Visitors (Web Analytics) (8.x-2.29) - en to uk translation catalogue (631 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Pages
uk: Сторінки

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Operations
uk: Операції

en: Language
uk: Мова

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Date
uk: Дата

en: Reset
uk: Скинути

en: Hourly
uk: Щогодини

en: Daily
uk: Щодня

en: Weekly
uk: Щотижня

en: Monthly
uk: Щомісяця

en: Country
uk: Країна

en: Settings
uk: Налаштування

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Sunday
uk: неділя

en: Monday
uk: понеділок

en: Tuesday
uk: вівторок

en: Wednesday
uk: середа

en: Thursday
uk: четвер

en: Friday
uk: п'ятниця

en: Saturday
uk: субота

en: Times
uk: Терміни

en: URL
uk: URL-адреса

en: Path
uk: Шлях

en: Region
uk: Область

en: Display
uk: Показ

en: never
uk: ніколи

en: 1 hour
uk: 1 година

en: Total
uk: Всього

en: Unknown
uk: Невідомо

en: User
uk: Користувач

en: table
uk: таблиця

en: All
uk: Все

en: Year
uk: Рік

en: Not found
uk: Не знайдено

en: Host
uk: Хост

en: Never
uk: Ніколи

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Visibility
uk: Видимість

en: Roles
uk: Ролі

en: Count
uk: Лічильник

en: Performance
uk: Швидкодія

en: 1 day
uk: 1 день

en: 1 year
uk: 1 рік

en: Range
uk: Діапазон

en: Month
uk: Місяць

en: Model
uk: Модель

en: Operating System
uk: Операційна система

en: Software
uk: Програмне забезпечення

en: Desc
uk: Спад

en: Egypt
uk: Єгипет

en: Namibia
uk: Намібія

en: Israel
uk: Ізраїль

en: Palestine
uk: Палестина

en: Iran
uk: Іран

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: Tonga
uk: Тонґа

en: North America
uk: Північна Америка

en: Cuba
uk: Куба

en: Brazil
uk: Бразилія

en: Chile
uk: Чилі

en: Paraguay
uk: Парагвай

en: Jamaica
uk: Ямайка

en: Japan
uk: Японія

en: Libya
uk: Лівія

en: Navajo
uk: Навахо

en: Poland
uk: Польща

en: Portugal
uk: Португалія

en: Singapore
uk: Сингапур

en: Turkey
uk: Туреччина

en: Week
uk: Тиждень

en: Day
uk: День

en: January
uk: січня

en: February
uk: лютого

en: March
uk: березня

en: April
uk: квітня

en: May
uk: тра

en: June
uk: червня

en: July
uk: липня

en: August
uk: серпня

en: September
uk: вересня

en: October
uk: жовтня

en: November
uk: листопада

en: December
uk: грудня

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Role
uk: Роль

en: Users
uk: Користувачі

en: Referrer
uk: Джерело

en: Top pages
uk: Популярні сторінки

en: Recent hits
uk: Останні відвідування

en: Flag
uk: Встановити прапор

en: City
uk: Місто

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: Germany
uk: Німеччина

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Full
uk: Повністю

en: Afghanistan
uk: Афганістан

en: Albania
uk: Албанія

en: Algeria
uk: Алжир

en: American Samoa
uk: Американське Самоа

en: Andorra
uk: Андорра

en: Angola
uk: Ангола

en: Anguilla
uk: Ангілья

en: Antarctica
uk: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
uk: Антігуа і Барбуда

en: Argentina
uk: Аргентина

en: Armenia
uk: Вірменія

en: Aruba
uk: Аруба

en: Australia
uk: Австралія

en: Austria
uk: Австрія

en: Azerbaijan
uk: Азербайджан

en: Bahamas
uk: Багамські острови

en: Bahrain
uk: Бахрейн

en: Bangladesh
uk: Бангладеш

en: Barbados
uk: Барбадос

en: Belarus
uk: Білорусь

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Belize
uk: Беліз

en: Benin
uk: Бенін

en: Bermuda
uk: Бермудські острови

en: Bhutan
uk: Бутан

en: Bolivia
uk: Болівія

en: Bosnia and Herzegovina
uk: Боснія та Герцеговина

en: Botswana
uk: Ботсвана

en: Bouvet Island
uk: Острів Буве

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: Burkina Faso
uk: Буркіна-Фасо

en: Burundi
uk: Бурунді

en: Cambodia
uk: Камбоджа

en: Cameroon
uk: Камерун

en: Canada
uk: Канада

en: Cayman Islands
uk: Кайманові острови

en: Central African Republic
uk: Центрально-Африканська Республіка

en: Chad
uk: Чад

en: China
uk: Китай

en: Christmas Island
uk: Острів Різдва

en: Cocos (Keeling) Islands
uk: Кокосові (Кілінг) острови

en: Colombia
uk: Колумбія

en: Comoros
uk: Коморські острови

en: Congo
uk: Конго

en: Cook Islands
uk: Острови Кука

en: Costa Rica
uk: Коста-Ріка

en: Cyprus
uk: Кіпр

en: Denmark
uk: Данія

en: Djibouti
uk: Джибуті

en: Dominica
uk: Домініка

en: Dominican Republic
uk: Домініканська республіка

en: Ecuador
uk: Еквадор

en: El Salvador
uk: Ель-Сальвадор

en: Equatorial Guinea
uk: Екваторіальна Гвінея

en: Eritrea
uk: Еритрея

en: Estonia
uk: Естонія

en: Ethiopia
uk: Ефіопія

en: Faroe Islands
uk: Фарерські острови

en: Finland
uk: Фінляндія

en: France
uk: Франція

en: French Guiana
uk: Французька Гвіана

en: French Polynesia
uk: Французька Полінезія

en: Gabon
uk: Габон

en: Gambia
uk: Гамбія

en: Georgia
uk: Грузія

en: Ghana
uk: Гана

en: Gibraltar
uk: Гібралтар

en: Greece
uk: Греція

en: Greenland
uk: Гренландія

en: Grenada
uk: Гренада

en: Guadeloupe
uk: Гваделупа

en: Guam
uk: Гуам

en: Guatemala
uk: Гватемала

en: Guinea
uk: Гвінея

en: Guinea-Bissau
uk: Гвінея-Бісау

en: Guyana
uk: Гайана

en: Haiti
uk: Гаїті

en: Heard Island and McDonald Islands
uk: Острів Херд і Острови Макдональд

en: Honduras
uk: Гондурас

en: Hungary
uk: Угорщина

en: Iceland
uk: Ісландія

en: India
uk: Індія

en: Indonesia
uk: Індонезія

en: Iraq
uk: Ірак

en: Ireland
uk: Ірландія

en: Italy
uk: Італія

en: Jordan
uk: Йорданія

en: Kazakhstan
uk: Казахстан

en: Kiribati
uk: Кірібаті

en: Kuwait
uk: Кувейт

en: Kyrgyzstan
uk: Киргизстан

en: Latvia
uk: Латвія

en: Lebanon
uk: Ліван

en: Lesotho
uk: Лесото

en: Liberia
uk: Ліберія

en: Liechtenstein
uk: Ліхтенштейн

en: Lithuania
uk: Литва

en: Luxembourg
uk: Люксембург

en: Madagascar
uk: Мадагаскар

en: Malawi
uk: Малаві

en: Malaysia
uk: Малайзія

en: Maldives
uk: Мальдіви

en: Mali
uk: Малі

en: Malta
uk: Мальта

en: Marshall Islands
uk: Маршаллові острови

en: Martinique
uk: Мартиніка

en: Mauritania
uk: Мавританія

en: Mauritius
uk: Маврикій

en: Mayotte
uk: Майотта

en: Mexico
uk: Мексика

en: Monaco
uk: Монако

en: Mongolia
uk: Монголія

en: Montserrat
uk: Монтсеррат

en: Morocco
uk: Марокко

en: Mozambique
uk: Мозамбік

en: Myanmar
uk: М’янма

en: Nauru
uk: Науру

en: Nepal
uk: Непал

en: Netherlands
uk: Нідерланди

en: New Caledonia
uk: Нова Каледонія

en: Nicaragua
uk: Нікарагуа

en: Niger
uk: Нігер

en: Nigeria
uk: Нігерія

en: Niue
uk: Ніуе

en: Norfolk Island
uk: Острів Норфолк

en: Northern Mariana Islands
uk: Північні Маріанські острови

en: Norway
uk: Норвегія

en: Oman
uk: Оман

en: Pakistan
uk: Пакістан

en: Palau
uk: Палау

en: Panama
uk: Панама

en: Papua New Guinea
uk: Папуа Нова Гвінея

en: Peru
uk: Перу

en: Philippines
uk: Філіппіни

en: Puerto Rico
uk: Пуерто-Ріко

en: Qatar
uk: Катар

en: Romania
uk: Румунія

en: Russia
uk: Московія

en: Rwanda
uk: Руанда

en: Samoa
uk: Самоа

en: San Marino
uk: Сан-Марино

en: Saudi Arabia
uk: Саудівська Аравія

en: Senegal
uk: Сенегал

en: Seychelles
uk: Сейшели

en: Sierra Leone
uk: Сьєрра-Леоне

en: Slovakia
uk: Словаччина

en: Slovenia
uk: Словенія

en: Solomon Islands
uk: Соломонові острови

en: Somalia
uk: Сомалі

en: South Africa
uk: Південна Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
uk: Південна Джорджія та Південні Сандвічеві острови

en: Spain
uk: Іспанія

en: Sri Lanka
uk: Шрі-Ланка

en: Sudan
uk: Судан

en: Suriname
uk: Сурінам

en: Svalbard and Jan Mayen
uk: Свальбард і Ян-Майен

en: Sweden
uk: Швеція

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: Syria
uk: Сирія

en: Taiwan
uk: Тайвань

en: Tajikistan
uk: Таджикістан

en: Tanzania
uk: Танзанія

en: Thailand
uk: Таїланд

en: Togo
uk: Того

en: Tokelau
uk: Токелау

en: Trinidad and Tobago
uk: Тринідад і Тобаго

en: Tunisia
uk: Туніс

en: Turkmenistan
uk: Туркменістан

en: Turks and Caicos Islands
uk: Острови Теркс і Кайкос

en: Tuvalu
uk: Тувалу

en: Uganda
uk: Уганда

en: Ukraine
uk: Україна

en: United Arab Emirates
uk: Об'єднані Арабські Емірати

en: United Kingdom
uk: Великобританія

en: United States
uk: США

en: United States Minor Outlying Islands
uk: Малі Зовнішні Острови Сполучених Штатів

en: Uruguay
uk: Уругвай

en: Uzbekistan
uk: Узбекістан

en: Vanuatu
uk: Вануату

en: Venezuela
uk: Венесуела

en: Wallis and Futuna
uk: Волліс і Футуна

en: Yemen
uk: Ємен

en: Zambia
uk: Замбія

en: Zimbabwe
uk: Зімбабве

en: Arabic
uk: Арабська

en: English
uk: Англійська

en: French
uk: Французька

en: Italian
uk: Італійська

en: Spanish
uk: Іспанська

en: Japanese
uk: Японська

en: Chinese
uk: Китайська

en: Korean
uk: Корейська

en: Browser
uk: Браузер

en: Bot
uk: Бот

en: How many content items to display in "day" list.
uk: Скільки матеріалів показувати у списку "за день".

en: Period
uk: Крапка

en: Hour
uk: Година

en: Configurations
uk: Конфігурації

en: Number of day's top views to display
uk: Відображувана кількість найпопулярніших переглядів за день

en: Number of all time views to display
uk: Відображувана кількість переглядів за весь час

en: Number of most recent views to display
uk: Відображувана кількість найостанніших переглядів

en: Visitor
uk: Відвідувач

en: Engine
uk: Рушій

en: Track
uk: Відстежити

en: All pages
uk: Всі сторінки

en: Aland Islands
uk: Аландські острови

en: Brunei Darussalam
uk: Бруней Даруссалам

en: Fiji
uk: Фіджі

en: Hong Kong
uk: Гонконг

en: Saint Kitts and Nevis
uk: Сент-Кітс і Невіс

en: Saint Lucia
uk: Сент-Люсія

en: Sao Tome and Principe
uk: Сан-Томе і Прінсіпі

en: French Southern Territories
uk: Французькі Південні Території

en: Saint Vincent and the Grenadines
uk: Сент-Вінсент і Гренадіни

en: Vietnam
uk: В'єтнам

en: Guernsey
uk: Гернсі

en: Jersey
uk: Джерсі

en: details
uk: подробиці

en: Apply
uk: Застосувати

en: 3 hours
uk: 3 години

en: 6 hours
uk: 6 годин

en: British Indian Ocean Territory
uk: Британська Територія в Індійському океані

en: Croatia
uk: Хорватія

en: Korea, Republic of
uk: Корея, Республіка

en: Lao People's Democratic Republic
uk: Лаоська Народно-Демократична Республіка

en: Moldova, Republic of
uk: Молдова, Республіка

en: Pitcairn
uk: Піткерн

en: Western Sahara
uk: Західна Сахара

en: Show flag
uk: Відображати прапор

en: Day of Month
uk: Число місяця

en: Day of Week
uk: День тижня

en: Precision
uk: Точність

en: 1 week
uk: 1 тиждень

en: Continent
uk: Континент

en: Server
uk: Сервер

en: Minified
uk: Зменшений

en: Brand
uk: Фірма

en: 3 days
uk: 3 дні

en: 12 hours
uk: 12 годин

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Pager
uk: Сторінковий навіґатор

en: Offset
uk: Зміщення

en: Falkland Islands (Malvinas)
uk: Фолклендські (Мальвінські) острови

en: Bulgarian
uk: Болгарська

en: Croatian
uk: Хорватська

en: Czech
uk: Чеська

en: Danish
uk: Датська

en: Dutch
uk: Голландська

en: Finnish
uk: Фінська

en: German
uk: Німецька

en: Hungarian
uk: Угорська

en: Indonesian
uk: Індонезійська

en: Norwegian
uk: Норвезька

en: Polish
uk: Польська

en: Portuguese
uk: Португальська

en: Romanian
uk: Румунська

en: Russian
uk: Російська ( мова країни терориста )

en: Slovak
uk: Словацька

en: Swedish
uk: Шведська

en: Turkish
uk: Турецька

en: Number of views
uk: Кількість переглядів

en: Lithuanian
uk: Литовська

en: Route
uk: Маршрут

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: 2 days
uk: 2 дні

en: chart
uk: діаграма

en: Add tracking to specific pages
uk: Додати відстеження певних сторінок

en: Analytics
uk: Аналітика

en: Isle of Man
uk: Острів Мен

en: Montenegro
uk: Чорногорія

en: Saint Pierre and Miquelon
uk: Сен-П'єр і Мікелон

en: Serbia
uk: Сербія

en: Afar
uk: Афар

en: Somali
uk: Сомалі

en: Komi
uk: Комі

en: Macao
uk: Макао

en: Timor-Leste
uk: Східний Тимор

en: Decimal point
uk: Крапка

en: 2 weeks
uk: 2 тижні

en: Locations
uk: Місця розташування

en: Add tracking for specific roles
uk: Додати відстеження певних ролей

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
uk: Користувачі відстежуются за замовчуванням, але це можна вимкнути.

en: Enable user tracking
uk: Дозволити відстеження користувача

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
uk: Користувачі <em>не</em> відстежуються за замовчуванням, але це можна увімкнути.

en: 1 view | @count views
uk[0]: 1 перегляд
uk[1]: @count перегляди
uk[2]: @count переглядів

en: Hindi
uk: Гінді

en: Resolution
uk: Роздільність

en: Processed @current out of @total.
uk: Оброблене @current з @total.

en: Europe
uk: Європа

en: Africa
uk: Африка

en: Abbreviation
uk: Абревіатура

en: Round
uk: Округлення

en: Value type
uk: Тип значення

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
uk: Дата в будь-якому машинному форматі. Кращий формат: CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
uk: Неприпустимий формат дати.

en: Total views
uk: Усього переглядів

en: The total number of times the node has been viewed.
uk: Загальна кількість переглядів матеріалу.

en: Views today
uk: Переглядів сьогодні

en: The total number of times the node has been viewed today.
uk: Загальна кількість переглядів матеріалу за сьогодні.

en: The most recent time the node has been viewed.
uk: Час останнього перегляду матеріалу.

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Cookie
uk: Куки

en: - All -
uk: - Усе -

en: Visitors
uk: Відвідувачі

en: Filter criteria
uk: Критерії фільтрування

en: Catalan
uk: Каталанська

en: Avestan
uk: Авестійська

en: Afrikaans
uk: Африкаанс

en: Akan
uk: Аканська

en: Amharic
uk: Амхарська

en: Assamese
uk: Ассамська

en: Aymara
uk: Аймара

en: Azerbaijani
uk: Азербайджанська

en: Bashkir
uk: Башкірська

en: Belarusian
uk: Білоруська

en: Bihari
uk: Біхарі

en: Bislama
uk: Біслама

en: Bambara
uk: Бамбара

en: Bengali
uk: Бенгальська

en: Breton
uk: Бретонська

en: Bosnian
uk: Боснійська

en: Chechen
uk: Чеченська

en: Chamorro
uk: Чаморро

en: Corsican
uk: Корсіканська

en: Cree
uk: Крі

en: Chuvash
uk: Чуваська

en: Welsh
uk: Валлійська

en: Ewe
uk: Еве

en: Esperanto
uk: Есперанто

en: Estonian
uk: Естонська

en: Basque
uk: Баскська

en: Irish
uk: Ірландська

en: Galician
uk: Галісійська

en: Gujarati
uk: Ґуджаратська

en: Manx
uk: Менська

en: Hausa
uk: Гауса

en: Hiri Motu
uk: Гірі-моту

en: Armenian
uk: Вірменська

en: Herero
uk: Гереро

en: Interlingua
uk: Інтерлінґва

en: Interlingue
uk: Інтерлінгва

en: Igbo
uk: Іґбо

en: Icelandic
uk: Ісландська

en: Inuktitut
uk: Інуктитут

en: Javanese
uk: Яванська

en: Georgian
uk: Грузинська

en: Kongo
uk: Конґолезька

en: Kikuyu
uk: Кікуйю

en: Kwanyama
uk: Кваньяма

en: Kazakh
uk: Казахська

en: Kannada
uk: Каннада

en: Kanuri
uk: Канурі

en: Kashmiri
uk: Кашмірська

en: Kurdish
uk: Курдська

en: Cornish
uk: Корнійська

en: Latin
uk: Латина

en: Luxembourgish
uk: Люксембурзька

en: Lingala
uk: Лінґала

en: Latvian
uk: Латиська

en: Malagasy
uk: Малагасійська

en: Marshallese
uk: Маршальська

en: Macedonian
uk: Македонська

en: Malayalam
uk: Малаялам

en: Mongolian
uk: Монгольська

en: Malay
uk: Малайська

en: Maltese
uk: Мальтійська

en: Burmese
uk: Бірманська

en: Nepali
uk: Непальська

en: Ndonga
uk: Ндонґа

en: Norwegian Bokmål
uk: Норвезька букмол

en: Norwegian Nynorsk
uk: Норвезька нюношк

en: Chichewa
uk: Чева

en: Occitan
uk: Окситанська

en: Oromo
uk: Оромо

en: Oriya
uk: Орія

en: Ossetian
uk: Осетинська

en: Pashto
uk: Пушту

en: Quechua
uk: Кечуа

en: Kirundi
uk: Кірунді

en: Kinyarwanda
uk: Руандійська

en: Sardinian
uk: Сардинська

en: Sindhi
uk: Сіндхі

en: Northern Sami
uk: Північно-саамська

en: Sango
uk: Санґо

en: Samoan
uk: Самоанська

en: Shona
uk: Шона

en: Albanian
uk: Албанська

en: Serbian
uk: Сербська

en: Swahili
uk: Суахілі

en: Tamil
uk: Тамільська

en: Telugu
uk: Телуґу

en: Tajik
uk: Таджицька

en: Thai
uk: Тайська

en: Tigrinya
uk: Тігрінья

en: Turkmen
uk: Туркменська

en: Tagalog
uk: Тагальська

en: Tsonga
uk: Тсонґа

en: Tatar
uk: Татарська

en: Twi
uk: Чві

en: Tahitian
uk: Таїтянська

en: Ukrainian
uk: Українська

en: Urdu
uk: Урду

en: Uzbek
uk: Узбецька

en: Venda
uk: Венда

en: Vietnamese
uk: В'єтнамська

en: Wolof
uk: Волоф

en: Xhosa
uk: Кхоса

en: Yiddish
uk: Ідиш

en: Yoruba
uk: Йоруба

en: Zhuang
uk: Чжуанська

en: Zulu
uk: Зулу

en: Popular content
uk: Популярні матеріали

en: How many content items to display in "all time" list.
uk: Скільки матеріалів показувати у списку "за весь час".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
uk: Скільки матеріалів показувати у списку "найостанніші перегляди".

en: Today's:
uk: Сьогодні:

en: All time:
uk: За весь час:

en: Last viewed:
uk: Останні перегляди:

en: View pages that have recently been visited.
uk: Список щойно відвіданих сторінок.

en: View pages that have been hit frequently.
uk: Список часто відвідуваних сторінок.

en: Show icon
uk: Показувати іконку

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Referrers
uk: ðÏÓÉÌÁÎÎÑ

en: Hosts
uk: Вузли

en: Configure visitors settings.
uk: Змінити настроювання статистики відвідувань.

en: View pages count per host.
uk: Перегляд статистики відвідувань по хостам.

en: Network
uk: Мережа

en: Referer
uk: Джерело

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
uk: Помилка під час виконання операції %error_operation з аргументами: @arguments

en: Entity Types
uk: Типи сутностей

en: Not restricted
uk: Без обмежень

en: The number of visitors who have read the node.
uk: Кількість відвідувачів, які прочитали матеріал.

en: The number of visitors who have read the node today.
uk: Кількість відвідувачів, які прочитали матеріал сьогодні.

en: Last view
uk: Останній перегляд

en: The date on which a visitor last read the node.
uk: Дата, коли користувач останній раз читав матеріал.

en: Saint Barthélemy
uk: Сен-Бартельмі

en: Saint Martin (French part)
uk: Сен-Мартен (Французька частина)

en: All pages except those listed
uk: Всі сторінки, окрім перелічених

en: Only the listed pages
uk: Тільки перелічені сторінки

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
uk: Вкажіть сторінки, використовуючи шляхи до них. Вводити по одному шляху на рядок. Позначка '*' означає будь-який символ. Приклади шляхів: %blog для сторінки блоґу і %blog-wildcard для кожного з персональних блоґів. %front — головна сторінка.

en: Restricted to certain pages
uk: Тільки для певних сторінок

en: View content hits
uk: Перегляд відвідувань матеріалу

en: Transfer
uk: Перенести

en: Virgin Islands, British
uk: Віргінські острови (Британія)

en: Kyrgyz
uk: Киргизька

en: Avaric
uk: аварська

en: Divehi
uk: Мальдівська

en: Dzongkha
uk: Джонгська

en: Faroese
uk: Фарерська

en: Fijian
uk: Фіджійська

en: Fula
uk: Фула

en: Scottish Gaelic
uk: шотландська гаельська

en: Ido
uk: ідо

en: Inupiaq
uk: Інуп’як

en: Khmer
uk: Кхмерська

en: Lao
uk: Лаоська

en: Luba-Katanga
uk: луба-катанга

en: Ganda
uk: ганда

en: Sinhalese
uk: Сингальська

en: Sundanese
uk: Сунданська

en: Tswana
uk: Тсвана

en: Volapük
uk: Волап'юк

en: Walloon
uk: валлонська

en: Māori
uk: Маорі

en: Default (@default)
uk: Базово (@default)

en: Asia
uk: Азія

en: South America
uk: Південна Америка

en: Romansh
uk: ретороманська

en: Asc
uk: Зрост

en: Format plural
uk: Формат множини

en: Tracking scope
uk: Область відстеження

en: Allow users to customize tracking on their account page
uk: Дозволити користувачам персоналізувати відстеження на сторінці облікового запису.

en: No customization allowed
uk: Персоналізація заборонена

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
uk: За замовчуванням відстеження увімкнено, користувачі з правами "%permission" можуть його вимкнути

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
uk: Початково відстеження вимкнено, користувачі з правами "%permission" можуть його увімкнути

en: Links and downloads
uk: Посилання і завантаження

en: Opt-in or out of tracking
uk: Дозвіл або відмова від стеження

en: Add to the selected roles only
uk: Додати лише для вибраних ролей

en: Add to every role except the selected ones
uk: Додати для всіх ролей, крім вибраних

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
uk: Якщо не вибрано жодної ролі, то стеження буде проводитися за всіма користувачами. Якщо користувач одну з позначених ролей, то цей користувач буде відстежений (або вилучений з відстеження, залежно від налаштувань вище)

en: All pages with exceptions
uk: Усі сторінки з винятками

en: Oceania
uk: Океанія

en: Aragonese
uk: арагонська

en: Western Frisian
uk: західнофрізька

en: Swati
uk: Сваті

en: Tonga (Tonga Islands)
uk: Тонга (Острови Тонга)

en: Contextual filters
uk: Контекстні фільтри

en: Device
uk: Пристрій

en: Thousands marker
uk: Розділювач тисяч

en: Côte d'Ivoire
uk: Кот-д'Івуар

en: Curaçao
uk: Кюрасао

en: Réunion
uk: Реюньйон

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
uk: Острів Святої Єлени, острів Вознесіння та острови Трістан-да-Кунья

en: The text of the link.
uk: Текст цього посилання.

en: Entity types
uk: Типи сутностей

en: Devices
uk: Пристрої

en: Congo, Democratic Republic of the
uk: Конго, Демократична Республіка

en: Displaying @start - @end of @total
uk: Показ @start - @end з @total

en: Routes
uk: Маршрути

en: Language Code
uk: Код мови

en: Uyghur
uk: Уйгурська

en: South Sudan
uk: Південний Судан

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
uk: Бонайре, Сінт-Естатіус і Саба

en: Sint Maarten (Dutch part)
uk: Сінт-Мартен (голландська частина)

en: Show name
uk: Показати назву

en: Track User ID
uk: Відстежувати User ID

en: Popular content block settings
uk: Налаштування блоку популярних матеріалів

en: Number of day\s top views to display
uk: Відображувана кількість найпопулярніших переглядів за день

en: Plural variants
uk: Варіанти множини

en: Pages by their paths
uk: Сторінки за їх шляхами

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
uk: Зміщення від поточного часу як-от "@example1" або "@example2"

en: Device Type
uk: Тип пристрою

en: The most recent time the node has been viewed
uk: Час останнього перегляду матеріалу

en: Czechia
uk: Чехія

en: The display ID of the view display to link to.
uk: Ідентифікатор відображення виду, на яке веде посилання.

en: To make sure the results are the same when switching to the other display, it is recommended to make sure the display:
uk: Щоб переконатися, що результати перемикання на інше відображення однакові, рекомендується переконатися, що відображення:

en: Has a path.
uk: Має шлях.

en: Has the same filter criteria.
uk: Має той самий критерій фільтрування.

en: Has the same sort criteria.
uk: Має такий самий критерій впорядкування

en: Has the same pager settings.
uk: Має такі самі налаштування сторінкового навігатора.

en: Has the same contextual filters.
uk: Має такі самі контекстні фільтри.

en: %current_display: The link in the %area area has no configured display.
uk: %current_display: Посилання в області %area не має налаштованого відображення.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which no longer exists.
uk: %current_display: Посилання в області %area вказує на відображення %linked_display, що вже не існує.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which does not have a path.
uk: %current_display: Посилання в області %area вказує на відображення %linked_display, що не має шляху.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which uses different settings than the %current_display display for: %unequal_options. To make sure users see the exact same result when clicking the link, please check that the settings are the same.
uk: %current_display: Посилання в області %area вказує на відображення %linked_display, що використовує інші налаштування, ніж %current_display для наступних опцій: %unequal_options. Щоб переконатися, що користувачі бачать такий самий результат із натисканням посилання, перевірте, чи налаштування однакові.

en: North Macedonia
uk: Північна Македонія

en: Eswatini
uk: Есватині

en: The label of the link.
uk: Мітка для посилання
