Web Page Archive (8.x-2.14) - en to it translation catalogue (72 entries)

en: Next
it: Seguente

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Cancel
it: Annulla

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Number
it: Numero

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Schedule
it: Pianifica

en: Time
it: Data e ora

en: Add
it: Aggiungi

en: User
it: Utente

en: User ID
it: ID utente

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: Never
it: Mai

en: Contains
it: Contiene

en: Authored by
it: Creato da

en: Width
it: Larghezza

en: Desc
it: Disc

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Users
it: Utenti

en: Expose
it: Esponi

en: Operator
it: Operatore

en: Equals
it: Uguale

en: Sort by
it: Ordina per

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: equals
it: uguale a

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Apply
it: Applica

en: Values
it: Valori

en: Offset
it: Scostamento

en: contains
it: contiene

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Embed
it: Integra

en: Display format
it: Formato di visualizzazione

en: Image type
it: Tipo di immagine

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: - All -
it: - Tutto -

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Sitemap URL
it: URL della sitemap

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: This field stores a number in the database as an integer.
it: Questo campo salva un numero nel database come intero.

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di @operation con argomenti: @args

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Which key should be displayed
it: Quale chiave visualizzare

en: Master
it: Principale

en: Reduce
it: Ridurre

en: Displaying @start - @end of @total
it: Visualizzazione elementi @start - @end su @total

en: Text value
it: Valore testuale

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: Plugin ID
it: ID del plugin

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Textfield size: @size
it: Dimensione campo di testo: @size

en: Revision create time
it: Tempo di creazione revisione
