Weather (2.1.0) - en to uk translation catalogue (194 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Edit
uk: Редагувати

en: Reset
uk: Скинути

en: Weather
uk: Погода

en: Weather: custom user
uk: Погода: персональна

en: Country
uk: Країна

en: Select a country to narrow down your search.
uk: Виберіть країну для звуження пошуку.

en: Place
uk: Місце

en: Select a place in that country for the weather display.
uk: Виберіть місце в країні для відображення погоди.

en: You may enter another name for the place selected above.
uk: Ви можете ввести іншу назву місця, обраного вище.

en: Weight
uk: Вага

en: Optional. In the block, the heavier locations will sink and the lighter locations will be positioned nearer the top. Locations with equal weights are sorted alphabetically.
uk: Додатково. Більш легкі місця розташування (з меншим значенням ваги) будуть відображатися вище в блоці. Місця розташування з однаковою вагою сортуються за абеткою.

en: No data
uk: Дані відсутні

en: Clear sky
uk: Ясно

en: Calm
uk: Безвітряно

en: North
uk: Північний

en: Northeast
uk: Північно-східний

en: East
uk: Схід

en: Southeast
uk: Південно-східний

en: South
uk: Південь

en: Southwest
uk: Південно-західний

en: West
uk: Захід

en: Northwest
uk: Північно-західний

en: Link
uk: Посилання

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Time
uk: Час

en: Last update
uk: Останнє оновлення

en: Other
uk: Інше

en: Temperature
uk: Температура

en: Celsius
uk: Цельсія

en: Fahrenheit
uk: Фаренгейт

en: Wind speed
uk: Швидкість вітру

en: km/h
uk: км/г

en: mph
uk: миль/год

en: Knots
uk: Вузли

en: meter/s
uk: м/с

en: Pressure
uk: Тиск

en: hPa
uk: гПа

en: inHg
uk: дюймів рт.ст.

en: mmHg
uk: мм рт. ст.

en: UK miles
uk: Британські милі

en: Show abbreviated wind directions
uk: Відображати скорочення в напрямку вітру

en: Displays abbreviated wind directions like N, SE, or W instead of North, Southeast, or West.
uk: Відображає скорочені напрямки вітру, як-от N, SE або W замість півночі, південного сходу чи заходу.

en: Show degrees of wind directions
uk: Відображати градуси напрямку вітру

en: N
uk: Н

en: NE
uk: ПнСх

en: E
uk: Сх

en: SE
uk: ПдС

en: S
uk: Пд

en: SW
uk: Пд-З

en: W
uk: Зх

en: NW
uk: Пн-З

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: Location of this weather station:
uk: Місце розташування даної станції погоди:

en: North-Northeast
uk: Північний - Північно-східний

en: East-Northeast
uk: Східний - Північно-східний

en: East-Southeast
uk: Східний - Південно-східний

en: South-Southeast
uk: Південний - Південно-східний

en: South-Southwest
uk: Південний - Південно-західний

en: West-Southwest
uk: Західний - Південно-західний

en: West-Northwest
uk: Західний - Північно-західний

en: North-Northwest
uk: Північний - Північно-західний

en: NNE
uk: Пн-Пн-С

en: ENE
uk: С-Пв-С

en: ESE
uk: С-Пд-С

en: SSE
uk: Пд-Пд-С

en: SSW
uk: Пд-Пд-З

en: WSW
uk: З-Пд-З

en: WNW
uk: З-Пн-З

en: NNW
uk: Пн-Пн-З

en: Beaufort
uk: шкала Бофорта

en: Distance
uk: Відстань

en: kPa
uk: кПа

en: Storm
uk: Буря

en: Kilometers
uk: Кілометри

en: Forecast
uk: Прогноз

en: Processed @current out of @total.
uk: Оброблене @current з @total.

en: Displays
uk: Відображення

en: Add display
uk: Додати відображення

en: Wind
uk: Вітер

en: Hurricane
uk: Ураган

en: Light snow showers
uk: Невеликі зливи зі снігом

en: Snow
uk: Сніг

en: Sleet
uk: Мокрий сніг

en: Cloudy
uk: Хмарно

en: Heavy snow
uk: Сильний сніг

en: Partly cloudy
uk: Невелика хмарність

en: Snow showers
uk: Злива зі снігом

en: Celsius / Fahrenheit
uk: Цельсій / Фаренгейт

en: Fahrenheit / Celsius
uk: Фаренгейт / Цельсій

en: Show windchill temperature
uk: Показувати температуру по зимовому коефіцієнту різкості погоди

en: Fair
uk: Непоганий

en: Add location to this display
uk: Додати до цього відображення місце розташування

en: Edit configuration of display
uk: Редагувати конфігурацію відображення

en: Administer custom weather block
uk: Адміністрування власного блоку погоди

en: You can add, edit, and delete locations from your custom weather display.
uk: Ви можете додавати, редагувати і видаляти місця розташування в своєму списку погоди.

en: Edit default display
uk: Редагувати базове відображення

en: Directory for custom images
uk: Каталог для власних зображень

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
uk: Помилка під час обробки @operation з аргументами: @args

en: Type of display
uk: Тип відображення

en: Weather forecast
uk: Прогноз погоди

en: Display ID
uk: ID дисплею

en: Places
uk: Місця

en: Displayed name
uk: Відображуване ім'я

en: Displays the degrees of wind directions, for example, North (20°).
uk: Відображає градуси напрямків вітру, наприклад, північний (20°).

en: Display configuration
uk: Конфігурація відображення

en: Currently, there is no weather information available.
uk: Наразі інформація про погоду недоступна.

en: Sunrise: @time
uk: Схід сонця: @time

en: Sunset: @time
uk: Захід сонця: @time

en: Feels like !temperature
uk: Відчуття !temperature

en: Unit for displaying temperatures.
uk: Одиниці для показу температур.

en: Unit for displaying wind speeds.
uk: Одиниці для показу швидкості вітру.

en: Unit for displaying pressure.
uk: Одиниці для показу тиску

en: Unit for displaying distances.
uk: Одиниці для показу відстаней.

en: Show times of sunrise and sunset
uk: Показувати час сходу та заходу сонця

en: Displays the times of sunrise and sunset. This is always the local time.
uk: Відображає час сходу та заходу сонця. Це завжди місцевий час.

en: Displays the windchill temperature. This is how the temperature <q>feels like</q>. Note that windchill temperature is only defined for temperatures below 10 °C (50 °F) and wind speeds above 1.34 m/s (3 mph).
uk: Відображає температуру охолодження. Ось як <q>відчувається</q> температура. Зауважте, що температура вітру визначається лише для температур нижче 10 °C (50 °F) і швидкості вітру вище 1,34 м/с (3 милі/год).

en: Displayed name for the selected place
uk: Відображена назва вибраного місця

en: Download of forecast failed: @error
uk: Не вдалося завантажити прогноз: @error

en: Today, @date
uk: Сьогодні, @date

en: Tomorrow, @date
uk: Завтра, @date

en: Rain showers
uk: Злива

en: Sleet showers
uk: Зливи зі снігом

en: Rain
uk: Дощ

en: Heavy rain
uk: Сильний дощ

en: Heavy rain and thunder
uk: Сильний дощ та грім

en: Snow and thunder
uk: Сніг та грім

en: Fog
uk: Туман

en: Sleet showers and thunder
uk: Злива з мокрим снігом та грім

en: Snow showers and thunder
uk: Злива зі снігом та грім

en: Rain and thunder
uk: Дощ та грім

en: Sleet and thunder
uk: Мокрий сніг та грім

en: Light air
uk: Тихий вітер

en: Light breeze
uk: Легкий вітер

en: Gentle breeze
uk: Слабкий вітер

en: Moderate breeze
uk: Помірний вітер

en: Fresh breeze
uk: Свіжий вітер

en: Strong breeze
uk: Сильний вітер

en: Near gale
uk: Міцний вітер

en: Gale
uk: Дуже міцний вітер

en: Strong gale
uk: Шторм

en: Violent storm
uk: Жорстокий шторм

en: No sunrise, polar night
uk: Сходу сонця немає, полярна ніч

en: No sunset, polar day
uk: Заходу сонця немає, полярний день

en: Period of day
uk: Частина дня

en: Precipitation
uk: Опади

en: Wind direction
uk: Напрямок вітру

en: Number of forecast days
uk: Кількість прогнозованих днів

en: Rain showers and thunder
uk: Зливи та гроза

en: Light rain showers and thunder
uk: Невелика злива та грім

en: Heavy rain showers and thunder
uk: Сильна злива та грім

en: Light sleet showers and thunder
uk: Невелика злива з мокрим снігом та грім

en: Heavy sleet showers and thunder
uk: Сильна злива з мокрим снігом та грім

en: Light snow showers and thunder
uk: Невелика злива зі снігом та грім

en: Heavy snow showers and thunder
uk: Сильна злива зі снігом та грім

en: Light rain and thunder
uk: Невеликий дощ та грім

en: Light sleet and thunder
uk: Невеликий мокрий сніг та грім

en: Heavy sleet and thunder
uk: Сильний мокрий сніг та грім

en: Light snow and thunder
uk: Невеликий сніг та грім

en: Heavy snow and thunder
uk: Сильний сніг та грім

en: Light rain showers
uk: Невеликі зливи

en: Heavy rain showers
uk: Сильні зливи

en: Light sleet showers
uk: Невеликі зливи з мокрим снігом

en: Heavy sleet showers
uk: Сильні зливи з мокрим снігом

en: Heavy snow showers
uk: Сильні зливи зі снігом

en: Light rain
uk: Легкий дощ

en: Light sleet
uk: Невеликий мокрий сніг

en: Heavy sleet
uk: Сильний мокрий сніг

en: Light snow
uk: Легкий сніг

en: <a href="@url">Weather forecast from yr.no</a>, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
uk: <a href="@url">Прогноз погоди з сайту yr.no</a>, наданий Норвезьким Метеорологічним Інститутом та Норвезькою мовною корпорацією NRK

en: No places.
uk: Місця відсутні.

en: Save place
uk: Зберегти місце

en: @pressure&thinsp;hPa
uk: @pressure&thinsp;гПа

en: @description, <span style="white-space:nowrap;">@speed</span> from @direction (@degree°)
uk: @description, <span style="white-space:nowrap;">@speed</span> з @direction (@degree°)

en: @speed&thinsp;mph
uk: @speed&thinsp;миль/год

en: @speed&thinsp;knots
uk: @speed&thinsp;вузли

en: @speed&thinsp;km/h
uk: @speed&thinsp;км/год

en: Beaufort @number
uk: Бофорт @number

en: @speed&thinsp;meter/s
uk: @speed&thinsp;м/с

en: Please make sure to use the English version of the forecast, starting with "https://www.yr.no/<strong>place</strong>/".
uk: Обов’язково використовуйте англійську версію прогнозу, починаючи з «https://www.yr.no/ <strong>place</strong> /».

en: Allows users to configure their custom weather block
uk: Дозволяє користувачам налаштовувати власний блок погоди

en: Add a place to user display
uk: Додайте місце на екран користувача

en: Edit user Weather display
uk: Редагувати відображення погоди користувача

en: Example: https://www.yr.no/place/Ukraine/Kiev/Kyiv/.
uk: Приклад: https://www.yr.no/place/Ukraine/Kiev/Kyiv/.

en: The place is already in the database
uk: Місце вже є в базі

en: @operation weather places
uk: @operation погодні місця

en: Administer system-wide weather block
uk: Керуйте загальносистемним блоком погоди

en: Allows users to configure system-wide weather blocks
uk: Дозволяє користувачам налаштовувати загальносистемні блоки погоди

en: Directory of custom images
uk: Каталог власних зображень

en: Timestamp to use for testing the module
uk: Мітка часу для використання для тестування модуля

en: After the installation, you need to import weather places into the system.
uk: Після встановлення потрібно імпортувати в систему місця погоди.
