Web Page Archive (4.1.1) - en to hu translation catalogue (94 entries)

en: Next
hu: Következő

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Value
hu: Érték

en: Cancel
hu: Mégsem

en: URLs
hu: Webcímek

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: File
hu: Fájl

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Size
hu: Méret

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: Number
hu: Szám

en: Weight
hu: Súly

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: Schedule
hu: Időzítés

en: Time
hu: Idő

en: Add
hu: Hozzáadás

en: URL
hu: Webcím

en: File Size
hu: Fájlméret

en: ID
hu: Azonosító

en: User
hu: Felhasználó

en: User ID
hu: Felhasználó azonosítója

en: Created
hu: Létrehozva

en: All
hu: Mind

en: Page
hu: Oldal

en: Url
hu: Webcím

en: Never
hu: Soha

en: Contains
hu: Tartalmazza

en: Authored by
hu: Szerző

en: Width
hu: Szélesség

en: Plain text
hu: Egyszerű szöveg

en: Desc
hu: Csökk

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Users
hu: Felhasználók

en: Expose
hu: Felfed

en: Operator
hu: Műveleti jel

en: Equals
hu: Egyenlő

en: Email Body
hu: Email törzse

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Size of textfield
hu: A szövegmező mérete

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: Browser
hu: Böngésző

en: Delay
hu: Késleltetés

en: equals
hu: megegyezik

en: Email Subject
hu: E-mail tárgya

en: Revisions for %title
hu: %title változatai

en: Revision
hu: Változat

en: Changed
hu: Módosítva

en: Slider
hu: Csúszka

en: Revision of %title from %date
hu: %title %date dátumú változata

en: User Agent
hu: Böngésző

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Values
hu: Értékek

en: Offset
hu: Eltolás

en: contains
hu: tartalmazza

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: About
hu: Leírás

en: User agent
hu: Ügyfél

en: Embed
hu: Beágyazás

en: Display format
hu: Megjelenítési formátum

en: Image type
hu: Kép tartalomtípus

en: installation instructions
hu: telepítési utasítások

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: - All -
hu: – Mind –

en: Publishing status
hu: Közzététel állapota

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Sitemap URL
hu: Webhelytérkép webcím

en: Current revision
hu: Aktuális változat

en: This field stores a number in the database as an integer.
hu: Ez a mező egészként tárol egy számot az adatbázisban.

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
hu: @operation feldolgozása közben hiba történt az argumentumokkal: @args

en: Weight for @title
hu: @title súlya

en: Asc
hu: Növ

en: Which key should be displayed
hu: Melyik kulcsot kell használni

en: Master
hu: Mester

en: more details
hu: további részletek

en: Reduce
hu: Csökkent

en: Displaying @start - @end of @total
hu: @start – @end / @total megjelenítése

en: Text value
hu: Szöveges érték

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
hu: A beviteli mezőben annak kitöltéséig megjelenő szöveg. Egy példa érték vagy rövid leírás tájékoztatja a felhasználót az elvárt formátumról.

en: Placeholder: @placeholder
hu: Helykitöltő: @placeholder

en: Plugin ID
hu: A bővítmény azonosítója

en: Group item
hu: Csoportelem

en: The time that the entity was created.
hu: Az entitás létrehozásának ideje.

en: The time that the entity was last edited.
hu: Az entitás utolsó módosításának ideje.

en: @date by @username
hu: @date időpontban @username által

en: Textfield size: @size
hu: Szövegmező mérete: @size

en: @langname revisions for %title
hu: %title @langname nyelvű változatai

en: Revision create time
hu: Változat létrejöttének ideje
