Visitors (Web Analytics) (8.x-2.30) - en to tr translation catalogue (414 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Operations
tr: İşlemler

en: Language
tr: Dil

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Date
tr: Tarih

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Hourly
tr: Her saat

en: Daily
tr: Günlük

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Monthly
tr: Aylık

en: Country
tr: Ülke

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Path
tr: Yol

en: Region
tr: Bölge

en: Display
tr: Gösterim

en: never
tr: hiçbir zaman

en: 1 hour
tr: @count saat

en: Total
tr: Toplam

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: User
tr: Kullanıcı

en: table
tr: Tablo

en: All
tr: Tümü

en: Year
tr: Yıl

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Host
tr: Sunucu

en: Never
tr: Asla

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Roles
tr: Roller

en: Count
tr: Sayaç

en: Performance
tr: Performans

en: 1 day
tr: @count gün

en: 1 year
tr: @count yıl

en: Month
tr: Ay

en: Desc
tr: Azalan

en: Egypt
tr: Mısır

en: Namibia
tr: Namibya

en: Israel
tr: İsrail

en: Palestine
tr: Filistin

en: Iran
tr: İran

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: North America
tr: Kuzey Amerika

en: Cuba
tr: Küba

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Chile
tr: Şili

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Poland
tr: Polonya

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Singapore
tr: Singapur

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Week
tr: Hafta

en: Day
tr: Gün

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Role
tr: Rol

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Referrer
tr: Yönlendiren

en: Top pages
tr: En çok ilgi görenler

en: Recent hits
tr: Son ziyaretler

en: Flag
tr: İşaretle

en: City
tr: Şehir

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: Germany
tr: Almanya

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Full
tr: Tam

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Algeria
tr: Cezayir

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Antarctica
tr: Antartika

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Belgium
tr: Belçika

en: Belize
tr: Beliz

en: Bhutan
tr: Butan

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna Hersek

en: Bouvet Island
tr: Bouvet Adası

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Canada
tr: Kanada

en: Cayman Islands
tr: Cayman Adaları

en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr: Çad

en: China
tr: Çin

en: Christmas Island
tr: Christmas Adası

en: Cocos (Keeling) Islands
tr: Cocos (Keeling) Adaları

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Dominica
tr: Dominika

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: Ecuador
tr: Ekvador

en: Equatorial Guinea
tr: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Estonia
tr: Estonya

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Finland
tr: Finlandiya

en: France
tr: Fransa

en: French Guiana
tr: Fransız Ginesi

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Ghana
tr: Gana

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Greenland
tr: Grönland

en: Guinea
tr: Gine

en: Heard Island and McDonald Islands
tr: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Iceland
tr: İzlanda

en: India
tr: Hindistan

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Italy
tr: İtalya

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: Latvia
tr: Letonya

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Liberia
tr: Liberya

en: Liechtenstein
tr: Lihtenştayn

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Malawi
tr: Malavi

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

en: Martinique
tr: Martinik

en: Mauritania
tr: Moritanya

en: Mexico
tr: Meksika

en: Monaco
tr: Monako

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Morocco
tr: Fas

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Niger
tr: Nijer

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: Norway
tr: Norveç

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Qatar
tr: Katar

en: Romania
tr: Romanya

en: Russia
tr: Rusya

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Seychelles
tr: Seyşeller

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Somalia
tr: Somali

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tr: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları

en: Spain
tr: İspanya

en: Suriname
tr: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
tr: Svalbard ve Jan Mayen

en: Sweden
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Syria
tr: Suriye

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tanzania
tr: Tanzanya

en: Thailand
tr: Tayland

en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
tr: Turks ve Caicos Adaları

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: Amerika Birleşik Devletleri

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: Wallis and Futuna
tr: Wallis ve Futuna

en: Zambia
tr: Zambiya

en: Arabic
tr: Arapça

en: English
tr: İngilizce

en: French
tr: Fransızca

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: How many content items to display in "day" list.
tr: "Gün" listesinde kaç içerik maddesi gösterileceği.

en: Period
tr: Nokta

en: Hour
tr: Saat

en: Number of day's top views to display
tr: Gösterilecek günün en çok görüntülenenleri sayısı

en: Number of all time views to display
tr: Gösterilecek tüm zamanlarda görüntülenenler sayısı

en: Number of most recent views to display
tr: Gösterilecek son görüntülenenler sayısı

en: Visitor
tr: Ziyaretçi

en: Track
tr: Takip

en: All pages
tr: Tüm sayfalar

en: Aland Islands
tr: Aland Adaları

en: details
tr: ayrıntılar

en: Apply
tr: Uygula

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Korea, Republic of
tr: Kore Cumhuriyeti

en: Lao People's Democratic Republic
tr: Lao Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: Moldova, Republic of
tr: Moldova Cumhuriyeti

en: Day of Month
tr: Ayın Günü

en: Day of Week
tr: Haftanın Günü

en: Precision
tr: Kesinlik

en: 1 week
tr: @count hafta

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Pager
tr: Sayfalayıcı

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Czech
tr: Çekçe

en: Danish
tr: Danca

en: Dutch
tr: Hollandaca

en: Finnish
tr: Fince

en: German
tr: Almanca

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Indonesian
tr: Endonezya dili

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Polish
tr: Lehçe

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Romanian
tr: Rumence

en: Russian
tr: Rusça

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Number of views
tr: Gösterim sayısı

en: Lithuanian
tr: Litvanyaca

en: Route
tr: Yol

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Add tracking to specific pages
tr: Belirli sayfaları takip et

en: Analytics
tr: Analitik (Analytics)

en: Isle of Man
tr: Man Adası

en: Montenegro
tr: Karadağ

en: Saint Pierre and Miquelon
tr: Saint Pierre ve Miquelon

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Somali
tr: Somali dili

en: Macao
tr: Makao

en: Timor-Leste
tr: Doğu Timor

en: Decimal point
tr: Ondalık nokta

en: Locations
tr: Konumlar

en: Add tracking for specific roles
tr: Belirli rollere takip ekle

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
tr: Kullanıcılar varsayılan olarak takip ediliyor, fakat siz vazgeçebilirsiniz.

en: Enable user tracking
tr: Kullanıcı takibini etkinleştir

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
tr: Kullanıcılar öntanımlı olarak takip edil<em>mi</em>yor, fakat siz takip edilmeyi seçebilirsiniz.

en: 1 view | @count views
tr[0]: 1 gösterim
tr[1]: @count gösterim

en: Hindi
tr: Hintçe

en: Abbreviation
tr: Kısaltma

en: Round
tr: Yuvarlama

en: Value type
tr: Değer türü

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
tr: Makinada okunabilir herhangi bir biçimde bir tarih. YYYY-AA-GG SS:DD:ss tercih edilir (Y: yıl, A: ay, G: gün, S: saat, D: dakika, s: saniye).

en: Invalid date format.
tr: Geçersiz tarih biçimi.

en: Total views
tr: Toplam görüntülenme

en: The total number of times the node has been viewed.
tr: Düğümün toplam görüntülenme sayısı.

en: Views today
tr: Bügünkü görüntüleme

en: The total number of times the node has been viewed today.
tr: Düğümün bugünkü toplam görüntülenme sayısı.

en: The most recent time the node has been viewed.
tr: Düğümün son görüntülendiği zaman.

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Visitors
tr: Ziyaretçiler

en: Filter criteria
tr: Filtre ölçütü

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Afrikaans
tr: Afrikan dili

en: Amharic
tr: Amharice

en: Azerbaijani
tr: Azerice

en: Bashkir
tr: Başkırca

en: Belarusian
tr: Belarusça

en: Bengali
tr: Bengalce

en: Breton
tr: Bretonca

en: Bosnian
tr: Boşnakça

en: Chechen
tr: Çeçence

en: Corsican
tr: Korsikaca

en: Welsh
tr: Galce

en: Esperanto
tr: Esperanto dili

en: Estonian
tr: Estonyaca

en: Basque
tr: Baskça

en: Irish
tr: İrlandaca

en: Galician
tr: Galisyaca

en: Manx
tr: Manca

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Javanese
tr: Javaca

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: Kazakh
tr: Kazakça

en: Kashmiri
tr: Kaşmirce

en: Kurdish
tr: Kürtçe

en: Latin
tr: Latince

en: Luxembourgish
tr: Lüksemburgça

en: Latvian
tr: Letonca

en: Malagasy
tr: Malgaşça

en: Marshallese
tr: Marshall Adaları dili

en: Macedonian
tr: Makedonca

en: Mongolian
tr: Moğolca

en: Malay
tr: Malayca

en: Maltese
tr: Maltaca

en: Burmese
tr: Burmaca

en: Norwegian Bokmål
tr: Norveçce, Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
tr: Norveçce, Nynorsk

en: Ossetian
tr: Osetçe

en: Pashto
tr: Peştu

en: Sardinian
tr: Sardinyalca

en: Sindhi
tr: Sindhi dili

en: Northern Sami
tr: Kuzey Sami

en: Albanian
tr: Arnavutça

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Tajik
tr: Tacikçe

en: Thai
tr: Tay dili

en: Turkmen
tr: Türkmence

en: Tatar
tr: Tatarca

en: Tahitian
tr: Tahiti dili

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Urdu
tr: Urduca

en: Uzbek
tr: Özbekçe

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Yiddish
tr: Yidiş

en: Popular content
tr: Gözde içerik

en: How many content items to display in "all time" list.
tr: "Tüm zamanlar" listesinde kaç içerik öğesi gösterileceği.

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
tr: "Son görüntülenenler" listesinde kaç içerik maddesi gösterileceği.

en: Today's:
tr: Bugün:

en: All time:
tr: Tüm zamanlar:

en: Last viewed:
tr: Son görüntülenme:

en: View pages that have recently been visited.
tr: Yakın zamanda ziyaret edilen sayfaları görüntüle.

en: View pages that have been hit frequently.
tr: Sıkça ziyaret edilen sayfaları görüntüle.

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Hosts
tr: Sunucular

en: Discard visitors logs older than
tr: Bu tarihten eski ziyaretçi kayıtlarını dikkate alma

en: Visitors settings
tr: Ziyaretçiler seçenekleri

en: Configure visitors settings.
tr: Ziyaretçilerin seçeneklerini ayarla.

en: View pages count per host.
tr: Sunuculara göre ziyaret sayılarını göster.

en: Referer
tr: Yönlendiren

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
tr: %error_operation argümanları şu argümanlarla işlenirken bir hata oluştu: @arguments

en: Not restricted
tr: Kısıtlı değil

en: The number of visitors who have read the node.
tr: Düğümü okuyan ziyaretçi sayısı.

en: The number of visitors who have read the node today.
tr: Bugün düğümü okuyan ziyaretçi sayısı.

en: Last view
tr: Son görüntüleme

en: The date on which a visitor last read the node.
tr: Düğümün son okunma tarih.

en: Saint Barthélemy
tr: Saint Barthelemy

en: Saint Martin (French part)
tr: Saint Martin (Fransız kısmı)

en: All pages except those listed
tr: Listelenenlerin haricindeki tüm sayfalar

en: Only the listed pages
tr: Sadece listelenen sayfalar

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Sayfaları yollarıyla belirtin. Her satıra birer yol girin. Yıldız ("*") joker karakterdir. Örnek yollar: blog sayfası için %blog ve her kişisel blog için %blog-joker karakter. %front, ön sayfadır.

en: Restricted to certain pages
tr: Belli sayfalara kısıtlı

en: View content hits
tr: İçerik görüntüleme sayaçlarını göster

en: View referer list.
tr: Yöneltenleri listele.

en: Kyrgyz
tr: Kırgızca

en: Dzongkha
tr: Dzongka

en: Khmer
tr: Kmerce

en: Lao
tr: Laoca

en: Māori
tr: Mauri

en: Asc
tr: Artan

en: Format plural
tr: Çoğul biçimi

en: Add to the selected roles only
tr: Sadece seçili rollere ekle

en: Add to every role except the selected ones
tr: Seçilenler hariç tüm rollere ekle

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
tr: Eğer hiç rol seçilmezse tüm kullanıcılar izlenir. Eğer bir kullanıcı seçili role sahipse, o kullanıcı izlenir (ya da seçtiğiniz ayara göre, izlenmez).

en: Contextual filters
tr: Bağlamsal filtre

en: Thousands marker
tr: Binlik işaretçisi

en: Entity types
tr: Varlık tipleri

en: Visitors GeoIP
tr: Ziyaretçiler GeoIP

en: Add country reports to stats
tr: Ülke raporlarını istatistiklere ekle

en: Displaying @start - @end of @total
tr: @start - @end / @total görüntüleniyor

en: Language Code
tr: Dil Kodu

en: Uyghur
tr: Uygur

en: South Sudan
tr: Güney Sudan

en: Popular content block settings
tr: Popüler içerik bloğu ayarları

en: Plural variants
tr: Çoğul türevleri

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
tr: Şu andaki saat farkı; örn. "@example1" ya da "@example2"

en: The most recent time the node has been viewed
tr: Düğümün son görüntülendiği zaman

en: Czechia
tr: Çekya

en: Has a path.
tr: Yolu var.

en: Has the same filter criteria.
tr: Aynı filtre kriterine sahip.

en: Has the same sort criteria.
tr: Aynı sıralama kriterine sahip.

en: Has the same pager settings.
tr: Aynı sayfalayıcı ayarlarına sahip.

en: Has the same contextual filters.
tr: Aynı bağlamsal filtrelere sahip.

en: North Macedonia
tr: Kuzey Makedonya
