Webform (all releases) - en to da translation catalogue (408 entries)

en: Forms
da: Formularer

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Images
da: Billeder

en: Pages
da: Sider

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: enabled
da: aktiveret

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Development
da: Udvikling

en: Groups
da: Grupper

en: Author
da: Forfatter

en: Closed
da: Lukket

en: List
da: Vis

en: closed
da: lukket

en: disabled
da: deaktiveret

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Manager
da: Administrator

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: optional
da: valgfri

en: required
da: obligatorisk

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Action
da: Handling

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Categories
da: Kategorier

en: Download
da: Hent

en: updated
da: opdateret

en: created
da: oprettet

en: all
da: alle

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Message
da: Meddelelse

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: - None -
da: - Ingen -

en: Weight
da: Vægt

en: Image
da: Billede

en: Break
da: Linjeskift

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Types
da: Typer

en: Multiple
da: Flere

en: Required
da: Obligatorisk

en: Parent
da: Overordnet element

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: Summary
da: Resumé

en: Open
da: Åben

en: Archive
da: Arkiv

en: Unscheduled
da: Ikke-planlagt

en: Access
da: Adgang

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: hidden
da: skjult

en: Manage
da: Administration

en: Notes
da: Noter

en: Updated
da: Opdateret

en: Total
da: I alt

en: Default status
da: Standardstatus

en: States
da: Tilstande

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Continue
da: Fortsæt

en: Email
da: E-mail

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: Node
da: Indholdselement

en: Add page
da: Tilføj side

en: All
da: Alle

en: days
da: dage

en: Active
da: Aktiv

en: Date format
da: Datoformat

en: General information
da: Generel information

en: Ignored
da: Ignoreret

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Preview message
da: Gennemse besked

en: Custom
da: Tilpasset

en: Roles
da: Roller

en: Published
da: Udgivet

en: File name
da: Filnavn

en: Message type
da: Meddelelsestype

en: item
da: vare

en: items
da: elementer

en: Nodes
da: Indhold

en: Advanced
da: Avanceret

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Introduction
da: Introduktion

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Current
da: Aktuelle

en: State
da: Status

en: Inactive
da: Inaktiv

en: General
da: Generelt

en: Example
da: Eksempel

en: Method
da: Metode

en: Table
da: Tabel

en: Configuration
da: Indstillinger

en: (Disabled)
da: (Slået fra)

en: Role
da: Rolle

en: Email subject
da: Email emne

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: Users
da: Brugere

en: Create content
da: Opret indhold

en: Override
da: Overskriv

en: Handler
da: Håndtering

en: Remaining
da: Resterende

en: Template
da: Skabelon

en: module
da: modul

en: Close
da: Luk

en: Operation
da: Handling

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Share
da: Del

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Attachments
da: Bilag

en: Default configuration
da: Standardindstilling

en: Key
da: Nøgle

en: Change
da: Skift

en: Messages
da: Beskeder

en: Delimiter
da: Afgrænser

en: Clear
da: Ryd

en: Source
da: Kilde

en: Parameters
da: Parametre

en: Limit
da: Grænse

en: one
da: én

en: Text field
da: Tekstfelt

en: any
da: alle

en: Buttons
da: Knapper

en: Days
da: Dage

en: Purge
da: Fjern

en: Maxlength
da: Maksimal længde

en: Email body
da: Email indhold

en: Results
da: Resultater

en: open
da: åben

en: Convert
da: Konvertér

en: Requirements
da: Krav

en: Customize
da: Tilpas

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Promotions
da: Promoveringer

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Confirmation URL
da: Bekræftelses-URL

en: No results found
da: Ingen resultater fundet

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Templates
da: Skabeloner

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: image
da: billede

en: images
da: billeder

en: Translations
da: Oversættelser

en: Default sender name
da: Standard afsendernavn

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Complete
da: Komplet

en: date
da: dato

en: File upload error. Could not move uploaded file.
da: Fejl ved filoverførsel. Kunne ikke flytte den overførte fil.

en: Submissions
da: Indsendelser

en: Webforms
da: Webformularer

en: Webform
da: Webformular

en: Default value
da: Standardværdi

en: Enable debugging
da: Aktivér debugging

en: Apply
da: Udfør

en: Select
da: Vælg

en: Administrators
da: Administratorer

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Text area
da: Tekstområde

en: collapsed
da: sammenklappet

en: Form
da: Formular

en: Title tag
da: Title-tag

en: Permission
da: Tilladelse

en: Filter by category
da: Filtrér udfra kategorien

en: videos
da: videoer

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Space
da: Mellemrum

en: Drafts
da: Kladder

en: ignored
da: ignoreret

en: All users
da: Alle brugere

en: Values
da: Værdier

en: Build
da: Byg

en: Identifier
da: Identifikator

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Edit '@title'
da: Redigér '@title'

en: Machine name
da: Internt navn

en: Locked
da: Låst

en: Resend
da: Gensend

en: modules
da: moduler

en: Custom options
da: Tilrettede valgmuligheder

en: Emails
da: E-mails

en: Custom CSS
da: Tilrettet CSS

en: About
da: Om

en: read-only
da: skrivebeskyttet

en: read/write
da: læs/skriv

en: - Select -
da: - Vælg -

en: Notification
da: Underretning

en: Translate
da: Oversæt

en: Step
da: Trin

en: Route
da: Rute

en: Test settings
da: Test indstillingerne

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
da: Af sikkerhedsgrunde er den uploadede fil omdøbt til %filename.

en: Congratulations!
da: Tillykke!

en: Admins
da: Administratorer

en: Recommended
da: Anbefalet

en: expanded
da: udvidet

en: Webform submissions
da: Indsendte webforms

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
da: Filen %file kan ikke gemmes. En ukendt fejl opstod.

en: The specified file %name could not be uploaded.
da: Den valgte fil %name kan ikke uploades.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
da: Fejl ved upload. Kunne ikke flytte den uploadede fil %file til %destination.

en: Sex
da: Køn

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Variants
da: Varianter

en: Access type
da: Adgangstype

en: Config
da: Konfigurér

en: Handlers
da: Behandlere

en: File upload
da: Fil upload

en: Link title
da: Linktitel

en: Finished with an error.
da: Afsluttet med en fejl.

en: Per user
da: Pr. bruger

en: The file could not be uploaded.
da: Filen kan ikke uploades.

en: Scheduled
da: Planlagt

en: Card
da: Kort

en: Webform submission
da: Indsendelse af webformular

en: Current date
da: Aktuel dato

en: Attachment settings
da: Indstillinger for vedhæftninger

en: Progress bar message
da: Fremskridts barre besked

en: Add variant
da: Tilføj variant

en: Administrative description
da: Administrativ beskrivelse

en: Show preview
da: Vis forhåndsvisning

en: Elements
da: Elementer

en: Add element
da: Tilføj element

en: Structure
da: Struktur

en: Progress
da: Fremdrift

en: Progress bar
da: Fremskridts barre

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Not restricted
da: Ikke begrænset

en: Date changed
da: Dato ændret

en: File URL
da: Fil URL

en: Sender name
da: Afsendernavn

en: Sender email
da: Afsenderadresse

en: Archived
da: Arkiveret

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
da: Filen %source kan ikke uploades, fordi der allerede findes en fil med dette navn i mappen %directory.

en: Date type
da: Datotype

en: Webform settings
da: Indstillinger for Webform

en: Confirmation message
da: Bekræftelse

en: Remote URL
da: Web-kilde URL

en: visible
da: synlig

en: Learn more
da: Lær mere

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: Theme name
da: Theme-navn

en: Date of birth
da: Fødsesdato

en: Add webform
da: Tilføj webform

en: There are no templates available.
da: Ingen tilgængelige templates.

en: Add email
da: Tilføj email

en: Link attributes
da: Link-attributter

en: Entity reference
da: Entityreference

en: Add images
da: Tilføj billeder

en: Response status code
da: Respons statuskode

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
da: Filen %file kunne ikke gemmes fordi upload-processen ikke blev færdig.

en: Third party settings
da: Tredjepartsindstillinger

en: Save elements
da: Gem elementer

en: Add layout
da: Tilføj layout

en: The URL %url is not valid.
da: URLen %url er ikke gyldig.

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
da: Filen %file kan ikke gemmes, fordi den overskrider %maxsize, som er den maksimale tilladte størrelse for overførte filer.

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
da: Filen kunne ikke uploades, fordi destinationen %destination er ugyldig.

en: Additional resources
da: Yderligere ressourcer

en: Add handler
da: Tilføj behandler

en: Signature format
da: Signaturformat

en: Type of item to reference
da: Typen af element der skal refereres til

en: Reference method
da: Referencemetode

en: Filename: %name
da: Filnavn: %name

en: Open date
da: Åbningsdato

en: Close date
da: Lukningsdato

en: Autofocus
da: Autofokus

en: Entity reference field settings
da: Indstillinger for entity-reference-felt

en: Entity reference selection plugin settings
da: Indstillinger for entity-reference-valg-plugin

en: File link
da: Link til fil

en: Date completed
da: Dato færdiggjort

en: Add options
da: Tilføj muligheder

en: Submitted to
da: Indsendt til

en: Enable page
da: Aktivér page

en: Page confirm URL alias
da: URL alias for bekræftelsesside

en: Form closed message
da: Lukket formularbesked

en: Form exception message
da: Formular undtagelsesbesked

en: Form confidential
da: Fortrolig formular

en: Form confidential message
da: Fortrolig formularbesked

en: Wizard start label
da: Troldmand startetiket

en: Elements (YAML)
da: Elementer (YAML)

en: Form prepopulate elements
da: Forudfyld formular elementer

en: Select an element
da: Vælg et element

en: Filter by element name
da: Filtrér efter elementnavn

en: Element settings
da: Elementindstillinger

en: Customize table
da: Indstil tabel

en: Select a handler
da: Vælg en behandler

en: Disable client-side validation
da: Deaktivér browser validering

en: Options elements
da: Valgmuligheder elementer

en: Column name
da: Kolonnenavn

en: Use Ajax
da: Brug Ajax

en: Disable back button
da: Deaktivér tilbage-knap

en: Enables the creation of webforms and questionnaires.
da: Tillader oprettelse af webforme og spørgeskemaer.

en: Create webforms and manage submissions.
da: Opret webforme og administrér indsendelser.

en: Access the webform overview page
da: Tilgå webform oversigtssiden

en: Get an overview of all webforms.
da: Få overblik over alle webforme.

en: Administer webforms
da: Administrér webforme

en: Administer webform submissions
da: Administrér webform indsendelser

en: Administer webform element access
da: Administrér webform element adgang

en: Create webforms
da: Opret webforme

en: Edit any webform
da: Redigér enhver webform

en: Edit own webform
da: Redigér egen webform

en: Delete any webform
da: Slet enhver webform

en: Delete own webform
da: Slet egen webform

en: Edit CSS/JS webform assets
da: Redigér CSS/JS webform elementer

en: Duplicate webform
da: Kopiér webform

en: Delete webform
da: Slet webform

en: Webforms: Options
da: Webforme: Muligheder

en: Add webform options
da: Tilføj webform muligheder

en: Delete webform options
da: Slet webform muligheder

en: Delete webform submission
da: Slet webform indsendelser

en: Add webform handler
da: Tilføj webform behandler

en: Edit webform handler
da: Redigér webform behandler

en: Delete webform handler
da: Slet webform behandler

en: Webforms block
da: Webforme blok

en: Default webform submission data
da: Standard webform indsendelses data

en: Please add elements to this webform.
da: Tilføj elementer til denne webform.

en: Webform %label created.
da: Webformular %label oprettet.

en: Webform %label elements saved.
da: Webformular %label elementer gemt.

en: Submission values
da: Indsendte værdier

en: Prevent duplicate submissions
da: Forhindr identiske indendelser

en: Delete submission configuration
da: Slet indstillinger for indsendelser

en: Star/Flag selected submission configuration
da: Markér valgte indstillinger for indsendelser

en: Unstar/Unflag selected submission configuration
da: Fjern markering for valgte indstillinger for indsendelser

en: Disable autocompletion
da: Deaktivér autofuldførelse

en: Duplicate webform handler
da: Kopér webform behandler

en: Open date/time
da: Åbn dato/tidspunkt

en: Close date/time
da: Luk dato/tidspunkt

en: Restrict webform element access to certain roles and users.
da: Begræns webform element adgang til visse roller og brugere.

en: View any webform submission
da: Se enhver webform indsendelse

en: Allows viewing <em>all</em> submissions.
da: Tillader visning af <em>alle</em> indsendelser.

en: View own webform submission
da: Se egne webform indsendelser

en: Edit any webform submission
da: Redigér enhver webform indsendelse

en: Allows updating <em>all</em> submissions.
da: Tilader opdatering af <em>alle</em> indsendelser.

en: Edit own webform submission
da: Redigér egne webform indsendelser

en: Allows deleting <em>all</em> submissions.
da: Tillader sletning af <em>alle</em> indsendelser.

en: Delete own webform submission
da: Slet egne webform indsendelser

en: Form open message
da: Åben formularbesked

en: Form previous submissions notification
da: Besked ved tidligere formularindsendelse

en: Submission logging
da: Logning af indsendelser

en: Create submissions
da: Opret indsendelser

en: Submit button(s)
da: Send knap(per)

en: Allows administration of global YAML configuration and options.
da: Tillad administration af global YAML konfiguration og indstillinger.

en: Allows managing any webform and its results.
da: Tillad administration af enhver webform og dens resultater.

en: Allows managing of webform created by the user and its results.
da: Tillader administration af webform oprettet af brugeren og dens resultater.

en: Duplicate webform options
da: Kopiér webform muligheder

en: Default submission label
da: Standard indsendelses etiket

en: Webform submission limits block
da: Webform indsendelsebegrænsning blok

en: Progress bar label
da: Fremskridts barre etiket

en: Webforms: Submissions
da: Webforme: Indsendelser

en: Display reset button
da: Vis nulstil knap

en: Webforms: Forms configuration
da: Webforme: Formular indstillinger

en: Webforms: Elements configuration
da: Webforme: Element indstillinger

en: Webforms: Submissions configuration
da: Webforme: Indsendelse indstillinger

en: Webforms: Libraries configuration
da: Webforme: Biblioteker indstillinger

en: Webforms: Advanced configuration
da: Webforme: Avancerede indstillinger

en: Webforms: Submissions purge
da: Webforme: Fjern indsendelser

en: Webforms: Submissions log
da: Webforme: Log over indsendelser

en: Ajax scroll top
da: Ajax rul-til-top

en: Convert anonymous drafts and submissions to authenticated
da: Konvertér anonyme skabeloner og indsendelser til autentificerede

en: Element key
da: Elementnøgle

en: Edit webform Twig templates
da: Redigér webform Twig skabeloner

en: Add @label element
da: Tilføj @label element

en: Lock selected submission configuration
da: Lås valgte indstillinger for indsendelser

en: Unlock selected submission configuration
da: Åbn valgte indstillinger for indsendelser

en: Edit webform options
da: Redigér webform muligheder

en: Overview of plugins used by the Webform module.
da: Oversigt over plugins brugt af Webform modulet.

en: Webform plugins: Elements
da: Webform plugins: Elementer

en: Webform plugins: Handlers
da: Webform plugins: Behandlere

en: Webform plugins: Exporters
da: Webform plugins: Eksportører

en: Allows viewing <em>own</em> submissions for all webforms.
da: Tillader visning af <em>egne</em> indsendelser for alle webforme.

en: Allows deleting <em>own</em> submissions for all webforms.
da: Tillader sletning af <em>egne</em> indsendelser for alle webforme.

en: Access the webform submission log
da: Tilgå webform indsendelsesloggen

en: Allows a user to view their submissions via 'Submissions' tab on their profile page.
da: Tillader at en bruger kan se deres indsendelser via "Indsendelser" fanebladet på deres profil side.

en: View any submissions
da: Se enhver indsendelse

en: Update any submissions
da: Opdatér enhver indsendelse

en: Delete any submissions
da: Slet enhver indsendelse

en: Purge any submissions
da: Fjern enhver indsendelse

en: View own submissions
da: Se egne indsendelser

en: Update own submissions
da: Opdatér egne indsendelser

en: Delete own submissions
da: Slet egne indsendelser

en: Access own webform configuration
da: Tilgå indstillinger for egen webform

en: Access any webform configuration
da: Tilgå indstillinger for enhver webform

en: Delete any webform submission
da: Slet enhver webform indsendelse

en: Submission views
da: Lister over indsendelser

en: Submission view
da: Liste over indsendelser

en: Save + Add element
da: Gem + Tilføj element

en: Redirect to the webform
da: Viderestil til webformen

en: Form file upload limit
da: Formular fil upload begrænsning

en: Form title display
da: Titelvisning for formularen
