Visitors (8.x-2.28) - en to es translation catalogue (437 entries)

en: Title
es: Título

en: Pages
es: Páginas

en: Prefix
es: Prefijo

en: Suffix
es: Sufijo

en: Language
es: Idioma

en: Disabled
es: Desactivado

en: Enabled
es: Activado

en: Date
es: Fecha

en: Hourly
es: Cada hora

en: Daily
es: Diariamente

en: Weekly
es: Semanalmente

en: Country
es: País

en: Settings
es: Configuración

en: Label
es: Etiqueta

en: Save
es: Guardar

en: Sunday
es: Domingo

en: Monday
es: Lunes

en: Tuesday
es: Martes

en: Wednesday
es: Miércoles

en: Thursday
es: Jueves

en: Friday
es: Viernes

en: Saturday
es: Sábado

en: Times
es: Tiempos

en: Path
es: Ruta

en: Region
es: Región

en: Display
es: Presentación

en: never
es: nunca

en: 1 hour
es: 1 hora

en: Unknown
es: Desconocido

en: User
es: Usuario

en: Year
es: Año

en: Not found
es: No encontrado

en: Never
es: Nunca

en: To
es: Para

en: From
es: Desde

en: Visibility
es: Visibilidad

en: Count
es: Número

en: Performance
es: Rendimiento

en: 1 day
es: Un día

en: 1 year
es: 1 año

en: Range
es: Rango

en: Month
es: Mes

en: Operating System
es: Sitema Operativo

en: Egypt
es: Egipto

en: Palestine
es: Palestina

en: Iran
es: Irán

en: New Zealand
es: Nueva Zelanda

en: North America
es: Norteamérica

en: Brazil
es: Brasil

en: Japan
es: Japón

en: Libya
es: Libia

en: Poland
es: Polonia

en: Singapore
es: Singapur

en: Turkey
es: Turquía

en: Week
es: Semana

en: Day
es: Día

en: January
es: Enero

en: February
es: Febrero

en: March
es: Marzo

en: April
es: Abril

en: May
es: Mayo

en: June
es: Junio

en: July
es: Julio

en: August
es: Agosto

en: September
es: Septiembre

en: October
es: Octubre

en: November
es: Noviembre

en: December
es: Diciembre

en: Role
es: Rol

en: Users
es: Usuarios

en: Top pages
es: Páginas principales

en: Recent hits
es: Visitas recientes

en: City
es: Ciudad

en: Latitude
es: Latitud

en: Longitude
es: Longitud

en: Germany
es: Alemania

en: Full
es: Completo

en: Afghanistan
es: Afganistán

en: Algeria
es: Argelia

en: American Samoa
es: Samoa americana

en: Anguilla
es: Anguila

en: Antarctica
es: Antártida

en: Antigua and Barbuda
es: Antigua y Barbuda

en: Azerbaijan
es: Azerbaiyán

en: Bahrain
es: Bahrein

en: Belarus
es: Bielorrusia

en: Belgium
es: Bélgica

en: Belize
es: Belice

en: Bermuda
es: Bermudas

en: Bhutan
es: Bután

en: Bosnia and Herzegovina
es: Bosnia Herzegovina

en: Botswana
es: Botsuana

en: Bouvet Island
es: Isla Bouvet

en: Cambodia
es: Camboya

en: Cameroon
es: Camerún

en: Canada
es: Canadá

en: Cayman Islands
es: Islas Caimán

en: Central African Republic
es: República Centroafricana

en: Christmas Island
es: Isla de Navidad

en: Cocos (Keeling) Islands
es: Islas Cocos

en: Comoros
es: Comoras

en: Cook Islands
es: Islas Cook

en: Cyprus
es: Chipre

en: Denmark
es: Dinamarca

en: Djibouti
es: Yibuti

en: Dominican Republic
es: República Dominicana

en: Equatorial Guinea
es: Guinea Ecuatorial

en: Ethiopia
es: Etiopía

en: Faroe Islands
es: Islas Feroe

en: Finland
es: Finlandia

en: France
es: Francia

en: French Guiana
es: Guayana Francesa

en: French Polynesia
es: Polinesia Francesa

en: Gabon
es: Gabón

en: Greece
es: Grecia

en: Greenland
es: Groenlandia

en: Grenada
es: Granada

en: Guadeloupe
es: Guadalupe

en: Guyana
es: Guayana

en: Haiti
es: Haití

en: Heard Island and McDonald Islands
es: Islas Heard y McDonald

en: Hungary
es: Hungría

en: Iceland
es: Islandia

en: Iraq
es: Irak

en: Ireland
es: Irlanda

en: Italy
es: Italia

en: Jordan
es: Jordania

en: Kazakhstan
es: Kazajistán

en: Kyrgyzstan
es: Kirguistán

en: Latvia
es: Letonia

en: Lebanon
es: Líbano

en: Lithuania
es: Lituania

en: Luxembourg
es: Luxemburgo

en: Malawi
es: Malaui

en: Malaysia
es: Malasia

en: Maldives
es: Maldivas

en: Marshall Islands
es: Islas Marshall

en: Martinique
es: Martinica

en: Mauritius
es: Mauricio

en: Mexico
es: México

en: Monaco
es: Mónaco

en: Morocco
es: Marruecos

en: Myanmar
es: Birmania

en: Netherlands
es: Países Bajos

en: New Caledonia
es: Nueva Caledonia

en: Niger
es: Níger

en: Norfolk Island
es: Isla de Norfolk

en: Northern Mariana Islands
es: Islas Marianas del Norte

en: Norway
es: Noruega

en: Oman
es: Omán

en: Pakistan
es: Pakistán

en: Palau
es: Palaos

en: Panama
es: Panamá

en: Papua New Guinea
es: Papúa Nueva Guinea

en: Peru
es: Perú

en: Philippines
es: Filipinas

en: Qatar
es: Catar

en: Romania
es: Rumanía

en: Russia
es: Rusia

en: Rwanda
es: Ruanda

en: Saudi Arabia
es: Arabia Saudí

en: Sierra Leone
es: Sierra Leona

en: Slovakia
es: Eslovaquia

en: Slovenia
es: Eslovenia

en: Solomon Islands
es: Islas Salomón

en: South Africa
es: Sudáfrica

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
es: Islas Georgias del Sur y Sandwich del Sur

en: Spain
es: España

en: Sudan
es: Sudán

en: Suriname
es: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
es: Svalbard y Jan Mayen

en: Sweden
es: Suecia

en: Switzerland
es: Suiza

en: Syria
es: Siria

en: Taiwan
es: Taiwán

en: Tajikistan
es: Tayikistán

en: Thailand
es: Tailandia

en: Trinidad and Tobago
es: Trinidad y Tobago

en: Tunisia
es: Túnez

en: Turkmenistan
es: Turkmenistán

en: Turks and Caicos Islands
es: Islas Turcas y Caicos

en: Ukraine
es: Ucrania

en: United Arab Emirates
es: Emiratos Árabes Unidos

en: United Kingdom
es: Reino Unido

en: United States
es: Estados Unidos

en: United States Minor Outlying Islands
es: Islas Ultramarinas de Estados Unidos

en: Uzbekistan
es: Uzbekistán

en: Wallis and Futuna
es: Wallis y Futuna

en: Zimbabwe
es: Zimbabue

en: Arabic
es: Árabe

en: English
es: Inglés

en: French
es: Francés

en: Italian
es: Italiano

en: Spanish
es: Español

en: Japanese
es: Japonés

en: Korean
es: Coreano

en: How many content items to display in "day" list.
es: Cuántos elementos de contenido se deben mostrar en la lista "día".

en: Period
es: Período

en: Hour
es: Hora

en: Number of day's top views to display
es: Número de visitas principales diarias a presentar

en: Number of all time views to display
es: Cantidad de todas las visitas

en: Number of most recent views to display
es: Cantidad de visitas recientes

en: Visitor
es: Visitante

en: Track
es: Seguimiento

en: All pages
es: Todas las páginas

en: Aland Islands
es: Islas Aland

en: Brunei Darussalam
es: Brunéi

en: Fiji
es: Fiyi

en: Saint Kitts and Nevis
es: San Cristóbal y Nieves

en: Saint Lucia
es: Santa Lucía

en: Sao Tome and Principe
es: Santo Tomé y Príncipe

en: French Southern Territories
es: Territorios Australes Franceses

en: Saint Vincent and the Grenadines
es: San Vicente y las Granadinas

en: User Agent
es: Agente de usuario

en: Apply
es: Aplicar

en: 3 hours
es: 3 horas

en: 6 hours
es: 6 horas

en: British Indian Ocean Territory
es: Territorio Británico del Océano Índico

en: Croatia
es: Croacia

en: Korea, Republic of
es: Corea del Sur

en: Lao People's Democratic Republic
es: República Democrática Popular de Laos

en: Moldova, Republic of
es: Moldavia, República de

en: Pitcairn
es: Islas Pitcairn

en: Western Sahara
es: Sáhara Occidental

en: Day of Month
es: Día del mes

en: Day of Week
es: Día de la semana

en: Precision
es: Precisión

en: 1 week
es: Una semana

en: Continent
es: Continente

en: Server
es: Servidor

en: Minified
es: Minicampo

en: 3 days
es: 3 días

en: 12 hours
es: 12 horas

en: Miscellaneous
es: Miscelánea

en: Pager
es: Paginador

en: Falkland Islands (Malvinas)
es: Islas Malvinas (Falkland)

en: Bulgarian
es: Búlgaro

en: Croatian
es: Croata

en: Czech
es: Checo

en: Danish
es: Danés

en: Dutch
es: Holandés

en: Finnish
es: Finlandés

en: German
es: Alemán

en: Hungarian
es: Húngaro

en: Indonesian
es: Indonesio

en: Norwegian
es: Noruego

en: Polish
es: Polaco

en: Portuguese
es: Portugués

en: Romanian
es: Rumano

en: Russian
es: Ruso

en: Slovak
es: Eslovaco

en: Swedish
es: Sueco

en: Turkish
es: Turco

en: Number of views
es: Número de lecturas

en: Lithuanian
es: Lituano

en: Route
es: Ruta

en: Entity type
es: Tipo de entidad

en: 2 days
es: 2 días

en: Add tracking to specific pages
es: Agregar el seguimiento a páginas particulares

en: Isle of Man
es: Isla de Man

en: Saint Pierre and Miquelon
es: San Pedro y Miguelón

en: Afar
es: Afarense

en: Somali
es: Somalí

en: Timor-Leste
es: Timor Oriental

en: Decimal point
es: Coma decimal

en: 2 weeks
es: Dos semanas

en: Locations
es: Ubicaciones

en: Add tracking for specific roles
es: Añadir seguimiento para roles específicos

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
es: Los usuarios son seguidos de forma predeterminada, pero usted puede desactivar el seguimiento.

en: Enable user tracking
es: Activar seguimiento de usuarios

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
es: Por defecto <em>no</em> se rastrea a los usuarios, pero usted lo puede permitir.

en: 1 view | @count views
es[0]: 1 vista
es[1]: @count vistas

en: Resolution
es: Resolución

en: Processed @current out of @total.
es: Procesadas @current de @total.

en: Round
es: Redondear

en: Value type
es: Tipo del valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
es: Una fecha en cualquier formato para sistema. DD-MM-SSAA HH:MM:SS son preferidos.

en: Invalid date format.
es: Formato de fecha no válido.

en: Total views
es: Total de vistas

en: The total number of times the node has been viewed.
es: El número total de veces que se ha visitado un nodo.

en: Views today
es: Visitas hoy

en: The total number of times the node has been viewed today.
es: El número de veces que se ha visitado un nodo hoy.

en: The most recent time the node has been viewed.
es: El momento más reciente en el que se ha visitado el nodo.

en: Visitors
es: Visitantes

en: Filter criteria
es: Criterios de filtrado

en: Catalan
es: Catalán

en: Avestan
es: Avéstico

en: Afrikaans
es: Afrikáans

en: Amharic
es: Amhárico

en: Assamese
es: Asamés

en: Azerbaijani
es: Azerí

en: Belarusian
es: Bielorruso

en: Bihari
es: Biharí

en: Bengali
es: Bengalí

en: Breton
es: Bretón

en: Bosnian
es: Bosnio

en: Chechen
es: Checheno

en: Corsican
es: Corso

en: Chuvash
es: Chuvasio

en: Welsh
es: Galés

en: Ewe
es: Eue

en: Estonian
es: Estonio

en: Basque
es: Euskera

en: Irish
es: Gaélico de Irlanda

en: Galician
es: Gallego

en: Armenian
es: Armenio

en: Interlingue
es: Interlingua

en: Icelandic
es: Islandés

en: Javanese
es: Javanés

en: Georgian
es: Georgiano

en: Kongo
es: Congolés

en: Kazakh
es: Kazajo

en: Kannada
es: Kanada

en: Kashmiri
es: Cachemirí

en: Kurdish
es: Kurdo

en: Cornish
es: Córnico

en: Latin
es: Latín

en: Luxembourgish
es: Luxemburgués

en: Latvian
es: Letón

en: Malagasy
es: Malgache

en: Marshallese
es: Marshallés

en: Macedonian
es: Macedonio

en: Mongolian
es: Mongol

en: Malay
es: Malayo

en: Maltese
es: Maltés

en: Burmese
es: Birmano

en: Nepali
es: Nepalí

en: Norwegian Bokmål
es: Noruego Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
es: Noruego Nynorsk

en: Occitan
es: Occitano

en: Ossetian
es: Osetio

en: Sardinian
es: Sardo

en: Northern Sami
es: Sami (septentrional)

en: Samoan
es: Samoano

en: Albanian
es: Albanés

en: Serbian
es: Serbio

en: Swahili
es: Suajili

en: Telugu
es: Telugo

en: Tajik
es: Tayiko

en: Thai
es: Tailandés

en: Tigrinya
es: Tigriña

en: Turkmen
es: Turcomano

en: Tagalog
es: Tagalo

en: Tatar
es: Tártaro

en: Twi
es: Tui

en: Tahitian
es: Tahitiano

en: Ukrainian
es: Ucraniano

en: Uzbek
es: Uzbeko

en: Vietnamese
es: Vietnamita

en: Wolof
es: Uolof

en: Yiddish
es: Yidish

en: Zulu
es: Zulú

en: Popular content
es: Contenido popular

en: How many content items to display in "all time" list.
es: Cuántos elementos de contenido se deben mostrar en la lista «siempre».

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
es: Cuántos elementos de contenido se debe mostrar en la lista «impresiones recientes»,

en: Today's:
es: Hoy:

en: All time:
es: Histórico:

en: Last viewed:
es: Últimas impresiones:

en: View pages that have recently been visited.
es: Ver las páginas que se han visitado recientemente.

en: View pages that have been hit frequently.
es: Ver qué páginas que se visitan con frecuencia.

en: Hosts
es: Servidor

en: Discard visitors logs older than
es: Descartar registros de visitantes anteriores a

en: Older visitors log entries (including referrer statistics) will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
es: Las entradas de registro de visitantes antiguas (incluidas las estadísticas referentes) serán automaticamente descartadas. (Requiere una <a href="@cron">tarea de mantenimiento cron</a> correctamente configurada.)

en: Visitors settings
es: Configuración de visitors

en: Configure visitors settings.
es: Configura preferencias de visitors

en: View pages count per host.
es: Ver conteo de páginas por servidor.

en: This module used for displaying a visitors info.
es: Este módulo se utiliza para mostrar información acerca de los visitantes.

en: Referer
es: Referente

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
es: Se ha producido un error mientras se procesaba %error_operation con los argumentos: @arguments

en: Entity Types
es: Tipos de entidad

en: Not restricted
es: Sin restricción

en: The number of visitors who have read the node.
es: La cantidad de visitantes que han leido el nodo.

en: The number of visitors who have read the node today.
es: La cantidad de visitantes que han leído el nodo hoy.

en: Last view
es: Última visita

en: The date on which a visitor last read the node.
es: La fecha en la que un visitante accedió por última vez al nodo.

en: Saint Barthélemy
es: San Bartolomé

en: Saint Martin (French part)
es: San Martín (parte francesa)

en: All pages except those listed
es: Todas las páginas excepto las que se enumeran

en: Only the listed pages
es: Sólo las páginas enumeradas

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
es: Especificar páginas usando sus rutas. Escriba una ruta por línea. El carácter '*' se usa como comodín. Ejemplos de rutas son %blog para la página de blog y %blog-wildcard  para cada blog personal. %front es la página principal.

en: Restricted to certain pages
es: Restringido a algunas páginas

en: View content hits
es: Ver accesos al contenido

en: Transfer
es: Transferir

en: Virgin Islands, British
es: Islas Vírgenes Británicas

en: Kyrgyz
es: Kirguís

en: Dzongkha
es: Butanés

en: Khmer
es: Jmer

en: Lao
es: Laosiano

en: Māori
es: Maorí

en: Internal pages
es: Páginas internas

en: External pages
es: Páginas externas

en: South America
es: América del Sur

en: Format plural
es: Formatear plural

en: Tracking scope
es: Ámbito de seguimiento

en: Allow users to customize tracking on their account page
es: Permitir a los usuarios personalizar la monitorización de su página de cuenta de usuario

en: No customization allowed
es: No se permite ninguna personalización

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
es: Monitorizar por defecto, los usuarios con el permiso %permissions pueden elegir no monitorizar

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
es: No monitorizar por defecto, los usuarios con el permiso %permission pueden elegir sí monitorizar

en: Links and downloads
es: Enlaces y descargas

en: Opt-in or out of tracking
es: Permitir o denegar el rastreo

en: Add to the selected roles only
es: Únicamente añadir a los roles seleccionados

en: Add to every role except the selected ones
es: Añadir a todos los roles excepto a los seleccionados

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
es: Si no se selecciona ningún rol, todos los usuarios serán monitorizados. Si un usuario tiene uno de los roles seleccionados, este usuario será monitorizado (o excluido, dependiendo de la opción superior).

en: All pages with exceptions
es: Todas las páginas con excepciones

en: Contextual filters
es: Filtros contextuales

en: Thousands marker
es: Separador de miles

en: Côte d'Ivoire
es: Costa de Marfil

en: Curaçao
es: Curazao

en: Réunion
es: Reunión

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
es: Santa Elena, Ascensión y Tristán de Acuña

en: The text of the link.
es: El texto del enlace.

en: Entity types
es: Tipos de entidad

en: Uyghur
es: Uigur

en: South Sudan
es: Sudán del Sur

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
es: Bonaire, Sint Eustatius y Saba

en: Sint Maarten (Dutch part)
es: San Martín (parte holadesa)

en: Track User ID
es: Rastrear ID de usuario

en: Popular content block settings
es: Ajustes del bloque contenido popular

en: Number of day\s top views to display
es: Número de día\s más vistos a mostrar

en: Plural variants
es: Variantes plurales

en: Pages by their paths
es: Páginas por sus rutas

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
es: Un desplazamiento desde el tiempo actual tal como "@example1" o "@example2"

en: The most recent time the node has been viewed
es: La última vez que el nodo ha sido visto

en: Czechia
es: República Checa

en: The display ID of the view display to link to.
es: El ID de visualización de la vista a la que enlazar.

en: To make sure the results are the same when switching to the other display, it is recommended to make sure the display:
es: Para asegurarse de que los resultados sean los mismos al cambiar a la otra pantalla, se recomienda asegurarse de que la pantalla:

en: Has a path.
es: Tiene una ruta.

en: Has the same filter criteria.
es: Tiene el mismo criterio de filtrado.

en: Has the same sort criteria.
es: Tiene el mismo criterio de ordenamiento.

en: Has the same pager settings.
es: Tiene la misma configuración de paginado.

en: Has the same contextual filters.
es: Tiene los mismos filtros contextuales.

en: %current_display: The link in the %area area has no configured display.
es: %current_display: El enlace en %area no tiene visualización configurada.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which no longer exists.
es: %current_display: El enlace en el área %area apunta a la pantalla (display) %linked_display que ya no existe.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which does not have a path.
es: %current_display: El enlace en el área %area apunta a la visualización %linked_display que no tiene una ruta.

en: North Macedonia
es: Macedonia del Norte

en: Eswatini
es: Reino de Esuatini

en: The label of the link.
es: La etiqueta del enlace.
