Web Page Archive (8.x-2.5) - en to ja translation catalogue (65 entries)

en: Next
ja: 次へ

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Cancel
ja: キャンセル

en: URLs
ja: URL

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: None
ja: なし

en: Number
ja: 数値

en: Weight
ja: ウェイト

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Add
ja: 追加

en: Created
ja: 作成

en: Url
ja: URL

en: Never
ja: なし

en: Contains
ja: 含む

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Width
ja: 幅

en: Background color
ja: 背景色

en: Expose
ja: 外部設置

en: Operator
ja: オペレータ

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Browser
ja: ブラウザー

en: Delay
ja: 遅延

en: equals
ja: 等しい

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Changed
ja: 変更済

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: User Agent
ja: ユーザエージェント

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Cron Settings
ja: Cron設定

en: Values
ja: 値

en: contains
ja: 含む

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: About
ja: アバウト

en: User agent
ja: ユーザエージェント

en: Display format
ja: ディスプレイフォーマット

en: Image type
ja: 画像タイプ

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: This field stores a number in the database as an integer.
ja: このフィールドはデータベースに整数として保存される数値を入力します。

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ja: 引数の @operation を処理中にエラーが発生しました: @args

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Which key should be displayed
ja: 表示するキー

en: Reduce
ja: 減らす

en: Text value
ja: テキスト値

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Placeholder: @placeholder
ja: プレースホルダー: @placeholder

en: Plugin ID
ja: プラグインID

en: Group item
ja: グループアイテム

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: Textfield size: @size
ja: テキストフィールドサイズ: @size

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン
