Visual Layout Suite (VLSuite) (1.1.3) - en to hi translation catalogue (54 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Item
hi: वस्तु

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Date
hi: तारीख

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Center
hi: मध्य

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Top
hi: ऊपर

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Text
hi: लेख

en: Options
hi: विकल्प

en: Active
hi: सक्रिय

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Bottom
hi: तल

en: Inline
hi: पंक्ति में

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Success
hi: सफलता

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Advanced
hi: विकसित

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Medium
hi: माध्यम

en: Media
hi: मीडिया

en: Border
hi: बॉर्डर

en: Start
hi: शुरू

en: End
hi: समाप्त

en: Background color
hi: पृष्ठभूमि का रंग

en: Text color
hi: पाठ रंग

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Appearance
hi: भेष

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Button
hi: बटन

en: Rows
hi: पंक्तियाँ

en: Position
hi: स्थान

en: Attachments
hi: संलग्नी

en: First
hi: पहला

en: Second
hi: सेकंड

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Info
hi: जानकारी

en: New
hi: नया

en: Top left
hi: ऊपरी बायां

en: Identifier
hi: पहचान

en: Layout settings
hi: अभिन्यास स्थापन

en: Translate
hi: अनुवाद

en: - All -
hi: -सभी-

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली
