VisualN (8.x-1.0-alpha15) - en to fr translation catalogue (98 entries)

en: delete
fr: supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Center
fr: Centre

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Number of items
fr: Nombre d'éléments

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Created
fr: Créé

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Create
fr: Créer

en: Default settings
fr: Paramètres par défaut

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Location
fr: Emplacement

en: Revisions
fr: Versions

en: Number of rows
fr: Nombre de lignes

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Textfield
fr: Champ texte

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: preview
fr: aperçu

en: Align
fr: Aligner

en: Image URL
fr: URL de l'image

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Revert
fr: Rétablir

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Reference
fr: Référence

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Changed
fr: Modifié

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Default options
fr: Options par défaut

en: Apply
fr: Appliquer

en: Number of points
fr: Nombre de points

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Machine name
fr: Nom système

en: Data
fr: Données

en: About
fr: À propos

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Bundle
fr: Type

en: Modifier
fr: Modifieur

en: Config
fr: Configuration

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Resource
fr: Ressource

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Data key
fr: Données clés

en: Data source
fr: Source de données

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Default fetcher
fr: Extracteur par défaut

en: Include file in display
fr: Inclure le fichier dans l'affichage

en: The description may be used as the label of the link to the file.
fr: La description peut être utilisée en tant que libellé du lien pointant vers le fichier.

en: No defined styles
fr: Aucun styles n'est défini

en: Style configuration
fr: Configuration du style

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Hash
fr: Hachage

en: Header title
fr: Titre de l'en-tête

en: Data Sources
fr: Sources de données

en: Element type
fr: Type d'élément

en: Element title
fr: Titre de l'élément

en: No content found
fr: Aucun contenu trouvé

en: Examples: <code>@implicit-public-file</code> (for a file in the public filesystem), <code>@explicit-file</code>, or <code>@local-file</code>.
fr: Exemples : <code>@implicit-public-file</code> (pour un fichier dans le système de fichiers public), <code>@explicit-file</code> ou <code>@local-file</code>.

en: Whether a new revision should be created by default
fr: Si une nouvelle version doit être créée par défaut ou non

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: @langname revisions for %title
fr: Révisions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: HTML markup
fr: Balisage HTML
