Webform (6.2.7) - en to kn translation catalogue (317 entries)

en: Forms
kn: ಫಾರ್ಮ್ ಗಳು

en: Home
kn: ನೆಲೆ

en: Title
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: Body
kn: ವಿವರಣೆ , ವಿಷಯ ,ಮಾಹಿತಿ

en: Images
kn: ಚಿತ್ರಗಳು

en: Pages
kn: ಪುಟಗಳು(_e):

en: Save configuration
kn: ಸಂರಚನೆಯನ್ನು ಉಳಿಸು

en: enabled
kn: ಸಕ್ರಿಯಗೊಂಡಿದೆ

en: delete
kn: ಡಿಲೀಟ್ ಮಾಡಿ

en: Status
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Register
kn: ರಿಜಿಸ್ಟರ್(ನೋಂದಾಯಿಸು)

en: Suffix
kn: ಅಂತ್ಯದಲ್ಲಿ ಜೊಡಿಸು

en: Delete
kn: ಅಳಿಸಿ ಹಾಕು

en: Submit
kn: ಸಲ್ಲಿಸಿ

en: Operations
kn: ಕ್ರಿಯೆ

en: Content
kn: ಒಳಅಂಶ

en: Value
kn: ಮೌಲ್ಯ

en: Username
kn: ಬಳಕೆದಾರ ಹೆಸರು

en: Item
kn: ಅಂಶ

en: Private
kn: ಖಾಸಗಿ

en: Development
kn: ಅಭಿವೃದ್ಧಿ

en: Groups
kn: ಸಮೂಹಗಳು

en: Type
kn: ಶೈಲಿ

en: Author
kn: ಲೇಖಕ

en: Closed
kn: ಮುಚ್ಚಲಾಗಿದೆ

en: List
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Subject
kn: ವಿಷಯ

en: Send email
kn: ಮಿಂಚಂಚೆಯನ್ನು ಕಳುಹಿಸಿ

en: closed
kn: ಮುಚ್ಚಿದೆ

en: Actions
kn: ಕಾರ್ಯಗಳು

en: disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Cancel
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸು

en: Remove
kn: ತೆಗೆದುಹಾಕು

en: Subscribe
kn: ಚಂದಾದಾರನಾಗು

en: Manager
kn: ವ್ಯವಸ್ಥಾಪಕ

en: Description
kn: ವರ್ಣನೆ

en: Language
kn: ಭಾಷೆ

en: Enable
kn: ಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Disable
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: optional
kn: ಐಚ್ಛಿಕ

en: Disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸಲಾದ

en: Enabled
kn: ಶಕ್ತಗೊಂಡಿದೆ

en: Administration
kn: ನಿರ್ವಹಣೆ

en: More
kn: ಹೆಚ್ಚಿನ

en: Action
kn: ಕಾರ್ಯ

en: On
kn: ಚಾಲಿತ

en: error
kn: ದೋಷ

en: Tags
kn: ಟ್ಯಾಗ್‍ಗಳು

en: Yes
kn: ಸರಿ

en: No
kn: ಇಲ್ಲ

en: Homepage
kn: ನೆಲೆಯ ಪುಟ

en: License
kn: ಪರವಾನಗಿ

en: Resources
kn: ಸಂಪನ್ಮೂಲಗಳು

en: Categories
kn: ವರ್ಗಗಳು

en: Version
kn: ಆವೃತ್ತಿ

en: File
kn: ಕಡತ

en: Edit
kn: ಸಂಸ್ಕರಿಸು

en: Date
kn: ದಿನಾಂಕ

en: Size
kn: ಗಾತ್ರ

en: Search
kn: ಹುಡುಕು

en: Reset
kn: ಪುನಃ ಹೊಂದಿಸು

en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

en: This action cannot be undone.
kn: ಈ ಕ್ರಿಯೆ ಶಾಶ್ವತ

en: Test
kn: ಪರೀಕ್ಷಿಸು

en: Number
kn: ಸಂಖ್ಯೆ

en: Message
kn: ಸಂದೇಶ

en: Password
kn: ಗುಪ್ತಪದ

en: Country
kn: ಕಂಟ್ರಿ

en: Weight
kn: ತೂಕ

en: Link
kn: ಕೊಂಡಿ

en: Image
kn: ಚಿತ್ರ

en: Multiple
kn: ಅನೇಕ

en: Required
kn: ಕಡ್ಡಾಯ

en: Parent
kn: ಮೂಲ

en: none
kn: ಯಾವುದು ಇಲ್ಲ

en: Category
kn: ವರ್ಗ

en: Settings
kn: ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Name
kn: ಹೆಸರು

en: edit
kn: ಸಂಪಾದಿಸು

en: Go to previous page
kn: ಹಿಂದಿನ ಪುಟಕ್ಕೆ ತೆರಳು

en: Go to next page
kn: ಮುಂದಿನ ಪುಟಕ್ಕೆ ತೆರಳು

en: Import
kn: ಆಮದು

en: Export
kn: ರಫ್ತುಮಾಡು

en: Field
kn: ಕ್ಷೇತ್ರ

en: Label
kn: ಗುರುತುಪಟ್ಟಿ

en: Preview
kn: ಅವಲೋಕನ

en: Save
kn: ಉಳಿಸಿ

en: Help
kn: ಸಹಾಯ

en: Default
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್‍

en: Summary
kn: ಸಾರಾಂಶ

en: Update
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್ ಮಾಡು

en: Open
kn: ತೆರೆ

en: Sunday
kn: ಭಾನುವಾರ

en: Monday
kn: ಸೋಮವಾರ

en: Tuesday
kn: ಮಂಗಳವಾರ

en: Wednesday
kn: ಬುಧವಾರ

en: Thursday
kn: ಗುರುವಾರ

en: Friday
kn: ಶುಕ್ರವಾರ

en: Saturday
kn: ಶನಿವಾರ

en: Time
kn: ಸಮಯ

en: Access
kn: ನಿಲುಕಣೆ

en: Add
kn: ಸೇರಿಸು

en: View
kn: ನೋಡು

en: Section
kn: ವಿಭಾಗ

en: Visible
kn: ಕಾಣಿಸುವ

en: link
kn: ಸಂಪರ್ಕಕೊಂಡಿ

en: Display
kn: ಪ್ರದರ್ಶಕ

en: Notes
kn: ಟಿಪ್ಪಣಿಗಳು

en: Updated
kn: ಅಪ್‌ಡೇಟ್‌ ಮಾಡಲಾಗಿದ್ದು

en: Text
kn: ಪಠ್ಯ

en: Total
kn: ಒಟ್ಟಾರೆ

en: Status:
kn: ಪರಿಸ್ಥಿತಿ:

en: ID
kn: IDE ಗಳು

en: Upload
kn: ಅಪ್ ಲೋಡ್ ಮಾಡಿ

en: Mail
kn: ಮೈಲ್

en: Before
kn: ಈ ಮೊದಲು

en: After
kn: ನಂತರ

en: User
kn: ಬಳಕೆದಾರ

en: Content type
kn: ವಿಷಯದ ಬಗೆ

en: Continue
kn: ಮುಂದುವರೆ

en: Email
kn: ಇಮೇಲ್

en: Error
kn: ದೋಷ

en: Options
kn: <b>ಆಯ್ಕೆಗಳು</b>

en: Contact
kn: ಸಂಪರ್ಕ

en: Created
kn: ನಿರ್ಮಿಸಲಾಗಿದೆ

en: All
kn: ಎಲ್ಲಾ

en: days
kn: ದಿನಗಳು

en: To:
kn: ಗೆ:

en: Active
kn: ಸಕ್ರಿಯ

en: Access denied
kn: ನಿಲುಕಣೆಯನ್ನು ತಿರಸ್ಕರಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Year
kn: ವರ್ಷ

en: Page
kn: ಪುಟ

en: Database
kn: ದತ್ತಸಂಚಯ

en: Off
kn: ಜಡ

en: Ignored
kn: ಕಡತಗಳನ್ನು ಅಲಕ್ಷಿಸು:

en: Header
kn: ಹೆಡರ್

en: Sender
kn: ಕಳುಹಿಸಿದವರು

en: To
kn: ಗೆ

en: From
kn: ಯಿಂದ

en: Custom
kn: ಇಚ್ಛೆಯ

en: Roles
kn: ಪಾತ್ರಗಳು

en: Published
kn: ಪ್ರಕಟಿತ

en: Signature
kn: ಸಹಿ

en: Filter
kn: ಶೋಧಕ(Filter)

en: Location
kn: ತಾಣ

en: Mode
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Normal
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ

en: Warning
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

en: Authored by
kn: ಲೇಖಕರು

en: Advanced
kn: ಸುಧಾರಿತ

en: Width
kn: ಅಗಲ

en: Height
kn: ಎತ್ತರ

en: Range
kn: ವ್ಯಾಪ್ತಿ

en: Line
kn: ಸಾಲು

en: Scale
kn: ಗಾತ್ರ ಬದಲಾವಣೆ

en: Details
kn: ವಿವರಣೆಗಳು

en: Introduction
kn: ಪರಿಚಯ

en: Unlimited
kn: ಮಿತಿ ಇಲ್ಲದ

en: Current
kn: ಪ್ರಸಕ್ತ ಖಂಡ

en: Phone
kn: ದೂರವಾಣಿ

en: Address
kn: ವಿಳಾಸ

en: State
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Inactive
kn: ನಿಷ್ಕ್ರಿಯ

en: Company
kn: ಕಂಪನಿ

en: General
kn: ಜನರಲ್

en: Example
kn: ಉದಾಹರಣೆ

en: Week
kn: ವಾರ

en: Day
kn: ದಿನ

en: Table
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Start
kn: ಪ್ರಾರಂಭಿಸು

en: Configuration
kn: ಸಂರಚನೆ

en: Other
kn: ಇತರೆ

en: Navigation
kn: ಸಂಚಾರ

en: Color
kn: ಬಣ್ಣ

en: Role
kn: ಪಾತ್ರ

en: Destination
kn: ಗುರಿ

en: External
kn: ಬಾಹ್ಯ

en: Users
kn: ಬಳಕೆದಾರರು

en: Choices
kn: ಆಯ್ಕೆಗಳು

en: Square
kn: ಚೌಕ

en: Last
kn: ಕೊನೆಯ

en: Rows
kn: ಅಡ್ಡಸಾಲುಗಳು

en: Create content
kn: ಬರಹವನ್ನು ಸೇರಿಸಿ

en: Anonymous
kn: ಅನಾಮಧೇಯ

en: Option
kn: ಆಯ್ಕೆ

en: Operator
kn: ಕಾರ್ಯನಿರ್ವಾಹಕ

en: Optional
kn: ಐಚ್ಛಿಕ

en: Remaining
kn: ಬಾಕಿಇರುವ

en: Pattern
kn: ವಿನ್ಯಾಸ

en: Template
kn: ಟೆಂಪ್ಲೇಟ್

en: Close
kn: ಮುಚ್ಚು

en: Operation
kn: ಕಾರ್ಯಾಚರಣೆ

en: Applications
kn: ಅನ್ವಯಗಳು

en: Labels
kn: ಲೇಬಲ್‌ಗಳು

en: Full name
kn: ಪೂರ್ಣ ಹೆಸರು

en: Nickname
kn: ಅಡ್ಡಹೆಸರು

en: Gender
kn: ಲಿಂಗ

en: Male
kn: ಮಲೆ

en: Birthday
kn: ಹುಟ್ಟಿದದಿನ

en: Share
kn: ಹಂಚಿಕೆ

en: Hidden
kn: ಅಡಗಿಸಲಾದ

en: Attachments
kn: ಲಗತ್ತುಗಳು

en: Key
kn: ಕೀಲಿ

en: Change
kn: ಬದಲಾಯಿಸು

en: Messages
kn: ಸಂದೇಶಗಳು

en: source
kn: ಆಕರ

en: Delimiter
kn: ಡಿಲಿಮಿಟರ್

en: Clear
kn: ತೆರವುಗೊಳಿಸು

en: Source
kn: ಆಕರ

en: Message:
kn: ಸಂದೇಶ:

en: Deleted
kn: ಅಳಿಸಲಾದ

en: Languages
kn: ಭಾಷೆಗಳು

en: First
kn: ಮೊದಲ

en: Minimum width
kn: ಕನಿಷ್ಟ ಅಗಲ

en: Hour
kn: ಗಂಟೆ

en: Minute
kn: ನಿಮಿಷಗಳು

en: Second
kn: ಸೆಕೆಂಡು

en: Empty
kn: ಖಾಲಿ

en: Unit
kn: ಘಟಕ

en: Days
kn: ದಿನಗಳು

en: characters
kn: ಅಕ್ಷರಗಳು

en: Left
kn: ಎಡ

en: Right
kn: ಬಲ

en: Hours
kn: ಗಂಟೆಗಳು

en: Seconds
kn: ಸೆಕಂಡುಗಳು

en: Info
kn: ಮಾಹಿತಿ

en: open
kn: ತೆರೆ

en: Requirements
kn: ಅಗತ್ಯ ಅಂಶಗಳು

en: Customize
kn: ಗ್ರಾಹಕೀಕರಿಸು

en: Permissions
kn: ಅನುಮತಿಗಳು

en: Duplicate
kn: ನಕಲು

en: options
kn: ಆಯ್ಕೆಗಳು

en: No results found
kn: ಯಾವುದೆ ಫಲಿತಾಂಶಗಳು ಕಂಡುಬಂದಿಲ್ಲ

en: From:
kn: ಯಿಂದ:

en: Subject:
kn: ವಿಷಯ:

en: Changed
kn: ಬದಲಾಯಿಸಲಾದ

en: Completed
kn: ಪೂರ್ಣಗೊಂಡಿದೆ

en: Templates
kn: ಮಾದರಿಗಳು

en: Percentage
kn: ಪ್ರತಿಶತ

en: image
kn: ಚಿತ್ರ

en: Minutes
kn: ನಿಮಿಷಗಳು

en: Join
kn: ಸೇರು

en: Locality
kn: ಪ್ರದೇಶ

en: Loading...
kn: ಲೋಡ್ ಆಗುತ್ತಿದೆ...

en: Automatic
kn: ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತ

en: Complete
kn: ಪೂರ್ಣ

en: date
kn: ದಿನಾಂಕ

en: Keyboard shortcuts
kn: ಕೀಲಿಮಣೆ ಶಾರ್ಟ್-ಕಟ್‌ಗಳು

en: Enable debugging
kn: ದೋಷನಿವಾರಣೆಯನ್ನು ಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Apply
kn: ಅನ್ವಯಿಸು

en: Select
kn: ಆರಿಸಿ

en: Plugins
kn: ಪ್ಲಗ್‌ಇನ್‌ಗಳು

en: Toggle
kn: ಟಾಗಲ್

en: 10 minutes
kn: ೧೦ ನಿಮಿಷಗಳು

en: 30 minutes
kn: ೩೦ ನಿಮಿಷಗಳು

en: Above
kn: ಮೇಲಿನ

en: Decimal
kn: ದಶಾಂಶ

en: Form
kn: ಫಾರ್ಮ್

en: Debug
kn: ದೋಷದ ಹುಡುಕಾಟ

en: Permission
kn: ಅನುಮತಿ

en: Hide
kn: ಅಡಗಿಸು(_H)

en: Language code
kn: ಭಾಷಾ ಸಂಕೇತ

en: Description:
kn: ವಿವರಣೆ:

en: Drafts
kn: ಡ್ರಾಫ್ಟ್‍ಗಳು

en: Execute
kn: ಕಾರ್ಯಗತಗೊಳಿಸು

en: Feedback
kn: ಫೀಡ್‌ಬ್ಯಾಕ್

en: Organization
kn: ಸಂಸ್ಥೆ

en: Telephone
kn: <b>ದೂರವಾಣಿ</b>

en: Values
kn: ಮೌಲ್ಯಗಳು

en: Build
kn: ನಿರ್ಮಾಣ

en: Keyword
kn: ಮುಖ್ಯಪದ

en: Flat
kn: ಚಪ್ಪಟೆ

en: Locked
kn: ಲಾಕ್‌ ಮಾಡಲಾದ

en: Data
kn: ದತ್ತಾಂಶ

en: Any
kn: ಯಾವುದಾದರೂ

en: Emails
kn: ಇಮೇಲ್‍ಗಳು

en: Ordered list
kn: ಅನುಕ್ರಮಿತ ಪಟ್ಟಿ

en: Unordered list
kn: ಕ್ರಮವಾಗಿಲ್ಲದ ಪಟ್ಟಿ

en: New password
kn: ಹೊಸ ಗುಪ್ತಪದ

en: About
kn: ಕುರಿತು

en: milliseconds
kn: ಮಿಲಿಸೆಕೆಂಡುಗಳು

en: Notification
kn: ಸೂಚನೆ

en: Element
kn: ಘಟಕ

en: Output
kn: ಔಟ್‌ಪುಟ್

en: Error message
kn: ದೋಷ ಸಂದೇಶ

en: notice
kn: ಸೂಚನೆ

en: Rating
kn: ರೇಟಿಂಗ್

en: Congratulations!
kn: ಶುಭಾಷಯಗಳು!

en: pixels
kn: ಪಿಕ್ಸೆಲ್‍ಗಳು

en: Direction
kn: ಧಿಕ್ಕು

en: button
kn: ಗುಂಡಿ

en: Warning message
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ ಸಂದೇಶ

en: Words
kn: ಪದಗಳು

en: Flagged
kn: ಗುರುತುಹಾಕಲಾದ

en: Properties
kn: ಗುಣಗಳು

en: Autocomplete
kn: ಸ್ವಯಂಪೂರ್ಣಗೊಳಿಕೆ

en: Light
kn: ತಿಳಿಯಾದ

en: close
kn: ಮುಚ್ಚು

en: Draft
kn: ಡ್ರಾಪ್ಟ್

en: Save Draft
kn: ಡ್ರಾಫ್ಟ್‍ ಆಗಿ ಉಳಿಸು(_D)

en: Education
kn: ಶಿಕ್ಷಣ

en: Horizontal rule
kn: ಅಡ್ಡಸಾಲಿನ ನಿಯಮ

en: Broken
kn: ತುಂಡಾದ

en: Table header
kn: ಟೇಬಲ್ ಹೆಡರ್

en: Notes:
kn: ಟಿಪ್ಪಣಿಗಳು:

en: Date and time
kn: ಸಮಯ ಮತ್ತು ದಿನಾಂಕ

en: Maps
kn: ನಕ್ಷೆಗಳು

en: Related
kn: ಸಂಬಂಧಿತ

en: Lock
kn: ಲಾಕ್ ಮಾಡು

en: Progress
kn: ಪ್ರಗತಿ

en: [none]
kn: [ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ]

en: (unknown)
kn: (ಗೊತ್ತಿರದ)

en: Serial number
kn: ಅನುಕ್ರಮ ಸಂಖ್ಯೆ

en: Minimal
kn: ಕನಿಷ್ಠ

en: Other description
kn: ಇತರ ವಿವರಣೆಗಳು

en: Unlock
kn: ಅನ್‌ಲಾಕ್ ಮಾಡು

en: Current password
kn: ಈಗಿನ ಗುಪ್ತಪದ(ಪಾಸ್ವರ್ಡ್)
