Web Page Archive (8.x-2.0) - en to tr translation catalogue (52 entries)

en: Next
tr: Sonraki

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Cancel
tr: İptal

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Edit
tr: Düzenle

en: Size
tr: Boyut

en: None
tr: Hiçbiri

en: Number
tr: Sayı

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Schedule
tr: Zamanlama

en: Add
tr: Ekle

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Never
tr: Asla

en: Contains
tr: İçerir

en: Authored by
tr: Yazan

en: Width
tr: Genişlik

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Expose
tr: Çıkar

en: Operator
tr: İşletmen

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: Delay
tr: Gecikme

en: Revisions for %title
tr: %title için sürümler

en: Revision
tr: Sürüm

en: Changed
tr: Değişti

en: Revision of %title from %date
tr: %date tarihindeki %title sürümü

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihli sürümü silmek istediğinize emin misiniz?

en: Values
tr: Değerler

en: contains
tr: içeriyor

en: Machine name
tr: Makine adı

en: About
tr: Hakkında

en: Display format
tr: Görüntüleme biçimi

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Sitemap URL
tr: Site haritası URL

en: Current revision
tr: Geçerli sürüm

en: This field stores a number in the database as an integer.
tr: Bu alan bir sayıyı veritabanında tamsayı biçiminde saklar.

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Which key should be displayed
tr: Hangi anahtarın görüntüleneceği

en: Reduce
tr: Azalt

en: Text value
tr: Metin değeri

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: Placeholder: @placeholder
tr: Yer tutucu: @placeholder

en: Textfield size: @size
tr: Metin alanı boyutu: @size

en: @langname revisions for %title
tr: %title için @langname sürümleri
