Web Page Archive (4.1.0) - en to fr translation catalogue (89 entries)

en: Next
fr: Suivant

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Number
fr: Nombre

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Schedule
fr: Planning

en: Time
fr: Heure

en: Add
fr: Ajouter

en: File Size
fr: Taille du fichier

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Url
fr: URL

en: Never
fr: Jamais

en: Contains
fr: Contient

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Width
fr: Largeur

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Expose
fr: Exposer

en: Operator
fr: Opérateur

en: Equals
fr: Egale

en: Email Format
fr: Format de courriel

en: Email Body
fr: Corps du courriel

en: Sort by
fr: Trier par

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Browser
fr: Navigateur

en: Delay
fr: Délai

en: equals
fr: égale

en: Email Subject
fr: Sujet du courriel

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Changed
fr: Modifié

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Apply
fr: Appliquer

en: Cron Settings
fr: Paramètres des tâches planifiées

en: Values
fr: Valeurs

en: Offset
fr: Décalage

en: contains
fr: contient

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Embed
fr: Intégré

en: Display format
fr: Format d'affichage

en: Image type
fr: Type d'image

en: installation instructions
fr: instructions d'installation

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Sitemap URL
fr: URL de la carte du site

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: This field stores a number in the database as an integer.
fr: Ce champ stocke un nombre dans la base de données (sous forme d'un entier).

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de @operation avec pour arguments : @args

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Which key should be displayed
fr: Quelle clé doit être affichée

en: Master
fr: Principal

en: more details
fr: plus de détails

en: Reduce
fr: Réduire

en: Displaying @start - @end of @total
fr: Affichage de @start à @end sur @total

en: Text value
fr: Valeur textuelle

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: Plugin ID
fr: Identifiant (ID) du plugin

en: Group item
fr: Élément du groupe

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size

en: @langname revisions for %title
fr: Révisions en @langname pour %title

en: Prepare uninstall
fr: Préparer la désintallation

en: Revision create time
fr: Date de création de la version
