Web Page Archive (8.x-2.10) - en to cs translation catalogue (67 entries)

en: Next
cs: Další

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Value
cs: Hodnota

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: File
cs: Soubor

en: Edit
cs: Upravit

en: Size
cs: Velikost

en: None
cs: Žádné

en: Number
cs: Číslo

en: Weight
cs: Váha

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: Label
cs: Popisek

en: Schedule
cs: Rozvrh

en: Time
cs: Čas

en: Add
cs: Přidat

en: Created
cs: Vytvořeno

en: All
cs: Vše

en: Page
cs: Stránka

en: Never
cs: Nikdy

en: Contains
cs: Obsahuje

en: Authored by
cs: Autor

en: Width
cs: Šířka

en: Desc
cs: Sestupně

en: Background color
cs: Barva pozadí

en: Operator
cs: Operátor

en: Equals
cs: Je rovno

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Size of textfield
cs: Velikost textového pole

en: Are you sure you want to delete %name?
cs: Opravdu smazat %name?

en: Browser
cs: Prohlížeč

en: Revisions for %title
cs: Revize pro %title

en: Revision
cs: Revize

en: Changed
cs: Změněno

en: Revision of %title from %date
cs: Revize %title z %date

en: Apply
cs: Použít

en: Values
cs: Hodnoty

en: Offset
cs: Posun

en: contains
cs: obsahuje

en: Machine name
cs: Strojový název

en: About
cs: Popis

en: Embed
cs: Vložit

en: Display format
cs: Formát zobrazení

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: Placeholder
cs: Zástupný řetězec

en: - All -
cs: - Vše -

en: Publishing status
cs: Stav zveřejnění

en: « First
cs: « První

en: Last »
cs: Poslední »

en: Sitemap URL
cs: URL mapy webu

en: Current revision
cs: Aktuální revize

en: This field stores a number in the database as an integer.
cs: Toto pole ukládá číslo do databáze jako celé číslo.

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
cs: Došlo k chybě během zpracování operace @operation s argumenty: @args

en: Weight for @title
cs: Váha pro @title

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Master
cs: Nadřízené

en: Reduce
cs: Omezit

en: Text value
cs: Textová hodnota

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
cs: Text, který se zobrazí v poli, dokud nebude vložena nějaká hodnota. Obvykle se jedná o příklad nebo nebo stručný popis předpokládaného formátu.

en: Placeholder: @placeholder
cs: Zástupný symbol: @placeholder

en: Plugin ID
cs: ID pluginu

en: content @type: deleted @label.
cs: obsah @type: smazán @label

en: Textfield size: @size
cs: Velikost textového pole: @size

en: Revision create time
cs: Čas vytvoření revize
