Web Page Archive (4.1.1) - en to pt translation catalogue (86 entries)

en: Next
pt: Seguinte

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: URLs
pt: os URL

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: File
pt: Ficheiro

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Number
pt: Número

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: Schedule
pt: Agenda

en: Time
pt: Hora

en: Add
pt: Adicionar

en: File Size
pt: Tamanho do ficheiro

en: User
pt: Utilizador

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Todos

en: Page
pt: Página

en: Url
pt: URL

en: Never
pt: Nunca

en: Contains
pt: Contém

en: Authored by
pt: Criado por

en: Width
pt: Largura

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Users
pt: Utilizadores

en: Expose
pt: Expor

en: Operator
pt: Operador

en: Equals
pt: Igual a

en: Email Body
pt: Email Corpo

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Browser
pt: Navegador

en: equals
pt: igual

en: Email Subject
pt: Assunto do Email

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: View Details
pt: Ver detalhes

en: Changed
pt: Alterado

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title da data de  %date

en: User Agent
pt: Utilizador Agente

en: Apply
pt: Aplicar

en: Cron Settings
pt: Configurações do cron

en: Values
pt: Valores

en: Offset
pt: Deslocamento

en: contains
pt: contém

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: Embed
pt: Embebido

en: Display format
pt: Formato da vista

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: - All -
pt: - Todos -

en: Publishing status
pt: Estado da publicação

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: This field stores a number in the database as an integer.
pt: Este campo guarda um número na base de dados como um inteiro.

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Ocorreu um erro ao processar @operation com os argumentos: @args

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Which key should be displayed
pt: Qual a chave que deve ser exibida

en: Master
pt: Principal

en: more details
pt: mais detalhes

en: Reduce
pt: Reduzir

en: Displaying @start - @end of @total
pt: Exibindo @start - @end of @total

en: Text value
pt: Valor de texto

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: O texto que irá ser mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Normalmente, esta sugestão é um exemplo do valor a inserir ou uma breve descrição do formato esperado.

en: Plugin ID
pt: ID do plugin

en: Group item
pt: Item de grupo

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: Textfield size: @size
pt: Tamanho do campo de texto: @size

en: @langname revisions for %title
pt: @langname revisões para %title

en: Revision create time
pt: Data de criação da revisão

en: Variance
pt: Variação
