Visitors (Web Analytics) (8.x-2.31) - en to ro translation catalogue (292 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Pages
ro: Pagini

en: Suffix
ro: Sufix

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Language
ro: Limba

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Date
ro: Data

en: Reset
ro: Resetează

en: Hourly
ro: Orar

en: Daily
ro: Zilnic

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Monthly
ro: Lunar

en: Country
ro: Țară

en: Settings
ro: Setări

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: Default
ro: Implicit

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Path
ro: Cale

en: Region
ro: Regiune

en: Display
ro: Afișaj

en: never
ro: nicioadă

en: 1 hour
ro: 1 oră

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: User
ro: Utilizator

en: All
ro: Toate

en: Year
ro: Anul

en: Not found
ro: Nu s-a găsit

en: Host
ro: Gazdă

en: Never
ro: Niciodată

en: To
ro: Către

en: From
ro: De la

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Roles
ro: Roluri

en: Count
ro: Contor

en: Performance
ro: Performanță

en: 1 day
ro: 1 zi

en: 1 year
ro: 1 an

en: Month
ro: Lună

en: Desc
ro: Descendent

en: Egypt
ro: Egipt

en: Israel
ro: Izrael

en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

en: Brazil
ro: Brazilia

en: Japan
ro: Japonia

en: Libya
ro: Libia

en: Poland
ro: Polonia

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Turkey
ro: Turcia

en: Week
ro: Săptămână

en: Day
ro: Zi

en: January
ro: Ianuarie

en: February
ro: Februarie

en: March
ro: Martie

en: April
ro: Aprilie

en: May
ro: Mai

en: June
ro: Iunie

en: July
ro: Iulie

en: September
ro: Septembrie

en: October
ro: Octombrie

en: November
ro: Noiembrie

en: December
ro: Decembrie

en: Configuration
ro: Configurație

en: Role
ro: Rol

en: Users
ro: Utilizatori

en: Referrer
ro: Referință

en: Top pages
ro: Top pagini

en: Recent hits
ro: Vizite recente

en: Flag
ro: Semnalizare

en: City
ro: Oraş/Sector

en: Latitude
ro: Latitudine

en: Longitude
ro: Longitudine

en: Germany
ro: Germania

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Full
ro: Complet

en: Afghanistan
ro: Afganistan

en: Belgium
ro: Belgia

en: Bosnia and Herzegovina
ro: Bosnia şi Herţegovina

en: Cambodia
ro: Cambogia

en: Cameroon
ro: Camerun

en: Cayman Islands
ro: Insulele Cayman

en: Central African Republic
ro: Republica Central Africană

en: Chad
ro: Ciad

en: Cocos (Keeling) Islands
ro: Insulele Cocos (Keeling)

en: Colombia
ro: Columbia

en: Cook Islands
ro: Insulele Cook

en: Cyprus
ro: Cipru

en: Denmark
ro: Danemarca

en: Dominican Republic
ro: Republica Dominicană

en: Equatorial Guinea
ro: Guinea Ecuatorială

en: Faroe Islands
ro: Insulele Feroe

en: Finland
ro: Finlanda

en: France
ro: Franța

en: French Guiana
ro: Guiana Franceză

en: French Polynesia
ro: Polinezia Franceză

en: Greece
ro: Grecia

en: Greenland
ro: Groenlanda

en: Heard Island and McDonald Islands
ro: Insulele Heard şi McDonald

en: Hungary
ro: Ungaria

en: Iceland
ro: Islanda

en: Indonesia
ro: Indonezia

en: Iraq
ro: Irac

en: Ireland
ro: Irlanda

en: Italy
ro: Italia

en: Jordan
ro: Iordania

en: Kazakhstan
ro: Kazahstan

en: Latvia
ro: Lituania

en: Lebanon
ro: Liban

en: Lithuania
ro: Lituania

en: Luxembourg
ro: Luxemburg

en: Malaysia
ro: Malaezia

en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

en: Martinique
ro: Martinica

en: Mauritania
ro: Mauretania

en: Mexico
ro: Mexic

en: Morocco
ro: Maroc

en: Mozambique
ro: Mozambic

en: Netherlands
ro: Olanda

en: New Caledonia
ro: Noua Caledonie

en: Northern Mariana Islands
ro: Insulele Mariana de nord

en: Norway
ro: Norvegia

en: Pakistan
ro: Pachistan

en: Papua New Guinea
ro: Papua Noua Guinea

en: Philippines
ro: Filipine

en: Romania
ro: România

en: Russia
ro: Rusia

en: Rwanda
ro: Ruanda

en: Saudi Arabia
ro: Arabia Saudită

en: Slovakia
ro: Slovacia

en: Solomon Islands
ro: Insulele Solomon

en: South Africa
ro: Africa de Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ro: Georgia de Sud şi Insulele Sandwich de Sud

en: Spain
ro: Spania

en: Suriname
ro: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
ro: Svalbard şi Jan Mayen

en: Sweden
ro: Suedia

en: Switzerland
ro: Elveția

en: Syria
ro: Siria

en: Thailand
ro: Thailanda

en: Trinidad and Tobago
ro: Trinidad şi Tobago

en: Turks and Caicos Islands
ro: Insulele Turks şi Caicos

en: Ukraine
ro: Ucraina

en: United Arab Emirates
ro: Emiratele Arabe Unite

en: United Kingdom
ro: Regatul Unit al Marii Britanii

en: United States
ro: Statele Unite

en: United States Minor Outlying Islands
ro: Statele Unite Insulele înconjurătoare minore

en: Uruguay
ro: Uruguai

en: Wallis and Futuna
ro: Wallis şi Futuna

en: Arabic
ro: Arabă

en: English
ro: Engleză

en: French
ro: Franceză

en: Italian
ro: Italiană

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Korean
ro: Coreană

en: How many content items to display in "day" list.
ro: Câte elemente să fie afişate în lista "zi".

en: Hour
ro: Oră

en: Number of day's top views to display
ro: Numărul de zile la care se afişează cel mai vizitat pe zi

en: Number of all time views to display
ro: Numărul de vizite ale tuturor timpurilor

en: Number of most recent views to display
ro: Numărul afişărilor recente

en: Visitor
ro: Vizitator

en: Track
ro: Urmăreşte

en: Aland Islands
ro: Insulele Aland

en: Brunei Darussalam
ro: Brunei

en: Saint Kitts and Nevis
ro: Saint Kitts şi Nevis

en: Sao Tome and Principe
ro: Sao Tome şi Principe

en: French Southern Territories
ro: Teritoriile Franceze de Sud

en: Saint Vincent and the Grenadines
ro: Saint Vincent şi the Grenadines

en: details
ro: detalii

en: Apply
ro: Aplică

en: British Indian Ocean Territory
ro: Teritoriul Britanic din Oceanul Indian

en: Croatia
ro: Croația

en: Korea, Republic of
ro: Coreea

en: Western Sahara
ro: Sahara de Vest

en: Day of Month
ro: Zi a Lunii

en: Day of Week
ro: Zi a Săptămânii

en: Precision
ro: Precizie

en: 1 week
ro: 1 săptămână

en: Pager
ro: Paginator

en: Offset
ro: Decalaj

en: Bulgarian
ro: Bulgară

en: Croatian
ro: Croată

en: Czech
ro: Cehă

en: Danish
ro: Daneză

en: Dutch
ro: Olandeză

en: Finnish
ro: Finlandeză

en: German
ro: Germană

en: Hungarian
ro: Maghiară

en: Indonesian
ro: Indoneziană

en: Polish
ro: Poloneză

en: Romanian
ro: Română

en: Russian
ro: Rusă

en: Slovak
ro: Slovacă

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Turkish
ro: Turcă

en: Number of views
ro: Numărul de afişări

en: Lithuanian
ro: Lituaniană

en: Route
ro: Rută

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: Montenegro
ro: Muntenegru

en: Saint Pierre and Miquelon
ro: Saint Pierre şi Miquelon

en: Decimal point
ro: Separator zecimal

en: 1 view | @count views
ro[0]: 1 vizualizare
ro[1]: @count vizualizări

en: Abbreviation
ro: Prescurtare

en: Round
ro: Rotunjit

en: Value type
ro: Tipul valorii

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ro: O dată în orice format ligibil de calculator. CCYY-MM-DD HH:MM:SS este preferat.

en: Invalid date format.
ro: Format de dată invalid.

en: Total views
ro: Numărul total de views-uri

en: The total number of times the node has been viewed.
ro: Numărul total de vizualizări ale nodului.

en: Views today
ro: Afişări azi

en: The total number of times the node has been viewed today.
ro: Numărul total de vizualizări ale nodului astăzi.

en: The most recent time the node has been viewed.
ro: Cel mai recent moment când nodul a fost vizualizat.

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Visitors
ro: Vizitatori

en: Filter criteria
ro: Criterii de filtrare

en: Catalan
ro: Catalană

en: Afrikaans
ro: Africană

en: Azerbaijani
ro: Azerbaijan

en: Belarusian
ro: Belarusă

en: Bosnian
ro: Bosniacă

en: Corsican
ro: Corsicană

en: Estonian
ro: Estonă

en: Basque
ro: Bască

en: Irish
ro: Irlandeză

en: Galician
ro: Galiţiană

en: Armenian
ro: Armeană

en: Icelandic
ro: Islandeză

en: Georgian
ro: Georgiană

en: Kazakh
ro: Kazahă

en: Kurdish
ro: Kurdă

en: Latin
ro: Latină

en: Luxembourgish
ro: Luxemburgheză

en: Latvian
ro: Letonă

en: Malagasy
ro: Malgaşă

en: Macedonian
ro: Macedonenaă

en: Mongolian
ro: Mongolă

en: Maltese
ro: Malteză

en: Nepali
ro: Nepaleză

en: Norwegian Bokmål
ro: Norvegiană Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
ro: Norvegiană Nynorsk

en: Albanian
ro: Albaneză

en: Serbian
ro: Sârbă

en: Tatar
ro: Tătară

en: Ukrainian
ro: Ucraineană

en: Uzbek
ro: Uzbecă

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Yiddish
ro: Idiş

en: Popular content
ro: Conţinut popular

en: How many content items to display in "all time" list.
ro: Câte lemente conţinut să fie afişate în lista "all time".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
ro: Câte articole să afişez în lista "afişate recent".

en: Today's:
ro: Azi:

en: All time:
ro: De la început:

en: Last viewed:
ro: Ultimele afişate:

en: View pages that have recently been visited.
ro: Vizualizează paginile care au fost recent vizitate.

en: View pages that have been hit frequently.
ro: Vizualizează paginile care au fost atinse frecvent.

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Network
ro: Rețea

en: Referer
ro: Sursa

en: Not restricted
ro: Nerestricționat

en: The number of visitors who have read the node.
ro: Numărul vizitatorilor care au citit nodul.

en: The number of visitors who have read the node today.
ro: Numărul vizitatorilor care au citit nodul astăzi.

en: Last view
ro: Ultima afişare

en: The date on which a visitor last read the node.
ro: Data în care un vizitator a citit ultima dată nodul.

en: Saint Martin (French part)
ro: Saint Martin (partea Franceză)

en: All pages except those listed
ro: Pe toate paginile cu excepţia celor listate

en: Only the listed pages
ro: Numai în paginile listate

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Se specifică paginile folosind căile lor. Se introduce o cale per linie. Caracterul '*' este universal. Căi de exemplificare sunt %blog pentru pagina blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Restricted to certain pages
ro: Limitat la anumite pagini

en: View content hits
ro: Vizualizări conținut

en: Kyrgyz
ro: Kârgâză

en: Asc
ro: Ascendent

en: Format plural
ro: Format de plural

en: Contextual filters
ro: Filtre contextuale

en: Thousands marker
ro: Separator de mii

en: Entity types
ro: Tipuri de entități

en: Displaying @start - @end of @total
ro: Afișare @start - @end din @total

en: South Sudan
ro: Sudanul de Sud

en: Popular content block settings
ro: Setările blocului pentru conținut popular

en: Number of day\s top views to display
ro: Numărul de zile în care cele mai vizualizate vor fi afișate

en: Plural variants
ro: Variante de plural

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
ro: Un decalaj de la momentul curent, ca "@example1" sau "@example2"

en: The most recent time the node has been viewed
ro: Data cea mai recentă la care nodul a fost văzut
