Webform (6.1.6) - en to pt translation catalogue (867 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: enabled
pt: ativado

en: delete
pt: apagar

en: Register
pt: Registro

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Private
pt: Privada

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Groups
pt: Grupos

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Closed
pt: Fechado

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Send email
pt: Enviar e-mail

en: closed
pt: fechado

en: Actions
pt: Ações

en: Email notification
pt: Notificação de email

en: disabled
pt: desativado

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Subscribe
pt: Assinar

en: Manager
pt: Gerente

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Log
pt: Registro

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disable
pt: Desabilitar

en: optional
pt: opcional

en: required
pt: necessário

en: Email settings
pt: Configurações de e-mail

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Administration
pt: Administração

en: More
pt: Mais

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Habilitado

en: error
pt: erro

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Homepage
pt: Página inicial

en: License
pt: Licença

en: Resources
pt: Recursos

en: Categories
pt: Categorias

en: Version
pt: Versão

en: view
pt: ver

en: updated
pt: atualizado

en: created
pt: criado

en: all
pt: todos

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Test
pt: Teste

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: No log messages available.
pt: Nenhuma mensagem de registro disponível.

en: Password
pt: Senha

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Break
pt: Quebrar

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Admin title
pt: Título de Administração

en: Types
pt: Tipos

en: Multiple
pt: Múltipla

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Superior

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: One
pt: Um

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: General settings
pt: Configurações gerais

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Image settings
pt: Configuração de imagem

en: Default
pt: Padrão

en: Summary
pt: Resumo

en: Download PDF
pt: Baixar PDF

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Aberto

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Archive
pt: Arquivar

en: Unscheduled
pt: Sem agendamento

en: Time
pt: Hora

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: hidden
pt: escondido

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Section
pt: Seção

en: Manage
pt: Gerenciar

en: Visible
pt: Visível

en: Display
pt: Exibição

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: Teaser
pt: Chamada

en: Notes
pt: Notas

en: Updated
pt: Atualizado

en: Text
pt: Texto

en: Submitted by
pt: Enviado por

en: Default status
pt: Estado padrão

en: Issue
pt: Ocorrência

en: States
pt: Estados

en: Upload
pt: Carregar

en: Titles
pt: Títulos

en: Mail
pt: E-mail

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Utility
pt: Utilitário

en: Continue
pt: Continuar

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contato

en: Created
pt: Criado

en: Link Title
pt: Título do Link

en: Expanded
pt: Expandido

en: All
pt: Tudo

en: Default settings
pt: Opções padrão

en: days
pt: dias

en: To:
pt: Para:

en: Active
pt: Ativo

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato da data

en: General information
pt: Informações Gerais

en: Page
pt: Página

en: View arguments
pt: Argumentos da view

en: Submission information
pt: Informações da submissão

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: User settings
pt: Opções de usuário

en: Database
pt: Banco de dados

en: Url
pt: URL

en: Off
pt: Desligado

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inline
pt: Mesma linha

en: Sender
pt: Remetente

en: To
pt: Para

en: Preview message
pt: Pré-visualizar mensagem

en: From
pt: De

en: Source URL
pt: URL de origem

en: Custom
pt: Personalizado

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Papéis

en: Published
pt: Publicado

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtrar

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: File ID
pt: ID do arquivo

en: File name
pt: Nome do arquivo

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Message type
pt: Tipo de mensagem

en: Contains
pt: Contendo

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Conditions
pt: Condições

en: items
pt: itens

en: Mode
pt: Modo

en: Warning
pt: Aviso

en: N/A
pt: N/D

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Advanced
pt: Avançado

en: Demo
pt: Demonstração

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Textfield
pt: Campo de texto

en: Maximum
pt: Máximo

en: Range
pt: Variação

en: Line
pt: Linha

en: Scale
pt: Escala

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Details
pt: Detalhes

en: Introduction
pt: Introdução

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Current
pt: Atual

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Desc
pt: Decrescente

en: Code
pt: Código

en: Inactive
pt: Inativo

en: Owner
pt: Proprietário

en: Company
pt: Empresa

en: General
pt: Geral

en: Example
pt: Exemplo

en: Method
pt: Método

en: Week
pt: Semana

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: Start
pt: Iniciar

en: Configuration
pt: Configurações

en: Other
pt: Outros

en: (Disabled)
pt: (Desabilitado)

en: Navigation
pt: Navegação

en: Color
pt: Cor

en: Link URL
pt: URL do link

en: Role
pt: Papel

en: Select all
pt: Selecionar tudo

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Destination
pt: Destino

en: Counter
pt: Contador

en: reset
pt: restaurar

en: External
pt: Externo

en: Users
pt: Usuários

en: Choices
pt: Respostas

en: Square
pt: Quadrado

en: Last
pt: Último

en: Rows
pt: Linhas

en: Create content
pt: Criar conteúdo

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Provider
pt: Provedor

en: Override
pt: Sobrescrever

en: Empty text
pt: Mensagem "Não há resultados"

en: Handler
pt: Gerenciador

en: Option
pt: Opção

en: Operator
pt: Operador

en: Optional
pt: Opcional

en: Order
pt: Pedido

en: Remaining
pt: Restantes

en: Pattern
pt: Padrão

en: Send to
pt: Enviar para

en: Latest
pt: Recente

en: Template
pt: Modelo

en: module
pt: módulo

en: Authenticated users
pt: Usuários autenticados

en: Close
pt: Fechar

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: Flag
pt: Alerta

en: Operation
pt: Operação

en: City
pt: Cidade

en: Postal code
pt: CEP

en: State/Province
pt: Estado

en: Collapsed
pt: Recolhido(a)

en: Applications
pt: Aplicações

en: Labels
pt: Rótulos

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Full name
pt: Nome completo

en: Nickname
pt: Apelido

en: Gender
pt: Gênero

en: Male
pt: Masculino

en: Female
pt: Feminino

en: Birthday
pt: Data de Nascimento

en: Confirmation
pt: Confirmação

en: Share
pt: Compartilhe

en: share
pt: compartillhar

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Hidden
pt: Oculto

en: Attachments
pt: Anexos

en: Street Address
pt: Endereço

en: Default configuration
pt: Configuração padrão

en: Key
pt: Chave

en: submissions
pt: envios

en: Change
pt: Mudar

en: Messages
pt: Mensagens

en: Time format
pt: Formato de hora

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: Clear
pt: Limpar

en: No items selected.
pt: Nenhum item foi selecionado.

en: update
pt: atualizar

en: Source
pt: Fonte

en: Message:
pt: Mensagem:

en: Deleted
pt: Apagado

en: Languages
pt: Idiomas

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Available tokens
pt: Tokens disponíveis

en: First
pt: Primeiro

en: Middle
pt: Meio

en: Limit
pt: Limite

en: Minimum height
pt: Altura mínima

en: Minimum width
pt: Largura mínima

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Text field
pt: Campo de texto

en: Map
pt: Mapa

en: Location settings
pt: Configurações de localização

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: %label has been deleted.
pt: %label foi apagado(a).

en: Empty
pt: Vazio

en: Greater than
pt: Maior que

en: Less than
pt: Menor que

en: any
pt: qualquer

en: Buttons
pt: Botões

en: Unit
pt: Unidade

en: Days
pt: Dias

en: Months
pt: Meses

en: Selector
pt: Seletor

en: Maxlength
pt: Comprimento máximo

en: characters
pt: caracteres

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Your message has been sent.
pt: Sua mensagem foi enviada.

en: Hours
pt: Horas

en: Seconds
pt: Segundos

en: Email body
pt: Corpo do email

en: Info
pt: Informações

en: Fade
pt: Desvanecer

en: From email address
pt: Endereço de email do remetente

en: Reference
pt: Referência

en: or
pt: ou

en: Results
pt: Resultados

en: open
pt: aberto

en: Convert
pt: Converter

en: Requirements
pt: Requisitos

en: Customize
pt: Personalizar

en: Permissions
pt: Permissões

en: Promotions
pt: Promoções

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: options
pt: opções

en: Email confirmation
pt: E-mail de confirmação

en: No results found
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: From:
pt: De:

en: Subject:
pt: Assunto:

en: Changed
pt: Alterado

en: Date created
pt: Data de criação

en: Completed
pt: Concluído

en: Testing
pt: Testando

en: County
pt: Condado

en: completed
pt: concluído

en: User Profile
pt: Perfil de usuário

en: Not published
pt: Não publicado

en: File settings
pt: Configurações de arquivo

en: Formats
pt: Formatos

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: summary
pt: chamada

en: Percentage
pt: Porcentagem

en: Relationship
pt: Relação

en: Migrate
pt: Migrar

en: image
pt: imagem

en: images
pt: imagens

en: Translations
pt: Traduções

en: Multilingual
pt: Multi-idioma

en: Minutes
pt: Minutos

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Automatic
pt: Automático

en: Excluded
pt: Excluído

en: Sticky
pt: Destacado

en: Complete
pt: Concluído

en: Temporary directory
pt: Diretório temporário

en: date
pt: data

en: Keyboard shortcuts
pt: Atalhos de teclado

en: File upload error. Could not move uploaded file.
pt: Erro ao enviar o arquivo. Não foi possível mover o arquivo que você enviou.

en: Submissions
pt: Submissões

en: ever
pt: sempre

en: every hour
pt: a cada hora

en: every day
pt: todos os dias

en: every week
pt: a cada semana

en: Check this option if the user must enter a value.
pt: Marque esta opção se o usuário deve inserir um valor.

en: Previous submission
pt: Submissão anterior

en: Next submission
pt: Próxima submissão

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Questions
pt: Questões

en: Request type
pt: Tipo de solicitação

en: Enable debugging
pt: Ativar depuração (debugging)

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Challenge type
pt: Tipo do desafio

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
pt: Inserir um CAPTCHA aqui para usuários não confiáveis.

en: Color settings
pt: Configurações de cor

en: Group roles
pt: Papéis para os grupos

en: Administrators
pt: Administradores

en: Toggle
pt: Alterar

en: 5 minutes
pt: 5 minutos

en: 10 minutes
pt: 10 minutos

en: 15 minutes
pt: 15 minutos

en: 30 minutes
pt: 30 minutos

en: Destination type
pt: Tipo de destino

en: Above
pt: Acima

en: Overrides
pt: Substitui

en: Text area
pt: Área de texto

en: collapsed
pt: recolhido

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Form
pt: Formulário

en: Debug
pt: Depurar

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: Permission
pt: Permissão

en: Next >
pt: Próximo >

en: test
pt: teste

en: Hide
pt: Ocultar

en: < Previous
pt: < Anterior

en: Submission settings
pt: Configurações de envio

en: Two
pt: Dois

en: Three
pt: Três

en: Audio file
pt: Arquivo de áudio

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Display message
pt: Exibir mensagem

en: Filter by category
pt: Filtrar por categoria

en: URL path settings
pt: Configurações de caminho de URL

en: Postal Code
pt: CEP

en: Mapping
pt: Mapeamento

en: Installation
pt: Instalação

en: From name
pt: Nome do remetente

en: Uppercase
pt: Maiúsculo

en: Description:
pt: Descrição:

en: Space
pt: Espaço

en: Drafts
pt: Rascunhos

en: Provided by
pt: Fornecido por

en: Export format
pt: Formato de exportação

en: Address settings
pt: Configurações de Endereço

en: Execute
pt: Executar

en: ignored
pt: ignorado

en: Organization
pt: Organização

en: Telephone
pt: Telefone

en: All users
pt: Todos os usuários

en: Values
pt: Valores

en: Country code
pt: Código do país

en: Email addresses
pt: Endereço de email

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Hide all
pt: Ocultar todos

en: Show all
pt: Mostrar todos

en: Page settings
pt: Configurações da página

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Results per page
pt: Resultados por página

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Flat
pt: Plano

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Data
pt: Dados

en: Any
pt: Qualquer

en: modules
pt: módulos

en: Validation
pt: Validação

en: Thank you for registering.
pt: Obrigado por se registrar.

en: Thank You
pt: Obrigado

en: ZIP Code
pt: CEP

en: Emails
pt: E-mails

en: deleted
pt: apagado

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não-ordenada

en: New password
pt: Nova senha

en: About
pt: Sobre

en: Reports
pt: Relatórios

en: Cardinality
pt: Cardinalidade

en: and
pt: e

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: milliseconds
pt: milissegundos

en: SMTP Authentication Support
pt: Suporte de Autenticação SMTP

en: Notification
pt: Notificação

en: View settings
pt: Configurações da view

en: Translate
pt: Traduzir

en: Step
pt: Passo

en: Image file
pt: Arquivo de Imagem

en: Steps
pt: Passos

en: Answers
pt: Respostas

en: Element
pt: Elemento

en: Radios
pt: Rádios

en: Web services
pt: Serviços web

en: Route
pt: Rota

en: Output
pt: Saída

en: Embed
pt: Incorporar

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Test settings
pt: Configurações de teste

en: Below
pt: Abaixo

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
pt: Por razões de segurança, o arquivo que você enviou foi renomeado para %filename.

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: notice
pt: nota

en: Rating
pt: Avaliação

en: Recommended
pt: Recomendado

en: Direction
pt: Direção

en: Registration
pt: Registro

en: Card type
pt: Tipo de cartão

en: Card number
pt: Número do cartão

en: button
pt: botão

en: expanded
pt: expandido

en: Format settings
pt: Configurações de formatos

en: Webform submissions
pt: Submissões do webform

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: Words
pt: Palavras

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
pt: O arquivo %file não pôde ser salvo. Ocorreu um erro desconhecido.

en: The specified file %name could not be uploaded.
pt: O arquivo %name especificado não pôde ser enviado.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
pt: Erro no envio. Não foi possível mover o arquivo %file para o destino %destination.

en: Date settings
pt: Configurações de Data

en: Sex
pt: Sexo

en: IP address
pt: Endereço IP

en: Maximum height
pt: Altura máxima

en: Maximum width
pt: Largura máxima

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Starts with
pt: Começa com

en: Variants
pt: Variantes

en: Properties
pt: Propriedades

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Maximum image resolution
pt: Resolução máxima de imagem

en: Delimited text
pt: Texto delimitado

en: Comma (,)
pt: Vírgula (,)

en: Semicolon (;)
pt: Ponto e vírgula (;)

en: Colon (:)
pt: Dois pontos (:)

en: Period (.)
pt: Ponto (.)

en: Space ( )
pt: Espaço ( )

en: close
pt: fechar

en: Link to form
pt: Link para o formulário

en: Comma
pt: Virgula

en: Semicolon
pt: Ponto-e-vírgula

en: Current user
pt: Usuário atual

en: Access type
pt: Tipo de acesso

en: City/Town
pt: Cidade

en: words
pt: palavras

en: Email Notification
pt: Notificação por Email

en: Video file
pt: Arquivo de vídeo

en: File upload
pt: Envio de arquivo

en: Tracking
pt: Rastreamento

en: Link title
pt: Título do link

en: Finished with an error.
pt: Finalizado com erro.

en: Sort options
pt: Opções de ordenação

en: Per user
pt: Por usuário

en: The file could not be uploaded.
pt: Não foi possível transferir o arquivo.

en: Edit configuration
pt: Editar configurações

en: Draft
pt: Rascunho

en: Save Draft
pt: Salvar rascunho

en: Scheduled
pt: Agendado

en: answer
pt: resposta

en: Checkbox
pt: A caixa de seleção

en: Allowed tags
pt: Etiquetas permitidas

en: Date year range
pt: Intervalo de anos da data

en: Trigger
pt: Gatilho

en: Yes/No
pt: Sim/Não

en: Autocomplete limit
pt: Limite de autocomplete

en: Vertical tabs
pt: Vertical Tabs

en: Thank you for your feedback.
pt: Obrigado pelo feedback.

en: Card
pt: Cartão

en: The default sender name which is used along with the default from address.
pt: O nome padrão do remetente, que é usado junto com o endereço padrão do remetente.

en: Webform submission
pt: Envio do webform

en: Leaving blank will use the default size.
pt: Ao deixar em branco será utilizado o tamanho padrão.

en: Education
pt: Educação

en: Horizontal rule
pt: Linha horizontal

en: Current date
pt: Data atual

en: And
pt: E

en: Broken
pt: Com problemas

en: View name
pt: Nome da view

en: Converted
pt: Convertido

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Attachment settings
pt: Configurações de anexos

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
pt: Habilitar cabeçalhos de tabela "fixos" ao estilo do Drupal (com Javascript)

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Allowed formats
pt: Formatos permitidos

en: Tooltip
pt: Dica

en: - All -
pt: - Todos -

en: Disable help
pt: Desabilitar ajuda

en: Fieldset
pt: Conjunto de campos

en: Textarea
pt: Caixa de texto

en: Webform Block
pt: Bloco de Webform

en: Auto detect
pt: Detectar automaticamente

en: Table header
pt: Cabeçalho de tabela

en: Notes:
pt: Notas:

en: Author information
pt: Informações do autor

en: Date and time
pt: Data e hora

en: Signature settings
pt: Configurações da assinatura

en: File extension
pt: Extensão do arquivo

en: @type (from module @module)
pt: @type (do módulo @module)

en: Default challenge type
pt: Tipo de desafio padrão

en: Throbber
pt: Pulsação

en: Address 2
pt: Endereço 2

en: Preferred language
pt: Idioma preferido

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Text format
pt: Formato de texto

en: Sort descending
pt: Ordenação decrescente

en: Sort ascending
pt: Ordenação crescente

en: Alternatives
pt: Alternativas

en: Add variant
pt: Adicionar variante

en: Variant type
pt: Tipo de variante

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: Variant
pt: Variante

en: Related
pt: Relacionado

en: Dialog
pt: Diálogo

en: References
pt: Referências

en: Elements
pt: Elementos

en: Field prefix
pt: Prefixo de campo

en: Remove selected
pt: Apagar selecionado(s)

en: Lock
pt: Travar

en: Marital status
pt: Estado civil

en: Limited
pt: Limitado

en: Structure
pt: Estrutura

en: Progress
pt: Progresso

en: Unique
pt: Único

en: Node status
pt: Status do node

en: Maximum file size
pt: Tamanho máximo do arquivo

en: Libraries
pt: Bibliotecas

en: (unknown)
pt: (desconhecido)

en: Language select
pt: Seletor de idioma

en: Rename files
pt: Renomear arquivos

en: Dependencies
pt: Dependências

en: Serial number
pt: Número de série

en: destinations
pt: destinos

en: destination
pt: destino

en: Not restricted
pt: Sem restrições

en: Date changed
pt: Data de alteração

en: File URL
pt: URL do Arquivo

en: Sender name
pt: Nome do Remetente

en: Sender email
pt: Email do remetente

en: Archived
pt: Arquivados

en: Default tab
pt: Aba padrão

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
pt: O arquivo %source não pode ser enviado porque um arquivo com esse nome já existe no destino %directory.

en: Status message
pt: Mensagem de status

en: Minimum image resolution
pt: Resolução mínima da imagem

en: no preview
pt: sem pré-visualização

en: Date type
pt: Tipo de data

en: Time zones
pt: Fusos horários

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
pt: O diretório %directory não existe e não pode ser criado.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
pt: O diretório %directory existe mas não é gravável e não pode ser alterado para ser gravável.

en: Minimal
pt: Mínimo

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Other description
pt: Outra descrição

en: Unlock
pt: Desbloquear

en: Webform settings
pt: Configurações do Webform

en: Randomize options
pt: Embaralhar opções

en: Confirmation message
pt: Mensagem de confirmação

en: Submission limit
pt: Limite de envio

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
pt: Mostra a notificação sobre envios anteriores que aparece quando os usuários já enviaram o formulário anteriormente.

en: Submission Number
pt: Número da Submissão

en: Submission ID
pt: ID da submissão

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
pt: Opções compactas são mais apropriadas para importação de dados dentro de outros sistema.

en: draft
pt: rascunho

en: Current password
pt: Senha atual

en: Read-only
pt: Somente leitura

en: Remote URL
pt: Endereço Remoto

en: visible
pt: visível

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
pt: Fornece uma interface de usuário para o Token API e alguns tokens do core.

en: Four
pt: Quatro

en: Current page
pt: Página atual

en: The email address %mail is not valid.
pt: O endereço de e-mail %mail não é válido.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
pt: Separe as extensões com espaço ou vírgula e não inclua ponto final.

en: Geographic
pt: Geográfico

en: Original Image
pt: Imagem Original

en: Contact Us
pt: Contate-nos

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Job Application
pt: Candidatura a Emprego

en: Title display
pt: Exibição do título

en: Available countries
pt: Países disponíveis

en: If no countries are selected, all countries will be available.
pt: Se nenhum país estiver selecionado, todos os países ficarão disponíveis.

en: Changed date
pt: Data de alteração

en: Dark
pt: Escuro

en: Include files as attachments
pt: Incluir arquivos como anexos

en: Watch video
pt: Assistir vídeo

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: Um nome de máquina exclusivo. Pode conter apenas letras minúsculas, números e sublinhado.

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: sent
pt: enviar

en: Theme name
pt: Nome do tema

en: Password confirm
pt: Confirmar senha

en: Asc
pt: Ascendente

en: One column
pt: Uma coluna

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
pt: Submissão salva. Você pode retornar a esse formulário posteriormente e ele irá restaurar os valores atuais.

en: Industry
pt: Indústria

en: Master
pt: Principal

en: There are no templates available.
pt: Não há modelos disponíveis.

en: Entity id
pt: ID entidade

en: Submission
pt: Submissão

en: Animals
pt: Animais

en: - Default -
pt: - Padrão -

en: Reply to
pt: Responder a

en: Link attributes
pt: Atributos de Link

en: Element type
pt: Tipo de elemento

en: Mitigates spam form submissions using the honeypot method.
pt: Mitiga as submissões de formulários de spam usando o método Honeypot.

en: An autocomplete text field.
pt: Um campo de texto de preenchimento automático.

en: Entity reference
pt: Referência de entidade

en: @name field is required.
pt: O campo @name é obrigatório.

en: Wide
pt: Largo

en: Header 1
pt: Cabeçalho 1

en: Header 2
pt: Cabeçalho 2

en: Total submissions limit
pt: Limite total de submissões

en: Per user submission limit
pt: Limite de submissões por usuário

en: Webform Node
pt: Node do webform

en: Response status code
pt: Código de status da resposta

en: Country codes
pt: Códigos de países

en: Other…
pt: Outro…

en: Hidden element (less secure, changeable via JavaScript)
pt: Elemento oculto (menos seguro, alterável via JavaScript)

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
pt: O arquivo %file não pôde ser salvo porque o upload não foi concluído.

en: Third party settings
pt: Configurações de terceiros

en: No submissions available.
pt: Nenhuma submissão disponível.

en: Message content
pt: Conteúdo da Mensagem

en: Next page button label
pt: Etiqueta do botão próxima página

en: Current page title
pt: Título da página atual

en: Displaying @start - @end of @total
pt: Exibindo @start - @end de @total

en: The URL %url is not valid.
pt: A URL %url não é válida.

en: Development settings
pt: Configurações de desenvolvimento

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
pt: O arquivo %file não pôde ser salvo porque ele excede %maxsize, o tamanho máximo permitido para uploads.

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
pt: O arquivo não pôde ser carregado pois o destino %destination é inválido.

en: %name field is not in the right format.
pt: O campo %name não está no formato correto.

en: Additional resources
pt: Recursos adicionais

en: Langcode
pt: Código do idioma

en: Source entity
pt: Entidade de origem

en: Hide empty
pt: Ocultar vazio

en: Signature format
pt: Formato de assinatura

en: Selected actions
pt: Ações selecionadas

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
pt[0]: %action foi aplicada ao item @count.
pt[1]: %action foi aplicada a itens @count.

en: Type of item to reference
pt: Tipo de item para referenciar

en: Reference method
pt: Método de referência

en: Allowed number of values
pt: Número de valores permitidos

en: Caption for the table
pt: Legenda para a tabela

en: Are you sure you want to delete the %label @entity-type?
pt: Tem certeza de que deseja excluir %label @entity-type?

en: CAPTCHA settings
pt: Configurações CAPTCHA

en: Route parameters
pt: Parâmetros de rota

en: Thank you for subscribing.
pt: Obrigado por se inscrever.

en: The "@name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
pt: A opção "@name" deve conter um valor válido. Também é possível deixar o campo de texto vazio ou inserir uma sequência como "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) ou "50 MB" (megabytes).

en: Group role
pt: Papel do grupo

en: Entity reference settings
pt: Configurações de referência de entidade

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
pt: O tamanho mínimo permitido para a imagem expresso como LARGURA×ALTURA (ex. 640×480). Deixe em branco para nenhuma restrição. Se uma imagem menor for enviada, ela será rejeitada.

en: Broken/Missing
pt: Quebrado/Ausente

en: Filename: %name
pt: Nome do arquivo: %name

en: Select a @context value:
pt: Selecione um valor de @context:

en: Open date
pt: Data de início

en: Close date
pt: Data de fechamento

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
pt: Nenhum acesso para executar %action na @entity_type_label %entity_label.

en: Entity reference field settings
pt: Configurações do campo referência de entidade

en: Entity reference selection plugin settings
pt: Configurações do plugin de seleção de referência de entidade

en: File link
pt: Link de arquivo

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
pt: Um formulário parcialmente completo foi encontrado. Por favor, complete as partes restantes.

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
pt: Um título semanticamente associado à sua tabela para aumentar a acessibilidade.

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
pt: @name não pode ser maior que %max caracteres, mas possui %length caracteres de comprimento no momento.

en: Single item
pt: Item único

en: Both a height and width value must be specified in the @name field.
pt: Os valores de altura e largura devem ser especificados no campo @name.

en: Narrow
pt: Estreito

en: Submitted to
pt: Enviado para

en: Back to form
pt: Voltar ao formulário

en: Country names
pt: Nomes de países

en: State codes
pt: Códigos de estado

en: State names
pt: Nomes de estados

en: State/Province codes
pt: Códigos de Estado/Província

en: State/Province names
pt: Nomes de Estados/Províncias

en: Is draft
pt: É rascunho

en: Default submission data
pt: Data de envio padrão

en: Please review your submission. Your submission is not complete until you press the "Submit" button!
pt: Por favor, revise a sua submissão. Sua submissão não estará completa até você pressionar o botão "Enviar"!

en: No more submissions are permitted.
pt: Não são permitidas novas submissões.

en: Thank you for applying.
pt: Obrigado por se inscrever.

en: Sunday: Sunday
    Monday: Monday
    Tuesday: Tuesday
    Wednesday: Wednesday
    Thursday: Thursday
    Friday: Friday
    Saturday: Saturday
pt: Domingo: Domingo
    Segunda: Segunda
    Terça: Terça
    Quarta: Quarta
    Quinta: Quinta
    Sexta: Sexta
    Sábado: Sábado

en: Male: Male
    Female: Female
pt: Masculino: Masculino
    Feminino: Feminino

en: A user-defined date format. See the <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP manual</a> for available options.
pt: Um formato de data definido pelo usuário. Consulte o <a href="http://php.net/manual/function.date.php">Manual do PHP</a> para obter opções disponíveis.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
pt: O tamanho máximo permitido da imagem é expresso como WIDTH×HEIGHT (por ex: 640×480). Deixe em branco para nenhuma restrição. Se uma imagem maior for transferida por upload, ela será redimensionada para refletir a largura e altura fornecidas. Redimensionar imagens no upload causa perda de <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">Dados EXIF</a> na imagem.

en: This form is confidential. You must <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">Log out</a> to submit it.
pt: Este formulário é confidencial. Você deve<a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">Fazer log out</a> para poder enviar.

en: Likert: Agreement
pt: Likert: Acordo

en: Likert: Comparison
pt: Likert: Comparações

en: 1: Strongly Disagree
    2: Disagree
    3: Neutral
    4: Agree
    5: Strongly Agree
pt: 1: Discordo fortemente
    2: Discordo
    3: Nem concordo nem discordo
    4: Concordo
    5: Concordo fortemente

en: Likert: Importance
pt: Likert: Importância

en: 1: Not at all Important
    2: Somewhat Important
    3: Neutral
    4: Important
    5: Very Important
pt: 1: Nem um pouco importante
    2: Um pouco importante
    3: Neutro
    4: Importante
    5: Muito Importante

en: Likert: Satisfaction
pt: Likert: Satisfação

en: Likert: Ten Scale
pt: Likert: Escala de dez

en: 1: Definitely Not
    2: Probably Not
    3: Not Sure
    4: Probably
    5: Definitely
pt: 1: Certamente não
    2: Provavelmente não
    3: Talvez
    4: Provavelmente
    5: Certamente

en: Apply to selected items
pt: Aplicar aos itens selecionados

en: Side by side
pt: Lado a lado

en: January: January
    February: February
    March: March
    April: April
    May: May
    June: June
    July: July
    August: August
    September: September
    October: October
    November: November
    December: December
pt: Janeiro: Janeiro
    Fevereiro: Fevereiro
    Março: Março
    Abril: Abril
    Maio: Maio
    Junho: Junho
    Julho: Julho
    Agosto: Agosto
    Setembro: Setembro
    Outubro: Outubro
    Novembro: Novembro
    Dezembro: Dezembro

en: Employment status
pt: Situação de emprego

en: 'Full Time': 'Full Time'
    'Part Time': 'Part Time'
    'Military': 'Military'
    Unemployed: Unemployed
    Retired: Retired
pt: 'Tempo Integral': 'Tempo Integral'
    'Tempo Parcial': 'Tempo Parcial'
    'Militar': 'Militar'
    Desempregado: Desempregado
    Aposentado: Aposentado

en: Ethnicity
pt: Etnia

en: Likert: Quality
pt: Likert: Qualidade

en: 1: Poor
    2: Fair
    3: Good
    4: Very good
    5: Excellent
pt: 1: Ruim
    2: Razoável
    3: Bom
    4: Muito bom
    5: Excelente

en: Employee Evaluation
pt: Avaliação de Empregado

en: Job Seeker Profile
pt: Perfil de Candidato

en: Session Evaluation
pt: Avaliação da Sessão

en: Create webforms and manage submissions.
pt: Criar webforms e gerenciar submissões.

en: Webform options
pt: Opções do Webform

en: Generate a given number of webform submissions. Optionally delete current submissions.
pt: Gerar um certo número de submissões de formulário. Opcionalmente apaga as submissões atuais.

en: Unable to display this webform. Please contact the site administrator.
pt: Não foi possível exibir este webform. Por favor entre em contato com o administrador do site.

en: New submission added to [webform:title].
pt: Novas submissões foram adicionadas ao [webform:title].

en: Basic email contact webform.
pt: Webform básico de contato por e-mail.

en: A basic contact webform template.
pt: Um modelo de formulário de contato básico.

en: An employee evaluation webform template.
pt: Um webform modelo para avaliação de empregado.

en: An issue webform template.
pt: Um modelo de webform para ocorrência.

en: A job seeker profile webform template.
pt: Um modelo de webform para candidato a emprego.

en: A registration webform template.
pt: Um modelo de webform de registro.

en: A session evaluation webform template.
pt: Um modelo de formulário para avaliação de sessão.

en: A subscribe to mailing list webform template.
pt: Um modelo de webform para assinar lista de email.

en: A user profile webform template.
pt: Um template de webform para perfil de usuário.

en: Submission serial number
pt: Número de submissão serial

en: Submitted on [webform_submission:created]
    Submitted by: [webform_submission:user]
    
    Submitted values are:
    [webform_submission:values]
pt: Submetido em [webform_submission:created]
    Submetido por: [webform_submission:user]
    
    Valores submetidos são:
    [webform_submission:values]

en: <p>Submitted on [webform_submission:created]</p>
    <p>Submitted by: [webform_submission:user]</p>
    <p>Submitted values are:</p>
    [webform_submission:values]
pt: <p>Submetido em [webform_submission:created]</p>
    <p>Submetido por: [webform_submission:user]</p>
    <p>Valores submetidos são:</p>
    [webform_submission:values]

en: In draft
pt: Em rascunho

en: Webform submission operations bulk form
pt: Formulário de operações em massa de submissões de webform

en: Delete submission
pt: Apagar submissão

en: A basic page with a webform attached.
pt: Uma página básica com um webform anexado.

en: meta_data_details:
      '#title': 'Issue Meta Data'
      '#type': details
      '#open': true
      meta_data_01:
        '#type': webform_flexbox
        title:
          '#type': textfield
          '#title': Title
          '#required': true
        project:
          '#type': select
          '#title': Project
          '#required': true
          '#options':
            'Project I': 'Project I'
            'Project II': 'Project II'
            'Project III': 'Project III'
      meta_data_02:
        '#type': webform_flexbox
        category:
          '#type': select
          '#title': Category
          '#required': true
          '#options':
            'Bug report': 'Bug report'
            Task: Task
            'Feature request': 'Feature request'
            'Support request': 'Support request'
            Plan: Plan
        priority:
          '#type': select
          '#title': Priority
          '#required': true
          '#options':
            4: Critical
            3: Major
            2: Normal
            1: Minor
        status:
          '#type': webform_select_other
          '#title': Status
          '#required': true
          '#options':
            Active: Active
            'Needs work': 'Needs work'
            'Needs review': 'Needs review'
            'Reviewed & tested by the community': 'Reviewed & tested by the community'
            'Patch (to be ported)': 'Patch (to be ported)'
            Fixed: Fixed
            Postponed: Postponed
            'Postponed (maintainer needs more info)': 'Postponed (maintainer needs more info)'
            'Closed (duplicate)': 'Closed (duplicate)'
            'Closed (won''t fix)': 'Closed (won''t fix)'
            'Closed (works as designed)': 'Closed (works as designed)'
            'Closed (cannot reproduce)': 'Closed (cannot reproduce)'
            'Closed (outdated)': 'Closed (outdated)'
        version:
          '#type': webform_autocomplete
          '#title': Version
          '#required': true
          '#autocomplete_existing': true
        component:
          '#type': webform_select_other
          '#title': Component
          '#required': true
          '#options':
            Code: Code
            Documentation: Documentation
            Miscellaneous: Miscellaneous
            'User interface': 'User interface'
        assigned:
          '#type': entity_autocomplete
          '#title': Assigned
          '#target_type': user
          '#selection_handler': 'default:user'
          '#selection_settings':
            include_anonymous: false
      meta_data_03:
        '#type': webform_flexbox
        tags:
          '#type': entity_autocomplete
          '#title': 'Issue Tags'
          '#description': 'Do <strong>NOT</strong> use tags for adding random keywords or duplicating any other fields.  Separate terms with a comma, not a space.'
          '#tags': true
          '#target_type': taxonomy_term
          '#selection_handler': 'default:taxonomy_term'
          '#selection_settings':
            target_bundles:
              tags: tags
            auto_create: 1
            auto_create_bundle: tags
    summary_and_relationshsips_details:
      '#title': 'Issue Summary'
      '#type': details
      '#open': true
      summary:
        '#type': text_format
        '#title': Summary
        '#description': 'An issue summary is a concise overview of a full issue report. Issue summaries need to be written if the issue has more than a few comments and/or an average developer cannot understand the subject matter after a few minutes of study. These summaries are key sources of information for core developers, patch reviewers and users who need to skim large amounts of issues and information quickly.'
    files_details:
      '#title': Files
      '#type': details
      '#open': true
      files:
        '#type': managed_file
        '#title': Files
        '#multiple': true
pt: meta_data_details:
      '#title': 'Informações da ocorrência'
      '#type': details
      '#open': true
      meta_data_01:
        '#type': webform_flexbox
        title:
          '#type': textfield
          '#title': Título
          '#required': true
        project:
          '#type': select
          '#title': Projeto
          '#required': true
          '#options':
            'Projeto I': 'Projeto I'
            'Projeto II': 'Projeto II'
            'Projeto III': 'Projeto III'
      meta_data_02:
        '#type': webform_flexbox
        category:
          '#type': select
          '#title': Categoria
          '#required': true
          '#options':
            'Relatório de Bugs': 'Relatório de Bugs'
            Task: Task
            'Solicitação de funcionalidade': 'Solicitação de funcionalidade'
            'Solicitação de suporte': 'Solicitação de suporte'
            Plano: Plano
        priority:
          '#type': select
          '#title': Prioridade
          '#required': true
          '#options':
            4: Crítica
            3: Major
            2: Normal
            1: Menor
        status:
          '#type': webform_select_other
          '#title': Situação
          '#required': true
          '#options':
            Active: Ativo
            'Necessita trabalho': 'Necessita trabalho'
            'Necessita revisão': 'Necessita revisão'
            'Revisto e testado pela comunidade': 'Revisto e testado pela comunidade'
            'Patch (a ser portado)': 'Patch (a ser portado)'
            Corrigido: Corrigido
            Adiado: Adiado
            'Adiado (mantenedor necessita mais informações)': 'Adiado (mantenedor necessita mais informações)'
            'Fechado (duplicado)': 'Fechado (duplicado)'
            'Fechado (não corrigir)': 'Fechado (não corrigir)'
            'Fechado (funciona como especificado)': 'Fechado (funciona como especificado)'
            'Fechado (não pôde reproduzir)': 'Fechado (não pôde reproduzir)'
            'Fechado (desatualizado)': 'Fechado (desatualizado)'
        version:
          '#type': webform_autocomplete
          '#title': Versão
          '#required': true
          '#autocomplete_existing': true
        component:
          '#type': webform_select_other
          '#title': Component
          '#required': true
          '#options':
            Código: Código
            Documentação: Documentação
            Miscelâneo: Miscelâneo
            'User interface': 'Interface de Usuário'
        assigned:
          '#type': entity_autocomplete
          '#title': Atribuído
          '#target_type': user
          '#selection_handler': 'default:user'
          '#selection_settings':
            include_anonymous: false
      meta_data_03:
        '#type': webform_flexbox
        tags:
          '#type': entity_autocomplete
          '#title': 'Tags de Ocorrências'
          '#description': '<strong>Não</strong> use para palavras aleatórias ou para duplicar outros campos. Separe termos com vírgula, não espaço.'
          '#tags': true
          '#target_type': taxonomy_term
          '#selection_handler': 'default:taxonomy_term'
          '#selection_settings':
            target_bundles:
              tags: tags
            auto_create: 1
            auto_create_bundle: tags
    summary_and_relationshsips_details:
      '#title': 'Sumário da ocorrência'
      '#type': details
      '#open': true
      summary:
        '#type': text_format
        '#title': Sumário
        '#description': 'Um sumário de ocorrência é uma visão geral da ocorrência.Deve ser escrito se a ocorrência tem mais de alguns comentários e/ou um desenvolvedor médio não pode entender o assunto após alguns minutos de estudoEstes sumários são fontes inportantes de informações para desenvolvedores revisores e usuários que precisam passar por grandes volumes de ocorrências e informações rapidamente.'
    files_details:
      '#title': Arquivos
      '#type': details
      '#open': true
      files:
        '#type': managed_file
        '#title': Files
        '#multiple': true

en: Phone type
pt: Tipo de telefone

en: Home: Home
    Office: Office
    Cell: Cell
pt: Residencial: Residencial
    Trabalho: Trabalho
    Celular: Celular

en: Open value
pt: Valor aberto

en: Close value
pt: Valor fechado

en: Source title
pt: Título da origem

en: This form has not yet been opened to submissions.
pt: Este formulário ainda não está aberto a submissões.

en: Demographic
pt: Demográfico

en: Star/Flag submission
pt: Incluir estrela/marcação na submissão

en: Unstar/unflag submission
pt: Remover estrela/marcação de submissão

en: [webform:title]: Preview
pt: [webform:title]: Pré-visualização

en: Select the webform that you would like to attach to this node.
pt: Selecione o webform que você quer anexar a este node.

en: Total submissions
pt: Total de submissões

en: Please login to access the uploaded file.
pt: Por favor, autentique-se para acessar o arquivo carregado.

en: [webform_submission:submitted-to]: Submission #[webform_submission:serial]
pt: [webform_submission:submitted-to]: Submissão #[webform_submission:serial]

en: A basic feedback template.
pt: Um modelo de feedback básico.

en: type:
      '#title': 'Type of Feedback'
      '#type': webform_radios_other
      '#required': true
      '#options':
        Comments: Comments
        'Report a Bug': 'Report a Bug'
        Questions: Questions
      '#options_display': side_by_side
    comments:
      '#title': 'Your Feedback'
      '#type': textarea
      '#required': true
    name:
      '#title': 'Your Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': 'Your Email'
      '#type': email
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Submit button(s)'
      '#submit__label': 'Submit feedback'
pt: type:
      '#title': 'Tipo de feedback'
      '#type': webform_radios_other
      '#required': true
      '#options':
        Comments: Comentários
        'Reportar um bug': 'Reportar um bug'
        Questions: Questões
      '#options_display': side_by_side
    comments:
      '#title': 'Seu feedback'
      '#type': textarea
      '#required': true
    name:
      '#title': 'Nome'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': 'Your Email'
      '#type': email
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Botões de envio'
      '#submit__label': 'Enviar feedback'

en: first_name:
      '#title': 'First Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
    last_name:
      '#title': 'Last Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': Email
      '#type': email
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Submit button(s)'
      '#submit__label': Subscribe
pt: first_name:
      '#title': 'Primeiro Nome'
      '#type': textfield
      '#required': true
    last_name:
      '#title': 'Sobrenome'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': Email
      '#type': email
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Botões de enviar'
      '#submit__label': Subscribe

en: Set default value
pt: Definir valor padrão

en: Submissions can be reviewed, updated, flagged and/or annotated.
pt: Submissões podem ser revistas, atualizadas, marcadas e/ou anotadas.

en: The <strong>Submissions</strong> page displays a customizable overview of a webform node's submissions.
pt: A página de <strong>Submissões</strong> mostra uma visão geral personalizável das submissões dos nodes webform.

en: Submissions can be reviewed, updated, flagged and annotated.
pt: Submissões podem ser revistas, atualizadas, marcadas ou anotadas.

en: Please login to access this submission.
pt: Por favor, autentique-se para acessar esta submissão.

en: Unable to process this submission. Please contact the site administrator.
pt: Não foi possível processar esta submissão. Por favor, contate o administrador do site.

en: Please login to access this form.
pt: Por favor, autentique-se para acessar este formulário.

en: Indicates required field
pt: Indica campo requerido

en: This submission has been locked.
pt: Esta submissão pode ter sido travada.

en: This submission has been autofilled with your previous submission.
pt: Esta submissão foi preenchida automaticamente com sua submissão anterior.

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
pt[0]: Você tem certeza que deseja excluir este @item?
pt[1]: Você tem certeza que deseja excluir estes @items?

en: Webform images
pt: Imagens do Webform

en: High School: High School
    Associate Degree: Associate Degree
    Graduate or Professional Degree: Graduate or Professional Degree
    Some College: Some College
pt: Segundo grau: Segundo grau
    Profissionalizante: Profissionalizante
    Graduação: Graduação
    Especialização: Especialização
    Mestrado: Mestrado
    Doutorado: Doutorado

en: Cute Kittens
pt: Gatinhos fofinhos

en: Webform plugins
pt: Plugins do Webform

en: Dialog title
pt: Título da caixa de diálogo

en: more items
pt: mais itens

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
pt: Você já submeteu este webform. <a href="#">Veja suas submissões anteriores</a>.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
pt: Você já submeteu este webform. <a href="#">Veja suas submissões anteriores</a>.

en: name:
      '#title': 'Your Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
      '#default_value': '[current-user:display-name]'
    email:
      '#title': 'Your Email'
      '#type': email
      '#required': true
      '#default_value': '[current-user:mail]'
    subject:
      '#title': Subject
      '#type': textfield
      '#required': true
      '#test': 'Testing contact webform from [site:name]'
    message:
      '#title': Message
      '#type': textarea
      '#required': true
      '#test': 'Please ignore this email.'
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Submit button(s)'
      '#submit__label': 'Send message'
pt: name:
      '#title': 'Seu Nome'
      '#type': textfield
      '#required': true
      '#default_value': '[current-user:display-name]'
    email:
      '#title': 'Seu email'
      '#type': email
      '#required': true
      '#default_value': '[current-user:mail]'
    subject:
      '#title': Assunto
      '#type': textfield
      '#required': true
      '#test': 'Testando formulário de contato de [site:name]'
    message:
      '#title': Mensagem
      '#type': textarea
      '#required': true
      '#test': 'Por favor, ignore este email.'
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Botões de envio'
      '#submit__label': 'Enviar mensagem'

en: No items entered. Please add items below.
pt: Nenhum item foi digitado. Por favor, adicione itens abaixo.

en: Default webform submissions views.
pt: Views padrão de submissões de webform.

en: Embed: Default
pt: Embutir: Padrão

en: Display submissions.
pt: Exibir submissões.

en: Embed: Administer
pt: Embutir: Administrar

en: Administer submissions.
pt: Administrar submissões.

en: Embed: Manage
pt: Embutir: Gerenciar

en: Manage submissions.
pt: Gerenciar submissões.

en: Embed: Review
pt: Embutir: Revisão

en: Review submissions.
pt: Rever submissões.

en: ZIP/Postal Code
pt: CEP/Código Postal

en: overall:
      '#type': radios
      '#title': 'How was the session overall?'
      '#options_display': side_by_side
      '#options': likert_quality
      '#required': true
    speaker:
      '#type': webform_likert
      '#title': 'Please rate the speaker''s…'
      '#questions':
        mastery: 'Mastery of this topic'
        presentation: 'Presentation skills'
        quality: 'Quality of slides and visual aids'
      '#answers': likert_quality
      '#na_answer': true
      '#required': true
    learn:
      '#type': radios
      '#title': 'Did you learn something in this session you can use in real life?'
      '#options_display': side_by_side
      '#options':
        'Yes': 'Yes'
        'No': 'No'
        N/A: N/A
      '#required': true
    comments:
      '#type': textarea
      '#title': Comments
      '#description': 'What did you like most? What would you change? Advice for the speaker to make this session better?'
pt: overall:
      '#type': radios
      '#title': 'Como foi a sessão no geral?'
      '#options_display': side_by_side
      '#options': likert_quality
      '#required': true
    speaker:
      '#type': webform_likert
      '#title': 'Sobre o palestrante, avalie…'
      '#questions':
        mastery: 'Domínio do assunto'
        presentation: 'Habilidade de apresentação'
        quality: 'Qualidade de slides e auxílios visuais'
      '#answers': likert_quality
      '#na_answer': true
      '#required': true
    learn:
      '#type': radios
      '#title': 'Você aprendeu alguma coisa nessa sessão que pode usar na vida real?'
      '#options_display': side_by_side
      '#options':
        'Sim': 'Sim'
        'Não': 'Não'
        N/A: N/A
      '#required': true
    comments:
      '#type': textarea
      '#title': Comments
      '#description': 'O que você mais gostou? O que mudaria? Que conselhos tem para o apresentador tornar essa sessão melhor?'

en: Lock submission
pt: Travar submissão

en: Unlock submission
pt: Destravar submissão

en: This suffix has security implications.
pt: Este sufixo tem implicações de segurança.

en: Sorry… This form is closed to new submissions.
pt: Desculpe… Este formulário está fechado para novas submissões.

en: You have a pending draft for this webform. <a href="#">Load your pending draft</a>.
pt: Você tem um rascunho pendente para este webform. <a href="#">Carregar seu rascunho</a>.

en: You have pending drafts for this webform. <a href="#">View your pending drafts</a>.
pt: Você tem rascunhos pendentes para este formulário. <a href="#">Veja seus rascunhos pendentes</a>.

en: Per user wait time before next submission
pt: Tempo de espera por usuário antes da próxima submissão

en: Request a Medical Appointment
pt: Solicitar Consulta Médica

en: A medical appointment request webform template.
pt: Um modelo para solicitação de consulta médica.

en: Get new captcha!
pt: Pegue novo captcha!

en: Webform: Experimental modules enabled
pt: Webform: Módulos experimentais ativados.

en: Webform submission from: [webform_submission:source-title]
pt: Submissão de webform de: [webform_submission:source-title]

en: Province codes
pt: Códigos da província

en: Province names
pt: Nomes das províncias
