Visitors (Web Analytics) (8.x-2.29) - en to da translation catalogue (355 entries)

en: Title
da: Titel

en: Pages
da: Sider

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Operations
da: Handlinger

en: Language
da: Sprog

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Date
da: Dato

en: Reset
da: Gendan

en: Hourly
da: En gang i timen

en: Daily
da: Dagligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: Monthly
da: Månedligt

en: Country
da: Land

en: Settings
da: Indstillinger

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Times
da: Gange

en: Path
da: Sti

en: never
da: aldrig

en: 1 hour
da: 1 time

en: Total
da: I alt

en: Unknown
da: Ukendt

en: User
da: Bruger

en: table
da: tabel

en: All
da: Alle

en: Year
da: År

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Host
da: Værtsnavn

en: Never
da: Aldrig

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Visibility
da: Synlighed

en: Roles
da: Roller

en: Count
da: Antal

en: Performance
da: Ydelse

en: 1 day
da: 1 dag

en: Range
da: Spænd

en: Month
da: Måned

en: Desc
da: Faldende

en: Egypt
da: Ægypten

en: Palestine
da: Palæstina

en: North America
da: Nordamerika

en: Brazil
da: Brasilien

en: Libya
da: Libyen

en: Poland
da: Polen

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Week
da: Uge

en: Day
da: Dag

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Role
da: Rolle

en: Users
da: Brugere

en: Referrer
da: Henviser

en: Top pages
da: Populære sider

en: Recent hits
da: Seneste besøg

en: City
da: By

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Germany
da: Tyskland

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Full
da: Fuld

en: Albania
da: Albanien

en: Algeria
da: Algeriet

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Antarctica
da: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

en: Armenia
da: Armenien

en: Australia
da: Australien

en: Austria
da: Østrig

en: Azerbaijan
da: Aserbajdsjan

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Belgium
da: Belgien

en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien-Hercegovina

en: Bouvet Island
da: Bouvetø

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Cambodia
da: Cambodja

en: Cameroon
da: Cameroun

en: Cayman Islands
da: Caymanøerne

en: Central African Republic
da: Den Centralafrikanske Republik

en: Chad
da: Tchad

en: China
da: Kina

en: Christmas Island
da: Juleøen

en: Cocos (Keeling) Islands
da: Cocosøerne (Keelingøerne)

en: Comoros
da: Comorerne

en: Cook Islands
da: Cookøerne

en: Cyprus
da: Cypern

en: Denmark
da: Danmark

en: Dominican Republic
da: Den Dominikanske Republik

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

en: Estonia
da: Estland

en: Ethiopia
da: Etiopien

en: Faroe Islands
da: Færøerne (Føroyar)

en: France
da: Frankrig

en: French Guiana
da: Fransk Guyana

en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

en: Georgia
da: Georgien

en: Greece
da: Grækenland

en: Greenland
da: Grønland

en: Heard Island and McDonald Islands
da: Heard- og McDonaldøerne

en: Hungary
da: Ungarn

en: Iceland
da: Island

en: India
da: Indien

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Iraq
da: Irak

en: Ireland
da: Irland

en: Italy
da: Italien

en: Kazakhstan
da: Kasakhstan

en: Kyrgyzstan
da: Kirgisistan

en: Latvia
da: Letland

en: Lebanon
da: Libanon

en: Lithuania
da: Litauen

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Maldives
da: Maldiverne

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Mauritania
da: Mauretanien

en: Mongolia
da: Mongoliet

en: Morocco
da: Marokko

en: Netherlands
da: Nederlandene

en: New Caledonia
da: Ny Caledonien

en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

en: Norway
da: Norge

en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Romania
da: Rumænien

en: Russia
da: Rusland

en: Saudi Arabia
da: Saudi-Arabien

en: Seychelles
da: Seychellerne

en: Slovakia
da: Slovakiet

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Solomon Islands
da: Salomonøerne

en: South Africa
da: Sydafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
da: South Georgia og De Sydlige Sandwichøer

en: Spain
da: Spanien

en: Svalbard and Jan Mayen
da: Svalbard og Jan Mayen

en: Sweden
da: Sverige

en: Switzerland
da: Schweiz

en: Syria
da: Syrien

en: Tajikistan
da: Tadsjikistan

en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: Tunisia
da: Tunesien

en: Turks and Caicos Islands
da: Turks- og Caicosøerne

en: United Arab Emirates
da: De Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: United States
da: USA

en: United States Minor Outlying Islands
da: De Mindre Amerikanske Oversøiske Øer

en: Uzbekistan
da: Usbekistan

en: Wallis and Futuna
da: Wallis og Futunaøerne

en: Arabic
da: Arabisk

en: English
da: Engelsk

en: French
da: Fransk

en: Italian
da: Italiensk

en: Spanish
da: Spansk

en: Japanese
da: Japansk

en: Korean
da: Koreansk

en: How many content items to display in "day" list.
da: Hvor mange indlæg der vises i listen "Dagens".

en: Period
da: Periode

en: Hour
da: Time

en: Number of day's top views to display
da: Populært i dag

en: Number of all time views to display
da: Populært gennem tiden

en: Number of most recent views to display
da: Seneste

en: Visitor
da: Besøgende

en: Engine
da: Maskine

en: Track
da: Følg

en: All pages
da: Alle sider

en: Aland Islands
da: Åland

en: Saint Kitts and Nevis
da: Saint Kitts og Nevis

en: Sao Tome and Principe
da: São Tomé og Príncipe

en: French Southern Territories
da: De Franske Besiddelser i Det Sydlige Indiske Ocean

en: Saint Vincent and the Grenadines
da: Saint Vincent og Grenadinerne

en: details
da: detaljer

en: Apply
da: Udfør

en: 3 hours
da: 3 timer

en: 6 hours
da: 6 timer

en: British Indian Ocean Territory
da: Det Britiske Territorium i Det Indiske Ocean

en: Croatia
da: Kroatien

en: Korea, Republic of
da: Sydkorea

en: Lao People's Democratic Republic
da: Laos

en: Moldova, Republic of
da: Moldova

en: Western Sahara
da: Vestsahara

en: Day of Month
da: Dag i måned

en: Day of Week
da: Dag i uge

en: Precision
da: Præcision

en: 1 week
da: 1 uge

en: Minified
da: Minificeret

en: 12 hours
da: 12 timer

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Offset
da: Forskydning

en: Falkland Islands (Malvinas)
da: Falklandsøerne

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Czech
da: Tjekkisk

en: Danish
da: Dansk

en: Dutch
da: Hollandsk

en: Finnish
da: Finsk

en: German
da: Tysk

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: Indonesian
da: Indonesisk

en: Norwegian
da: Norsk

en: Polish
da: Polsk

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Russian
da: Russisk

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Swedish
da: Svensk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Number of views
da: Antal visninger

en: Lithuanian
da: Littauisk

en: Route
da: Rute

en: Entity type
da: Entity-type

en: Add tracking to specific pages
da: Tilføj sporing til specifikke sider

en: Saint Pierre and Miquelon
da: Saint Pierre og Miquelon

en: Serbia
da: Serbien

en: Somali
da: Somalisk

en: Decimal point
da: Decimaltegn

en: 2 weeks
da: 2 uger

en: Locations
da: Lokationer

en: Add tracking for specific roles
da: Tilføj sporing af specifikke roller

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
da: Brugere spores som standard, men du melde fra.

en: Enable user tracking
da: Aktivér sporing af brugere

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
da: Brugere spores <em>ikke</em> som standard, men du kan melde dig til.

en: Processed @current out of @total.
da: Har importeret @current af @total.

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Round
da: Afrund

en: Value type
da: Værditype

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
da: En dato i et maskinlæsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS foretrækkes.

en: Invalid date format.
da: Ugyldigt datoformat.

en: Total views
da: Totale visninger

en: The total number of times the node has been viewed.
da: Det samlede antal gange indholdselementer er blevet vist.

en: Views today
da: Visninger i dag

en: The total number of times the node has been viewed today.
da: Det samlede antal gange indholdselementet er blevet vist i dag.

en: The most recent time the node has been viewed.
da: Det seneste tidspunkt hvor indholdselementet er blevet vist.

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Visitors
da: Besøgende

en: Filter criteria
da: Filtreringskriterier

en: Catalan
da: Catalansk

en: Avestan
da: Avestansk

en: Amharic
da: Amharisk

en: Assamese
da: Assamesisk

en: Azerbaijani
da: Azerbaijansk

en: Belarusian
da: Hviderussisk

en: Bengali
da: Bengalsk

en: Breton
da: Bretonsk

en: Bosnian
da: Bosnisk

en: Chechen
da: Tjetjensk

en: Corsican
da: Korsikansk

en: Welsh
da: Walisisk

en: Estonian
da: Estonsk

en: Basque
da: Baskisk

en: Irish
da: Irsk

en: Galician
da: Galicisk

en: Armenian
da: Armensk

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Javanese
da: Javanesisk

en: Georgian
da: Georgisk

en: Kashmiri
da: Kashmirsk

en: Kurdish
da: Kurdisk

en: Cornish
da: Cornisk

en: Luxembourgish
da: Luxembourgsk

en: Latvian
da: Lettisk

en: Marshallese
da: Marshallesisk

en: Macedonian
da: Makedonsk

en: Mongolian
da: Mongolsk

en: Malay
da: Malaysisk

en: Maltese
da: Maltesisk

en: Burmese
da: Burmesisk

en: Nepali
da: Nepalesisk

en: Norwegian Bokmål
da: Norsk Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
da: Norsk Nynorsk

en: Ossetian
da: Ossetisk

en: Sardinian
da: Sardinsk

en: Sindhi
da: Sardinsk

en: Northern Sami
da: Samisk

en: Samoan
da: Samoansk

en: Albanian
da: Albansk

en: Serbian
da: Serbisk

en: Tamil
da: Tamilsk

en: Turkmen
da: Turkmenisk

en: Tahitian
da: Tahitiansk

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Uzbek
da: Uzbekisk

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Popular content
da: Populært indhold

en: How many content items to display in "all time" list.
da: Hvor mange indlæg der vises i listen "Gennem tiden".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
da: Hvor mange indlæg der vises i listen "Seneste".

en: Today's:
da: I dag:

en: All time:
da: Gennem tiden:

en: Last viewed:
da: Senest læst:

en: View pages that have recently been visited.
da: Vis senest besøgte sider.

en: View pages that have been hit frequently.
da: Vis hyppigt besøgte sider.

en: Show icon
da: Vis ikon

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Referer
da: Henviser

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
da: Der opstod en fejl ved behandling af %error_operation med argumenterne: @arguments

en: Entity Types
da: Entity-typer

en: Not restricted
da: Ikke begrænset

en: The number of visitors who have read the node.
da: Antallet af besøgende som har læst indholdselementet.

en: The number of visitors who have read the node today.
da: Antallet af besøgende som har læst indholdselementet i dag.

en: Last view
da: Seneste visning

en: The date on which a visitor last read the node.
da: Datoen hvor en beøgende sidst læste indholdselementet.

en: Saint Martin (French part)
da: Saint Martin (Fransk del)

en: All pages except those listed
da: Alle sider undtagen de nævnte

en: Only the listed pages
da: Kun de viste sider

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Angiv sider ved at bruge deres stier. Indtast én sti pr. linje. '*'-tegnet er joker. Eksempler på stier er %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Restricted to certain pages
da: Begrænset til bestemte sider

en: View content hits
da: Vis hits

en: Transfer
da: Overfør

en: Virgin Islands, British
da: Britiske Jomfruøer

en: Kyrgyz
da: Kirgisisk

en: Default (@default)
da: Standard (@default)

en: Asc
da: Stigende

en: Format plural
da: Flertalsformat

en: Allow users to customize tracking on their account page
da: Lad brugerne tilpasse sporing på deres profilside

en: No customization allowed
da: Ingen tilpasning tilladt

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
da: Sporing er aktiveret som standard, brugere med %permission kan framelde sig

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
da: Sporing er deaktiveret som standard, brugere med %permission kan tilmelde sig

en: Links and downloads
da: Links og downloads

en: Opt-in or out of tracking
da: Til- eller fravalg af tracking

en: Add to the selected roles only
da: Tilføj kun til de valgte roller

en: Add to every role except the selected ones
da: Tilføj til alle roller undtagen de valgt

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
da: Hvis ingen af rollerne er valgt spores alle brugerne. Hvis en bruger har en af de valgte roller vil den pågældende bruger blive sporet (eller ikke, afhængigt af indstillingerne ovenfor).

en: All pages with exceptions
da: Alle sider med undtagelser

en: Contextual filters
da: Kontekstuelle filtre

en: Thousands marker
da: Tusindadskiller

en: Côte d'Ivoire
da: Elfenbenskysten

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
da: Sankt Helena

en: Entity types
da: Enheds typer

en: Displaying @start - @end of @total
da: Viser @start - @end af @total

en: Language Code
da: Sprog

en: South Sudan
da: Sydsudan

en: Popular content block settings
da: Blok med populært indhold

en: Number of day\s top views to display
da: Antal af topindlæg der skal vises

en: Plural variants
da: Flertalsformer

en: Pages by their paths
da: Sider efter stier

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
da: Relativt til det aktuelle tidspunkt, f.eks. "@example1" eller "@example2"

en: The most recent time the node has been viewed
da: Det seneste tidspunkt hvor indholdselementet blev vist

en: Czechia
da: Tjekkiet

en: North Macedonia
da: Nordmakedonien
