ecuador
id: Ekuador

en: Faroe Islands
id: Kepulauan Faroe

en: Finland
id: Finlandia

en: France
id: Perancis

en: Greece
id: Yunani

en: Hungary
id: Hungaria

en: Iceland
id: Islandia

en: Iraq
id: Irak

en: Ireland
id: Irlandia

en: Italy
id: Italia

en: Jordan
id: Jordania

en: Kyrgyzstan
id: Kirgistan

en: Luxembourg
id: Luksemburg

en: Madagascar
id: Madagaskar

en: Maldives
id: Maladewa

en: Mexico
id: Meksiko

en: Morocco
id: Maroko

en: Netherlands
id: Belanda

en: New Caledonia
id: Kaledonia baru

en: Nicaragua
id: Nikaragua

en: Norway
id: Norwegia

en: Papua New Guinea
id: Papua Nugini

en: Philippines
id: Filipina

en: Romania
id: Rumania

en: Russia
id: Rusia

en: Saudi Arabia
id: Arab Saudi

en: Solomon Islands
id: Kepulauan Solomon

en: South Africa
id: Afrika Selatan

en: Spain
id: Spanyol

en: Sweden
id: Swedia

en: Switzerland
id: Swiss

en: Syria
id: Suriah

en: Trinidad and Tobago
id: Trinidad dan Tobago

en: Ukraine
id: Ukraina

en: United Arab Emirates
id: Uni Emirat Arab

en: United Kingdom
id: Inggris

en: United States
id: Amerika Serikat

en: Uzbekistan
id: Usbekistan

en: Wallis and Futuna
id: Wallis dan Futuna

en: Yemen
id: Yaman

en: English
id: Bahasa Inggris

en: Spanish
id: Bahasa Spanyol

en: How many content items to display in "day" list.
id: Berapa banyak item konten yang ditampilkan pada daftar "harian".

en: Period
id: Periode

en: Hour
id: Jam

en: Number of day's top views to display
id: Jumlah tampilan teratas hari ini yang ditampilkan

en: Number of all time views to display
id: Jumlah tampilan sepanjang masa yang ditampilkan

en: Number of most recent views to display
id: Jumlah tampilan terakhir yang ditampilkan.

en: Visitor
id: Pengunjung

en: Track
id: Telusuri

en: Saint Kitts and Nevis
id: Saint Kitts dan Nevis

en: French Southern Territories
id: Wilayah Selatan Perancis

en: Saint Vincent and the Grenadines
id: Saint Vincent dan Grenadines

en: Apply
id: Terapkan

en: British Indian Ocean Territory
id: Teritorial Samudera Hindia Inggris

en: Croatia
id: Kroasia

en: Korea, Republic of
id: Republik Korea

en: Lao People's Democratic Republic
id: Republik Demokratik Rakyat Laos

en: Moldova, Republic of
id: Republik Moldova

en: Western Sahara
id: Sahara Barat

en: Precision
id: Ketelitian

en: 1 week
id: 1 minggu

en: Pager
id: Pembuat halaman

en: Indonesian
id: Bahasa Indonesia

en: Number of views
id: Jumlah ditampilkan

en: Route
id: Rute

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Add tracking to specific pages
id: Tambahkan pelacak ke halaman tertentu

en: Decimal point
id: Poin desimal

en: 1 view | @count views
id[0]: 1 kali dilihat
id[1]: @count kali dilihat

en: Round
id: Pembulatan

en: Value type
id: Tipe nilai

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
id: Tanggal dalam format yang mudah dibaca mesin. CCYY-MM-DD HH:MM:SS lebih diutamakan.

en: Invalid date format.
id: Format tanggal tidak valid.

en: Total views
id: Jumlah melihat

en: The total number of times the node has been viewed.
id: Jumlah beberapa kali node telah dilihat

en: Views today
id: Ditonton hari ini

en: The total number of times the node has been viewed today.
id: Berapa kali node telah dilihat hari ini.

en: The most recent time the node has been viewed.
id: Waktu terakhir kali node telah dilihat.

en: Visitors
id: Para pengunjung

en: Filter criteria
id: Kriteria penyaringan

en: Javanese
id: Bahasa Jawa

en: Popular content
id: Artikel populer

en: How many content items to display in "all time" list.
id: Berapa banyak materi yang ditampilkan pada daftar populer "keseluruhan".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
id: Berapa banyak materi yang ditampilkan pada daftar "kunjungan terakhir".

en: Today's:
id: Hari ini:

en: All time:
id: Keseluruhan:

en: Last viewed:
id: Kunjungan terakhir:

en: View pages that have recently been visited.
id: Melihat halaman yang terakhir kali dikunjungi.

en: View pages that have been hit frequently.
id: Melihat halaman yang paling banyak diakses.

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
id: Terjadi kesalahan saat memproses %error_operation dengan argumen: @arguments

en: Not restricted
id: Tidak dibatasi

en: The number of visitors who have read the node.
id: Jumlah pengunjung yang telah membaca node.

en: The number of visitors who have read the node today.
id: Jumlah pengunjung yang telah membaca node hari ini.

en: Last view
id: Terakhir ditonton

en: The date on which a visitor last read the node.
id: Tanggal terakhir dimana pengunjung membaca node.

en: All pages except those listed
id: Semua halaman kecuali yang tercantum

en: Only the listed pages
id: Hanya halaman yang terdaftar

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Tentukan halaman dengan menggunakan path-nya. Masukkan satu path per baris. Karakter '*' adalah wildcard. Contoh path adalah %blog untuk halaman blog dan %blog-wildcard untuk setiap blog pribadi. Halaman depan adalah %front.

en: Restricted to certain pages
id: Terbatas pada halaman tertentu

en: View content hits
id: Lihat hit dari konten

en: Lao
id: Laos

en: Links and downloads
id: Tautan dan unduhan

en: Contextual filters
id: Filter kontekstual

en: Thousands marker
id: Penanda ribuan

en: Réunion
id: Reuni

en: The text of the link.
id: Teks tautan.

en: Entity types
id: Jenis entitas

en: South Sudan
id: Sudan Selatan

en: Plural variants
id: Variasi plural

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
id: Offset dari waktu saat ini, misalnya "@example1" atau "@example2"

en: Czechia
id: Ceko
