Web Page Archive (8.x-2.0) - en to id translation catalogue (43 entries)

en: Next
id: Selanjutnya

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Value
id: Nilai

en: Cancel
id: Batal

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: Size
id: Ukuran

en: None
id: Tiada

en: Number
id: Angka

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Add
id: Tambah

en: Created
id: Dibuat

en: Never
id: Tidak pernah

en: Contains
id: Mengandung

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Width
id: Lebar

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Expose
id: Ekspos

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Browser
id: Peramban

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Changed
id: Berubah

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Values
id: Nilai

en: contains
id: mengandung

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Display format
id: Format tampilan

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: This field stores a number in the database as an integer.
id: Isian ini menyimpan nomor dalam database sebagai bilangan bulat.

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
id: Menemukan kesalahan ketika memproses @operation dengan argumen : @args

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Text value
id: Isi teks

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: Textfield size: @size
id: Ukuran field teks: @size
