Webform (all releases) - en to ar translation catalogue (208 entries)

en: Forms
ar: الاستمارات

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Images
ar: الصور

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: enabled
ar: مُفَعَّل

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Development
ar: التطوير

en: Groups
ar: مجموعات

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Closed
ar: مغلق

en: List
ar: لائحة

en: closed
ar: مغلق

en: disabled
ar: معطَّل

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Manager
ar: الإداري

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Log
ar: السجل

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: optional
ar: اختياري

en: required
ar: مطلوب

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: Action
ar: إجراء

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Download
ar: تحميل

en: updated
ar: التحديث

en: all
ar: الكل

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Test
ar: الاختبار

en: Message
ar: الرسالة

en: No log messages available.
ar: لا توجد رسائل سجل.

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: Image
ar: الصورة

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Types
ar: الأنواع

en: Multiple
ar: متعدد

en: Required
ar: ضروري

en: Parent
ar: الأب

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Import
ar: استيراد

en: Export
ar: تصدير

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: Summary
ar: الملخص

en: Open
ar: مفتوح

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Access
ar: الوصول

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: hidden
ar: مخفي

en: URL
ar: العنوان URL

en: Manage
ar: تسيير

en: Notes
ar: ملحوظات

en: Updated
ar: التحديث

en: Total
ar: المجموع

en: ID
ar: المعرف ID

en: States
ar: الحالات

en: Upload
ar: رفع

en: Mail
ar: البريد الإلكتروني

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Continue
ar: متابعة

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: اتصل

en: Node
ar: العقدة

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: File name
ar: اسم الملف

en: Nodes
ar: العقد

en: Advanced
ar: متقدم

en: Line
ar: السطر

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Current
ar: الحالي

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: General
ar: عام

en: Method
ar: الطريقة

en: Table
ar: جدول

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Role
ar: الدور

en: First name
ar: الاسم الشخصي

en: Last name
ar: الاسم العائلي

en: Users
ar: المستخدمين

en: Square
ar: ميدان

en: Create content
ar: أنشئ محتوى

en: Template
ar: القالب

en: module
ar: الوحدة

en: Close
ar: إغلاق

en: Operation
ar: عملية

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Attachments
ar: المرفقات

en: Key
ar: المفتاح

en: Change
ar: تغيير

en: Messages
ar: الرسائل

en: Delimiter
ar: مُحَدِد

en: Clear
ar: مسح

en: Source
ar: المصدر

en: Limit
ar: حد

en: Text field
ar: خانة نصية

en: Map
ar: خريطة

en: Workflow
ar: سيرة العمل

en: any
ar: أياً

en: Buttons
ar: الأزرار

en: Reference
ar: مرجع

en: Results
ar: النتائج

en: open
ar: مفتوح

en: Convert
ar: تحويل

en: Customize
ar: تخصيص

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Templates
ar: القوالب

en: Not published
ar: لم ينشر

en: image
ar: صورة

en: Multilingual
ar: متعدد اللغات

en: Loading...
ar: تحميل...

en: Complete
ar: تام

en: date
ar: تاريخ

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف الذي تم رفعه.

en: Submissions
ar: الإرسالات

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Apply
ar: تطبيق

en: CAPTCHA
ar: التحقق

en: Text area
ar: مساحة نص

en: Form
ar: النموذج

en: Debug
ar: تنقيح

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Space
ar: فراغ

en: Values
ar: قيم

en: Keyword
ar: كلمة مفتاحيّة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Locked
ar: مقفل

en: Data
ar: المعطيات

en: About
ar: حول

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Translate
ar: ترجمة

en: Element
ar: عنصر

en: Web services
ar: خدمات الويب

en: Route
ar: الطريق

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
ar: لأسباب أمنية تم تغيير اسم الملف المرفوع إلى %filename.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ar: لا يمكن حفظ الملف %file. لسبب مجهول.

en: The specified file %name could not be uploaded.
ar: لم يتم تحويل الملف المحدد %name.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف %file إلى الوجهة %destination.

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Autocomplete matching
ar: الإكمال التلقائي (متطابق)

en: Variants
ar: المتغيرات

en: Access type
ar: نوع الوصول

en: Per user
ar: لكل مستخدم

en: The file could not be uploaded.
ar: تعذر رفع الملف.

en: Card
ar: بطاقة

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: Add variant
ar: إضافة البديل

en: Administrative description
ar: الوصف الإداري

en: Elements
ar: العناصر

en: Structure
ar: الهيكلية

en: Node status
ar: حالة العقدة

en: Not restricted
ar: غير مقيد

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
ar: تعذر رفع الملف %source لأنه يوجد ملف بنفس هذا الاسم في الدليل %directory.

en: Date type
ar: نوع التاريخ

en: Minimal
ar: مختزل

en: Webform settings
ar: إعدادات Webform

en: Confirmation message
ar: رسالة التأكيد

en: Submission ID
ar: المعرف ID للإرسال

en: Submitter
ar: المرسِل

en: visible
ar: ظاهر

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Submission
ar: إرسال

en: Third party settings
ar: إعدادات الطرف الثالث

en: The URL %url is not valid.
ar: عنوان الـURL %url غير صالح.

en: Type of item to reference
ar: نوع العنصر المراد الإشارة إليه

en: File link
ar: رابط الملف
