Visitors (8.x-2.28) - en to is translation catalogue (296 entries)

en: Title
is: Titill

en: Pages
is: Síður

en: Prefix
is: Forskeyti

en: Suffix
is: Viðskeyti

en: Language
is: Tungumál

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Date
is: Dagsetning

en: Hourly
is: Klukkutíma

en: Daily
is: Daglega

en: Weekly
is: Vikulega

en: Country
is: Land

en: Settings
is: Stillingar

en: Label
is: Merking

en: Save
is: Vista

en: Sunday
is: Sunnudagur

en: Monday
is: Mánudagur

en: Tuesday
is: Þriðjudagur

en: Wednesday
is: Miðvikudagur

en: Thursday
is: Fimmtudagur

en: Friday
is: Föstudagur

en: Saturday
is: Laugardagur

en: URL
is: vefslóð

en: Path
is: Slóð

en: Region
is: Svæði

en: Display
is: Sýna

en: never
is: aldrei

en: 1 hour
is: 1 klst

en: Total
is: Samtals

en: Unknown
is: Óþekkt

en: User
is: Notandi

en: Year
is: Ár

en: Not found
is: Fannst ekki

en: Never
is: Aldrei

en: To
is: Til

en: From
is: Frá

en: Visibility
is: Sýnileiki

en: Roles
is: Hlutverk

en: Performance
is: Afköst

en: Month
is: Mánuður

en: Egypt
is: Egyptaland

en: Namibia
is: Namibía

en: Israel
is: Ísrael

en: Palestine
is: Palestína

en: Iran
is: Íran

en: New Zealand
is: Nýja Sjáland

en: North America
is: Norður Ameríka

en: Cuba
is: Kúba

en: Brazil
is: Brasilía

en: Chile
is: Chíle

en: Paraguay
is: Paragvæ

en: Jamaica
is: Jamaíka

en: Libya
is: Líbía

en: Navajo
is: Navajó

en: Poland
is: Pólland

en: Portugal
is: Portúgal

en: Turkey
is: Tyrkland

en: Week
is: Vika

en: Day
is: Dagur

en: January
is: janúar

en: February
is: febrúar

en: March
is: mars

en: April
is: apríl

en: May
is: maí

en: June
is: júní

en: July
is: júlí

en: August
is: ágúst

en: September
is: september

en: October
is: október

en: November
is: nóvember

en: December
is: desember

en: Role
is: Hlutverk

en: Users
is: Notendur

en: City
is: Borg

en: Germany
is: Þýskaland

en: Afghanistan
is: Afganistan

en: Albania
is: Albanía

en: Algeria
is: Algería

en: Angola
is: Angóla

en: Antarctica
is: Suðurskautslandið

en: Argentina
is: Argentína

en: Armenia
is: Armenía

en: Aruba
is: Arúba

en: Australia
is: Ástralía

en: Austria
is: Austurríki

en: Azerbaijan
is: Aserbaídsjan

en: Bahrain
is: Barein

en: Belarus
is: Hvíta-Rússland

en: Belgium
is: Belgía

en: Belize
is: Belís

en: Benin
is: Benín

en: Bermuda
is: Bermúda

en: Bhutan
is: Bútan

en: Bolivia
is: Bólivía

en: Bosnia and Herzegovina
is: Bosnía og Hersegóvína

en: Botswana
is: Botsvana

en: Bouvet Island
is: Bouvet eyja

en: Bulgaria
is: Búlgaría

en: Burkina Faso
is: Búrkína Fasó

en: Burundi
is: Búrúndí

en: Cambodia
is: Kambódía

en: Cameroon
is: Kamerún

en: Canada
is: Kanada

en: Cayman Islands
is: Keyman eyjar

en: Central African Republic
is: Mið-Afríkulýðveldið

en: China
is: Kína

en: Colombia
is: Kólumbía

en: Cook Islands
is: Cook eyjar

en: Costa Rica
is: Kosta Ríka

en: Cyprus
is: Kýpur

en: Denmark
is: Danmörk

en: Dominica
is: Dóminíka

en: Dominican Republic
is: Dóminíska lýðveldið

en: Ecuador
is: Ekvador

en: Eritrea
is: Erítrea

en: Estonia
is: Eistland

en: Ethiopia
is: Eþíópía

en: Faroe Islands
is: Færeyjar

en: Finland
is: Finnland

en: France
is: Frakkland

en: Gambia
is: Gambía

en: Georgia
is: Georgía

en: Ghana
is: Gana

en: Gibraltar
is: Gíbraltar

en: Greece
is: Grikkland

en: Greenland
is: Grænland

en: Guam
is: Gvam

en: Guatemala
is: Gvatemala

en: Guinea
is: Gínea

en: Guinea-Bissau
is: Gínea-Bissá

en: Haiti
is: Haítí

en: Heard Island and McDonald Islands
is: Heard og McDonald eyjar

en: Honduras
is: Hondúras

en: Hungary
is: Ungverjaland

en: Iceland
is: Ísland

en: India
is: Indland

en: Indonesia
is: Indónesía

en: Iraq
is: Írak

en: Ireland
is: Írland

en: Italy
is: Ítalía

en: Jordan
is: Jórdanía

en: Kazakhstan
is: Kasakstan

en: Kuwait
is: Kúveit

en: Kyrgyzstan
is: Kirgisistan

en: Latvia
is: Lettland

en: Lebanon
is: Líbanon

en: Lesotho
is: Lesótó

en: Liberia
is: Líbería

en: Lithuania
is: Litháen

en: Luxembourg
is: Lúxemborg

en: Madagascar
is: Madagaskar

en: Malaysia
is: Malasía

en: Mali
is: Malí

en: Marshall Islands
is: Marshall eyjar

en: Martinique
is: Martiník

en: Mauritania
is: Máritanía

en: Mexico
is: Mexíkó

en: Monaco
is: Mónakó

en: Mongolia
is: Mongólía

en: Morocco
is: Marokkó

en: Mozambique
is: Mósambík

en: Nauru
is: Nárú

en: Netherlands
is: Holland

en: Niger
is: Níger

en: Nigeria
is: Nígería

en: Northern Mariana Islands
is: Norður Maríanaeyjar

en: Norway
is: Noregur

en: Oman
is: Óman

en: Palau
is: Palá

en: Peru
is: Perú

en: Philippines
is: Filippseyjar

en: Puerto Rico
is: Púertó Ríkó

en: Qatar
is: Katar

en: Romania
is: Rúmenía

en: Russia
is: Rússland

en: Rwanda
is: Rúanda

en: Samoa
is: Samóa

en: San Marino
is: San Marínó

en: Saudi Arabia
is: Sádi Arabía

en: Seychelles
is: Seychelles-eyjar

en: Sierra Leone
is: Síerra Leóne

en: Slovakia
is: Slóvakía

en: Slovenia
is: Slóvenía

en: Solomon Islands
is: Salómonseyjar

en: Somalia
is: Sómalía

en: South Africa
is: Suður Afríka

en: Spain
is: Spánn

en: Sri Lanka
is: Srí Lanka

en: Sudan
is: Súdan

en: Suriname
is: Súrínam

en: Svalbard and Jan Mayen
is: Svalbarði og Jan Mayen

en: Sweden
is: Svíþjóð

en: Switzerland
is: Sviss

en: Syria
is: Sýrland

en: Tanzania
is: Tansanía

en: Togo
is: Tógó

en: Tokelau
is: Tókelá

en: Trinidad and Tobago
is: Trínidad og Tóbagó

en: Tunisia
is: Túnis

en: Turkmenistan
is: Túrkmenistan

en: Tuvalu
is: Túvalú

en: Uganda
is: Úganda

en: Ukraine
is: Úkraína

en: United Arab Emirates
is: Sameinuðu furstadæmin

en: United Kingdom
is: Bretland

en: United States
is: Bandaríkin

en: Uruguay
is: Úrúgvæ

en: Uzbekistan
is: Úsbekistan

en: Vanuatu
is: Vanuatú

en: Venezuela
is: Venesúela

en: Wallis and Futuna
is: Wallis- og Fútúnaeyjar

en: Yemen
is: Jemen

en: Zimbabwe
is: Simbabve

en: Arabic
is: Arabíska

en: English
is: Enska

en: French
is: Franska

en: Italian
is: Ítalska

en: Spanish
is: Spænska

en: Japanese
is: Japanska

en: Korean
is: Kóreska

en: Period
is: Punktur

en: Hour
is: Klukkustund

en: Visitor
is: Gestur

en: Track
is: Rekja

en: Fiji
is: Fíjí

en: Vietnam
is: Víetnam

en: Apply
is: Virkja

en: Croatia
is: Króatía

en: Day of Month
is: Dagur mánaðar

en: Day of Week
is: Dagur viku

en: 1 week
is: 1 vika

en: Continent
is: Heimsálfa

en: Miscellaneous
is: Ýmislegt

en: Bulgarian
is: Búlgarska

en: Croatian
is: Króatíska

en: Czech
is: Tékkneska

en: Danish
is: Danska

en: Dutch
is: Hollenska

en: Finnish
is: Finnska

en: German
is: Þýska

en: Hungarian
is: Ungverska

en: Indonesian
is: Indonesíska

en: Polish
is: Pólska

en: Romanian
is: Rúmenska

en: Russian
is: Rússneska

en: Slovak
is: Slóvenska

en: Swedish
is: Sænska

en: Turkish
is: Tyrkneska

en: Lithuanian
is: Litháenska

en: Montenegro
is: Svartfjallaland

en: Serbia
is: Serbía

en: Decimal point
is: Tugabrotsskil

en: Europe
is: Evrópa

en: Africa
is: Afríka

en: Invalid date format.
is: Ógilt dagsetningarsnið.

en: Catalan
is: Katalónska

en: Belarusian
is: Hvítrússneska

en: Bengali
is: Bengalska

en: Bosnian
is: Bosníska

en: Welsh
is: Velska

en: Estonian
is: Eistlenska

en: Irish
is: Írska

en: Galician
is: Galíska

en: Armenian
is: Armenska

en: Icelandic
is: Íslenska

en: Georgian
is: Georgíska

en: Kurdish
is: Kúrdíska

en: Latin
is: Latneska

en: Latvian
is: Lettneska

en: Macedonian
is: Makedóníska

en: Mongolian
is: Mongólska

en: Maltese
is: Maltneska

en: Burmese
is: Búrmenska

en: Nepali
is: Nepalska

en: Ossetian
is: Ossetíska

en: Sardinian
is: Sardínska

en: Northern Sami
is: Norður samíska

en: Sango
is: Sangó

en: Samoan
is: Samóska

en: Albanian
is: Albanska

en: Serbian
is: Serbneska

en: Tamil
is: Tamílska

en: Thai
is: Tælenska

en: Ukrainian
is: Úkraníska

en: Vietnamese
is: Víetnamska

en: Yiddish
is: Jiddíska

en: Zulu
is: Zúlú

en: Popular content
is: Vinsælt efni

en: Today's:
is: Í dag:

en: Last viewed:
is: Síðast skoðað:

en: Not restricted
is: Ekki takmarkað

en: Restricted to certain pages
is: Takmarkað við ákveðnar síður

en: The name of the country.
is: Nafn á landi.

en: Asia
is: Asía

en: South America
is: Suður Ameríka

en: South Sudan
is: Suður Súdan
