Webform (6.2.0-beta6) - en to it translation catalogue (704 entries)

en: Forms
it: Form

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Images
it: Immagini

en: Pages
it: Pagine

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: enabled
it: attivato

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: Item
it: Elemento

en: Private
it: Privato

en: Development
it: Sviluppo

en: Groups
it: Gruppi

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Closed
it: Chiuso

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Send email
it: Invia messaggio

en: closed
it: chiuso

en: Actions
it: Azioni

en: Email notification
it: Email di notifica

en: disabled
it: disattivato

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Subscribe
it: Registrati

en: Manager
it: Gestore

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: required
it: obbligatorio

en: Email settings
it: Impostazioni email

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: More
it: Altro

en: Action
it: Azione

en: On
it: Acceso

en: error
it: errore

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: Resources
it: Risorse

en: Categories
it: Categorie

en: Download
it: Scarica

en: Version
it: Versione

en: view
it: mostra

en: updated
it: aggiornato

en: created
it: Creato

en: all
it: tutto

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Number
it: Numero

en: Message
it: Messaggio

en: No log messages available.
it: Nessun messaggio di log disponibile.

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Country
it: Paese

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Container
it: Contenitore

en: Help text
it: Testo di aiuto

en: Types
it: Tipi

en: Multiple
it: Multipla

en: Required
it: Obbligatorio

en: Parent
it: Genitore

en: none
it: nessuno

en: Category
it: Categoria

en: Containers
it: Contenitori

en: Settings
it: Impostazioni

en: One
it: Una

en: Name
it: Nome

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Image settings
it: Impostazioni immagine

en: Default
it: Predefinito

en: Summary
it: Sommario

en: Download PDF
it: Scarica PDF

en: Update
it: Aggiorna

en: Open
it: Aperto

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Archive
it: Archivio

en: Unscheduled
it: Non schedulato

en: Time
it: Data e ora

en: Access
it: Accesso

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: hidden
it: nascosto

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Section
it: Sezione

en: Manage
it: Gestisci

en: Visible
it: Visibile

en: Display
it: Visualizzazione

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Teaser
it: Anteprima

en: Notes
it: Note

en: Updated
it: Aggiornato

en: Text
it: Testo

en: Total
it: Totale

en: Status:
it: Stato:

en: Submitted by
it: Inviato da

en: States
it: Stati

en: Upload
it: Carica

en: Titles
it: Titoli

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Continue
it: Continua

en: Email
it: E-mail

en: Error
it: Errore

en: Options
it: Opzioni

en: Contact
it: Contatto

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Add page
it: Aggiungi pagina

en: Link Title
it: Titolo del link

en: Expanded
it: Espanso

en: All
it: Tutti

en: Default settings
it: Impostazioni predefinite

en: days
it: giorni

en: To:
it: A:

en: Active
it: Attivo

en: submit
it: invia

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Year
it: Anno

en: Date format
it: Formato data

en: General information
it: Informazioni generali

en: Page
it: Pagina

en: View arguments
it: Argomenti vista

en: Submission information
it: Informazioni sull'invio

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: User settings
it: Impostazioni utente

en: Off
it: Spento

en: Ignored
it: Ignorato

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Inline
it: In linea

en: Sender
it: Mittente

en: To
it: A

en: Preview message
it: Anteprima messaggio

en: From
it: Da

en: Source URL
it: URL Sorgente

en: Custom
it: Personalizzato

en: Visibility
it: Visibilità

en: Roles
it: Ruoli

en: Published
it: Pubblicato

en: Signature
it: Firma

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: File ID
it: ID file

en: File name
it: Nome del file

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Message type
it: Tipo di messaggio

en: Contains
it: Contiene

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Conditions
it: Condizioni

en: item
it: elemento

en: Mode
it: Modalità

en: Normal
it: Normale

en: Warning
it: Avviso

en: N/A
it: N/D

en: Nodes
it: Nodi

en: Authored by
it: Creato da

en: Advanced
it: Avanzate

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Textfield
it: Campo testo

en: Maximum
it: Massimo

en: Line
it: Riga

en: Scale
it: Scala

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Details
it: Dettagli

en: Introduction
it: Introduzione

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Current
it: Corrente

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: State
it: Stato

en: Code
it: Codice

en: Inactive
it: Inattivo

en: Company
it: Azienda

en: General
it: Generale

en: Example
it: Esempio

en: Method
it: Metodo

en: Week
it: Settimana

en: Day
it: Giorno

en: Table
it: Tabella

en: Start
it: Inizio

en: Configuration
it: Configurazione

en: Other
it: Altro

en: Integration
it: Integrazione

en: Navigation
it: Navigazione

en: Color
it: Colore

en: Link URL
it: URL del link

en: Role
it: Ruolo

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Destination
it: Destinazione

en: Counter
it: Contatore

en: reset
it: ripristina

en: External
it: Esterna

en: Users
it: Utenti

en: Choices
it: Scelte

en: Square
it: Quadrato

en: Last
it: Ultimo

en: Rows
it: Righe

en: Create content
it: Crea contenuto

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Provider
it: Fonte esterna

en: Override
it: Sovrascrivi

en: Empty text
it: Testo vuoto

en: Handler
it: Gestore

en: Option
it: Opzione

en: Operator
it: Operatore

en: Optional
it: Opzionale

en: Order
it: Ordina

en: Pattern
it: Modello

en: Send to
it: Invia a

en: Latest
it: Ultimo

en: module
it: modulo

en: Authenticated users
it: Utenti autenticati

en: Close
it: Chiudi

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Flag
it: Contrassegno

en: Operation
it: Operazione

en: City
it: Città

en: Postal code
it: Codice postale

en: Latitude
it: Latitudine

en: Longitude
it: Longitudine

en: State/Province
it: Stato/Provincia

en: Collapsed
it: Raggruppato

en: Labels
it: Etichette

en: Sort by
it: Ordina per

en: Created date
it: Data creazione

en: Full name
it: Nominativo

en: Gender
it: Sesso

en: Male
it: Maschio

en: Female
it: Femmina

en: Birthday
it: Data di nascita

en: Confirmation
it: Conferma

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Hidden
it: Nascosto

en: Attachments
it: Allegati

en: Default configuration
it: Configurazione predefinita

en: Key
it: Chiave

en: submissions
it: inserimenti

en: Change
it: Cambia

en: Messages
it: Messaggi

en: Time format
it: Formato ora

en: Street Number
it: Numero civico

en: Delimiter
it: Delimitatore

en: Clear
it: Cancella

en: No items selected.
it: Nessun elemento selezionato.

en: update
it: aggiorna

en: Source
it: Sorgente

en: Message:
it: Messaggio:

en: Deleted
it: Eliminato

en: Languages
it: Lingue

en: Parameters
it: Parametri

en: Available tokens
it: Token disponibili

en: First
it: Primo

en: Limit
it: Limite

en: Minimum height
it: Altezza minima

en: Minimum width
it: Larghezza minima

en: Date/time
it: Data/ora

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: Second
it: Secondo

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Text field
it: Campo di testo

en: Map
it: Mappa

en: Empty
it: Vuoto

en: Greater than
it: Maggiore di

en: Less than
it: Minore di

en: any
it: qualsiasi

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Unit
it: Unità

en: Days
it: Giorni

en: Months
it: Mesi

en: Selector
it: Selettore

en: Maxlength
it: Lunghezza massima

en: characters
it: caratteri

en: All roles
it: Tutti i ruoli

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: Hours
it: Ore

en: Seconds
it: Secondi

en: Info
it: Informazioni

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Reference
it: Riferimento

en: or
it: o

en: Results
it: Risultati

en: open
it: aperto

en: Convert
it: Conversione

en: Requirements
it: Requisiti

en: Customize
it: Personalizza

en: Permissions
it: Permessi

en: Duplicate
it: Duplicata

en: options
it: opzioni

en: From:
it: Da:

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Changed
it: Modificato

en: Date created
it: Data di creazione

en: Completed
it: Completato

en: Testing
it: In fase di test

en: County
it: Contea

en: completed
it: completato

en: User Profile
it: Profilo utente

en: Templates
it: Template

en: Not published
it: Non pubblicato

en: File settings
it: Impostazioni file

en: Formats
it: Formati

en: Allowed file extensions
it: Estensioni file consentite

en: Percentage
it: Percentuale

en: Relationship
it: Relazione

en: image
it: immagine

en: images
it: immagini

en: Translations
it: Traduzioni

en: Multilingual
it: Multilingue

en: Minutes
it: Minuti

en: Loading...
it: In caricamento...

en: Automatic
it: Automatico

en: Excluded
it: Escluso

en: Sticky
it: Sempre in cima

en: Processed
it: Processato

en: Complete
it: Completo

en: Temporary directory
it: Directory temporanea

en: date
it: data

en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie con la tastiera

en: File upload error. Could not move uploaded file.
it: Errore durante il caricamento. Impossibile spostare il file caricato.

en: Submissions
it: Inserimenti

en: Webforms
it: Webform

en: ever
it: mai

en: every hour
it: ogni ora

en: every day
it: ogni giorno

en: every week
it: ogni settimana

en: Check this option if the user must enter a value.
it: Selezionare questa opzione per obbligare l'utente ad inserire un valore.

en: Previous submission
it: Invio precedente

en: Next submission
it: Invio successivo

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Questions
it: Domande

en: Apply
it: Applica

en: Select
it: Scegliere

en: Challenge type
it: Tipo di sfida

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
it: Posizionare un CAPTCHA in questo punto per gli utenti non fidati.

en: Color settings
it: Impostazioni sui colori

en: Administrators
it: Amministratori

en: Plugins
it: Plugin

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: 10 minutes
it: 10 minuti

en: 15 minutes
it: 15 minuti

en: 20 minutes
it: 20 minuti

en: 30 minutes
it: 30 minuti

en: Above
it: Sopra

en: Overrides
it: Forzature

en: Text area
it: Area di testo

en: collapsed
it: raggruppato

en: Decimal
it: Decimale

en: Minimum
it: Minimo

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: Permission
it: Permesso

en: Hide
it: Nascondi

en: < Previous
it: < Precedente

en: Submission settings
it: Impostazioni di invio

en: Two
it: Due

en: Three
it: Tre

en: Audio file
it: File audio

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Display message
it: Mostra messaggio

en: Filter by category
it: Filtra per categoria

en: videos
it: video

en: URL path settings
it: Impostazioni percorso URL

en: Country Code
it: Codice Paese

en: Postal Code
it: Codice postale

en: Mapping
it: Mappatura

en: Installation
it: Installazione

en: From name
it: Nome del mittente

en: Description:
it: Descrizione:

en: Space
it: Spazio

en: Provided by
it: Fornito da

en: Export format
it: Formato di esportazione

en: Address settings
it: Impostazioni indirizzo

en: Execute
it: Esegui

en: Family name
it: Cognome

en: Organization
it: Organizzazione

en: Telephone
it: Telefono

en: All users
it: Tutti gli utenti

en: Values
it: Valori

en: Country code
it: Prefisso internazionale

en: Years
it: Anni

en: Email addresses
it: Indirizzi email

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Show all
it: Mostra tutti

en: Page settings
it: Impostazioni pagina

en: Results per page
it: Risultati per pagina

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Unlocked
it: Sbloccato

en: Locked
it: Bloccato

en: Data
it: Dati

en: Any
it: Qualunque

en: modules
it: moduli

en: Validation
it: Validazione

en: Custom options
it: Opzioni personalizzate

en: Thank You
it: Grazie

en: Emails
it: E-mail

en: deleted
it: eliminato

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: About
it: Informazioni

en: Reports
it: Resoconti

en: Cardinality
it: Cardinalità

en: and
it: e

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: milliseconds
it: millisecondi

en: Notification
it: Notifica

en: View settings
it: Impostazioni vista

en: Translate
it: Traduci

en: Step
it: Passo

en: Image file
it: File immagine

en: Steps
it: Passi

en: Answers
it: Risposte

en: Element
it: Elemento

en: Radios
it: Pulsanti di opzione

en: Web services
it: Web service

en: Route
it: Itinerario

en: Output
it: In uscita

en: Embed
it: Integra

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Test settings
it: Impostazioni test

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
it: Per ragioni di  sicurezza il file che hai caricato è stato rinominato in %filename.

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: notice
it: avviso

en: Admins
it: Amministratori

en: pixels
it: pixel

en: Direction
it: Direzione

en: Registration
it: Registrazione

en: Card type
it: Tipo carta

en: Card number
it: Numero carta

en: button
it: pulsante

en: expanded
it: espanso

en: Format settings
it: Impostazioni formato

en: Webform submissions
it: Inserimenti webform

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: Words
it: Parole

en: Characters
it: Caratteri

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
it: Il file %file non può essere salvato. Si è verificato un errore  sconosciuto.

en: The specified file %name could not be uploaded.
it: Il file specificato %name non può essere caricato.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
it: Errore di caricamento. Impossibile spostare il file %file nella destinazione %destination.

en: Response message:
it: Messaggio di risposta:

en: Date settings
it: Impostazioni data

en: Sex
it: Sesso

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: Maximum height
it: Altezza massima

en: Maximum width
it: Larghezza massima

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Starts with
it: Inizia con

en: Variants
it: Varianti

en: Properties
it: Proprietà

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Light
it: Chiaro

en: Maximum image resolution
it: Risoluzione massima dell'immagine

en: Expand all
it: Espandi tutto

en: Collapse all
it: Raggruppa tutto

en: Delimited text
it: Testo delimitato

en: Comma (,)
it: Virgola (,)

en: Semicolon (;)
it: Punto e virgola (;)

en: Colon (:)
it: Due punti (:)

en: Period (.)
it: Punto (.)

en: Space ( )
it: Spazio ( )

en: close
it: chiudi

en: Additional settings
it: Impostazioni aggiuntive

en: Two columns
it: Due colonne

en: Country name
it: Nome della nazione

en: Link to form
it: Link al form

en: Comma
it: Virgola

en: Semicolon
it: Punto e virgola

en: Current user
it: Utente corrente

en: Access type
it: Tipo di accesso

en: Config
it: Configurazione

en: Video file
it: File video

en: File upload
it: Caricamento file

en: Link title
it: Titolo del link

en: Finished with an error.
it: Terminato con un errore.

en: Per user
it: Per utente

en: The file could not be uploaded.
it: Il file non può essere caricato

en: Edit configuration
it: Modifica configurazione

en: Draft
it: Bozza

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: Scheduled
it: Pianificazioni

en: answer
it: risposta

en: Date year range
it: Intervallo anni per la data

en: Yes/No
it: Sì/No

en: Select date
it: Seleziona data

en: User interface settings
it: Configurazioni interfaccia

en: Vertical Tabs
it: Schede Verticali

en: question
it: domanda

en: questions
it: domande

en: The default sender name which is used along with the default from address.
it: Il nome mittente predefinito da utilizzare con l'indirizzo mittente predefinito.

en: Webform submission
it: Inserimento Webform

en: Leaving blank will use the default size.
it: Lasciandolo vuoto verrà usata la dimensione predefinita.

en: Submitted values are:
it: I valori inviati sono

en: Horizontal rule
it: Riga orizzontale

en: Current date
it: Data corrente

en: And
it: E

en: Broken
it: Corrotto

en: View name
it: Nome della vista

en: Converted
it: Convertita

en: Attachment settings
it: Impostazioni allegati

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
it: Attiva lo stile di Drupal intestazioni tabelle "fisse in cima" (Javascript)

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Allowed formats
it: Formati consentiti

en: Tooltip
it: Suggerimento

en: Edit source
it: Modifica origine

en: Fieldset
it: Riquadro

en: Textarea
it: Area di testo

en: Table header
it: Intestazione tabella

en: Notes:
it: Note:

en: Author information
it: Informazioni sull'autore

en: Date and time
it: Data e ora

en: Signature settings
it: Impostazioni per la firma

en: File extension
it: Estensione del file

en: @type (from module @module)
it: @type (dal modulo @module)

en: Default challenge type
it: Tipo di sfida predefinito.

en: Throbber
it: Icona di caricamento

en: Access denied message
it: Messaggio di accesso negato

en: Address 2
it: Indirizzo 2

en: Preferred language
it: Lingua preferita

en: Maps
it: Mappe

en: Text format
it: Formato del testo

en: Sort descending
it: Ordina in modo discendente

en: Sort ascending
it: Ordina in modo ascendente

en: Alternatives
it: Alternative

en: Add variant
it: Aggiungi variante

en: Variant type
it: Tipo di variante

en: Administrative description
it: Descrizione per l'amministratore

en: Variant
it: Variante

en: Show preview
it: Visualizza anteprima

en: Edit element
it: Modifica elemento

en: Delete element
it: Elimina elemento

en: Elements
it: Elementi

en: Add element
it: Aggiungi elemento

en: Field prefix
it: Prefisso del campo

en: Field suffix
it: Suffisso del campo

en: Remove selected
it: Elimina elementi selezionati

en: Lock
it: Bloccare

en: Limited
it: Limitato

en: Used by
it: Usato da

en: Structure
it: Struttura

en: Unique
it: Univoco

en: Node status
it: Stato del nodo

en: Maximum file size
it: Dimensione massima del file

en: Default email subject
it: Oggetto email predefinito

en: Libraries
it: Librerie

en: (unknown)
it: (sconosciuto)

en: Randomize questions
it: Ordine casuale delle domande

en: Language select
it: Selezione lingua

en: Form validation
it: Validazione del Form

en: Webform Validation
it: Validazione del webform

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Serial number
it: Numero seriale

en: destinations
it: destinazioni

en: destination
it: destinazione

en: Not restricted
it: Non limitato

en: Date changed
it: Data cambiata

en: File URL
it: URL del file

en: Sender name
it: Nome del mittente

en: Sender email
it: Mittente

en: Custom settings
it: Impostazioni personalizzate

en: Archived
it: Archiviato

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
it: Il file %source non può essere copiato perché un file con lo stesso nome esiste già nella cartella di destinazione %directory.

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: Minimum image resolution
it: Risoluzione minima dell'immagine

en: no preview
it: nessuna anteprima

en: Date type
it: Tipo di data

en: Time zones
it: Fusi orari

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
it: La cartella %directory non esiste e non può essere creata.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
it: La cartella %directory esiste ma non è scrivibile e non è stato possibile renderla scrivibile.

en: Minimal
it: Minimale

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Unlock
it: Sbloccare

en: Webform settings
it: Impostazioni Webform

en: Randomize options
it: Opzioni in ordine casuale

en: Confirmation message
it: Messaggio di conferma

en: Submission limit
it: Limite di inserimenti

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
it: Mostra la notifica che appare quando l'utente ha già inviato il form in precedenza.

en: Submission Number
it: Numero invio

en: Submission ID
it: ID dell'invio

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
it: Le opzioni compatte sono più adatte per importare i dati in altri sistemi.

en: draft
it: bozza

en: Current password
it: Password corrente

en: Read-only
it: Sola lettura

en: subject
it: oggetto

en: Submitter
it: Autore

en: Altered
it: Modificato

en: visible
it: visibile

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
it: Fornisce un interfaccia utente per le API di Token e alcuni token mancanti nel core.

en: Four
it: Quattro

en: Five
it: Cinque

en: Current page
it: Pagina attuale

en: Image options
it: Opzioni immagine

en: The email address %mail is not valid.
it: L'indirizzo e-mail %mail non è valido.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
it: Separa le estensioni con uno spazio o una virgola e non includere il punto iniziale.

en: Organization name
it: Nome organizzazione

en: Learn more
it: Approfondisci

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Available countries
it: Paesi disponibili

en: If no countries are selected, all countries will be available.
it: Se nessun paese viene esplicitamente selezionato, saranno tutti disponibili.

en: Changed date
it: Data di ultima modifica

en: elements
it: elementi

en: Dark
it: Scuro

en: Include files as attachments
it: Includi i file come allegati

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Un nome univoco ad uso interno. Può contenere solo lettere minuscole, numeri e underscore.

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Message ID
it: ID Messaggio

en: Slides
it: Slide

en: Theme name
it: Nome del tema

en: Date of birth
it: Data di nascita

en: Choose file
it: Scegli file

en: Full screen
it: Schermo intero

en: One column
it: Una colonna

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
it: Inserimento salvato. Puoi tornare al form più tardi i valori attualmente inseriti saranno recuperati.

en: There are no templates available.
it: Non ci sono template disponibili.

en: Attachment URL
it: URL Allegato

en: Animals
it: Animali

en: HTML Table
it: Tabella HTML

en: Reply to
it: Rispondi a

en: Add email
it: Aggiungi email

en: Link attributes
it: Attributi del link

en: Rescheduled
it: Ripianificato

en: An autocomplete text field.
it: Un campo di testo con autocompletamento.

en: Entity reference
it: Riferimento a entità.

en: @name field is required.
it: Il campo @name è obbligatorio.

en: every minute
it: ogni minuto

en: Wide
it: Largo

en: Three columns
it: Tre colonne

en: Add images
it: Aggiungi immagini

en: Response status code
it: Codice di stato della risposta

en: Other…
it: Altro…

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
it: Il file %file non può essere salvato perché il caricamento è incompleto.

en: Third party settings
it: Impostazioni di terze parti

en: The URL %url is not valid.
it: L'URL %url non è valido.

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
it: Il file %file non può essere salvato perché eccede la massima dimensione %maxsize definita per gli upload.

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
it: Il file non può essere caricato perché la destinazione  %destination non è valida.

en: %name field is not in the right format.
it: Il campo %name non è nel formato corretto.

en: Hide empty
it: Nascondi vuote

en: Signature format
it: Formato della firma

en: Selected actions
it: Azioni selezionate

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
it[0]: %action eseguita su @count elemento.
it[1]: %action eseguita su @count elementi.

en: Type of item to reference
it: Tipo di elemento da porre in relazione

en: Reference method
it: Metodo di riferimento

en: Allowed number of values
it: Numero di valori consentiti

en: Caption for the table
it: Didascalia per la tabella

en: CAPTCHA settings
it: Impostazioni CAPTCHA

en: The "@name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
it: L'opzione "@name" deve contenere un valore valido. È possibile lasciare il campo testo vuoto oppure inserire un valore come "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) oppure "50 MB" (megabytes).

en: Entity reference settings
it: Impostazioni di Entity reference

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
it: Dimensioni minime consentite per una immagine espresse come  LarghezzaxAltezza  (esempio: 640×480). Lasciare vuoto per nessuna restrizione. Nel caso in cui l'immagine fosse troppo piccola verrebbe rifiutata.

en: Broken/Missing
it: Rotto/Mancante

en: Filename: %name
it: Nome del file: %name

en: Select a @context value:
it: Seleziona un valore per @context:

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
it: Nessun accesso per eseguire l'azione %action sull'entità @entity_type_label %entity_label.

en: Entity reference field settings
it: Impostazioni per il campo Entity reference

en: Entity reference selection plugin settings
it: Impostazioni per il plugin di selezione di Entity reference

en: File link
it: Link a file

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
it: Un titolo semanticamente associato alla tabella per una migliore accessibilità.

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
it: @name non può essere più lungo di %max caratteri ma è attualmente lungo %length caratteri.

en: Single item
it: Singolo elemento

en: Both a height and width value must be specified in the @name field.
it: Sia il valore dell'altezza che quello della larghezza devono essere specificati nel campo @name.

en: Narrow
it: Stretto

en: Sunday: Sunday
    Monday: Monday
    Tuesday: Tuesday
    Wednesday: Wednesday
    Thursday: Thursday
    Friday: Friday
    Saturday: Saturday
it: Sunday: Domenica
    Monday: Lunedì
    Tuesday: Martedì
    Wednesday: Mercoledì
    Thursday: Giovedì
    Friday: Venerdì
    Saturday: Sabato

en: A user-defined date format. See the <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP manual</a> for available options.
it: Un formato data definito dall'utente. Leggere il <a href="http://php.net/manual/function.date.php">manuale di PHP</a> per le opzioni disponibili.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
it: Massima dimensione permessa dell'immagine, espressa in larghezza x altezza (ad esempio 640 × 480). Lasciare vuoto per nessuna restrizione. Se viene caricata un'immagine più grande, essa verrà ridimensionata per essere contenuta nella larghezza e nell'altezza indicate. Il ridimensionamento delle immagini in fase di caricamento causerà la perdita dei <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">dati EXIF</a> dell'immagine.

en: January: January
    February: February
    March: March
    April: April
    May: May
    June: June
    July: July
    August: August
    September: September
    October: October
    November: November
    December: December
it: January: Gennaio
    February: Febbraio
    March: Marzo
    April: Aprile
    May: Maggio
    June: Giugno
    July: Luglio
    August: Agosto
    September: Settembre
    October: Ottobre
    November: Novembre
    December: Dicembre

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
it[0]: Sei sicuro che vuoi eliminare questo @item?
it[1]: Sei sicuro che vuoi eliminare questi @items?
