Webform (all releases) - en to fa translation catalogue (277 entries)

en: Forms
fa: ورقه ها

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Images
fa: تصاویر

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Status
fa: وضعیت

en: Suffix
fa: پسوند

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عمل ها

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Username
fa: نام کاربری

en: Development
fa: توسعه

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Closed
fa: بسته شده

en: List
fa: سجل

en: closed
fa: بسته شده

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Email settings
fa: پیکربندی پست الکترونیکی

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Administration
fa: مدیریت

en: More
fa: بیشتر

en: Action
fa: عملکرد

en: On
fa: روشن

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Homepage
fa: صفحه خانگی

en: License
fa: لایسنس

en: Download
fa: دانلود

en: Version
fa: نسخه

en: view
fa: مشاهده

en: updated
fa: به‌روز شد

en: Edit
fa: تدوین

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Reset
fa: اعاده

en: None
fa: هیچ

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Test
fa: آزمایش

en: Message
fa: پیغام

en: No log messages available.
fa: هیچ گزارشی در دسترس نیست.

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Country
fa: کشور

en: Weight
fa: وزن

en: Link
fa: واصلی

en: Image
fa: تصویر

en: Container
fa: نگهدارنده

en: Help text
fa: متن راهنما

en: Types
fa: انواع

en: Multiple
fa: چندین

en: Required
fa: اجباری

en: Parent
fa: والد

en: none
fa: هیچ

en: Category
fa: دسته

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Import
fa: ورود

en: Export
fa: استخراج

en: General settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Field
fa: میدان

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Summary
fa: خلاصه

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Open
fa: باز

en: Archive
fa: آرشیو

en: Access
fa: دسترسی

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: hidden
fa: مخفی

en: URL
fa: نشانی

en: Manage
fa: مدیریت

en: Visible
fa: نمایان

en: link
fa: واصلی

en: Display
fa: نمایش

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: Updated
fa: به‌روز

en: ID
fa: هویت

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Mail
fa: ارسال نامه

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Continue
fa: ادامه

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Contact
fa: تماس

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Node
fa: محتوا

en: Expanded
fa: گسترده

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Access denied
fa: دسترسی ممنوع

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Page
fa: صفحه

en: User settings
fa: تنظیمات کاربری

en: Database
fa: مخزن داده

en: Off
fa: خاموش

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Inline
fa: درون خطی

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Custom
fa: سفارشی

en: Visibility
fa: وضعیت نمایش

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: صافی

en: Location
fa: مکان

en: File name
fa: نام فایل

en: Message type
fa: نوع پیغام

en: Conditions
fa: شرط‌ها

en: N/A
fa: هیچ

en: Nodes
fa: گره‌ها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Unlimited
fa: نامحدود

en: Current
fa: جاری

en: State
fa: وضعیت

en: General
fa: عمومی

en: Table
fa: جدول

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Link URL
fa: آدری واصلی

en: Role
fa: نقش

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: Users
fa: کاربران

en: Choices
fa: انتخاب‌ها

en: Last
fa: آخرین

en: Rows
fa: ردیف‌ها

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Provider
fa: ارائه‌دهنده

en: Operator
fa: عملگر

en: Optional
fa: اختیاری

en: Order
fa: سفارش

en: Pattern
fa: الگو

en: Close
fa: بستن

en: Save settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: City
fa: شهر

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Created date
fa: تاریخ ایجاد

en: Size of textfield
fa: اندازه میدان متن

en: Hidden
fa: پنهان

en: Key
fa: کلید

en: Change
fa: تغییر

en: Messages
fa: پیغام‌ها

en: Token
fa: توکن

en: Clear
fa: پاک کردن

en: No items selected.
fa: هیچ موردی انتخاب نشده.

en: Source
fa: منبع

en: Available tokens
fa: شناسکه های موجود

en: First
fa: اولین

en: Limit
fa: محدوده

en: Select list
fa: سجل انتخاب

en: Text field
fa: میدان متنی

en: Map
fa: نقشه

en: Workflow
fa: جریان کار

en: Empty
fa: خالی

en: Greater than
fa: بزرگتر از

en: Less than
fa: کوچکتر از

en: Fade
fa: محو شدن

en: Reference
fa: ارجاع

en: Results
fa: نتایج

en: Convert
fa: تبدیل

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Duplicate
fa: تکراری

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Date created
fa: تاریخ ایجاد

en: Testing
fa: آزمایش

en: Not published
fa: منتشر نشده

en: File settings
fa: تنظیمات پرونده

en: Formats
fa: قالب‌بندی‌ها

en: Multilingual
fa: چند زبانه

en: Loading...
fa: در حال بارگذاری...

en: Sticky
fa: چسبانک

en: Temporary directory
fa: پوشه موقت

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fa: خطای بارگذاری فایل. فایل بارگذاری شده نمیتواند منتقل شود.

en: Default value
fa: مقدارپیشفرض

en: Apply
fa: تایید

en: Select
fa: انتخاب

en: Plugins
fa: افزونه‌ها

en: Text area
fa: ساحۀ متن

en: Form
fa: ورقه

en: Debug
fa: اشکال زدایی

en: Permission
fa: مجوز

en: Language code
fa: کد زبان

en: URL path settings
fa: تنظیمات مسیر نشانی

en: Space
fa: فاصله

en: Values
fa: مقادیر

en: Keyword
fa: کلید کلمه

en: Machine name
fa: نام دستگاه

en: Locked
fa: قفل شده

en: Data
fa: داده

en: Ordered list
fa: سجل مرتب شده

en: Unordered list
fa: سجل نامرتب

en: About
fa: درباره

en: Reports
fa: گزارش‌ها

en: and
fa: و

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Translate
fa: ترجمه

en: Web services
fa: سرویس‌های وب

en: Route
fa: مسیر

en: Embed
fa: جایگذاری

en: Error message
fa: پیغام خطا

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
fa: به دلایل امنیتی، بارگذاری شما به %filename تغییر نام داده شد.

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: pixels
fa: پیکسل

en: Direction
fa: جهت

en: Warning message
fa: پیغام هشدار

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
fa: فایل %file نمیتواند ذخیره شود. یک خطای ناشناخته رخ داده است.

en: The specified file %name could not be uploaded.
fa: فایل مشخص شده %name نمیتواند بارگذاری شود.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
fa: خطای بارگذاری. فایل‌های بارگذاری شده %file نمیتواند به مقصد %destination منتقل شود.

en: IP address
fa: آدرس IP

en: Maximum height
fa: حداکثر ارتفاع

en: Maximum width
fa: حداکثر عرض

en: Autocomplete matching
fa: تطابق خودکار

en: Properties
fa: مشخصات

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Light
fa: روشن

en: Comma
fa: کاما

en: Current user
fa: کاربر جاری

en: Access type
fa: نوع دسترسی

en: The file could not be uploaded.
fa: فایل نتوانست بارگذاری شود.

en: Current date
fa: تاریخ کنونی

en: And
fa: و

en: Attachment settings
fa: تنظیمات ضمیمه

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: Fieldset
fa: مجموعه میدان

en: Throbber
fa: چرخنده

en: Sort descending
fa: مرتب‌سازی نزولی

en: Sort ascending
fa: مرتب‌سازی صعودی

en: Limited
fa: محدود

en: Structure
fa: ساختار

en: Dependencies
fa: وابستگی‌ها

en: Not restricted
fa: محدود نشده

en: Date changed
fa: تاریخ تغییر

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
fa: فایل %source نمیتواند بارگذاری شود زیرا فایلی با این نام در مقصد %directory وجود دارد.

en: Status message
fa: پیغام وضعیت

en: Date type
fa: نوع تاریخ

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
fa: پوشه %directory وجود ندارد یا قابل ایجاد نیست.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
fa: پوشه %directory وجود دارد اما قابل نوشتن نیست و نمی‌توان آنرا قابل نوشتن نمود.

en: Current password
fa: رمز کنونی

en: Current page
fa: صفحه جاری

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fa: پسوندها را با فاصله یا کاما از هم جدا کنید و نقطه ابتدای آنها را ننویسید.

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Changed date
fa: تاریخ تغییر

en: Dark
fa: تاریک

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fa: یک نام منحصر به فرد قابل فهم توسط ماشین. فقط می‌تواند شامل حروف کوچک انگلیسی، اعداد و زیر خط (_) باشد.

en: Weight for @title
fa: وزن @title

en: An autocomplete text field.
fa: یک میدان متنی autocomplete

en: Third party settings
fa: تنظیمات ثانویه

en: Type of item to reference
fa: نوع عنصر برای مرجع شدن

en: Reference method
fa: روش ارجاع

en: Allowed number of values
fa: تعداد مقادیر مجاز

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
fa: صلاحت انجام %action را بروی @entity_type_label %entity_label  ندارید.

en: Entity reference field settings
fa: تنظیمات میدان مرجع

en: Entity reference selection plugin settings
fa: تنظیمات انتخاب افزونه عنصر مرجع

en: Apply to selected items
fa: اعمال بروی اقلام انتخاب شده
