Vote Up/Down (8.x-1.0-alpha3) - en to fr translation catalogue (34 entries)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Plain
fr: Brut

en: Voting API tag
fr: Étiquette d'API de vote

en: Control the functioning of Vote Up/Down.
fr: Contrôler le fonctionnement du module Vote Up/Down.

en: Provides a configurable up/down voting widget for other modules to use.
fr: Fournit un widget de vote pour/contre configurable pour utilisation par d'autres modules.

en: Message on denied permission
fr: Message lors d'une permission refusée

en: When this flag is active, a modal window will be shown to the end user instead of avoid showing the voting links
fr: Lorsque ce drapeau est actif, une fenêtre modale sera montrée à l'utilisateur final au lieu d'éviter d'afficher les liens de vote

en: Reset your vote
fr: Réinitialiser votre vote

en: Vote up!
fr: Voter pour !

en: Alternate
fr: Alterner

en: Vote down!
fr: Voter contre  !

en: (reset)
fr: (réinitialiser)

en: Use Vote Up/Down
fr: Utiliser le module Vote Up/Down

en: Grant users the ability to cast votes
fr: Accorder aux utilisateurs la possibilité de voter

en: Administer Vote Up/Down
fr: Administrer le module Vote Up/Down

en: Adjust the settings of the Vote Up/Down module
fr: Ajuster les paramètres du module Vote Up/Down

en: Access Vote Up/Down Statistics
fr: Accéder aux statistiques du module Vote Up/Down

en: Permission to see who is voting on what
fr: Droit de consulter qui vote sur quoi

en: Reset Votes
fr: Réinitialiser les votes

en: %name: may not be longer than @max characters.
fr: %name : ne peut dépasser @max caractères.

en: Grant the ability to undo own votes.
fr: Accorder la possibilité d'annuler ses propres votes.

en: Since Vote Up/Down uses Voting API, all votes will be tagged with this term. (default: vote)<br />This tag is useful if you have deployed various modules that use Voting API. It should always be a unique value. Usually, there is NO need to change this.
fr: Étant donné que le module Vote Up/Down utilise l'API de vote, tous les votes seront marqués avec ce terme. (par défaut : vote)<br />Cette étiquette est utile si vous avez déployé divers modules qui utilisent l'API de vote. Il doit toujours s'agir d'une valeur unique. Habituellement, il n'y a PAS besoin de changer cela.

en: Vote up down formatter type
fr: Type de formateur pour le module Vote up down

en: Vote Up/Down widget
fr: Widget de Vote Up/Down

en: Widget Template
fr: Modèle de widget

en: Vote up down field
fr: Champ de Vote Up/Down

en: Field type to display the widgets in the view.
fr: Type de champ pour afficher les widgets dans la vue.

en: Vote up down widget type
fr: Type de widget pour Vote Up/Down

en: Provides two symbols, plus and minus.
fr: Fournit deux symboles, plus et moins.

en: Provides two arrows, up and down.
fr: Fournit deux flèches, vers le haut et vers le bas.

en: Up and Down
fr: Haut et Bas

en: UProvides two arrows, up and down.
fr: UFournit deux flèches, vers le haut et vers le bas.

en: Up Down
fr: Haut Bas

en: Provides two links, up and down.
fr: Fournit deux liens, haut et bas.
