Visitors (8.x-2.27) - en to pl translation catalogue (426 entries)

en: Title
pl: Tytuł

en: Pages
pl: Strony

en: Prefix
pl: Przedrostek

en: Suffix
pl: Przyrostek

en: Language
pl: Język

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Enabled
pl: Włączone

en: Date
pl: Data

en: Hourly
pl: Co godzinę

en: Daily
pl: Codziennie

en: Weekly
pl: Co tydzień

en: Country
pl: Państwo

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Label
pl: Etykieta

en: Save
pl: Zapisz

en: Sunday
pl: niedziela

en: Monday
pl: poniedziałek

en: Tuesday
pl: wtorek

en: Wednesday
pl: środa

en: Thursday
pl: czwartek

en: Friday
pl: piątek

en: Saturday
pl: sobota

en: Path
pl: Ścieżka

en: Display
pl: Wyświetlanie

en: never
pl: nigdy

en: 1 hour
pl: 1 godzina

en: Total
pl: Razem

en: Unknown
pl: Nieznany

en: User
pl: Użytkownik

en: Year
pl: Rok

en: Not found
pl: Nie znaleziono

en: Never
pl: Nigdy

en: To
pl: Do

en: From
pl: Od

en: Visibility
pl: Widoczność

en: Roles
pl: Role

en: Count
pl: Liczba

en: Performance
pl: Wydajność

en: 1 day
pl: 1 dzień

en: 1 year
pl: 1 rok

en: Range
pl: Zasięg

en: Month
pl: Miesiąc

en: Egypt
pl: Egipt

en: Israel
pl: Izrael

en: Palestine
pl: Palestyna

en: New Zealand
pl: Nowa Zelandia

en: North America
pl: Ameryka Północna

en: Cuba
pl: Kuba

en: Brazil
pl: Brazylia

en: Paraguay
pl: Paragwaj

en: Jamaica
pl: Jamajka

en: Japan
pl: Japonia

en: Libya
pl: Libia

en: Navajo
pl: Nawaho

en: Poland
pl: Polska

en: Portugal
pl: Portugalia

en: Singapore
pl: Singapur

en: Turkey
pl: Turcja

en: Week
pl: Tydzień

en: Day
pl: Dzień

en: January
pl: Styczeń

en: February
pl: Luty

en: March
pl: Marzec

en: April
pl: Kwiecień

en: May
pl: Maj

en: June
pl: Czerwiec

en: July
pl: Lipiec

en: August
pl: Sierpień

en: September
pl: Wrzesień

en: October
pl: Październik

en: November
pl: Listopad

en: December
pl: Grudzień

en: Role
pl: Rola

en: Users
pl: Użytkownicy

en: Top pages
pl: Najpopularniejsze strony

en: Recent hits
pl: Ostatnie odsłony

en: City
pl: Miasto

en: Latitude
pl: Szerokość geograficzna

en: Longitude
pl: Długość geograficzna

en: Germany
pl: Niemcy

en: Full
pl: Pełny

en: Afghanistan
pl: Afganistan

en: Algeria
pl: Algieria

en: American Samoa
pl: Samoa Amerykańskie

en: Andorra
pl: Andora

en: Antarctica
pl: Antarktyka

en: Antigua and Barbuda
pl: Antigua i Barbuda

en: Argentina
pl: Argentyna

en: Azerbaijan
pl: Azerbejdżan

en: Bahamas
pl: Bahamy

en: Bahrain
pl: Bahrajn

en: Bangladesh
pl: Bangladesz

en: Belarus
pl: Białoruś

en: Belgium
pl: Belgia

en: Bermuda
pl: Bermudy

en: Bolivia
pl: Boliwia

en: Bosnia and Herzegovina
pl: Bośnia i Hercegowina

en: Bouvet Island
pl: Wyspa Bouveta

en: Bulgaria
pl: Bułgaria

en: Cambodia
pl: Kambodża

en: Cameroon
pl: Kamerun

en: Canada
pl: Kanada

en: Cayman Islands
pl: Kajmany

en: Central African Republic
pl: Republika Środkowoafrykańska

en: Chad
pl: Czad

en: China
pl: Chiny

en: Christmas Island
pl: Wyspa Bożego Narodzenia

en: Cocos (Keeling) Islands
pl: Wyspy Kokosowe

en: Colombia
pl: Kolumbia

en: Comoros
pl: Komory

en: Congo
pl: Kongo

en: Cook Islands
pl: Wyspy Cooka

en: Costa Rica
pl: Kostaryka

en: Cyprus
pl: Cypr

en: Denmark
pl: Dania

en: Djibouti
pl: Dżibuti

en: Dominica
pl: Dominika

en: Dominican Republic
pl: Dominikana

en: Ecuador
pl: Ekwador

en: El Salvador
pl: Salwador

en: Equatorial Guinea
pl: Gwinea Równikowa

en: Eritrea
pl: Erytrea

en: Ethiopia
pl: Etiopia

en: Faroe Islands
pl: Wyspy Owcze

en: Finland
pl: Finlandia

en: France
pl: Francja

en: French Guiana
pl: Gujana Francuska

en: French Polynesia
pl: Polinezja Francuska

en: Georgia
pl: Gruzja

en: Greece
pl: Grecja

en: Greenland
pl: Grenlandia

en: Guadeloupe
pl: Gwadelupa

en: Guatemala
pl: Gwatemala

en: Guinea
pl: Gwinea

en: Guinea-Bissau
pl: Gwinea Bissau

en: Guyana
pl: Gujana

en: Heard Island and McDonald Islands
pl: Wyspy Heard i McDonalda

en: Hungary
pl: Węgry

en: Iceland
pl: Islandia

en: India
pl: Indie

en: Indonesia
pl: Indonezja

en: Iraq
pl: Irak

en: Ireland
pl: Irlandia

en: Italy
pl: Włochy

en: Jordan
pl: Jordania

en: Kazakhstan
pl: Kazachstan

en: Kuwait
pl: Kuwejt

en: Kyrgyzstan
pl: Kirgistan

en: Latvia
pl: Łotwa

en: Lebanon
pl: Liban

en: Lithuania
pl: Litwa

en: Luxembourg
pl: Luksemburg

en: Madagascar
pl: Madagaskar

en: Malaysia
pl: Malezja

en: Maldives
pl: Malediwy

en: Marshall Islands
pl: Wyspy Marshalla

en: Martinique
pl: Martynika

en: Mauritania
pl: Mauretania

en: Mayotte
pl: Majotta

en: Mexico
pl: Meksyk

en: Monaco
pl: Monako

en: Morocco
pl: Maroko

en: Mozambique
pl: Mozambik

en: Myanmar
pl: Birma

en: Netherlands
pl: Holandia

en: New Caledonia
pl: Nowa Kaledonia

en: Nicaragua
pl: Nikaragua

en: Norfolk Island
pl: Norfolk

en: Northern Mariana Islands
pl: Mariany Północne

en: Norway
pl: Norwegia

en: Papua New Guinea
pl: Papua Nowa Gwinea

en: Philippines
pl: Filipiny

en: Puerto Rico
pl: Portoryko

en: Qatar
pl: Katar

en: Romania
pl: Rumunia

en: Russia
pl: Rosja

en: Saudi Arabia
pl: Arabia Saudyjska

en: Seychelles
pl: Seszele

en: Slovakia
pl: Słowacja

en: Slovenia
pl: Słowenia

en: Solomon Islands
pl: Wyspy Salomona

en: South Africa
pl: Republika Południowej Afryki

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pl: Georgia Południowa i Sandwich Południowy

en: Spain
pl: Hiszpania

en: Suriname
pl: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
pl: Svalbard i Jan Mayen

en: Sweden
pl: Szwecja

en: Switzerland
pl: Szwajcaria

en: Taiwan
pl: Tajwan

en: Tajikistan
pl: Tadżykistan

en: Thailand
pl: Tajlandia

en: Trinidad and Tobago
pl: Trynidad i Tobago

en: Tunisia
pl: Tunezja

en: Turks and Caicos Islands
pl: Turks i Caicos

en: Ukraine
pl: Ukraina

en: United Arab Emirates
pl: Zjednoczone Emiraty Arabskie

en: United Kingdom
pl: Wielka Brytania

en: United States
pl: Stany Zjednoczone

en: United States Minor Outlying Islands
pl: Dalekie Wyspy Mniejsze Stanów Zjednoczonych

en: Uruguay
pl: Urugwaj

en: Venezuela
pl: Wenezuela

en: Wallis and Futuna
pl: Wallis i Futuna

en: Yemen
pl: Jemen

en: Arabic
pl: Arabski

en: English
pl: Angielski

en: French
pl: Francuski

en: Italian
pl: Włoski

en: Spanish
pl: Hiszpański

en: Japanese
pl: Japoński

en: Korean
pl: Koreański

en: How many content items to display in "day" list.
pl: Określa, ile stron ma być wymienianych na liście najpopularniejszych w danym dniu.

en: Period
pl: Okres

en: Hour
pl: Godzina

en: Number of day's top views to display
pl: Liczba najpopularniejszych stron danego dnia

en: Number of all time views to display
pl: Liczba najpopularniejszych stron wszechczasów

en: Number of most recent views to display
pl: Liczba ostatnio przeglądanych stron

en: Visitor
pl: Odwiedzający

en: Track
pl: Historia

en: Aland Islands
pl: Wyspy Alandzkie

en: Fiji
pl: Fidżi

en: Saint Kitts and Nevis
pl: Saint Kitts i Nevis

en: Sao Tome and Principe
pl: Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

en: French Southern Territories
pl: Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne

en: Saint Vincent and the Grenadines
pl: Saint Vincent i Grenadyny

en: Vietnam
pl: Wietnam

en: Apply
pl: Zastosuj

en: 3 hours
pl: 3 godziny

en: 6 hours
pl: 6 godzin

en: British Indian Ocean Territory
pl: Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego

en: Croatia
pl: Chorwacja

en: Western Sahara
pl: Sahara Zachodnia

en: Day of Month
pl: Dzień miesiąca

en: Day of Week
pl: Dzień tygodnia

en: Precision
pl: Dokładność

en: 1 week
pl: 1 tydzień

en: Continent
pl: Kontynent

en: Server
pl: Serwer

en: 3 days
pl: 3 dni

en: 12 hours
pl: 12 godzin

en: Miscellaneous
pl: Inne

en: Pager
pl: Stronicowanie

en: Bulgarian
pl: Bułgarski

en: Croatian
pl: Chorwacki

en: Czech
pl: Czeski

en: Danish
pl: Duński

en: Dutch
pl: Niderlandzki

en: Finnish
pl: Fiński

en: German
pl: Niemiecki

en: Hungarian
pl: Węgierski

en: Indonesian
pl: Indonezyjski

en: Norwegian
pl: Norweski

en: Polish
pl: Polski

en: Portuguese
pl: Portugalski

en: Romanian
pl: Rumuński

en: Russian
pl: Rosyjski (terroryści)

en: Slovak
pl: Słowacki

en: Swedish
pl: Szwedzki

en: Turkish
pl: Turecki

en: Number of views
pl: Liczba odsłon

en: Lithuanian
pl: Litewski

en: Route
pl: Trasa

en: Entity type
pl: Typ encji

en: 2 days
pl: 2 dni

en: Add tracking to specific pages
pl: Dodanie śledzenia dla określonych stron

en: Isle of Man
pl: Wyspa Man

en: Montenegro
pl: Czarnogóra

en: Saint Pierre and Miquelon
pl: Saint-Pierre i Miquelon

en: Afar
pl: Danakilski

en: Somali
pl: Somalijski

en: Timor-Leste
pl: Timor Wschodni

en: Decimal point
pl: Separator dziesiętny

en: 2 weeks
pl: 2 tygodnie

en: Locations
pl: Lokalizacje

en: Add tracking for specific roles
pl: Dodanie śledzenia dla określonych rang

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
pl: Śledzenie użytkowników domyślnie włączone, lecz użytkownik może odstąpić.

en: Enable user tracking
pl: Włączenie śledzenia użytkowników

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
pl: Śledzenie użytkowników domyślnie wyłączone, lecz użytkownik może przystąpić.

en: 1 view | @count views
pl[0]: 1 widok
pl[1]: @count widoki
pl[2]: @count widoków

en: Resolution
pl: Rozdzielczość

en: Processed @current out of @total.
pl: Ukończono @current z @total.

en: Europe
pl: Europa

en: Africa
pl: Afryka

en: Round
pl: Zaokrąglaj

en: Value type
pl: Typ wartości

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pl: Data w formacie maszynowym (machine redable format). Preferowana CCYY-MM-DD HH:MM:SS .

en: Invalid date format.
pl: Nieprawidłowy format daty.

en: Total views
pl: Wszystkich odsłon

en: The total number of times the node has been viewed.
pl: Wyświetla liczbę odsłon węzła.

en: Views today
pl: Odsłon dzisiaj

en: The total number of times the node has been viewed today.
pl: Całkowita liczba wyświetleń węzła dzisiaj.

en: The most recent time the node has been viewed.
pl: Czas ostatniego przeglądania węzła.

en: Visitors
pl: Odwiedzający

en: Filter criteria
pl: Filtry

en: Catalan
pl: Kataloński

en: Avestan
pl: Awestyjski

en: Afrikaans
pl: Afrykanerski

en: Amharic
pl: Amharski

en: Assamese
pl: Assamski

en: Azerbaijani
pl: Azerbejdżański

en: Bashkir
pl: Baszkirski

en: Belarusian
pl: Białoruski

en: Bengali
pl: Bengalski

en: Breton
pl: Bretoński

en: Bosnian
pl: Bośniacki

en: Chechen
pl: Czeczeński

en: Corsican
pl: Korsykański

en: Cree
pl: Kri

en: Chuvash
pl: Czuwaski

en: Welsh
pl: Walijski

en: Estonian
pl: Estoński

en: Basque
pl: Baskijski

en: Irish
pl: Irlandzki

en: Galician
pl: Galicyjski

en: Armenian
pl: Ormiański

en: Igbo
pl: Ibo

en: Icelandic
pl: Islandzki

en: Inuktitut
pl: Inuicki

en: Javanese
pl: Jawajski

en: Georgian
pl: Gruziński

en: Kazakh
pl: Kazaski

en: Kannada
pl: Kannara

en: Kashmiri
pl: Kaszmirski

en: Kurdish
pl: Kurdyjski

en: Cornish
pl: Kornwalijski

en: Latin
pl: Łacina

en: Luxembourgish
pl: Luksemburski

en: Latvian
pl: Łotewski

en: Malagasy
pl: Malgaski

en: Marshallese
pl: Marshallski

en: Macedonian
pl: Macedoński

en: Malayalam
pl: Malajalam

en: Mongolian
pl: Mongolski

en: Malay
pl: Malajski

en: Maltese
pl: Maltański

en: Burmese
pl: Birmański

en: Nepali
pl: Nepalski

en: Norwegian Bokmål
pl: Norweski bokmål

en: Norwegian Nynorsk
pl: Nowonorweski

en: Occitan
pl: Prowansalski

en: Oriya
pl: Orija

en: Ossetian
pl: Osetyjski

en: Pashto
pl: Pasztuński

en: Quechua
pl: Keczua

en: Kirundi
pl: Urundi

en: Kinyarwanda
pl: Kinya-rwanda

en: Sardinian
pl: Sardyński

en: Northern Sami
pl: Lapoński Północny

en: Samoan
pl: Samoański

en: Shona
pl: Szona

en: Albanian
pl: Albański

en: Serbian
pl: Serbski

en: Swahili
pl: Suahili

en: Tamil
pl: Tamilski

en: Tajik
pl: Tadżycki

en: Thai
pl: Tajski

en: Tigrinya
pl: Tigrinia

en: Turkmen
pl: Turkmeński

en: Tatar
pl: Tatarski

en: Tahitian
pl: Tahitański

en: Ukrainian
pl: Ukraiński

en: Uzbek
pl: Uzbecki

en: Vietnamese
pl: Wietnamski

en: Xhosa
pl: Khosa

en: Yiddish
pl: Jidisz

en: Yoruba
pl: Joruba

en: Zhuang
pl: Czuang

en: Zulu
pl: Zuluski

en: Popular content
pl: Popularne strony

en: How many content items to display in "all time" list.
pl: Określa, ile stron ma być wymienianych na liście najpopularniejszych stron wszechczasów.

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
pl: Określa, ile stron ma być wymienianych na liście ostatnio przeglądanych.

en: Today's:
pl: Dzisiejsze:

en: All time:
pl: Od zawsze:

en: Last viewed:
pl: Ostatnio:

en: View pages that have recently been visited.
pl: Prezentuje listę stron, które niedawno oglądali odwiedzający.

en: View pages that have been hit frequently.
pl: Prezentuje listę stron, które często oglądali odwiedzający.

en: Referer
pl: Odwołujący

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pl: Wystąpił błąd w trakcie przetwarzania %error_operation z argumentami: @arguments

en: Not restricted
pl: Bez ograniczeń

en: The number of visitors who have read the node.
pl: Liczba odwiedzających, którzy przeglądali węzeł.

en: The number of visitors who have read the node today.
pl: Liczba odwiedzających, którzy przeglądali dzisiaj węzeł.

en: Last view
pl: Ostatnio przeglądano

en: The date on which a visitor last read the node.
pl: Data kiedy odwiedzający ostatni raz przeglądał węzeł.

en: Saint Barthélemy
pl: Saint-Barthélemy

en: Saint Martin (French part)
pl: Saint-Martin

en: All pages except those listed
pl: Wszystkie strony z wyjątkiem wymienionych

en: Only the listed pages
pl: Tylko wymienione strony

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pl: W kolejnych liniach należy wskazać ścieżki do stron, których ma dotyczyć wybrane zawężenie wyświetlania. Znak '*' zastępuje dowolną ilość innych znaków. Przykładowo %blog oznacza stronę pod adresem blog a %blog-wildcard oznacza wszystkie strony z blogami użytkowników. %front oznacza stronę główną.

en: Restricted to certain pages
pl: Ograniczenie do określonych stron.

en: View content hits
pl: Przeglądanie odsłon zawartości

en: Transfer
pl: Przesyłanie

en: Dzongkha
pl: Dzongka

en: Khmer
pl: Khmerski

en: Lao
pl: Laotański

en: Default (@default)
pl: Domyślny (@default)

en: Format plural
pl: Format liczby mnogiej

en: Tracking scope
pl: Zakres śledzenia

en: Allow users to customize tracking on their account page
pl: Zezwalaj użytkownikom na dostosowywanie śledzenia na stronie swojego konta

en: No customization allowed
pl: Nie dopuszcza się żadnych dostosowywań

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
pl: Śledzenie domyślnie włączone, użytkownicy z uprawnieniem %permission mogą odstąpić

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
pl: Śledzenie domyślnie wyłączone, użytkownicy z uprawnieniem %permission mogą przystapić

en: Links and downloads
pl: Odnośniki i pobrania

en: Opt-in or out of tracking
pl: Przystąpienie lub odstąpienie od śledzenia

en: Add to the selected roles only
pl: Dodaj tylko do wybranych ról

en: Add to every role except the selected ones
pl: Dodaj do każdej roli poza wybranymi

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
pl: Jeśli żadna z ról nie jest wybrana, wszyscy użytkownicy będą śledzeni. Jeśli użytkownik ma jakiekolwiek role zaznaczone, to tylko ci użytkownicy będą śledzeni (lub wykluczeni, w zależności od ustawień powyżej).

en: All pages with exceptions
pl: Wszystkie strony z wyjątkami

en: Contextual filters
pl: Filtry kontekstowe

en: Thousands marker
pl: Znacznik tysięcy

en: Réunion
pl: Reunion

en: The text of the link.
pl: Tekst linku.

en: Entity types
pl: Typy encji

en: Congo, Democratic Republic of the
pl: Demokratyczna Republika Konga

en: Uyghur
pl: Język ujgurski

en: South Sudan
pl: Południowy Sudan

en: Popular content block settings
pl: Ustawienia bloku popularnej zawartości

en: Number of day\s top views to display
pl: Liczba najpopularniejszych stron dnia

en: Plural variants
pl: Warianty liczby mnogiej

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
pl: Przesunięcie względem bieżącego czasu np. "@example1" lub "@example2"

en: The most recent time the node has been viewed
pl: Czas ostatniego przeglądania węzła

en: Czechia
pl: Czechy

en: Has a path.
pl: Posiada ścieżkę.

en: Has the same filter criteria.
pl: Posiada te same kryteria filtrowania.

en: Has the same sort criteria.
pl: Posiada te same kryteria sortowania.

en: Has the same pager settings.
pl: Posiada te same ustawienia paginacji.

en: Has the same contextual filters.
pl: Posiada te same filtry kontekstowe.

en: North Macedonia
pl: Macedonia Północna
