Visitors (8.x-2.28) - en to pt translation catalogue (264 entries)

en: Title
pt: Título

en: Pages
pt: Páginas

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Language
pt: Idioma

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Date
pt: Data

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Country
pt: País

en: Settings
pt: Definições

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda

en: Tuesday
pt: Terça

en: Wednesday
pt: Quarta

en: Thursday
pt: Quinta

en: Friday
pt: Sexta

en: Saturday
pt: Sábado

en: Path
pt: Caminho

en: Region
pt: Região

en: Display
pt: Mostrar

en: never
pt: nunca

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: User
pt: Utilizador

en: Year
pt: Ano

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Never
pt: Nunca

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Count
pt: Contagem

en: Performance
pt: Desempenho

en: Range
pt: Alcance

en: Month
pt: Mês

en: Egypt
pt: Egipto

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Iran
pt: Irão

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: Brazil
pt: Brasil

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Japan
pt: Japão

en: Libya
pt: Líbia

en: Poland
pt: Polónia

en: Singapore
pt: Singapura

en: Turkey
pt: Turquia

en: Week
pt: Semana

en: Day
pt: Dia

en: May
pt: Maio

en: Role
pt: Grupo

en: Users
pt: Utilizadores

en: Recent hits
pt: Exibições recentes

en: Germany
pt: Alemanha

en: Full
pt: Completo

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Albania
pt: Albânia

en: Algeria
pt: Argélia

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Anguilla
pt: Anguila

en: Antarctica
pt: Antárctida

en: Antigua and Barbuda
pt: Antígua e Barbuda

en: Armenia
pt: Arménia

en: Australia
pt: Austrália

en: Austria
pt: Áustria

en: Azerbaijan
pt: Azerbeijão

en: Bahamas
pt: Baamas

en: Bahrain
pt: Barém

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Benin
pt: Benim

en: Bermuda
pt: Bermudas

en: Bhutan
pt: Butão

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia e Herzegovina

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Burkina Faso
pt: Burquina Faso

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Canada
pt: Canadá

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Caimão

en: Central African Republic
pt: República Centro-Africana

en: Chad
pt: Chade

en: Christmas Island
pt: Ilha Christmas

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Comoros
pt: Comores

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Djibouti
pt: jibuti

en: Dominica
pt: Domínica

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Ecuador
pt: Equador

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Eritreia

en: Estonia
pt: Estónia

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Faroe Islands
pt: Ilhas Feroe

en: Finland
pt: Finlândia

en: France
pt: França

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: Gabon
pt: Gabão

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Ghana
pt: Gana

en: Greece
pt: Grécia

en: Greenland
pt: Gronelândia

en: Grenada
pt: Granada

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guam
pt: Guame

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: Heard Island and McDonald Islands
pt: Ilha Heard e as Ilhas McDonald

en: Hungary
pt: Hungria

en: Iceland
pt: Islândia

en: India
pt: Índia

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Iraq
pt: Iraque

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Italy
pt: Itália

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Kiribati
pt: Quiribati

en: Kuwait
pt: Koweit

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguizistão

en: Latvia
pt: Letónia

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Liberia
pt: Libéria

en: Liechtenstein
pt: Listenstaine

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Malawi
pt: Malávi

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt: Martinica

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurícia

en: Mayotte
pt: Maiote

en: Mexico
pt: México

en: Monaco
pt: Mónaco

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Montserrat
pt: Monserrate

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Netherlands
pt: Holanda

en: New Caledonia
pt: Nova Caledónia

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Niger
pt: Níger

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Norfolk Island
pt: Ilha de Norfolque

en: Northern Mariana Islands
pt: Marianas Setentrionais

en: Norway
pt: Noruega

en: Oman
pt: Omã

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Romania
pt: Roménia

en: Russia
pt: Rússia

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: San Marino
pt: São Marino

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Seychelles
pt: Seicheles

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovénia

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Somália

en: South Africa
pt: África do Sul

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pt: Ilhas Geórgia do Sul e Sandwich do Sul

en: Spain
pt: Espanha

en: Sudan
pt: Sudão

en: Svalbard and Jan Mayen
pt: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
pt: Suécia

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Syria
pt: Síria

en: Taiwan
pt: Formosa

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Tanzania
pt: Tanzânia

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Tokelau
pt: Toquelau

en: Trinidad and Tobago
pt: Trindade e Tobago

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turkmenistan
pt: Turquemenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt: Turks e Caicos

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Uzbekistan
pt: Usbequistão

en: Wallis and Futuna
pt: Wallis e Futuna

en: Yemen
pt: Iémen

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt: Zimbábue

en: English
pt: Inglês

en: Spanish
pt: Castelhano

en: How many content items to display in "day" list.
pt: Quantos itens de conteúdo deverão ser exibidos na lista "diária".

en: Hour
pt: Hora

en: Number of day's top views to display
pt: Número de ligações a exibir no top de visualizações diárias

en: Number of all time views to display
pt: Número das maiores visualizações de sempre a serem exibidas

en: Number of most recent views to display
pt: Número das visualizações mais recentes a serem exibidas

en: Saint Kitts and Nevis
pt: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: French Southern Territories
pt: Terras Austrais e Antárcticas Francesas

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: Vietnam
pt: Vietname

en: Guernsey
pt: Guernesei

en: Apply
pt: Aplicar

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: Croatia
pt: Croácia

en: Western Sahara
pt: Sahara Ocidental

en: Precision
pt: Precisão

en: Pager
pt: Paginador

en: German
pt: Alemão

en: Number of views
pt: Número de visualizações

en: Route
pt: Rota

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Isle of Man
pt: Ilha de Man

en: Saint Pierre and Miquelon
pt: São Pedro e Miquelon

en: Serbia
pt: Sérvia

en: Decimal point
pt: Ponto decimal

en: Round
pt: Arredondado

en: Value type
pt: Tipo de valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
pt: Formato de data inválido

en: Total views
pt: Total de visualizações

en: The total number of times the node has been viewed.
pt: O número total de vezes que o node foi acedido.

en: Views today
pt: Visualizações hoje

en: The total number of times the node has been viewed today.
pt: O número de vezes que o node foi acedido hoje.

en: The most recent time the node has been viewed.
pt: A data em que o node foi visitado pela última vez.

en: Visitors
pt: Visitantes

en: Filter criteria
pt: Critérios de filtragem

en: Popular content
pt: Conteúdos populares

en: How many content items to display in "all time" list.
pt: Quantos itens de conteúdo deverão ser exibidos na lista "desde sempre".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
pt: Quantos itens de conteúdo deverão ser exibidos na lista "visualizações recentes".

en: Today's:
pt: Hoje:

en: All time:
pt: Desde sempre:

en: Last viewed:
pt: Última visualização:

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pt: Ocorreu um erro enquanto se processava %error_operation com os argumentos: @arguments

en: Not restricted
pt: Não restringido

en: The number of visitors who have read the node.
pt: O número de visitantes que leu o nó.

en: The number of visitors who have read the node today.
pt: O número de visitantes que leu hoje o nó.

en: Last view
pt: Última visualização

en: The date on which a visitor last read the node.
pt: O data em que o último visitante leu o nó.

en: Saint Barthélemy
pt: São Bartolomeu

en: Restricted to certain pages
pt: Restringido a determinadas páginas

en: View content hits
pt: Ver acessos ao conteúdo

en: Format plural
pt: Formato de plural

en: Contextual filters
pt: Filtros contextuais

en: Curaçao
pt: Curaçau

en: Réunion
pt: Reunião

en: South Sudan
pt: Sudão do Sul

en: Plural variants
pt: Variantes de plural
