Views Slideshow - Views Vanilla JavaScript Slideshow (VVJS) (1.0.27) - en to fr translation catalogue (58 entries)

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: None
fr: Aucun(e)

en: Top
fr: Haut

en: Views
fr: Vues

en: Bottom
fr: Bas

en: Middle
fr: Milieu

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Fade
fr: Fondu

en: Full Width
fr: Pleine largeur

en: Display Options
fr: Afficher les Options

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Bottom Left
fr: En bas à gauche

en: Bottom Right
fr: En bas à droite

en: of
fr: sur

en: Top Left
fr: En haut à gauche

en: Top Right
fr: En haut à droite

en: Numbers
fr: Nombres

en: Top Middle
fr: Haut centré

en: Bottom Middle
fr: Bas centré

en: Animation type
fr: Type d'animation

en: Layout Settings
fr: Paramètres de mise en page

en: Dots
fr: Points

en: Unique identifier
fr: Identifiant unique

en: Arrow position
fr: Position de la flèche

en: Navigation type
fr: Type de navigation

en: Navigation Controls
fr: Commandes de navigation

en: Show play/pause button
fr: Afficher le bouton lecture/pause

en: README.md file not found.
fr: Le fichier README.md n'a pas été trouvé.

en: Show arrows on the sides
fr: Afficher les flèches sur les côtés

en: Show arrows at the top of the slide
fr: Afficher les flèches en haut de la diapositive

en: Min Height (vw)
fr: Hauteur minimale (vw)

en: Max Width (px)
fr: Largeur maximale (px)

en: Available breakpoints
fr: Points de ruptures disponibles

en: Content Width (%)
fr: Largeur du contenu (%)

en: Show Play/Pause Button
fr: Afficher le bouton lecture/pause

en: Show arrows on the sides (big screen only)
fr: Afficher les flèches sur les côtés (écran large uniquement)

en: Navigation Arrows Position
fr: Position des flèches de navigation

en: Must be a valid 6-digit hex color code (e.g., #000000).
fr: Doit être un code couleur hexadécimal valide à 6 chiffres (par exemple, #000000).

en: Maximum Container Width (pixels)
fr: Largeur maximale du conteneur (pixels)

en: Maximum width for the slideshow container in pixels (1-9999).
fr: Largeur maximale du conteneur du diaporama en pixels (1-9999).

en: Show Total Slide Count
fr: Afficher le nombre total de diapositives

en: Show Slide Progress Indicator
fr: Afficher l'indicateur de progression des diapositives

en: Unique Slideshow Identifier
fr: Identifiant de diaporama unique

en: Enable Default CSS Styling
fr: Activer les styles CSS par défaut

en: Include the default CSS library for slideshow styling and layout.
fr: Inclure la bibliothèque CSS par défaut pour les styles et la mise en page du diaporama.

en: Error loading help documentation.
fr: Erreur lors du chargement de l'aide.

en: README.md file could not be read from path: @path
fr: Le fichier README.md n'a pas pu être lu en utilisant le chemin : @path

en: Markdown processing failed: @message
fr: Le traitement du Markdown a échoué : @message

en: Error rendering README.md: @message
fr: Erreur lors du rendu du fichier README.md : @message

en: Auto-advance timing in milliseconds
fr: Délai d'avance automatique en millisecondes

en: Enable CSS library
fr: Activer la bibliothèque CSS

en: Minimum height in vw
fr: Hauteur minimale en vw

en: Maximum width in pixels
fr: Largeur maximale en pixels

en: Show total slide count
fr: Afficher le nombre total de diapositives

en: Show slide progress
fr: Afficher la progression des diapositives

en: Max Width must be between @min and @max pixels.
fr: La largeur maximale doit être comprise entre @min et @max pixels.

en: Min Height must be between @min and @max vw.
fr: La hauteur minimale doit être comprise entre @min et @max pixels.
