Webform (6.2.4-rc1) - en to hi translation catalogue (402 entries)

en: Forms
hi: प्रपत्र

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Images
hi: चित्र

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: enabled
hi: सक्रिय

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Register
hi: पंजीकृत

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Item
hi: वस्तु

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: Development
hi: उद्विकास

en: Groups
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Closed
hi: बंद

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Send email
hi: ईमेल भेजें

en: closed
hi: बंद

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Email notification
hi: ईमेल अधिसूचना

en: disabled
hi: अक्षम

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Subscribe
hi: सदस्यता लें

en: Manager
hi: मैनेजर

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Log
hi: गतिविधि संदेश

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: optional
hi: वैकल्पिक

en: required
hi: अपेक्षित

en: Email settings
hi: ईमेल सेटिंग

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: More
hi: अधिक

en: Action
hi: कार्रवाई

en: On
hi: चालू

en: error
hi: त्रुटि

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Homepage
hi: मुख पृष्ठ

en: License
hi: लाइसेंस

en: Resources
hi: संसाधन

en: Categories
hi: वर्ग

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Version
hi: संस्करण

en: view
hi: देखें

en: updated
hi: अद्यतन

en: created
hi: बनाया

en: all
hi: सभी

en: File
hi: फ़ाइल

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Test
hi: परीक्षण

en: Number
hi: संख्या

en: Message
hi: संदेश

en: No log messages available.
hi: संदेश लॉग उपलब्ध नहीं हैं

en: Password
hi: कूटशब्द

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Container
hi: कंटेनर

en: Help text
hi: मदद के लिए जानकारी

en: Admin title
hi: व्यवस्था करने के लिए नाम

en: Types
hi: प्रकार

en: Multiple
hi: विभिन्न

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Parent
hi: मूल जनक

en: none
hi: कोई नहीं

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: One
hi: एक

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Import
hi: आयात करें

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: Image settings
hi: छवि सेटिंग्स

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Summary
hi: सारांश

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Open
hi: खुला

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Archive
hi: पुरालेख

en: Time
hi: समय

en: Access
hi: पहुंच

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: hidden
hi: छिपा हुआ

en: URL
hi: यूआरएल

en: Manage
hi: प्रबंधित

en: Visible
hi: दर्शनीय

en: link
hi: लिंक

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Advanced settings
hi: एडवांस सेटिंग

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Text
hi: लेख

en: Total
hi: कुल

en: ID
hi: आईडी

en: States
hi: अवस्थाएं

en: Upload
hi: अपलोड

en: Mail
hi: मेल

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Email
hi: ईमेल

en: Error
hi: त्रुटि

en: Options
hi: विकल्प

en: Contact
hi: संपर्क

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: Expanded
hi: विस्तारित

en: All
hi: सभी

en: days
hi: दिन

en: Active
hi: सक्रिय

en: Access denied
hi: प्रवेश निषेध

en: Year
hi: वर्ष

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: User settings
hi: सदस्य संचालन निर्देश

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Url
hi: URL

en: Off
hi: बंद

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Inline
hi: पंक्ति में

en: Sender
hi: प्रेषक

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Visibility
hi: दर्शनीयता

en: Roles
hi: भूमिका

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Signature
hi: हस्ताक्षर

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: File name
hi: फ़ाइल का नाम

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: Contains
hi: मे हैं

en: Conditions
hi: शर्तें

en: Mode
hi: प्रकार

en: Normal
hi: सामान्य

en: Warning
hi: चेतावनी

en: N/A
hi: एन / ए

en: Nodes
hi: नोड्स

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Advanced
hi: विकसित

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Textfield
hi: पाठ का क्षेत्र

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Line
hi: रेखा

en: Scale
hi: पैमाना

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Introduction
hi: प्रस्तावना

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Current
hi: मौजूदा

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Address
hi: पता

en: State
hi: अवस्था

en: email
hi: ईमेल

en: Desc
hi: अवरोही

en: Code
hi: कोड

en: Inactive
hi: निष्क्रिय

en: Company
hi: कम्पनी

en: General
hi: सामान्य

en: Example
hi: उदाहरण

en: Method
hi: तरीका

en: Day
hi: दिन

en: Table
hi: तालिका

en: Start
hi: शुरू

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Other
hi: अन्य

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Color
hi: रंग

en: Role
hi: भूमिका

en: Select all
hi: सबका चयन करें

en: Destination
hi: गंतव्य

en: reset
hi: रीसेट करें

en: External
hi: बाहरी

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Choices
hi: विकल्प

en: Square
hi: वर्ग

en: Last
hi: अंतिम

en: Rows
hi: पंक्तियाँ

en: Create content
hi: साहित्य बनाएँ

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Provider
hi: प्रदाता

en: Option
hi: विकल्प

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Order
hi: क्रम

en: Pattern
hi: नमूना

en: Template
hi: फर्मा

en: module
hi: मॉड्यूल

en: Close
hi: बंद करे

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: Operation
hi: काम

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Attachments
hi: संलग्नी

en: Change
hi: परिवर्तन

en: Messages
hi: संदेश

en: Delimiter
hi: सीमाँकक

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: No items selected.
hi: कुछ भी चुना हुआ नहीं है।

en: Source
hi: स्रोत

en: Message:
hi: संदेश

en: Deleted
hi: मिटाया गया

en: Languages
hi: भाषायें

en: First
hi: पहला

en: Limit
hi: सीमा

en: Minimum height
hi: न्यूनतम ऊंचाई

en: Minimum width
hi: न्यूनतम चौड़ाई

en: Date/time
hi: तारीख/समय

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Second
hi: सेकंड

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: Map
hi: नक्शा

en: Workflow
hi: कार्यप्रवाह

en: Empty
hi: खाली

en: Greater than
hi: से अधिक

en: Less than
hi: से कम

en: any
hi: कोई भी

en: Buttons
hi: बटन

en: Selector
hi: चयनकर्ता

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Your message has been sent.
hi: आपका संदेश भेज दिया गया

en: Info
hi: जानकारी

en: Reference
hi: संदर्भ

en: or
hi: अथवा

en: Results
hi: परिणाम

en: open
hi: खुला

en: Convert
hi: रूपान्तरण करना

en: Customize
hi: अनुकूलित करें

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Duplicate
hi: प्रतिरूप

en: No results found
hi: कोई परिणाम नहीं मिले

en: Changed
hi: बदल गया

en: Date created
hi: निर्माण की तिथि

en: Testing
hi: परिक्षण

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: File settings
hi: फ़ाइल सेटिंग्स

en: Formats
hi: प्रारूप

en: Allowed file extensions
hi: अनुमत फ़ाइल एक्सटेंशन

en: Relationship
hi: संबंध

en: image
hi: छवि

en: Multilingual
hi: बहुभाषी

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: Automatic
hi: स्वचालित

en: Sticky
hi: मुख्य

en: Temporary directory
hi: अस्थायी निर्देशिका

en: date
hi: तिथि

en: File upload error. Could not move uploaded file.
hi: संचिका अपलोड त्रुटि. अपलोड की गई फाइल स्थानांतरित नहीं की जा सकी

en: Submissions
hi: प्रस्तुतियाँ

en: webform
hi: वेबफ़ॉर्म

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Apply
hi: लागू करें

en: Plugins
hi: प्लगिन्स

en: Above
hi: ऊपर

en: Decimal
hi: दशमलव

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: Debug
hi: डिबग

en: 1 minute
hi: 1 मिनट

en: Permission
hi: अनुमति

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Mapping
hi: मानचित्रण

en: Installation
hi: स्थापना

en: Space
hi: जगह

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Locked
hi: अवरोधित

en: Thank You
hi: धन्यवाद

en: Ordered list
hi: क्रमित सूची

en: Unordered list
hi: अव्यवस्थित सूची

en: About
hi: के बारे में

en: Reports
hi: रपट

en: and
hi: और

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Translate
hi: अनुवाद

en: Web services
hi: वेब सेवाएं

en: Route
hi: मार्ग

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
hi: सुरक्षा कारणों के लिए, अपके अपलोड का नाम %filename कर दिया गया है !

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: notice
hi: नोटिस

en: pixels
hi: पिक्सेल

en: Direction
hi: दिशा

en: Warning message
hi: चेतावनी संदेश

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
hi: अज्ञात त्रुटि के कारन फाइल %file संचयित नहीं की जा सकती|

en: The specified file %name could not be uploaded.
hi: निर्देशित फाइल %name को अपलोड नहीं किया जा सका

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
hi: अपलोड त्रुटि . अपलोड की गई फ़ाइल गंतव्य तक नहीं ले जा सका .

en: IP address
hi: आईपी अड्रेस

en: Maximum height
hi: अधिकतम ऊंचाई

en: Maximum width
hi: अधिकतम चौड़ाई

en: Autocomplete matching
hi: स्वत: पूर्ण मिलान

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: Comma
hi: अल्पविराम

en: Draft
hi: प्रारूप

en: Trigger
hi: प्रवर्तक

en: Yes/No
hi: हाँ/ना

en: Vertical Tabs
hi: कार्यक्षेत्र टैब्स

en: Card
hi: कार्ड

en: And
hi: और

en: View name
hi: द्रश्य नाम

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: - All -
hi: -सभी-

en: Table header
hi: तालिका शीर्ष लेख

en: Notes:
hi: टिप्पणियाँ

en: Author information
hi: लेखक की जानकारी

en: Date and time
hi: तिथि व समय

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Text format
hi: पाठ प्रारूप

en: Structure
hi: ढांचा

en: Libraries
hi: लाइब्रेरीज़

en: Language select
hi: भाषा का चयन करें

en: Dependencies
hi: निर्भरता

en: Serial number
hi: क्रमांक

en: Not restricted
hi: प्रतिबंधित नहीं

en: Archived
hi: संग्रहीत

en: Status message
hi: स्थिति संदेश

en: Minimal
hi: अल्पतम

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: Submission ID
hi: प्रस्तुति आईडी

en: Current password
hi: वर्तमान पासवर्ड

en: Submitter
hi: प्रस्तुत करता

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
hi: स्पेस या अल्पविराम से एक्सटेंशन को अलग करे अग्रणी डॉट का उपयोग ना करे .

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Contact Us
hi: हमसे संपर्क करें

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
hi: एक अनूठा मशीन पठनीय नाम. यह केवल लोअरकेस वर्णों, संख्याओं, और अंडरस्कोर हो सकते हैं.

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Submission
hi: प्रस्तुति

en: An autocomplete text field.
hi: एक स्वत: पूर्ण पाठ क्षेत्र ।

en: Entity reference
hi: इकाई संदर्भ

en: Wide
hi: चौड़ा

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
hi: अपलोड पूरा नहीं हो सका क्योंकि फ़ाइल %file को बचाया नहीं जा सका क्योंकि यह अधिकतम फ़ाइल आकार %maxsize से अधिक है

en: Third party settings
hi: तीसरी पार्टी सेटिंग

en: Twig
hi: ट्विग

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
hi: %file फ़ाइल को बचाया नहीं जा सका योंकि

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
hi: फाइल अपलोड नहीं किया जा सका क्योंकि गंतव्य %destination अमान्य है|

en: AM/PM
hi: दोपहर से पूर्व/दोपहर के बाद

en: Type of item to reference
hi: वस्तु के प्रकार के संदर्भ के लिए

en: Reference method
hi: संदर्भ विधि

en: Broken/Missing
hi: टूटा/अनुपस्थित

en: Entity reference field settings
hi: एंटिटी संदर्भ क्षेत्र सेटिंग्स

en: Entity reference selection plugin settings
hi: एंटिटी संदर्भ चयन प्लगइन सेटिंग्स

en: Date completed
hi: दिनांक संपन्न

en: Basic HTML
hi: साधरण एच टी एम एल

en: Narrow
hi: संकीर्ण

en: Response tokens:
hi: प्रतिक्रिया टोकन:

en: {Empty}
hi: {खाली}

en: A tooltip displayed after the title.
hi: शीर्षक के बाद प्रदर्शित एक टूलटिप

en: Required message
hi: आवश्यक संदेश

en: Unique message
hi: अद्वितीय संदेश

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
hi[0]: क्या आप सुनिश्चित रूप से इस @item को मिटाना चाहते हैं?
hi[1]: क्या आप सुनिश्चित रूप से इन @items को मिटाना चाहते हैं?
