Visitors (Web Analytics) (8.x-2.32) - en to pt translation catalogue (433 entries)

en: Title
pt: Título

en: Pages
pt: Páginas

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Language
pt: Idioma

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Date
pt: Data

en: Hourly
pt: Por hora

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Country
pt: País

en: Settings
pt: Configurações

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Path
pt: Caminho

en: Region
pt: Região

en: Display
pt: Exibição

en: never
pt: nunca

en: 1 hour
pt: 1 hora

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: User
pt: Usuário

en: Year
pt: Ano

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Never
pt: Nunca

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Papéis

en: Count
pt: Contar

en: Performance
pt: Desempenho

en: 1 day
pt: 1 dia

en: 1 year
pt: 1 ano

en: Range
pt: Variação

en: Month
pt: Mês

en: Egypt
pt: Egito

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Palestine
pt: Palestina

en: Iran
pt: Irã

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: Tonga
pt: Tonganês

en: North America
pt: América do Norte

en: Brazil
pt: Brasil

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Japan
pt: Japão

en: Libya
pt: Líbia

en: Poland
pt: Polônia

en: Singapore
pt: Cingapura

en: Turkey
pt: Turquia

en: Week
pt: Semana

en: Day
pt: Dia

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: May
pt: Mai

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

en: Role
pt: Papel

en: Users
pt: Usuários

en: Top pages
pt: Páginas mais visitadas

en: Recent hits
pt: Visitas recentes

en: City
pt: Cidade

en: Germany
pt: Alemanha

en: Full
pt: Completo

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Albania
pt: Albânia

en: Algeria
pt: Argélia

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Antarctica
pt: Antártica

en: Antigua and Barbuda
pt: Antigua e Barbuda

en: Armenia
pt: Armênia

en: Australia
pt: Austrália

en: Austria
pt: Áustria

en: Azerbaijan
pt: Azerbaijão

en: Bahrain
pt: Bahrein

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Bhutan
pt: Butão

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia e Herzegovina

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Canada
pt: Canadá

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Cayman

en: Central African Republic
pt: República Centro Africana

en: Chad
pt: Chade

en: Christmas Island
pt: Ilha Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
pt: Ilhas Cocos

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Comoros
pt: Comores

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Djibouti
pt: Djibuti

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Ecuador
pt: Equador

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Eritréia

en: Estonia
pt: Estônia

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Faroe Islands
pt: Ilhas Faroe

en: Finland
pt: Finlândia

en: France
pt: França

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: Gabon
pt: Gabão

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Ghana
pt: Gana

en: Greece
pt: Grécia

en: Greenland
pt: Groenlândia

en: Grenada
pt: Granada

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: Heard Island and McDonald Islands
pt: Ilha Heard e Ilhas McDonald

en: Hungary
pt: Hungria

en: Iceland
pt: Islândia

en: India
pt: Índia

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Iraq
pt: Iraque

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Italy
pt: Itália

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguistão

en: Latvia
pt: Letônia

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Liberia
pt: Libéria

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Malawi
pt: Malauí

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt: Martinica

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurício

en: Mexico
pt: México

en: Monaco
pt: Mônaco

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Netherlands
pt: Holanda

en: New Caledonia
pt: Nova Caledônia

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Niger
pt: Níger

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Norfolk Island
pt: Ilha Norfolk

en: Northern Mariana Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Norway
pt: Noruega

en: Oman
pt: Omã

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Romania
pt: Romênia

en: Russia
pt: Rússia

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovênia

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Somália

en: South Africa
pt: África do Sul

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pt: Ilhas Geórgia do Sul e Sandwich do Sul

en: Spain
pt: Espanha

en: Sudan
pt: Sudão

en: Svalbard and Jan Mayen
pt: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
pt: Suécia

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Syria
pt: Síria

en: Tajikistan
pt: Tadjiquistão

en: Tanzania
pt: Tanzânia

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Tokelau
pt: Toquelau

en: Trinidad and Tobago
pt: Trinidad e Tobago

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turkmenistan
pt: Turcomenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt: Ilhas Turcas e Caicos

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos

en: United States Minor Outlying Islands
pt: Territórios Insulares dos Estados Unidos

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Uzbekistan
pt: Uzbequistão

en: Wallis and Futuna
pt: Wallis e Futuna

en: Yemen
pt: Iêmen

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt: Zimbabue

en: Arabic
pt: Arábico

en: English
pt: Inglês

en: French
pt: Francês

en: Italian
pt: Italiano

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Japanese
pt: Japonês

en: Chinese
pt: Chinês

en: Korean
pt: Coreano

en: How many content items to display in "day" list.
pt: O número de itens exibidos na lista de "mais visitados do dia".

en: Period
pt: Ponto

en: Hour
pt: Hora

en: Number of day's top views to display
pt: Número de itens exibidos na lista "mais visitados do dia"

en: Number of all time views to display
pt: Número de itens na lista "mais visitados, desde sempre"

en: Number of most recent views to display
pt: Número de itens exibidos na lista de últimos posts visitados

en: Visitor
pt: Visitante

en: Track
pt: Rastrear

en: Aland Islands
pt: Ilhas Aland

en: Brunei Darussalam
pt: Sultanato de Brunei Darussalam

en: Saint Kitts and Nevis
pt: São Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Sao Tome and Principe
pt: São Tomé e Príncipe

en: French Southern Territories
pt: Territórios Franceses do Sul

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: Vietnam
pt: Vietnã

en: User Agent
pt: Agente do usuário

en: Apply
pt: Aplicar

en: 3 hours
pt: 3 horas

en: 6 hours
pt: 6 horas

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: Croatia
pt: Croácia

en: Korea, Republic of
pt: República da Coreia

en: Lao People's Democratic Republic
pt: República Popular Democrática de Laos

en: Moldova, Republic of
pt: República da Modávia

en: Western Sahara
pt: Saara Ocidental

en: Day of Month
pt: Dia do Mês

en: Day of Week
pt: Dia da Semana

en: Precision
pt: Precisão

en: 1 week
pt: 1 semana

en: 12 hours
pt: 12 horas

en: Miscellaneous
pt: Variados

en: Pager
pt: Paginador

en: Falkland Islands (Malvinas)
pt: Ilhas Malvinas

en: Bulgarian
pt: Búlgaro

en: Croatian
pt: Croata

en: Czech
pt: Tcheco

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Dutch
pt: Holandês

en: Finnish
pt: Finlandês

en: German
pt: Alemão

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: Indonesian
pt: Indonésio

en: Norwegian
pt: norueguês

en: Polish
pt: Polonês

en: Portuguese
pt: Português

en: Romanian
pt: Romeno

en: Russian
pt: Russo

en: Slovak
pt: Eslovaco

en: Swedish
pt: Sueco

en: Turkish
pt: Turco

en: Number of views
pt: Número de visualizações

en: Lithuanian
pt: Lituânio

en: Route
pt: Rota

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Add tracking to specific pages
pt: Adicionar rastreamento para páginas específicas

en: Isle of Man
pt: Ilha de Man

en: Saint Pierre and Miquelon
pt: Saint-Pierre e Miquelon

en: Serbia
pt: Sérvia

en: Macao
pt: Macau

en: Timor-Leste
pt: Timor Leste

en: Decimal point
pt: Ponto

en: 2 weeks
pt: 2 semanas

en: Locations
pt: Localizações

en: Add tracking for specific roles
pt: Adicionar um controle para papéis específicos

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
pt: Usuários são rastreados por padrão, mas você pode optar por desativar o rastreamento.

en: Enable user tracking
pt: Ativar rastreamento de usuário

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
pt: Usuários <em>não</em> são rastreados por padrão, mas você pode optar por ativar o rastreamento.

en: 1 view | @count views
pt[0]: 1 visualização
pt[1]: @count visualizações

en: Processed @current out of @total.
pt: Processados @current de @total

en: Africa
pt: África

en: Round
pt: Arredondar

en: Value type
pt: Tipo do valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
pt: Formato de data inválido.

en: Total views
pt: Total de visualizações

en: The total number of times the node has been viewed.
pt: O número total de vezes que o node foi acessado.

en: Views today
pt: Visualizações hoje

en: The total number of times the node has been viewed today.
pt: O número de vezes que o node foi acessado hoje.

en: The most recent time the node has been viewed.
pt: A data em que o node foi visitado pela última vez.

en: Visitors
pt: Visitantes

en: Filter criteria
pt: Critérios de filtragem

en: Catalan
pt: Catalão

en: Avestan
pt: Avéstico

en: Afrikaans
pt: Africâner

en: Amharic
pt: Amárico

en: Assamese
pt: Assamês

en: Aymara
pt: Aimará

en: Azerbaijani
pt: Azerbaijano

en: Bashkir
pt: Baxequir

en: Belarusian
pt: Bielorrusso

en: Bihari
pt: Biari

en: Bambara
pt: Bâmbara

en: Breton
pt: Bretão

en: Bosnian
pt: Bósnio

en: Chechen
pt: Tchetcheno

en: Corsican
pt: Corso

en: Welsh
pt: Escocês

en: Ewe
pt: Eué

en: Estonian
pt: Estoniano

en: Basque
pt: Basco

en: Irish
pt: Irlandês

en: Galician
pt: Galego

en: Gujarati
pt: Guzerate

en: Manx
pt: Manês

en: Hausa
pt: Hauçá

en: Armenian
pt: Armênio

en: Herero
pt: Hereró

en: Interlingua
pt: Interlíngua

en: Icelandic
pt: Islandês

en: Javanese
pt: Javanês

en: Georgian
pt: Georgiano

en: Kongo
pt: Kikongo

en: Kazakh
pt: Cazaque

en: Kannada
pt: Canarês

en: Kashmiri
pt: Caxemir

en: Kurdish
pt: Curdo

en: Cornish
pt: Córnico

en: Latin
pt: Latim

en: Luxembourgish
pt: Luxemburguês

en: Latvian
pt: Letônio

en: Malagasy
pt: Malgaxe

en: Marshallese
pt: Marshalês

en: Macedonian
pt: Macedônio

en: Malayalam
pt: Malaio

en: Mongolian
pt: Mongol

en: Malay
pt: Malaio

en: Maltese
pt: Maltês

en: Burmese
pt: Birmanês

en: Nepali
pt: Nepalês

en: Norwegian Bokmål
pt: Norueguês Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
pt: Norueguês Nynorsk

en: Chichewa
pt: Cinyanja

en: Occitan
pt: Occitano

en: Ossetian
pt: Osseto

en: Sardinian
pt: Sardo

en: Northern Sami
pt: Lapão Setentrional

en: Samoan
pt: Samoano

en: Shona
pt: Chona

en: Albanian
pt: Albanês

en: Serbian
pt: Sérvio

en: Tajik
pt: Tajique

en: Thai
pt: Tailandês

en: Tigrinya
pt: Tigrínia

en: Turkmen
pt: Turcomeno

en: Tatar
pt: Tártaro

en: Tahitian
pt: Taitiano

en: Ukrainian
pt: Ucraniano

en: Uzbek
pt: Uzbequi

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: Yoruba
pt: Iorubá

en: Popular content
pt: Conteúdo popular

en: How many content items to display in "all time" list.
pt: Quantos itens devem ser exibidos na lista "mais visitados, desde sempre".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
pt: Quantos itens exibir na lista "últimos posts visitados".

en: Today's:
pt: Hoje:

en: All time:
pt: Desde sempre:

en: Last viewed:
pt: Desde a última visualização:

en: View pages that have recently been visited.
pt: Ver páginas que foram visitadas recentemente.

en: View pages that have been hit frequently.
pt: Ver as páginas mais visitadas neste site.

en: Show icon
pt: Exibir ícone

en: Referer
pt: Referência

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pt: Um erro ocorreu ao processar %error_operation com os argumentos: @arguments

en: Not restricted
pt: Sem restrições

en: The number of visitors who have read the node.
pt: O número de visitantes que leu o node.

en: The number of visitors who have read the node today.
pt: O número de visitantes que leu o node hoje.

en: Last view
pt: Última visualização

en: The date on which a visitor last read the node.
pt: A data em que um visitante leu o node pela última vez.

en: Saint Barthélemy
pt: São Bartolomeu

en: Saint Martin (French part)
pt: San Martin (parte Francesa)

en: All pages except those listed
pt: Todas as páginas, exceto as listadas

en: Only the listed pages
pt: Apenas nas páginas listadas

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Especifique páginas usando suas URLs. Digite uma URL por linha. O caractere '*' serve como coringa. Por exemplo: %blog para a página de blogs e %blog-wildcard para todos os blogs pessoais. Use %front para a página inicial.

en: Restricted to certain pages
pt: Restrito para certas páginas

en: View content hits
pt: Ver acessos ao conteúdo

en: Virgin Islands, British
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: Kyrgyz
pt: Quirguiz

en: Khmer
pt: Cambojano

en: Lao
pt: Laociano

en: Māori
pt: Maori

en: South America
pt: América do Sul

en: Format plural
pt: Formatar plural

en: Tracking scope
pt: Escopo de tracking

en: No customization allowed
pt: Não é permitido customizações

en: Links and downloads
pt: Links e downloads

en: All pages with exceptions
pt: Todas as páginas com exceções

en: Contextual filters
pt: Filtros contextuais

en: Thousands marker
pt: Marcador de milhares

en: Côte d'Ivoire
pt: Costa do Marfim

en: Réunion
pt: Reunião

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
pt: Santa Helena, Ascensão e Tristão da Cunha

en: The text of the link.
pt: O texto do link.

en: Entity types
pt: Tipos de entidade

en: Uyghur
pt: Uigur

en: South Sudan
pt: Sudão do Sul

en: Popular content block settings
pt: Configurações do bloco de conteúdo popular

en: Number of day\s top views to display
pt: Número de dias para exibir as visualizações principais

en: Plural variants
pt: Variantes de plural

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
pt: Um intervalo à partir do tempo atual, tal como “@example1” ou “@example2”

en: The most recent time the node has been viewed
pt: O horário mais recente em que o node foi visualizado

en: Czechia
pt: República Tcheca

en: The display ID of the view display to link to.
pt: O ID de exibição do display de view para ser vinculado.

en: To make sure the results are the same when switching to the other display, it is recommended to make sure the display:
pt: Para ter certeza de que os resultados são os mesmos ao mudar para o outro display, recomenda-se certificar-se de que o display:

en: Has a path.
pt: Tem um caminho.

en: Has the same filter criteria.
pt: Tem os mesmos critérios de filtro.

en: Has the same sort criteria.
pt: Tem os mesmos critérios de classificação.

en: Has the same pager settings.
pt: Possui as mesmas configurações de paginador.

en: Has the same contextual filters.
pt: Tem os mesmos filtros contextuais.

en: %current_display: The link in the %area area has no configured display.
pt: %current_display: O link na área %area não possui uma visualização configurada.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which no longer exists.
pt: %current_display: O link na área de %area aponta para a visualização %linked_display que não existe mais.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which does not have a path.
pt: %current_display: O link na área %area aponta para a visualização %linked_display que não possui um caminho.

en: %current_display: The link in the %area area points to the %linked_display display which uses different settings than the %current_display display for: %unequal_options. To make sure users see the exact same result when clicking the link, please check that the settings are the same.
pt: %current_display: O link na área %area aponta para a exibição %linked_display que usa configurações diferentes da exibição %current_display para: %unequal_options. Para garantir que os usuários vejam exatamente o mesmo resultado ao clicar no link, verifique se as configurações são as mesmas.

en: North Macedonia
pt: Macedônia do Norte

en: Eswatini
pt: Essuatíni

en: The label of the link.
pt: O rótulo do link.
