Webform (all releases) - en to fr translation catalogue (1473 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: enabled
fr: activé

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Development
fr: Développement

en: Groups
fr: Groupes

en: Author
fr: Auteur

en: Closed
fr: Fermé

en: List
fr: Lister

en: closed
fr: fermé

en: disabled
fr: désactivé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Manager
fr: Gestionnaire

en: Language
fr: Langue

en: Log
fr: Journal

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: optional
fr: facultatif

en: required
fr: requis

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: error
fr: erreur

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Categories
fr: Catégories

en: Download
fr: Téléchargement

en: updated
fr: mis à jour

en: created
fr: créé

en: all
fr: tout

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Test
fr: Tester

en: No log messages available.
fr: Aucune entrée du journal n'est disponible.

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Break
fr: Saut

en: Help text
fr: Texte d'aide

en: Required
fr: Requis

en: none
fr: aucun(e)

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: Download PDF
fr: Télécharger le PDF

en: Open
fr: Ouvert

en: Archive
fr: Archiver

en: Unscheduled
fr: Non planifié

en: Access
fr: Accès

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: hidden
fr: caché

en: Manage
fr: Gérer

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Submitted by
fr: Soumis par

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Default status
fr: Statut par défaut

en: States
fr: États

en: Upload
fr: Transférer

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Continue
fr: Continuer

en: Email
fr: Courriel

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Add page
fr: Ajouter une page

en: All
fr: Tout

en: days
fr: jours

en: Active
fr: Actif

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Date format
fr: Format de date

en: General information
fr: Information générale

en: Database
fr: Base de données

en: Ignored
fr: Ignoré

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: To
fr: À

en: Preview message
fr: Message de récapitulatif

en: From
fr: A partir de

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: File name
fr: Nom du fichier

en: Message type
fr: Type de message

en: item
fr: élément

en: items
fr: éléments

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Advanced
fr: Avancé

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Current
fr: Actuel

en: State
fr: État

en: Inactive
fr: Inactif

en: General
fr: Général

en: Example
fr: Exemple

en: Method
fr: Méthode

en: Table
fr: Tableau

en: (Disabled)
fr: (Désactivé)

en: Integration
fr: Intégration

en: Role
fr: Rôle

en: Email subject
fr: Sujet du courriel

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Choices
fr: Choix

en: Create content
fr: Créer un contenu

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Override
fr: Supplanter

en: Handler
fr: Gestionnaire

en: Optional
fr: Facultatif

en: Order
fr: Ordre

en: Remaining
fr: Restant

en: Latest
fr: Les derniers

en: Template
fr: Gabarit

en: Close
fr: Fermer

en: Flag
fr: Marquer

en: Operation
fr: Opération

en: Created date
fr: Date de création

en: Share
fr: Partager

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Default configuration
fr: Configuration par défaut

en: Key
fr: Clef

en: Change
fr: Modifier

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Clear
fr: Vider

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Limit
fr: Limite

en: one
fr: un

en: Text field
fr: Champ texte

en: any
fr: tous

en: Buttons
fr: Boutons

en: Days
fr: Jours

en: Purge
fr: Purger

en: Maxlength
fr: Longueur maximale

en: Email body
fr: Corps du courriel

en: Results
fr: Résultats

en: open
fr: ouvert

en: Convert
fr: Convertir

en: Requirements
fr: Exigences

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Schema
fr: Schéma

en: Permissions
fr: Droits

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Confirmation URL
fr: URL de confirmation

en: No results found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Changed
fr: Modifié

en: Date created
fr: Date de création

en: Completed
fr: Terminé

en: Testing
fr: Test

en: Templates
fr: Modèles

en: Not published
fr: Non publié

en: Translations
fr: Traductions

en: Default sender name
fr: Nom de l'expéditeur par défaut

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: Excluded
fr: Exclu

en: Limit to
fr: Limiter à

en: Processed
fr: Traité

en: Complete
fr: Terminé

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fr: Erreur de transfert de fichier. Impossible de déplacer le fichier transféré.

en: Submissions
fr: Soumissions

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Default category
fr: Catégorie par défaut

en: Enable debugging
fr: Activer le débogage

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Administrators
fr: Administrateurs

en: Text area
fr: Zone de texte

en: collapsed
fr: replié

en: Form
fr: Formulaire

en: Title tag
fr: Balise Titre

en: Permission
fr: Droit

en: Filter by category
fr: Filtrer par catégorie

en: videos
fr: vidéos

en: Space
fr: Espace

en: Drafts
fr: Brouillons

en: Provided by
fr: Fourni par

en: Export format
fr: Format d'export

en: video
fr: vidéo

en: ignored
fr: ignoré

en: All users
fr: Tous les utilisateurs

en: Values
fr: Valeurs

en: Build
fr: Construire

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Edit '@title'
fr: Modifier '@title'

en: Machine name
fr: Nom système

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Resend
fr: Renvoyer

en: Data
fr: Données

en: Custom options
fr: Options personnalisées

en: Emails
fr: Courriels

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisée

en: About
fr: À propos

en: Reports
fr: Rapports

en: Cardinality
fr: Cardinalité

en: read-only
fr: lecture seulement

en: read/write
fr: lecture/écriture

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Translate
fr: Traduire

en: Step
fr: Étape

en: Element
fr: Élément

en: Embed
fr: Intégré

en: Test settings
fr: Paramètres de test

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
fr: Pour des raisons de sécurité, votre fichier a été renommé en %filename.

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: notice
fr: information

en: Access groups
fr: Groupes d'accès

en: Congratulations!
fr: Félicitations !

en: Admins
fr: Administrateurs

en: Recommended
fr: Recommandé

en: expanded
fr: déplié

en: Webform submissions
fr: Soumissions de webform

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être enregistré. Une erreur inconnue s'est produite.

en: The specified file %name could not be uploaded.
fr: Le fichier spécifié %name n'a pas pu être transféré.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
fr: Erreur de transfert. Impossible de déplacer le fichier transféré (%file) vers la destination (%destination).

en: Sex
fr: Sexe

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Variants
fr: Variantes

en: Properties
fr: Propriétés

en: Expand all
fr: Tout déplier

en: Collapse all
fr: Tout replier

en: Comma (,)
fr: Virgule (,)

en: Semicolon (;)
fr: Point-virgule (;)

en: Period (.)
fr: Point (.)

en: Randomize images
fr: Images aléatoires

en: Access type
fr: Type d'accès

en: Config
fr: Configuration

en: Conditional
fr: Conditionnel

en: Handlers
fr: Gestionnaires

en: File upload
fr: Transfert de fichier

en: Link title
fr: Titre du lien

en: Finished with an error.
fr: Terminé avec erreur

en: Per user
fr: Par utilisateur

en: The file could not be uploaded.
fr: Le fichier n'a pas pu être transféré.

en: Edit configuration
fr: Modifier la configuration

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Allowed tags
fr: Balises autorisées

en: Select date
fr: Sélectionner la date

en: User interface settings
fr: Paramètres de l'interface utilisateur

en: Card
fr: Fiche

en: Webform submission
fr: Soumissions Webform

en: Display on
fr: Afficher sur

en: Current date
fr: Date actuelle

en: Attachment settings
fr: Paramètres de fichiers attachés

en: User IDs
fr: Identifiants (IDs) d'utilisateur

en: Disable help
fr: Désactiver l'aide

en: matches
fr: correspondent

en: does not match
fr: ne correspond pas

en: Progress bar message
fr: Message de la barre de progression

en: Sort descending
fr: Trier par ordre décroissant

en: Sort ascending
fr: Trier par ordre croissant

en: Add variant
fr: Ajouter une variante

en: Administrative description
fr: Description pour l'administration

en: Variant
fr: Variante

en: Related
fr: Associé

en: is empty
fr: est vide

en: Page theme
fr: Thème de la page

en: References
fr: Références

en: Show preview
fr: Montrer le récapitulatif

en: Edit element
fr: Modifier l'élément

en: Delete element
fr: Supprimer un élément

en: Add element
fr: Ajouter un élément

en: Used by
fr: Utilisé par

en: Message display
fr: Affichage du message

en: Progress
fr: Progression

en: Progress bar
fr: Barre de progression

en: Data format
fr: Format de données

en: Default email subject
fr: Objet par défaut du courriel

en: [none]
fr: [aucun]

en: Message settings
fr: Paramètres de Message

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: Employee
fr: Employé

en: Email from address
fr: Adresse de l'expéditeur du courriel

en: Starred
fr: Épinglé

en: Not restricted
fr: Non restreint

en: Date changed
fr: Date de modification

en: File URL
fr: URL du fichier

en: Sender name
fr: Nom de l'expéditeur

en: Sender email
fr: Adresse de courriel de l'expéditeur

en: Archived
fr: Archivé(e)

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
fr: Le fichier %source n'a pas pu être transféré car un fichier portant ce nom existe déjà dans la destination %directory.

en: Date type
fr: Type de date

en: Webform settings
fr: Paramètres de Webform

en: Confirmation message
fr: Message de confirmation

en: Submission ID
fr: Identifiant (ID) de la soumission

en: draft
fr: ébauche

en: Remote URL
fr: URL distante

en: Data name
fr: Nom de la donnée

en: Routing
fr: Routage

en: Video display
fr: Affichage vidéo

en: Altered
fr: Modifié

en: Image options
fr: Options de l'image

en: Import options
fr: Options d'importation

en: Access types
fr: Types d'accès

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Changed date
fr: Date de modification

en: elements
fr: éléments

en: Watch video
fr: Voir la vidéo

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: sent
fr: envoyé

en: Slides
fr: Diapositives

en: Theme name
fr: Nom du thème

en: Date of birth
fr: Date de naissance

en: Choose file
fr: Choisir un fichier

en: Batch settings
fr: Paramètres de traitement par lot

en: Add webform
fr: Ajouter un formulaire

en: Invalid phone number
fr: Numéro de téléphone invalide

en: There are no templates available.
fr: Il n'y a aucun gabarit disponible.

en: Entity id
fr: Id de l'entité

en: Submission
fr: Soumission

en: Attachment URL
fr: URL de la pièce jointe

en: Add email
fr: Ajouter un courriel

en: Link attributes
fr: Attributs du lien

en: Element type
fr: Type d'élément

en: Rescheduled
fr: Replanifié

en: Progress Tracker
fr: Suivi de la progression

en: Mitigates spam form submissions using the honeypot method.
fr: Réduit la soumission de pourriel via les formulaires en utilisant la méthode du "pot de miel" (honeypot).

en: Ajax effect
fr: Ajax - Effet

en: Entity reference
fr: Référence à une entité

en: Response message
fr: Message de réponse

en: Custom properties
fr: Propriétés personnalisées

en: Email from name
fr: Nom de l'expéditeur du courriel

en: Webform Node
fr: Nœud Webform

en: Add images
fr: Ajouter des images

en: Response status code
fr: Code de statut de la réponse

en: Webform Share
fr: Partager le webform

en: Hidden element (less secure, changeable via JavaScript)
fr: Élément caché (moins sécurisé, modifiable via JavaScript)

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être enregistré car l'opération de transfert n'a pas abouti.

en: Third party settings
fr: Paramètres des tierces-parties

en: Delete submissions
fr: Supprimer des soumissions

en: Twig template
fr: Gabarit Twig

en: Handler settings
fr: Paramètres de gestionnaire (handler)

en: Next page button label
fr: Étiquette du bouton page suivante

en: Class hierarchy
fr: Hiérarchie de classe

en: Save elements
fr: Enregistrer les éléments

en: Show labels
fr: Afficher les étiquettes

en: Match limit
fr: Limite de correspondance

en: Add layout
fr: Ajouter une mise en page

en: Download options
fr: Options de téléchargement

en: The URL %url is not valid.
fr: L'URL %url n'est pas valide.

en: Access Rules
fr: Règles d'accès

en: CSV download
fr: Téléchargement CSV

en: Development settings
fr: Paramètres de développement

en: variant
fr: variante

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être enregistré car il dépasse %maxsize, la taille maximale autorisée pour les transferts.

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être transféré car la destination %destination n'est pas valide.

en: Additional resources
fr: Ressources supplémentaires

en: Source entity
fr: Entité source

en: Source entity type
fr: Type d'entité source

en: Add handler
fr: Ajouter un gestionnaire

en: Signature format
fr: Format de signature

en: Wrapper CSS classes
fr: Classes CSS de l'enveloppe

en: Column header format
fr: Format d'en-tête de colonne

en: Type of item to reference
fr: Type d'élément à référencer

en: Reference method
fr: Méthode de référence

en: Drafts only
fr: Brouillons uniquement

en: Add card
fr: Ajouter la carte

en: Custom data
fr: Données personnalisées

en: Previous page button label
fr: Étiquette du bouton de page précédente

en: Enable preview page
fr: Activer la page de récapitulatif

en: Preview page title
fr: Titre de la page de récapitulatif

en: Confirmation type
fr: Type de confirmation

en: Add reference
fr: Ajouter une référence

en: Library settings
fr: Paramètres de la bibliothèque

en: Cards
fr: Cartes

en: element
fr: élément

en: Group information
fr: Informations sur le groupe

en: Filename: %name
fr: Nom de fichier : %name

en: Open date
fr: Date d'ouverture

en: Close date
fr: Date de fermeture

en: Autofocus
fr: Focus automatique

en: Entity reference field settings
fr: Paramètres du champ de référence à une entité

en: Entity reference selection plugin settings
fr: Paramètres du plugin de sélection de référence d'entité

en: File link
fr: Lien du fichier

en: Date completed
fr: Date de complétion

en: Submission state
fr: État de la soumission

en: No preview available.
fr: Aucun récapitulatif n'est disponible.

en: Default from name
fr: Nom par défaut de l'expéditeur

en: Add @title
fr: Ajouter @title

en: Add options
fr: Ajouter des options

en: Emails / Handlers
fr: Courriels / Gestionnaires (Handlers)

en: Data (YAML)
fr: Données (YAML)

en: Form default settings
fr: Paramètres par défaut de formulaire

en: Email default settings
fr: Paramètres par défaut de courriel

en: Results disabled
fr: Résultats désactivés

en: Email to address
fr: Envoyer par courriel à l'adresse

en: Submission updated in %form.
fr: Soumission mise à jour pour %form.

en: New submission added to %form.
fr: Nouvelle soumission ajoutée à %form.

en: Submitted to
fr: Soumettre à

en: Unable to load @entity_type:@entity_id
fr: Impossible de charger @entity_type : @entity_id

en: Format options
fr: Options de mise en forme

en: Delimiter text format
fr: Format du délimiteur de texte

en: Are you sure you want to delete @submission_total @submissions in @form_total @forms?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer @submission_total @submissions sur @form_total @forms ?

en: Default preview page title
fr: Titre par défaut de la page de récapitulatif

en: Default preview message
fr: Message par défaut du récapitulatif

en: Test types
fr: Types de tests

en: Test names
fr: Noms des tests

en: Defaults to: %value
fr: Par défaut : %value

en: Default preview button label
fr: Étiquette par défaut du bouton de récapitulatif

en: Column options
fr: Options de colonne

en: The selected columns will be included in the export.
fr: Les colonnes sélectionnées seront incluses dans l'export.

en: Number of submissions
fr: Nombre de soumissions

en: Default base path
fr: Chemin de base par défaut

en: Default form exception message
fr: Message d'exception de formulaire par défaut

en: Default draft button label
fr: Étiquette par défaut du bouton brouillon

en: Default draft save message
fr: Message par défaut de la sauvegarde du brouillon

en: Default draft load message
fr: Message par défaut du chargement du brouillon

en: Default confirmation message
fr: Message par défaut de conformation

en: Default limit total message
fr: Message par défaut de limite totale

en: Default limit user message
fr: Message par défaut de la limite utilisateur

en: Enable page
fr: Activer la page

en: Page submit URL alias
fr: Alias d'URL de la page de soumission

en: Page confirm URL alias
fr: Alias d'URL de la page de confirmation

en: Form closed message
fr: Message de formulaire fermé

en: Form exception message
fr: Message d'exception de formulaire

en: Limit total submissions
fr: Limiter le nombre total de soumissions

en: Limit total message
fr: Message de limite totale atteinte de soumissions

en: Limit user submissions
fr: Limiter le nombre de soumissions par utilisateur

en: Limit user message
fr: Message de limite de soumissions atteinte par utilisateur

en: Draft saved message
fr: Message de brouillon enregistré

en: Draft loaded message
fr: Message de brouillon chargé

en: The submission language code.
fr: Le code de langue de la soumission.

en: Default submit button label
fr: Étiquette par défaut du bouton de soumission

en: Completed and draft submissions
fr: Soumissions terminées et brouillons

en: Completed submissions only
fr: Soumissions terminées seulement

en: Batch export size
fr: Taille des lots d'export

en: Batch update size
fr: Taille des lots de mise à jour

en: Batch delete size
fr: Taille des lots de suppression

en: Automatically save as draft when previewing and when there are validation errors.
fr: Enregistrer automatiquement comme brouillon lorsque la page de récapitulatif comporte des erreurs de validation.

en: Enter a <a href=":form_api_href">Form API (FAPI)</a> and/or a <a href=":render_api_href">Render Array</a> as <a href=":yaml_href">YAML</a>.
fr: Saisir une <a href=":form_api_href">API de formulaire (FAPI)</a> et/ou un <a href=":render_api_href">tableau de rendu</a> en <a href=":yaml_href">YAML</a>.

en: Default submission data
fr: Données de soumission par défaut

en: Export type
fr: Type exporté

en: Completed date
fr: Date de complétion

en: Use CDN
fr: Utiliser le réseau de diffusion de contenu (CDN)

en: Filename: %file
fr: Nom du fichier : %file

en: Default email body (Plain text)
fr: Corps par défaut du courriel (Texte brut)

en: Default email body (HTML)
fr: Corps par défaut du courriel (HTML)

en: Debugging is enabled
fr: Le débogage est activé

en: Format default settings
fr: Paramètres par défaut de format

en: Export default settings
fr: Paramètres par défaut de l'export

en: Options item format
fr: Format de l'option

en: Title / Description
fr: Titre / Description

en: Default form confidential message
fr: Message de confidentialité de formulaire par défaut

en: Default wizard previous page button label
fr: Étiquette par défaut du bouton de page précédente de l'assistant

en: Default wizard next page button label
fr: Étiquette par défaut du bouton de page suivante de l'assistant

en: Default preview previous page button label
fr: Étiquette par défaut du bouton page précédente lors du récapitulatif

en: Form confidential
fr: Formulaire confidentiel

en: Form confidential message
fr: Message de formulaire confidentiel

en: Integrated by
fr: Intégré par

en: Additional elements
fr: Éléments supplémentaires

en: The specified email addresses do not match.
fr: Les courriels spécifiés ne correspondent pas.

en: Show wizard progress bar
fr: Afficher la barre de progression de l'assistant

en: Show wizard progress pages
fr: Afficher les pages de progression de l'assistant

en: Default wizard start label
fr: Étiquette par défaut du bouton démarrer de l'assistant

en: Wizard start label
fr: Étiquette de début de l'assistant

en: Include confirmation page in progress
fr: Inclure la page de confirmation dans la progression

en: JavaScript code
fr: Code JavaScript

en: Elements (YAML)
fr: Eléments (YAML)

en: Form prepopulate elements
fr: Éléments de formulaire pré-remplis

en: There are no submissions that need to be deleted.
fr: Il n'y a aucune soumission nécessitant d'être supprimée.

en: @total YAML file(s) tidied.
fr: @total fichier(s) YAML nettoyé(s).

en: No YAML files needed to be tidied.
fr: Aucun fichier YAML n'a besoin d'être nettoyé.

en: Parent %parent_key does not exist.
fr: Le parent %parent_key n'existe pas.

en: Test %type element
fr: Élément de test %type

en: Element test
fr: Élément test

en: Specifies the legal number intervals.
fr: Spécifie les intervalles de nombres légaux.

en: Elements are required
fr: Des éléments sont requis

en: Elements are not valid. @message
fr: Des éléments ne sont pas valides. @message

en: Elements are not valid. YAML must contain an associative array of elements.
fr: Des éléments ne sont pas valides. YAML doit contenir un tableau associatif d'éléments.

en: Hide this element by setting its <code>'#access'</code> property to <code>false</code>.
fr: Cacher cet élément en définissant sa propriété <code>'#access'</code> à <code>false</code>.

en: Filter by title, description, or elements
fr: Filtrer par titre, description ou éléments

en: Element titles (label)
fr: Titres de l'élément (étiquette)

en: API Docs
fr: Documentation de l'API

en: Select an element
fr: Sélectionner un élément

en: Duplicate element
fr: Dupliquer l'élément

en: Test element
fr: Tester l'élément

en: Filter by element name
fr: Filtrer par nom d'élément

en: No element available.
fr: Aucun élément disponible.

en: Duplicate @title element
fr: Dupliquer l'élément @title

en: Edit @title element
fr: Modifier l'élément @title

en: Element options
fr: Options de l'élément

en: Email CC address
fr: Adresse courriel CC

en: Email BCC address
fr: Adresse courriel BCC

en: Image src
fr: Source (src) de l'image

en: Entity limit total submissions
fr: Limite totale de soumissions d'entité

en: Entity limit user submissions
fr: Limite de soumissions par utilisateur d'entité

en: Entity type is required when entity id is specified.
fr: Le type de l'entité est requis quand l'identifiant (ID) d'entité est spécifié.

en: Entity id is required when entity type is specified.
fr: L'identifiant (ID) de l'entité est requis quand le type d'entité est spécifié.

en: %title has been @action.
fr: %title a été @action.

en: Select the entity type and then enter the entity id.
fr: Sélectionner le type d'entité et saisir l'identifiant (ID) de l'entité.

en: Element settings
fr: Paramètres de l'élément

en: Duplicate '@label' form
fr: Dupliquer le formulaire '@label'

en: All [@total]
fr: Tous les [@total]

en: Open [@total]
fr: Ouvrir les [@total]

en: Closed [@total]
fr: [@total] fermés

en: Starred [@total]
fr: Épinglé [@total]

en: Unstarred [@total]
fr: Non épinglé [@total]

en: Administrative notes
fr: Notes administratives

en: Enter notes about this submission. These notes are only visible to submission administrators.
fr: Saisir des notes sur cette soumission. Ces notes sont visibles uniquement par les administrateurs de soumission.

en: Submission @sid notes saved.
fr: Notes pour la soumission @sid enregistrées.

en: Customize table
fr: Personnaliser le tableau

en: Disable dialogs
fr: Désactiver les dialogues

en: Filter templates
fr: Filtrer les gabarits

en: Starred/flagged submissions
fr: Soumissions épinglées/signalées

en: Select a handler
fr: Sélectionner un gestionnaire (handler)

en: Save details open/close state
fr: Enregistrer l'état ouvert/fermé des détails

en: Save handlers
fr: Enregistrer les gestionnaires

en: Filter by handler name
fr: Filtrer par nom de gestionnaire (handler)

en: Enter a part of the handler name to filter by.
fr: Saisir une partie du nom du gestionnaire (handler) avec lequel filtrer.

en: No handler available.
fr: Aucun gestionnaire disponible.

en: Disable client-side validation
fr: Désactiver la validation côté client

en: Default title display
fr: Affichage du titre par défaut

en: @label text
fr: Texte de @label

en: Option value
fr: Valeur de l'option

en: Disable HTML editor
fr: Désactiver l'éditeur HTML

en: Previewing @title template
fr: Aperçu du gabarit @title

en: Select new element type
fr: Sélectionner le nouveau type d'élement

en: Variant settings
fr: Paramètres du variant

en: Element CSS classes
fr: Classes CSS de l'élément

en: Form prepopulate source entity
fr: Entité source de pré-remplissage du formulaire

en: Created @destination
fr: @destination créé

en: Choose whether to show the element label or element key in each column header.
fr: Choisir s'il faut afficher l'étiquette de l'élément ou la clé de l'élément dans chaque entête de colonne.

en: Element keys (key)
fr: Clés de l'élément (clé)

en: Conditional logic
fr: Logique conditionnelle

en: Column header label delimiter
fr: Délimiteur d'étiquette d'en-tête personnalisé

en: Column header key delimiter
fr: Clé du séparateur de colonnes d'entête

en: Element info
fr: Information sur l'élément

en: Options elements
fr: Éléments d'options

en: Composite elements
fr: Éléments composites

en: Send on
fr: Envoyer sur

en: Display collapse/expand all details link
fr: Afficher un lien déplier / replier tous les détails

en: Column name
fr: Nom de la colonne

en: Submission number
fr: Numéro de la soumission

en: Use Ajax
fr: Utiliser Ajax

en: Private file system is set.
fr: Le système de fichier privé est défini.

en: Private file system is not set.
fr: Le système de fichier privé n'est pas défini.

en: This must be changed in <a href="https://www.drupal.org/documentation/modules/file">settings.php</a>. For more information see: <a href="https://www.drupal.org/psa-2016-003">DRUPAL-PSA-2016-003</a>
fr: Doit être modifié dans <a href="https://www.drupal.org/documentation/modules/file">settings.php</a>. Pour plus d'information, consulter : <a href="https://www.drupal.org/psa-2016-003">DRUPAL-PSA-2016-003</a>

en: Exporters
fr: Exportateurs

en: Allow files to be uploaded to public file system.
fr: Autoriser les fichiers à être transférés dans le système de fichiers publiques.

en: Results exporter
fr: Exportateur de résultats

en: Ignore disabled results warning
fr: Ignorer les avertissements de résultats désactivés

en: Remote Post
fr: Envoi distant

en: Exporter settings
fr: Paramètres de l'exportateur

en: Options %label have been reset.
fr: Les options %label ont été réinitialisées.

en: Options %label saved.
fr: Options %label enregistrées.

en: Options @label have been reset.
fr: Les options @label ont été réinitialisées.

en: Options @label saved.
fr: Options @label enregistrées.

en: Header options
fr: Options d'entête

en: Download export file
fr: Télécharger le fichier d'export

en: Download uploaded files
fr: Télécharger les fichiers transférés

en: Date format is only applicable for browsers that do not have support for the HTML5 date element. Browsers that support the HTML5 date element will display the date using the user's preferred format.
fr: Le format de date est applicable uniquement aux navigateurs ne prenant pas en charge l'élément date de HTML5. Les navigateurs prenant en charge l'élément date de HTML5 afficheront la date en utilisant les préférences de l'utilisateur.

en: Enter date format using <a href="http://php.net/manual/en/function.date.php">Date Input Format</a>.
fr: Saisir le format de date en utilisant <a href="http://php.net/manual/fr/function.date.php">Formater une date/heure locale</a>.

en: Open HTML table in Excel
fr: Ouvrir le tableau HTML avec Excel

en: Excluded types
fr: Types exclus

en: File upload default settings
fr: Paramètres par défaut de l'envoi de fichier

en: Default allowed managed file extensions
fr: Extensions autorisées de fichier géré par défaut

en: Default allowed image file extensions
fr: Extensions de fichier image autorisées par défaut

en: Default allowed video file extensions
fr: Extensions de fichier vidéo autorisées par défaut

en: Default allowed audio file extensions
fr: Extensions de fichier audio autorisées par défaut

en: Default allowed document file extensions
fr: Extensions de fichier document autorisées par défaut

en: Render array
fr: Tableau de rendu

en: Below is the element's final render array.
fr: Le tableau de rendu final de l'élément se trouve ci-dessous.

en: Please note that comments are not supported and will be removed.
fr: Veuillez noter que les commentaires ne sont pas pris en charge et seront retirés.

en: Form attributes
fr: Attributs du formulaire

en: Element properties
fr: Propriétés d'élement

en: Provided by the @module module.
fr: Fourni par le module @module.

en: Unable to determine email module and/or provider
fr: Impossible de déterminer le module et/ou le fournisseur de courriel

en: Warn users about unsaved changes
fr: Avertir les utilisateurs des modifications non sauvegardées

en: Disable back button
fr: Désactiver le bouton de retour

en: Changes you made may not be saved.
fr: Les modifications que vous avez apportées peuvent ne pas être enregistrées.

en: Press OK to leave this page or Cancel to stay.
fr: Appuyer sur OK pour quitter cette page ou Annuler pour rester.

en: Custom JavaScript
fr: JavaScript personnalisé

en: Code Mirror is a versatile text editor implemented in JavaScript for the browser.
fr: Code Mirror est un éditeur de texte polyvalent implémenté en JavaScript pour le navigateur.

en: If checked, the export file will be automatically download to your local machine. If unchecked, the export file will be displayed as plain text within your browser.
fr: Si cette case est cochée, le fichier d'export sera automatiquement téléchargé sur votre ordinateur local. Si cette case n'est pas cochée, le fichier d'export s'affichera en texte brut dans votre navigateur.

en: If checked, only starred/flagged submissions will be downloaded. If unchecked, all submissions will downloaded.
fr: Si cette case est cochée, seules les soumissions marquées seront téléchargées. Si non cochée, toutes les soumissions seront téléchargées.

en: Enter a part of the element type to filter by.
fr: Saisir une portion du type d'élément par lequel filtrer.

en: Element default settings
fr: Paramètres par défaut de l'élément

en: Buttons other
fr: Boutons autre

en: Export types
fr: Types exportés

en: Button CSS classes
fr: Classes CSS de bouton

en: Confirmation CSS classes
fr: Classes CSS de confirmation

en: Wizard previous page button label
fr: Libellé du bouton page précédente de l'assistant

en: Confirmation attributes
fr: Attributs de confirmation

en: Confirmation back link label
fr: Texte du lien de retour à afficher

en: Confirmation back link attributes
fr: Attributs du lien de retour

en: Exclude elements
fr: Exclure les éléments

en: Excluded data
fr: Exclure les données

en: Please avoid using the reserved word '@key' as the element's key.
fr: Veuillez éviter d'utiliser le mot réservé "@key" comme clé de l'élément.

en: Webform: HTML email support
fr: Webform : Prise en charge des email en HTML

en: Webform: Private files
fr: Webform : Fichiers privés

en: Enables the creation of webforms and questionnaires.
fr: Autoriser la création de webforms et de questionnaires.

en: Create webforms and manage submissions.
fr: Créer des webforms et gérer les soumissions.

en: Access the webform overview page
fr: Accéder à la page de vue d'ensemble de webform

en: Get an overview of all webforms.
fr: Obtenir un aperçu de tous les webforms.

en: Administer webforms
fr: Administrer les formulaires Webforms

en: Administer webform submissions
fr: Administrer les soumissions des webforms

en: Allows accessing, updating, and deleting <em>all</em> webform submissions.
fr: Permet d'accéder, de mettre à jour, et de supprimer <em>toutes</em> les soumissions du webform.

en: Administer webform element access
fr: Administrer l'accès à l'élément webform

en: Create webforms
fr: Créer des webforms

en: Edit any webform
fr: Modifier n'importe quel webform

en: Edit own webform
fr: Modifier son propre webform

en: Delete any webform
fr: Supprimer n'importe quel webform

en: Delete own webform
fr: Supprimer ses propres webform

en: Edit CSS/JS webform assets
fr: Modifier les éléments CSS / JS du webform

en: Allows administrators to attach custom CSS and JavaScript to a webform.
fr: Permet aux administrateurs d'attacher des CSS et JavaScript personnalisés au webform.

en: Duplicate webform
fr: Dupliquer le webform

en: Delete webform
fr: Supprimer le webform

en: Webforms: Options
fr: Webforms : Options

en: Add webform options
fr: Ajouter des options webform

en: Delete webform options
fr: Supprimer les options webform

en: Delete webform submission
fr: Supprimer la soumission webform

en: Add webform handler
fr: Ajouter un gestionnaire de formulaire

en: Edit webform handler
fr: Modifier le gestionnaire (handler) de formulaire

en: Delete webform handler
fr: Supprimer le gestionnaire (handler) de formulaire

en: Protect all webforms with Honeypot
fr: Protéger tous les webforms avec Honeypot

en: Add time limit to all webforms
fr: Ajouter une limite de temps à tous les webforms

en: Webform default settings
fr: Paramètres par défaut de webform

en: Display back to webform link.
fr: Afficher un lien de retour au formulaire.

en: Webforms block
fr: Bloc Webforms

en: Default webform submission data
fr: Données par défaut de la soumission webform

en: Display the referenced webform as a link.
fr: Afficher le webform référencé comme un lien.

en: Choose a webform to export submissions from.
fr: Choisir un formulaire duquel exporter les soumissions.

en: Choose a webform to purge submissions from.
fr: Choisir un webform dont les soumissions sont à purger.

en: Are you sure you want to delete all submissions from '@title' webform?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer toutes les soumissions du webform '@title' ?

en: Are you sure you want repair the Webform module's admin settings and webforms?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir réparer les paramètres d'administration et les webforms du module Webform ?

en: Webform id required
fr: Identifiant (ID) Webform requis

en: Webform @id not recognized.
fr: @id du webform non reconnu.

en: Provides development tools for the Webform module.
fr: Fournit les outils de développement pour le module Webform.

en: Please add elements to this webform.
fr: Veuillez ajouter des éléments à ce formulaire.

en: <a href=":href">Delete this individual element</a> using the webform UI.
fr: <a href=":href">Supprimer cet élément individuel</a> en utilisant l'interface du formulaire.

en: Webform status
fr: Statut Webform

en: Submission values
fr: Valeurs de la soumission

en: Tokens related to webform submission.
fr: Jetons (tokens) associés à la soumission de webform.

en: Resets Webform user data and saved state for messages
fr: Réinitialise les données utilisateur et états sauvegardés des messages de Webform

en: Webform development commands
fr: Commandes de développement Webform

en: Developer specific commands for the Webform module.
fr: Commandes spécifiques aux développeurs pour le module Webform.

en: Are you sure you want reset the Webform module's user data and saved state?
fr: Etes-vous sûr de vouloir réinitialiser les données utilisateurs et états sauvegardés du module Webform ?

en: Edit webform source code
fr: Modifier le code source du webform

en: In draft
fr: En brouillon

en: Prevent duplicate submissions
fr: Empêcher les soumissions en double

en: Element multiple values delimiter
fr: Délimiteur d'élément à valeur multiples

en: Default purging
fr: Purge par défaut

en: Default days to retain submissions
fr: Nombre de jours de conservation des soumissions

en: Delete submission configuration
fr: Supprimer la configuration de la soumission

en: Star/Flag selected submission configuration
fr: Mettre en favori / marquer la configuration de soumission sélectionnée

en: Unstar/Unflag selected submission configuration
fr: Retirer des favoris / démarquer la configuration de soumission sélectionnée

en: Webform operations bulk form
fr: Webform formulaire d'édition en masse

en: Label/Description
fr: Libellé/Description

en: Delete submission
fr: Supprimer la soumission

en: Provides a group of multiple buttons used for selecting a value.
fr: Fournit un groupe de boutons multiples utilisés pour sélectionner une valeur.

en: Provides a group of multiple buttons used for selecting a value, with the ability to enter a custom value.
fr: Fournit un groupe de boutons multiples utilisés pour sélectionner une valeur, avec la possibilité de saisir une valeur personnalisée.

en: Disable autocompletion
fr: Désactiver l'autocomplétion

en: Duplicate webform handler
fr: Dupliquer le gestionnaire de formulaire

en: Open date/time
fr: Date / heure d'ouverture

en: Close date/time
fr: Date / heure de fermeture

en: Confirmation title
fr: Titre de confirmation

en: Webform Demo
fr: Démo Webform

en: %title content type already exists, please delete the %title content type before installing the Webform node module.
fr: Le type de contenu %title existe déjà, veuillez supprimer le type de contenu %title avant d'installer le module Webform node.

en: Scheduled [@total]
fr: [@total] planifiés

en: Scheduled (@state)
fr: Planifié (@state)

en: Webform from URL
fr: Formulaire à partir d'une URL

en: Webform submission from URL
fr: Soumission de formulaire à partir d'une URL

en: Allows viewing of <em>all</em> submission events, if the user can access a webform's results.
fr: Permet de voir <em>tous</em> les évènements de soumission, si l'utilisateur peut accéder aux résultats du webform.

en: Restrict webform element access to certain roles and users.
fr: Restreindre l'accès à l'élément webform pour certains rôles et utilisateurs.

en: View any webform submission
fr: Voir n'importe quelle soumission de webform.

en: Allows viewing <em>all</em> submissions.
fr: Permet de voir <em>toutes</em> les soumissions.

en: View own webform submission
fr: Voir ses propres soumissions de webform

en: Edit any webform submission
fr: Modifier n'importe quelle soumission de webform

en: Allows updating <em>all</em> submissions.
fr: Permet de mettre à jour <em>toutes</em> les soumissions.

en: Edit own webform submission
fr: Modifier ses propres soumissions de webform

en: Allows deleting <em>all</em> submissions.
fr: Permet de supprimer <em>toutes</em> les soumissions.

en: Delete own webform submission
fr: Supprimer ses propres soumissions de webform

en: Form CSS classes
fr: Classes CSS du formulaire

en: Default from email
fr: Expéditeur par défaut du courriel

en: Default reply to email
fr: Réponse par défaut au courriel

en: Default return path email
fr: Chemin de retour par défaut du courriel

en: Form open message
fr: Message d'ouverture du formulaire

en: Submission logging
fr: Journalisation de soumission

en: Email BCC address options
fr: Options de l'adresse CCI du courriel

en: Email CC address options
fr: Options CC de l'adresse de courriel

en: Reply to email
fr: Courriel de réponse

en: Webform open date/time
fr: Date/heure d'ouverture  du formulaire

en: Webform close date/time
fr: Date/heure de fermeture du formulaire

en: The HTML tidy PHP addon is required to generate HTML documentation.
fr: L'extension PHP "HTML tidy" est requise pour générer la documentation HTML.

en: Image Picker is used by the Image select element.
fr: Image Picker est utilisé par l'élément de sélection d'image.

en: Install the <a href=":href">IMCE module</a> to manage and uploaded image files.
fr: Installer le <a href=":href">module IMCE</a> pour gérer et transférer des fichiers de type image.

en: Dialog width
fr: Largeur de la fenêtre de dialogue

en: Excluded libraries
fr: Bibliothèques exclues

en: Demo: Event @index
fr: Démo : Événement @index

en: This is example of event with a registration form that sends an email confirmation and an email reminder 1 day before the event.
fr: Voici un exemple d'événement avec un formulaire d'inscription qui envoie un courriel de confirmation et un courriel de rappel un jour avant l'événement.

en: Handler @id not recognized.
fr: Le gestionnaire (handler) @id n'est pas reconnu.

en: Scheduled email
fr: Courriel plannifié

en: After/before days
fr: Jours après/avant

en: Unschedule email when draft or submission is saved
fr: Dé-planifier l'envoi de courriel en mode brouillon ou lors de l'enregistrement d'une soumission

en: scheduled
fr: planifié

en: rescheduled
fr: replanifié

en: already scheduled
fr: déjà planifié

en: unscheduled
fr: non programmé

en: not sent
fr: non envoyé

en: waiting to be scheduled.
fr: En attente de programmation.

en: ready to be sent.
fr: prêt à être envoyé.

en: Run cron task
fr: Lancer la tâche planifiée (cron)

en: - @day days
fr: - @day jours

en: + @day days
fr: + @day jours

en: Enter +/- days
fr: Entrer +/- de jours

en: You can use this setting to unschedule a draft reminder, when submission has been completed.
fr: Utiliser ce paramètre pour annuler la planification d'un projet de rappel lorsque la soumission est terminée.

en: Please note all submissions will be rescheduled, including ones that have already received an email from this handler and submissions whose send date is in the past.
fr: Veuillez noter que toutes les soumissions seront reprogrammées, y compris celles qui ont déjà reçu un courriel de ce gestionnaire et celles dont la date de soumission est dépassée.

en: Please note
fr: Veuillez noter

en: Only one email can be scheduled per handler and submission.
fr: Seul un courriel peut être planifié par gestionnaire (handler) et soumission.

en: Already Scheduled
fr: Déjà planifié

en: Sends a webform submission via a scheduled email.
fr: Envoie une soumission webform via un courriel planifié.

en: Send on:
fr: Envoyer le :

en: All libraries are optional and can be excluded via the admin settings form.
fr: Toutes les bibliothèques sont optionnelles et peuvent être exclues depuis le formulaire d'administration des paramètres.

en: Webform Documentation
fr: Documentation sur Webform

en: Webform Videos
fr: Vidéos Webform

en: The <a href=":homepage_href">@title</a> library is installed in <b>@path</b>.
fr: La bibliothèque <a href=":homepage_href">@title</a> est installée dans <b>@path</b>.

en: jQuery: Image Picker
fr: jQuery : Image Picker

en: jQuery: Input Mask
fr: jQuery : Input Mask

en: jQuery: International Telephone Input
fr: jQuery : International Telephone Input

en: jQuery: RateIt
fr: jQuery : RateIt

en: jQuery: Select2
fr: jQuery : Select2

en: Select2 is used to improve the user experience for select menus. Select2 is the recommended select menu enhancement library.
fr: Select2 est utilisé pour améliorer l'expérience utilisateur pour les menus déroulants. Select2 est la bibliothèque recommandée pour l'amélioration des menus déroulants.

en: jQuery: Chosen
fr: jQuery : Chosen

en: Chosen is used to improve the user experience for select menus. Chosen is an alternative to Select2.
fr: Chosen est utilisé pour améliorer l'expérience utilisateur pour les menus déroulants. Chosen est une alternative à Select2.

en: jQuery: Timepicker
fr: jQuery : Timepicker

en: @total elements
fr: @total éléments

en: Requires saving of submissions.
fr: Nécessite la sauvegarde des soumissions.

en: Create submissions
fr: Créer des soumissions

en: Submit button(s)
fr: Bouton(s) d'envoi

en: Allows administration of global YAML configuration and options.
fr: Permet l'administration globale du YAML de configuration et des options.

en: Allows managing any webform and its results.
fr: Permet la gestion de tous les webforms et de leurs résultats.

en: Allows managing of webform created by the user and its results.
fr: Permet la gestion des webforms et de leurs résultats créés par l'utilisateur.

en: Duplicate webform options
fr: Dupliquer les options webform

en: Default preview label
fr: Étiquette par défaut du récapitulatif

en: Excluded submission exporters
fr: Exportateurs de soumissions exclues

en: Preview label
fr: Étiquette du récapitulatif

en: submission | submissions
fr[0]: soumission
fr[1]: soumissions

en: PHP usage
fr: Utilisation de PHP

en: Webform %webform_id not found.
fr: Webform %webform_id non trouvé.

en: New submission %title added.
fr: Nouvelle soumission %title ajoutée.

en: Prevent forms from being submitted without JavaScript enabled.
fr: Empêcher les formulaires d'être soumis sans l'activation de JavaScript

en: Elements contain an unsupported %property property found on line @line_number. | Elements contain an unsupported %property property found on lines @line_number.
fr[0]: Des éléments contenant une propriété non supportée %property ont été trouvés sur la ligne  @line_number.
fr[1]: Des éléments contenant une propriété non supportée %property ont été trouvés sur les lignes  @line_number.

en: Learn about <a href=":twig_href">Twig</a> and how it is used in <a href=":drupal_href">Drupal</a>.
fr: En savoir plus sur <a href=":twig_href">Twig</a> et comment il est utilisé dans <a href=":drupal_href">Drupal</a>.

en: The following variables are available:
fr: Les variables suivantes sont disponibles :

en: Help using Twig
fr: Aide à l'utilisation de Twig

en: No images found.
fr: Aucune image trouvée.

en: Default submission label
fr: Libellé par défaut de soumission

en: Preview CSS classes
fr: Classes CSS du récapitulatif

en: Default empty option
fr: Option vide par défaut

en: Redirect anonymous users to login when attempting to access private file uploads.
fr: Rediriger la connexion des utilisateurs anonymes qui tentent d'accéder à des fichiers privés téléchargés.

en: Default to email
fr: Destinataire par défaut du courriel

en: Preview attributes
fr: Attributs du récapitulatif

en: Preview excluded elements
fr: Éléments à exclure du récapitulatif

en: Allow users to save and finish the webform later.
fr: Permettre aux utilisateurs d'enregistrer et de finir de remplir le formulaire plus tard.

en: Webform submission limits block
fr: Bloc des limites de soumission du webform

en: Progress bar label
fr: Étiquette de la barre de progression

en: Source entity id
fr: Identifiant (ID) de l'entité source

en: THIS IS AN EXPERIMENTAL DRUSH COMMAND.
fr: CECI EST UNE COMMANDE DRUSH EXPERIMENTALE.

en: PLEASE MAKE SURE TO BACKUP YOUR COMPOSER.JSON FILE.
fr: VEUILLEZ VOUS ASSURER DE SAUVEGARDER VOTRE FICHIER COMPOSER.JSON.

en: Are you sure you want update your Drupal installation's composer.json file?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir mettre à jour le fichier composer.json de votre installation Drupal ?

en: Unable to locate composer.json
fr: Impossible de localiser composer.json

en: Progress Tracker is used by multi-step wizard forms.
fr: Le Progress Tracker permet une assistance pour les formulaires à plusieurs étapes.

en: This webform is not available. Please contact the site administrator.
fr: Ce webform n'est pas valide. Merci de contacter l'administrateur du site.

en: Drafts for %webform for %user
fr: Brouillons pour %user pour %webform

en: Completed [@total]
fr: [@total] terminé(e)s

en: Draft [@total]
fr: Brouillon [@total]

en: Submission title
fr: Titre de la soumission

en: Use date picker
fr: Utiliser le sélecteur de date.

en: HTML date - @format (@date)
fr: Date HTML - @format (@date)

en: Long date - @format (@date)
fr: Date longue - @format (@date)

en: Medium date - @format (@date)
fr: Date moyenne - @format (@date)

en: Short date - @format (@date)
fr: Date courte - @format (@date)

en: Date picker input - Use jQuery date picker with custom date format
fr: Interface de sélection de date - Utiliser le sélecteur de date jQuery avec un format de date personnalisé

en: Choose files
fr: Choisir des fichiers

en: Webforms: Submissions
fr: Webforms: Soumissions

en: HTML editor settings
fr: Paramètres de l'éditeur HTML

en: Disable promotions
fr: Désactiver les promotions

en: Display reset button
fr: Afficher le bouton de réinitialisation

en: Preview exclude empty elements
fr: Exclure les éléments vides du récapitulatif

en: Completed URL
fr: L'URL complète

en: Completed custom data
fr: Données personnalisées complétées

en: Updated URL
fr: URL mise à jour

en: Updated custom data
fr: Données personnalisées mises à jour

en: Deleted URL
fr: URL supprimée

en: Deleted custom data
fr: Données personnalisées supprimées

en: Converted URL
fr: URL convertie

en: Converted custom data
fr: Données personnalisées converties

en: Provides an example that shows how to create a Webform composite.
fr: Fournit un exemple qui montre comment créer un composant Webform.

en: Webform example
fr: Exemple de Webform

en: Webform example element
fr: Exemple d'élément de Webform

en: Example elements
fr: Exemple d'éléments

en: Processed @type request.
fr: Requête @type traitée.

en: Hide preview
fr: Masquer le récapitulatif

en: Allows value to be computed using a {{ Twig }} template.
fr: Permet de calculer une valeur à l'aide d'un modèle {{ Twig }}.

en: Flex: 1
fr: Flex : 1

en: Flex: 2
fr: Flex : 2

en: Exclude empty elements
fr: Exclure les éléments vides

en: @total exporters
fr: @total exporteurs

en: @total handlers
fr: @total gestionnaires (handlers)

en: Default reset button label
fr: Libellé par défaut du bouton réinitialiser

en: Entity reference format items
fr: Format des éléments de référence d'entité

en: Entity reference format item
fr: Format de l'élément de référence d'entité

en: Handle plugin ID
fr: Gérer l'identifiant (ID) du plugin

en: Confirmation URL %url is not valid.
fr: L'URL de confirmation %url est invalide.

en: @webform: Confirmation URL %url is not valid.
fr: @webform : l'URL de confirmation %url est invalide.

en: Options single value format
fr: Format des options à valeur unique

en: Options multiple values format
fr: Format des options à valeur multiple

en: Default sender email
fr: Courriel de l'expéditeur par défaut

en: Reviewing @count YAML configuration '@prefix.*' files in '@module'.
fr: Révision de  @count fichiers de  configuration YAML '@prefix.*' dans "@module" en cours.

en: Webform: External libraries
fr: Webform : Bibliothèques Externes

en: Webforms: Forms configuration
fr: Webforms : Configuration des formulaires

en: Webforms: Elements configuration
fr: Webforms : Configuration des éléments

en: Webforms: Submissions configuration
fr: Webforms : Configuration des soumissions

en: Webforms: Handlers configuration
fr: Webforms : Configuration des gestionnaires (handlers)

en: Webforms: Exporters configuration
fr: Webforms : Configuration des exportateurs

en: Webforms: Libraries configuration
fr: Webforms : Configuration des librairies

en: Webforms: Advanced configuration
fr: Webforms : Configuration avancée

en: Webforms: Submissions purge
fr: Webforms : purge des soumissions

en: Batch email size
fr: Taille des lots de courriels

en: Display element description as help text (tooltip)
fr: Afficher la description de l'élément comme texte d'aide (infobulle)

en: Check if CDN is being used for external libraries
fr: Vérifier si le réseau de diffusion de contenu (CDN) est utilisé pour les bibliothèques externes

en: Check if Webform Bootstrap Integration module is installed when using the Bootstrap theme
fr: Coché si le module Webform Boostrap Integration est installé lors de l'utilisation du thème Boostrap

en: Check if SPAM protection module is installed
fr: Coché si le module de protection de SPAM est installé

en: Ajax scroll top
fr: Défilement Ajax vers le haut de la page

en: Allow users to save multiple drafts
fr: Permettre aux utilisateurs d'enregistrer plusieurs brouillons

en: Unable to find '@target' module (config/install), config directory (sync), or path (/some/path/).
fr: Impossible de trouver le module "@target" (config/install), le répertoire de configuration (sync) ou le chemin (/un/chemin/).

en: Update default value
fr: Mettre à jour la valeur par défaut

en: Set default value
fr: Définir la valeur par défaut

en: Introduction to Webform for Drupal 8
fr: Introduction au module Webform pour Drupal 8

en: About Webform & the Drupal community
fr: À propos de Webform et de la communauté Drupal

en: Building forms & templates
fr: Construire des formulaires et des modèles

en: Adding elements to a webform
fr: Ajouter des éléments à un formulaire

en: Configuring webform settings
fr: Configurer les paramètres de Webform

en: Configuring the Webform module
fr: Configuration du module Webform

en: Understanding webform plugins
fr: Comprendre les plugins de webforms

en: Translating webforms
fr: Traduire des webforms

en: Webform development tools
fr: Outils de développement pour Webform

en: Configuration: Forms
fr: Configuration : Formulaires

en: The Webform module utilizes third-party Open Source libraries to enhance webform elements and to provide additional functionality.
fr: Le module Webform utilise des bibliothèques <em>open source</em> tierces pour améliorer les éléments de formulaire et fournir des fonctionnalités supplémentaires.

en: If these libraries are not installed, they will be automatically loaded from a CDN.
fr: Si ces bibliothèques ne sont pas installées, elles seront automatiquement chargées depuis un réseau de diffusion de contenu (CDN).

en: Plugins: Elements
fr: Plugins : Éléments

en: Webform: Source
fr: Webform : Source

en: Webform: Test
fr: Webform : Test

en: Webform: API
fr: Webform : API

en: Webform: Translate
fr: Webform : Traduction

en: The <strong>Form</strong> settings page allows a webform's status, attributes, behaviors, labels, messages, wizard settings and preview to be customized.
fr: La page du <strong>Formulaire de configuration</strong> permet de personnaliser le statut, les attributs, les étiquettes, les messages, l'assistant de configuration et le récapitulatif d'un webform.

en: The <strong>Submissions</strong> page displays a customizable overview of a webform's submissions.
fr: La page <strong>Soumissions</strong> montre un aperçu personnalisable des soumissions d'un webform.

en: Submissions can be reviewed, updated, flagged and/or annotated.
fr: Les soumissions peuvent être évaluées, mises à jour, marquées et / ou annotées.

en: The <strong>Download</strong> page allows a webform's submissions to be exported into a customizable CSV (Comma Separated Values) file and other common data formats.
fr: La page <strong>Télécharger</strong> permet d'exporter les soumissions d'un webform vers un fichier CSV (Comma Separated Values) personnalisable ou d'autres formats communs de données.

en: The <strong>View</strong> page displays a submission's general information and data.
fr: L'affichage <strong>Voir</strong> affiche les informations et données générales d'une soumission.

en: Submission: Table
fr: Soumission : Tableau

en: The <strong>Table</strong> page displays a submission's general information and data using tabular layout.
fr: L'affichage <strong>Tableau</strong> affiche les informations et données générales d'une soumission via une mise en page tabulaire.

en: Submission: Plain text
fr: Soumission : Texte brut

en: The <strong>Plain text</strong> page displays a submission's general information and data as plain text.
fr: L'affichage <strong>Texte brut</strong> affiche les informations et données générales d'une soumission comme texte brut.

en: Submission: Data (YAML)
fr: Soumission : Données (YAML)

en: Submission: Edit All
fr: Soumission : Modifier tout

en: The <strong>Resend</strong> form allows administrator to preview and resend emails and messages.
fr: Le formulaire <strong>Réenvoyer</strong> permet aux administrateurs de prévisualiser et réenvoyer les emails et les messages.

en: The <strong>Submissions</strong> page displays a customizable overview of a webform node's submissions.
fr: La page <strong>Soumissions</strong> montre un aperçu personnalisable des soumissions du webform d'un nœud.

en: Only webform administrators are allowed to access this page and create new submissions.
fr: Seuls les administrateurs de webform sont autorisés à accéder à cette page et peuvent créer des nouvelles demandes.

en: The delimiter used when an element has multiple values.
fr: Le délimiteur utilisé lorsqu'un élément a plusieurs valeurs.

en: Include an element's title with all sub elements and values in each column header
fr: Inclure le titre d'un élément avec tous ses sous-éléments et valeurs dans chaque colonne de l'en-tête

en: Header 1 (h1)
fr: Titre de niveau 1 (h1)

en: Header 2 (h2)
fr: Titre de niveau 2 (h2)

en: Header 3 (h3)
fr: Titre de niveau 3 (h3)

en: Header 4 (h4)
fr: Titre de niveau 4 (h4)

en: Header 5 (h5)
fr: Titre de niveau 5 (h5)

en: Header 6 (h6)
fr: Titre de niveau 6 (h6)

en: Label (label)
fr: Libellé (label)

en: Limit per user
fr: Limite par utilisateur

en: Example settings
fr: Exemples de paramètres

en: Convert anonymous drafts and submissions to authenticated
fr: Convertir des brouillons et soumissions anonymes en authentifiés

en: Submission exception message
fr: Message d'exception à la soumission

en: Login message when access denied to private file uploads.
fr: Message de connexion affiché lors d'un accès interdit aux fichiers privés téléchargés.

en: Displays an HTML container. (i.e. @div)
fr: Affiche un conteneur HTML. (ex. @div)

en: Displays a form label without any associated element. (i.e. @label)
fr: Affiche un libellé de formulaire sans aucun élément associé. (ex. @label)

en: Displays a custom table. (i.e. @table).
fr: Affiche un tableau personnalisé (ex. @table)

en: Displays a section container (i.e. @section) with a header (i.e. @header).
fr: Affiche une section de conteneur (ex @section) avec un en-tête/header (ex. @header)

en: Element key
fr: Clé de l'élément

en: Please make sure to backup your website before updating the Webform module.
fr: Assurez-vous de sauvegarder votre site avant de mettre à jour le module Webform.

en: Edit webform Twig templates
fr: Éditer les gabarits Twig du formulaire webform

en: Add @label element
fr: Ajouter l'élément @label

en: If checked, file name will be transliterated, lower-cased and all special characters converted to dashes (-).
fr: Si la case est cochée, le nom du fichier sera translittéré, converti en minuscules et les caractères spéciaux seront remplacés par des tirets (-).

en: Lock selected submission configuration
fr: Verrouiller la configuration de la soumission sélectionnée

en: Unlock selected submission configuration
fr: Déverrouiller la configuration de la soumission sélectionnée

en: Display required indicator
fr: Afficher l'indicateur de champ obligatoire

en: Submission locked message
fr: Message de soumission verrouillée

en: A flag that indicates a locked webform submission.
fr: Un marqueur indiquant les soumissions webform verrouillées.

en: You have successfully installed the Webform module.
fr: Vous avez installé avec succès le module Webform.

en: Learn more about the <a href=":about_href">Webform module and Drupal</a>
fr: En savoir plus sur <a href=":about_href">le module Webform et sur Drupal</a>.

en: Locked [@total]
fr: Verrouillé [@total]

en: Unlocked [@total]
fr: Déverrouillé [@total]

en: Lock this submission
fr: Verrouiller cette soumission

en: If checked, users will not be able to update this submission.
fr: Si coché, les utilisateurs ne pourront pas mettre à jour cette soumission.

en: @title (@id): Found element validation errors.
fr: @title (@id): erreurs de validation d'éléments.

en: The URL !url could not be downloaded.
fr: Le contenu de l'URL !url n'a pas pu être téléchargé.

en: Edit webform options
fr: Modifier les options du webform

en: Disable inline form errors
fr: Désactiver les erreurs en ligne de formulaire

en: Test webform
fr: Tester le formulaire

en: Add webform images
fr: Ajouter des images webform

en: Edit webform images
fr: Modifier les images webform

en: Duplicate webform images
fr: Dupliquer les images webform

en: Delete webform images
fr: Supprimer les images webform

en: Duplicate '@label' images
fr: Dupliquer les images '@label'

en: Maximum @max characters
fr: @max caractères au maximum

en: Images %label saved.
fr: Images %label enregistrées.

en: Images @label saved.
fr: Images @label enregistrées.

en: Please select <a href=":href">predefined images</a> or enter custom image.
fr: Veuillez sélectionner <a href=":href">des images prédéfinies</a> ou saisir une image personnalisée.

en: Image value
fr: Valeur de l'image

en: Image text
fr: Texte de l'image

en: %title images are not valid. @message
fr: Les images %title ne sont pas valides. @message

en: Images %id do not exist.
fr: Les images %id n'existent pas.

en: Webform images
fr: Images webform

en: If checked, the image text will be displayed below each image.
fr: Si coché, le texte de l'image sera affiché sous chaque image.

en: This screencast provides a general introduction to the Webform module.
fr: Cet enregistrement vidéo propose une introduction générale au module Webform.

en: Getting Started with Webform in Drupal 8: Part I |  WebWash
fr: Premiers pas avec Webform dans Drupal 8 : Partie 1 | WebWash

en: Moving Forward with Webform in Drupal 8: Part II | WebWash
fr: Avancer avec Webform dans Drupal 8 : Partie 2 | WebWash

en: This screencast introduces you to the maintainer and community behind the Webform module.
fr: Cet enregistrement vidéo vous présente le mainteneur et la communauté derrière le module Webform.

en: Where is the Drupal Community? | Drupal.org
fr: Où est la Communauté Drupal ? | Drupal.org

en: Contributing to Drupal | Drupalize.me
fr: Contribuer à Drupal | Drupalize.me

en: Concept: The Drupal Project | Drupalize.me
fr: Concept : Le projet Drupal | Drupalize.me

en: Extending Drupal 8 | Drupal.org
fr: Étendre Drupal 8 | Drupal.org

en: Installing a Module | Drupalize.me
fr: Installer un module | Drupalize.me

en: Form API | Drupal.org
fr: L'API des formulaires | Drupal.org

en: Forms (Form API) | Drupalize.me
fr: Les formulaires (Form API) | Drupalize.me

en: This screencast provides an overview of how to create, configure and manage form elements, layouts and multi-step wizards.
fr: Cet enregistrement vidéo fournit un aperçu de la manière de créer, configurer et gérer des éléments de formulaires, de la mise en page et des assistants à étapes multiples.

en: This screencast shows how to route submissions to external applications and send notifications & confirmations.
fr: Cet enregistrement vidéo présente comment diriger les soumissions vers des applications externes et comment envoyer des notifications & confirmations.

en: This screencast shows how to configure a form's general settings, submission handling, confirmation message/page, custom CSS/JS and access controls.
fr: Cet enregistrement vidéo présente la façon de configurer les paramétrages généraux d'un formulaire, la gestion des soumissions, la page ou le message de confirmation, la personnalisation CSS/JS et les contrôles d'accès.

en: This screencast shows how to manage, review and export a form's submissions.
fr: Cet enregistrement vidéo présente la façon de gérer, revoir et exporter les soumissions de formulaires.

en: This screencast shows how to review, edit, resend and administer a  submission.
fr: Cet enregistrement vidéo présente la façon de revoir, modifier, renvoyer et administrer les soumissions.

en: How to Use Webform Predefined Options in Drupal 8 | WebWash
fr: Comment utiliser les options prédéfinies de Webform dans Drupal 8 | WebWash

en: Understanding Hooks | Drupal.org
fr: Comprendre les hooks | Drupal.org

en: What Are Hooks? | Drupalize.me
fr: Que sont les hooks ? | Drupalize.me

en: This screencast walks through how to attach a webform to node.
fr: Cet enregistrement vidéo présente comment relier un formulaire à un nœud.

en: Working with content types and fields | Drupal.org
fr: Travailler avec les types de contenus et les champs | Drupal.org

en: What Are Drupal Entities? | Drupalize.me
fr: Que sont les entités Drupal ? | Drupalize.me

en: Concept: Content Entities and Fields | Drupalize.me
fr: Concept : entités de contenus et champs | Drupalize.me

en: This screencast walks through how to place a webform on a website as a block.
fr: Cet enregistrement vidéo présente comment placer un formulaire dans le site en tant que bloc.

en: Working with blocks | Drupal.org
fr: Travailler avec les blocs | Drupal.org

en: Blocks | Drupalize.me
fr: Blocs | Drupalize.me

en: This screencast offers an overview of the Webform module's element, handler and exporter plugins.
fr: Cet enregistrement vidéo présente un aperçu des éléments du module Webfom et des plugins de gestion et d'export.

en: Why Plugins? | Drupal.org
fr: Pourquoi des plugins ? | Drupal.org

en: Plugins | Drupalize.me
fr: Les plugins | Drupalize.me

en: This screencast shows how to translate a webform's title, descriptions, label and messages.
fr: Cet enregistrement vidéo présente comment traduire les titres, descriptions, libellés et messages des formulaires.

en: Translating configuration | Drupal.org
fr: Traduire la configuration | Drupal.org

en: Translating Configuration | Drupalize.me
fr: Traduire la configuration | Drupalize.me

en: This screencast gives developers an overview of the tools available to help build, debug and export forms.
fr: Cet enregistrement vidéo présente aux développeurs un aperçu des outils disponibles pour construire, déboguer et exporter des formulaires.

en: One of the key mantras in the Drupal is “there is a module for that, “ and Webform is the module for building forms for Drupal 8.
fr: L’un des mantras clés de Drupal est « il existe un module pour cela », et Webform est le module permettant de créer des formulaires pour Drupal 8.

en: There are several ways to download the needed third-party libraries.
fr: Il y a plusieurs manières de télécharger les bibliothèques tierces requises.

en: Error response message
fr: Message de réponse d'erreur

en: Error response messages
fr: Messages de réponse d'erreur

en: <strong>ATTENTION DEVELOPERS!!!</strong> The webform submission form's  BASE_FORM_ID and FORM_ID have changed.
fr: <strong>DÉVELOPPEURS, ATTENTION !</strong> Les BASE_FORM_ID et FORM_ID des formulaires de soumission de Webform ont changé.

en: Please make sure to update all webform related <code>hook_form_BASE_FORM_ID_alter()</code> and <code>hook_form_FORM_ID_alter()</code> hooks.
fr: Merci de faire attention à bien mettre à jour vos hooks webform <code>hook_form_BASE_FORM_ID_alter()</code> et <code>hook_form_FORM_ID_alter()</code>.

en: <a href=":href">Learn more</a>
fr: <a href=":href">En savoir plus</a>

en: Access group
fr: Groupe d'accès

en: Webform plugins
fr: Greffons (plugins) Webform

en: Overview of plugins used by the Webform module.
fr: Vue d'ensemble des plugins utilisés par le module Webform.

en: Webform plugins: Elements
fr: Plugins Webform : Éléments

en: Webform plugins: Handlers
fr: Plugins Webform : Gestionnaires (handlers)

en: Webform plugins: Exporters
fr: Plugins Webform : Exporteurs

en: Preset dialog options
fr: Options de dialogue prédéfinies

en: Dialog name
fr: Nom de la fenêtre de dialogue

en: Dialog title
fr: Titre de la fenêtre de dialogue

en: Dialog height
fr: Hauteur de la fenêtre de dialogue

en: @total webform.webform.* configuration file(s) updated.
fr: @total fichier(s) de configuration webform.webform.* mis à jour.

en: No webform.webform.* configuration files updated.
fr: Aucun fichier de configuration webform.webform.* mis à jour.

en: Archived [@total]
fr: [@total] archivés

en: This webform is <a href=":href">closed</a>. Only submission administrators are allowed to access this webform and create new submissions.
fr: Ce webform est <a href=":href">fermé</a>. Seuls les administrateurs des soumissions sont autorisés à accéder à ce webform et créer des nouvelles soumissions.

en: This webform is <a href=":href">archived</a>. Only submission administrators are allowed to access this webform and create new submissions.
fr: Ce webform est <a href=":href">archivé</a>. Seuls les administrateurs des soumissions sont autorisés à accéder à ce webform et créer des nouvelles soumissions.

en: This webform's <a href=":href">submission handlers</a> requires submissions to be saved to the database.
fr: Le <a href=":href">gestionnaire de soumissions</a> de ce webform nécessite que les soumissions soit sauvegardées dans la base de données.

en: You are previewing the below template, which can be used to <a href=":href">create a new webform</a>. <strong>Submitted data will be ignored</strong>.
fr: Vous êtes en train de prévisualiser le gabarit ci-dessous, qui peut être utilisé pour <a href=":href">créer un nouveau formulaire</a>. <strong>Les données soumises seront ignorées</strong>.

en: No items entered. Please add items below.
fr: Aucun élément saisi. Veuillez ajouter des éléments ci-dessous.

en: Allows viewing <em>own</em> submissions for all webforms.
fr: Permet de voir <em>ses propres</em> soumissions pour tous les formulaires.

en: Allows updating <em>own</em> submissions for all webforms.
fr: Permet de mettre à jour <em>ses propres</em> soumissions pour tous les formulaires.

en: Allows deleting <em>own</em> submissions for all webforms.
fr: Permet de supprimer <em>ses propres</em> soumissions pour tous les webforms.

en: Export temporary directory
fr: Répertoire temporaire de l'export

en: Hide accessibility
fr: Masquer l'accessibilité

en: Show accessibility
fr: Montrer l'accessibilité

en: Enable required
fr: Activer l'obligation

en: Enable client-side validation
fr: Activer la validation côté client

en: Webform Examples Accessibility
fr: Exemples de webforms accessibles

en: This presentation is about approaching accessibility using the Webform module for Drupal 8.
fr: Cette présentation concerne l'accessibilité du module Webform pour Drupal 8.

en: Accessibility | Drupal.org
fr: Accessibilité | Drupal.org

en: The Webform module aims to be accessible to all users.
fr: Le module Webform se veut accessible à tous les utilisateurs.

en: A flexible SASS component to illustrate the steps in a multi-step process e.g. a multi-step form, a timeline or a quiz.
fr: A composant SASS flexible pour afficher les différentes étapes, par exemple pour un formulaire à plusieurs étapes, une chronologie ou un quiz.

en: Access the webform submission log
fr: Accès au journal de soumission de webform

en: Access the webform user submission page
fr: Accéder à la page des soumissions du webform de l'utilisateur

en: Allows a user to view their submissions via 'Submissions' tab on their profile page.
fr: Autorise un utilisateur à voir ses soumissions via un onglet "Soumissions" sur sa page de profil.

en: Link to previous pages in progress bar
fr: Lien vers les pages précédentes dans la barre de progression

en: Link to previous pages in preview
fr: Lien vers les pages précédentes dans la prévisualisation

en: View any submissions
fr: Voir n'importe quelle soumission

en: Update any submissions
fr: Mettre à jour n'importe quelle soumission

en: Delete any submissions
fr: Supprimer n'importe quelle soumission

en: Purge any submissions
fr: Purger toutes les soumissions

en: View own submissions
fr: Voir ses propres soumissions

en: Update own submissions
fr: Mettre à jour ses propres soumissions

en: Delete own submissions
fr: Supprimer ses propres soumissions

en: %d word(s) entered
fr: %d mot(s) saisi(s)

en: %d word(s) remaining
fr: %d mot(s) restant

en: All details have been expanded.
fr: Tous les détails ont été dépliés.

en: All details have been collapsed.
fr: Tous les détails ont été repliés.

en: Resetting message closed via State API…
fr: Réinitialisation du message fermé par State API...

en: Resetting message closed via User Data…
fr: Réinitialisation du message fermé par User Data...

en: Updating @file…
fr: Mise à jour de @file...

en: Custom images…
fr: Images personnalisées…

en: Enter value…
fr: Saisir une valeur...

en: Enter text…
fr: Saisir un texte....

en: Enter image src…
fr: Saisir la source (src) de l'image...

en: more images
fr: plus d'images

en: @count result for @label | @count results for @label
fr[0]: @count résultat pour @label
fr[1]: @count résultats pour @label

en: Custom number of days…
fr: Nombre de jours personnalisé…

en: Parent %parent_key key is not valid.
fr: La clé parente %parent_key est invalide.

en: There has been error validating the elements.
fr: Une erreur est survenue à la validation des éléments.

en: Edit @states conditional
fr: Modifier la condition @states

en: Required for @title
fr: Requis pour @title

en: Parent element @title
fr: Élément parent @title

en: @label is archived
fr: @label est archivé

en: @label is open
fr: @label est ouvert

en: @label is closed
fr: @label est fermé

en: @label is scheduled and is @state
fr: @label est planifié et est @state

en: known accessibility issues
fr: problèmes d'accessibilité connus

en: jQuery: Text Counter
fr: jQuery : Text Counter

en: A jQuery plugin for counting and limiting characters/words on text input, or textarea, elements.
fr: Un plugin jQuery pour compter et limiter le nombre de caractères / mots dans un champ texte ou une zone de texte.

en: Edit @label notes
fr: Modifier les notes @label

en: Add notes to @label
fr: Ajouter des notes à @label

en: You may use tokens.
fr: Vous pouvez utiliser des jetons (tokens).

en: Adding module dependency to @file…
fr: Ajout de la dépendance de module à @file en cours…

en: Tidying @file…
fr: Reformatage du fichier @file en cours…

en: Removing existing libraries…
fr: Suppression des bibliothèques existantes en cours…

en: Beginning to remove libraries…
fr: Début du retrait des bibliothèques…

en: @name removed from @path…
fr: @name retiré de @path…

en: Enter a keyword to filter by.
fr: Saisir un mot-clé pour filtrer avec celui-ci.

en: handler
fr: gestionnaire (handler)

en: handlers
fr: gestionnaires (handlers)

en: Custom…
fr: Personnalisé ...

en: Custom date format…
fr: Format de date personnalisé ...

en: Twig template…
fr: Gabarit Twig...

en: Custom @label…
fr: @label personnalisé…

en: Access own webform configuration
fr: Accéder à la configuration de son propre webform

en: Allows users and applications to access a webform's configuration created by the user.
fr: Permet aux utilisateurs et applications d'accéder à la configuration d'un formulaire créé par l'utilisateur.

en: Access any webform configuration
fr: Accéder à la configuration de n'importe quel formulaire.

en: Allows users and applications to access any webform's configuration.
fr: Permet aux utilisateurs et applications d'accéder à la configuration de n'importe quel formulaire.

en: Delete any webform submission
fr: Supprimer n'importe quelle soumission de formulaire

en: Form access denied action
fr: Action du message d'accès refusé

en: Form access denied title
fr: Titre du message d'accès refusé

en: Form access denied message
fr: Message d'accès refusé au formulaire

en: View name / Display ID
fr: Nom de la vue / Identifiant (ID) de l'affichage

en: Apply to webform
fr: Appliquer au webform

en: Apply to node
fr: Appliquer au nœud

en: Access Rule
fr: Règle d'accès

en: Default form open message
fr: Message d'ouverture du formulaire par défaut

en: Default form close message
fr: Message de fermeture du formulaire par défaut

en: Default form access denied message
fr: Message d'accès refusé du formulaire par défaut

en: Default submission views
fr: Vues de soumission par défaut

en: Apply to global
fr: Appliquer au global

en: Default Algolia API key
fr: Clé d'API Algolia par défaut

en: Controls if unused HTML editor files should be marked temporary
fr: Contrôle si les fichiers inutilisés de modification de l'HTML doivent être marqués comme temporaires

en: IMPORTANT! Elements, containers, and pages that are hidden using conditional logic will now have their submission data cleared when a webform is submitted.
fr: IMPORTANT ! Les éléments, conteneurs et pages qui sont masqués par une logique conditionnelle verront leurs données de soumission effacées lors de la soumission d'un formulaire Webform.

en: Please make sure to test any webform that contains conditionally hidden elements, containers, or pages.
fr: Veuillez vérifier tout webform qui contient des éléments, conteneurs ou pages conditionnellement cachés.

en: Any element that is conditionally hidden will have its submission data cleared.
fr: Tout élément qui est conditionnellement caché verra ses données de soumission effacées.

en: Webform access
fr: Accès webform

en: Webform Access: Group
fr: Webform Access : Groupe

en: Webform Access: Type
fr: Webform Access : Type

en: Webform Access
fr: Accès Webform

en: Add access group
fr: Ajouter un groupe d'accès

en: Add access type
fr: Ajouter un type d'accès

en: Webforms: Access Group
fr: Webforms : Groupe d'accès

en: Add webform access group
fr: Ajouter un groupe d'accès au webform

en: Edit webform access group
fr: Modifier un groupe d'accès au webform

en: Duplicate webform access group
fr: Dupliquer un groupe d'accès au webform

en: Delete webform access group
fr: Supprimer un groupe d'accès au webform

en: Add webform access type
fr: Ajouter un type d'accès au webform

en: Edit webform access type
fr: Modifier le type d'accès au webform

en: Delete webform access type
fr: Supprimer le type d'accès au webform

en: Duplicate '@label' access group
fr: Dupliquer le groupe d'accès "@label"

en: Administer submissions
fr: Administrer les soumissions

en: Access group %label saved.
fr: Groupe d'accès %label enregistré.

en: Access group @label saved.
fr: Groupe d'accès @label enregistré.

en: Filter by keyword.
fr: Filtrer par mot clé.

en: access group
fr: groupe d'accès

en: access groups
fr: groupes d'accès

en: Access type %label saved.
fr: Type d'accès %label enregistré.

en: Access type @label saved.
fr: Type d'accès @label enregistré.

en: Webform access group
fr: Groupe d'accès webform

en: Webform access type
fr: Type d'accès webform

en: Webform access group entities
fr: Entités de groupe d'accès webform

en: United States: Northeast
fr: État-Unis : Nord-est

en: United States: Midwest
fr: États-Unis : Centre ouest

en: United States: South
fr: États-Unis : Sud

en: United States: West
fr: États-Unis : Ouest

en: Webform Demo: Region Contact System
fr: Webform Demo : Système de contact par région

en: You can use this setting to prevent an action to be scheduled if it should have been triggered in the past.
fr: Utiliser ce paramètre pour empêcher la planification d'une action qui aurait dû être déclenchée dans le passé.

en: Add @label element to "@parent"
fr: Ajouter l'élément @label au parent "@parent"

en: Select an element to add to "@parent"
fr: Sélectionner une élément à ajouter  à "@parent"

en: Filter by videos
fr: Filtrer par vidéos

en: @total videos
fr: @total vidéos

en: This screencast walks through how to use permissions, roles, and custom access rules to control access to webforms and submissions.
fr: Cet enregistrement vidéo présente comme utiliser les droits, les rôles et les règles d'accès personnalisées pour gérer l'accès aux formulaires et aux soumissions.

en: Users, Roles, and Permissions | Drupal.org
fr: Utilisateurs, rôles et droits | Drupal.org
    Show related projects

en: Users, Roles, and Permissions | Drupalize.me
fr: Utilisateurs, rôles et droits | Drupalize.me

en: jQueryUI Dialog Documentation
fr: Documentation de jQueryUI Dialog

en: This presentation shows how to use views to display webform submissions.
fr: Cette présentation montre comment utiliser Views pour afficher des soumissions de formulaire.

en: Views module | Drupal.org
fr: Le module Views | Drupal.org

en: Webform Views Integration | Drupal.org
fr: Intégration de Webform avec Views | Drupal.org

en: Redirect to the webform
fr: Rediriger vers le formulaire

en: Form file upload limit
fr: La limite des champs fichiers

en: Default maximum file upload size
fr: Taille maximale de transfert de fichier

en: Provides an example of a webform handler.
fr: Fournit un exemple de gestionnaire (handler) webform.

en: Message to be displayed when form is completed
fr: Message à afficher lorsque le formulaire est terminé

en: If checked, every handler method invoked will be displayed onscreen to all users.
fr: Si cochée, chaque gestionnaire (handler) invoqué sera visible à l'écran pour tous les utilisateurs.

en: The element must be empty. You entered %value.
fr: L'élément doit être vide. Vous avez saisi %value.

en: Example of a webform submission handler.
fr: Exemple de gestionnaire (handler) de soumission de webform.

en: <a href="https://www.drupal.org/node/3003140">Learn more &raquo;</a>
fr: <a href="https://www.drupal.org/node/3003140">En savoir plus &raquo;</a>

en: Form title display
fr: Affichage du titre du formulaire

en: Submission excluded elements
fr: Éléments exclus de la soumission

en: Administer webform templates
fr: Administrer les gabarits de Webform

en: Allows administration to manage webform templates.
fr: Autoriser l’administration à gérer les gabarits de Webform.

en: No elements found. Try a different search.
fr: Aucun élément trouvé. Tenter une recherche différente.

en: No videos found. Try a different search.
fr: Aucune vidéo n'est trouvée. Essayer une recherche différente.

en: Limit total to one submission per source entity
fr: Limiter à une soumission par entité source

en: skipped
fr: sauté

en: skipped (conditions not met)
fr: sauté (conditions non remplies)

en: This action will…
fr: Cette action va...

en: Remove configuration
fr: Retirer la configuration

en: Affect any fields which use this access group
fr: Affecter tous les champs qui utilisent ce groupe d'accès

en: Affect any access groups which use this type
fr: Affecter n'importe quels groupes d'accès qui utilisent ce type

en: Webforms affected
fr: Webforms concernés

en: Delete the '@title' element?
fr: Supprimer l'élément "@title" ?

en: Delete the %title element from the %webform webform?
fr: Supprimer l'élément %title du formulaire %webform ?

en: Are you sure you want to delete the %title element?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir supprimer l'élément %title ?

en: Remove this element
fr: Retirer cet élément

en: Delete any submission data associated with this element
fr: Supprimer toute donnée de soumission associée à cet élément

en: Delete all child elements
fr: Supprimer tous les éléments enfants

en: Nested elements being deleted
fr: Éléments imbriqués en cours de suppression

en: Execute <code>drush @webform-libraries-download</code>, to download third-party libraries required by the Webform module. (OSX/Linux)
fr: Lancer la commande <code>drush @webform-libraries-download</code> pour télécharge les bibliothèques tierces requises par le module Webform (OS X/Linux).

en: Execute <code>drush @webform-composer-update</code>, to update your Drupal installation's composer.json to include the Webform module's selected libraries as repositories.
fr: Lancer la commande <code>drush @webform-composer-update</code> pour mettre à jour le fichier composer.json de votre installation Drupal et inclure les bibliothèques sélectionnées par le module Webform en tant que dépôt.

en: Date/time (@format)
fr: Date/heure (@format)

en: Immediately send email when testing this webform
fr: Envoyer immédiatement un courriel lors du test de ce formulaire

en: date/time
fr: date/heure

en: The %label email will be sent immediately upon submission.
fr: Le courriel %label sera immédiatement envoyé à la soumission.

en: Using Webform in Drupal 8, 1.1: Install Webform
fr: Utilisation de Webform pour Drupal 8, 1.1: installer Webform

en: Using Webform in Drupal 8, 2.1: Create Conditional Elements
fr: Utilisation de Webform pour Drupal 8, 2.1: créer des éléments conditionnels

en: Using Webform in Drupal 8, 3.1: View, Download and Clear Submissions
fr: Utilisation de Webform pour Drupal 8, 3.1: voir, télécharger et nettoyer les soumissions

en: Using Webform in Drupal 8, 4.1: Send Submissions to Zapier
fr: Utilisation de Webform pour Drupal 8, 4.1: envoyer les soumissions à Zapier

en: Integrate Webform and Google Sheets using Zapier in Drupal 8 | WebWash
fr: Intégrer Webform avec Google Sheets en utilisant Zapier sous Drupal 8 | WebWash

en: Using Webform in Drupal 8, 5.1: Display Form as a Block
fr: Utilisation de Webform pour Drupal 8, 5.1: afficher les formulaires comme des blocs

en: Filter images
fr: Filtrer les images

en: Filter by title or images
fr: Filtrer par titre ou images

en: Show all images
fr: Afficher toutes les images

en: Show date picker button
fr: Afficher le bouton du sélecteur de date

en: If checked, date picker will include a calendar button
fr: Si coché, le sélecteur de date inclura un bouton de calendrier

en: scheduled email sent
fr: courriel planifié envoyé

en: scheduled email not sent
fr: courriel planifié non envoyé

en: Repairing webform submission storage schema…
fr: Réparation du schéma de stockage des soumissions de webforms en cours...

en: Repairing webform settings…
fr: Réparation des paramètres des webforms en cours…

en: Repairing webform handlers…
fr: Réparation des gestionnaires (handlers) de webforms en cours...

en: Repairing webform field storage definitions…
fr: Réparation des définitions de stockage des champs des webforms en cours…

en: Validating webform elements…
fr: Validation des éléments de webforms en cours...

en: CAPTCHA third party settings
fr: Paramètres tiers de CAPTCHA

en: Replace 'Add CAPTCHA administration links to forms' with CAPTCHA webform element
fr: Remplace 'Ajouter des liens d'administration de CAPTCHA aux formulaires' avec un élément CAPTCHA de webform

en: Honeypot third party settings
fr: Paramètres tiers d'Honeypot

en: Enter the title to be displayed when the attachment is displayed as a link.
fr: Saisir le titre à afficher lorsque la pièce jointe est affichée en tant que lien.

en: Remove whitespace around the attachment's content
fr: Supprimer les espaces autours du contenu de la pièce jointe

en: If checked, all spaces and returns around the attachment's content with be removed.
fr: Si la case est cochée, tous les espaces et sauts de ligne autour du contenu de la pièce jointe seront retirés.

en: Force users to download the attachment
fr: Forcer les utilisateurs à télécharger la pièce jointe

en: If checked the attachment will be automatically download.
fr: Si coché, la pièce jointe sera automatiquement téléchargée.

en: Attachment token
fr: Jeton de pièce jointe.

en: Generates an attachment using tokens.
fr: Génère une pièce jointe en utilisant un jeton.

en: File attachment elements
fr: Éléments de fichier attaché

en: Attachment Twig
fr: Pièce jointe Twig

en: Generates an attachment using Twig.
fr: Génère une pièce jointe via Twig.

en: URL/path
fr: URL / chemin

en: The URL <a href=":url">@url</a> is not available.
fr: L'URL <a href=":url">@url</a> n'est pas disponible.

en: Generates an attachment using a URL.
fr: Génère une pièce jointe via une URL.

en: Email will be rescheduled when a draft or submission is updated.
fr: Le courriel sera à nouveau planifié quand un brouillon ou une soumission est mise à jour.

en: Webform Attachment sub-module | Drupal.org
fr: Le sous-module Webform Attachment | Drupal.org

en: access type
fr: Type d'accès

en: access types
fr: Types d'accès

en: Editing inline Twig template allows users to access any data exposed by Twig functions.
fr: L'édition en ligne de gabarit Twig permet aux utilisateurs d'accéder à toutes les données exposées par les fonctions Twig.

en: Batch import size
fr: Taille des lots d'import

en: [@element_key] Invalid file URL (@url). URLS must begin with http:// or https://.
fr: [@element_key] URL du fichier invalide (@url). Les URLS doivent commencer par http:// ou https://.

en: [@element_key] URL (@url) returns 404 file not found.
fr: [@element_key] URL (@url) renvoi une erreur 404 fichier non trouvé.

en: [@element_key] Unable to read file from URL (@url).
fr: [@element_key] Impossible de lire le fichier depuis l'URL (@url).

en: [@element_key] Unable to locate entity (@entity_id).
fr: [@element_key] Impossible de localiser l'entité (@entity_id).

en: [@element_key] YAML is not valid. @error
fr: [@element_key] YAML non valide. @error

en: Update submissions that have a corresponding UUID.
fr: Mettre à jour les soumissions qui ont un UUID correspondant.

en: Create new submissions.
fr: Créer de nouvelles soumissions.

en: Form validation will be skipped.
fr: La validation du formulaire sera ignorée.

en: Skip submissions that are invalid.
fr: Ignorer les soumissions qui ne sont pas valides.

en: Review import
fr: Examiner l'import

en: Destination (Submission)
fr: Destination (Soumission)

en: Please review and select the imported CSV source column to destination element mapping
fr: Veuillez vérifier et sélectionner la colonne source de l'import CSV à destination de l'élément de correspondance.

en: Skip form validation
fr: Passer la validation du formulaire

en: Skipping form validation can cause invalid data to be stored in the database.
fr: Passer la validation du formulaire peut entraîner le stockage de données non valides dans la base de données.

en: Treat all warnings as errors
fr: Traiter tous les avertissements comme des erreurs

en: Yes, I want to import these submissions
fr: Oui, je souhaite importer ces soumissions

en: Initializing submission import
fr: Initialisation de la soumission de l'import

en: The import could not be completed because an error occurred.
fr: L'importation n'a pas pu se terminer car une erreur s'est produite.

en: Row #@number
fr: Ligne n°@number

en: If checked, all entity references will use the entity's UUID
fr: Si cochée, toutes les références d'entité utiliseront l'UUID de l'entité

en: Exports results in CSV that can be imported back into the current webform.
fr: Exporte les résultats au format CSV qui peuvent être réimportés dans le webform actuel.

en: Importing webform submissions
fr: Importation de soumissions de formulaires

en: This screencast shows how to import submissions using CSV (comma separated values) file.
fr: Cet enregistrement vidéo présente la façon d'importer des soumissions en utilisant un fichier CSV (comma-separated values/valeurs séparées par une virgule).

en: The Webform Submission Export/Import module must be enabled to perform imports.
fr: Le module Webform Submission Export/Import doit être activé pour effectuer des importations.

en: Please include the CSV path or URI.
fr: Veuillez inclure le chemin CSV ou URI.

en: Are you sure you want to import @total submissions?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir importer @total soumissions ?

en: Filter images by label
fr: Filtrer les images par libellé

en: Include filter by label
fr: Inclure le filtre par libellé

en: Webform elements
fr: Éléments de webforms

en: No choices to choose from
fr: Pas de choix disponible

en: Press to select
fr: Appuyer pour sélectionner

en: Press Enter to add <b>@value</b>
fr: Appuyer sur Entrée pour ajouter <b>@value</b>

en: Only @max value can be added
fr: Seulement @max valeurs peuvent être ajoutées

en: All custom email addresses
fr: Toutes les adresses de courriel personnalisées

en: The email addresses of all <strong>administrators</strong> assigned to the current webform.
fr: L'adresse électronique de tous les <strong>administrateurs</strong> assignés au formulaire courant.

en: @label (Users and custom email addresses)
fr: @label (Utilisateurs et adresses courriel personnalisées)

en: The email addresses of <strong>users</strong> and <strong>custom email addresses</strong> assigned to the %title access type for the current webform.
fr: Les adresses mail de tous les <strong>utilisateurs</strong>, <strong>adresses mail personnalisées</strong> sont attribuées au type d'accès %title pour le formulaire Webform actuel.

en: @label (Users)
fr: @label (Utilisateurs)

en: The email addresses of <strong>users</strong> assigned to the %title access type for the current webform.
fr: Les adresses courriel de tous les <strong>utilisateurs</strong>, sont attribuées au type d'accès %title pour le formulaire Webform actuel.

en: @label (Custom email addresses)
fr: @label (Adresses courriel personnalisées)

en: The email addresses of <strong>users</strong>, <strong>custom email addresses</strong>, and <strong>administrators</strong> assigned to the %title access type for the current webform.
fr: Les courriels des <strong>utilisateurs</strong>, <strong>courriels personnalisés</strong>, et<strong>administrateurs</strong> assignés au type d'accès  %title pour le webform actuel.

en: Access controls
fr: Contrôles d'accès

en: Custom notifications
fr: Notifications personnalisées

en: more emails
fr: plus de courriels

en: Entity print
fr: Impression de l'entité

en: Allows webform submissions to be converted to a PDF
fr: Permet aux soumissions du webform d'être converties en PDF

en: Enter custom header to be displayed above printed webform submissions.
fr: Saisir un entête personnalisé à afficher au-dessus des soumissions webform imprimées.

en: Enter custom header to be displayed above all printed webform submissions.
fr: Saisir un entête personnalisé à afficher au-dessus de toutes les soumissions webform imprimées.

en: Enter custom footer to be displayed below printed webform submissions.
fr: Saisir un pied de page personnalisé à afficher au-dessous des soumissions webform imprimées.

en: Enter custom footer to be displayed below all printed webform submissions.
fr: Saisir un pied de page personnalisé à afficher sous les soumissions de formulaires imprimées.

en: Enter custom print CSS to be attached to printed webform submissions.
fr: Saisir du CSS personnalisé pour l'impression à attacher aux soumissions de formulaires imprimés.

en: Enter custom print CSS to be attached to all printed webform submissions.
fr: Saisir du CSS personnalisé pour l'impression à attacher à toutes les soumissions de formulaires imprimés.

en: @label link
fr: Lien @label

en: Enable @label link
fr: Activer le lien @label

en: @label link text
fr: Texte du lien @label

en: @label link attributes
fr: Attributs du lien @label

en: Download @label
fr: Télécharger @label

en: Debug generated documents
fr: Débogage des documents générés

en: If checked, administrators will see debug links below each export type.
fr: Si cochée, les administrateurs verront les liens de débogage sous chaque type d'export.

en: Entity print settings
fr: Paramètres d'impression de l'entité

en: Print template
fr: Gabarit d'impression

en: Print header
fr: Imprimer l'entête

en: Print footer
fr: Imprimer le pied de page

en: Print CSS
fr: Imprimer la CSS

en: Enable export link
fr: Activer le lien d'exportation

en: Export link text
fr: Texte du lien d'exportation

en: @label documents
fr: Documents @label

en: Exports results as @label documents
fr: Exporte les résultats comme documents @label

en: Unable to generate '@filename'.
fr: Impossible de générer "@filename".

en: Attachment @label
fr: Pièce jointe @label

en: File name must include *.@extension file extension.
fr: Le nom du fichier doit comprendre l'extension *.@extension.

en: Choices.js is used to improve the user experience for select menus. Choices.js is an alternative to Select2.
fr: Choice.js est utilisé pour améliorer l'expérience utilisateur pour les menus déroulants. Choice.js est une alternative à Select2.

en: If checked, the HTML5 date element will be replaced with a <a href="https://jqueryui.com/datepicker/">jQuery UI datepicker</a>
fr: Si coché, l’élément HTML5 date sera remplacé avec un <a href="https://jqueryui.com/datepicker/">jQuery UI datepicker</a>

en: Webforms: Help
fr: Webforms : Aide

en: Ajax progress type
fr: Ajax - Type de progression

en: Ajax speed
fr: Ajax - Vitesse

en: Default Ajax progress type
fr: Type de progression Ajax par défaut

en: Default Ajax effect
fr: Effet Ajax par défaut

en: Default Ajax speed
fr: Vitesse Ajax par défaut

en: This screencast shows how to download, export, and email PDF copies of webform submissions.
fr: Cet enregistrement vidéo présente comment télécharger, exporter et envoyer par courriel des copies PDF des soumissions de formulaires.

en: Repairing admin configuration…
fr: Réparation de la configuration de l'administration en cours...

en: Removing (unneeded) webform submission translation settings…
fr: Suppression des paramètres (superflus) de traduction de soumission de webforms…

en: %d character(s) entered
fr: %d caractère(s) saisi(s)

en: %d character(s) remaining
fr: %d caractère(s) restant(s)

en: Learn how to use regular expressions with conditional logic.
fr: Apprendre à utiliser les expressions régulières avec une logique conditionnelle.

en: Error response redirect URL
fr: URL de redirection de réponse d'erreur

en: File upload in progress. Uploaded file may be lost.
fr: Transfert de fichier en cours. Le fichier transféré peut être perdu.

en: Disabled attachments will not be included as file attachments in sent emails.
fr: Les pièces jointes désactivées ne seront pas inclues dans les emails envoyés.

en: Repairing webform entity print settings…
fr: Réparation des paramètres d'affichage des entités webform en cours…

en: lowercase letters, numbers, and underscores
fr: lettres minuscules, nombres et tirets bas

en: Use Taxonomy Terms as Webform Options in Drupal 8
fr: Utiliser les Termes de Taxonomie en tant qu'Options Webform en Drupal 8

en: Learn how to create a select element which uses a taxonomy vocabulary instead of the standard options.
fr: Apprend à créer un liste de sélection basée sur un vocabulaire de taxonomie au lieu d'options simples.

en: Use Taxonomy Terms as Webform Options in Drupal 8 | WebWash
fr: Utiliser des termes de taxonomie comme options de formulaire dans Drupal 8 | WebWash

en: Truncate webform submission tables.
fr: Vider les tables de soumissions des formulaires

en: Information message
fr: Message d'information

en: Options limit
fr: Limite des options

en: The <strong>Options</strong> page displays a summary of the webform's options limits.
fr: La page <strong>Options</strong> affiche un résumé des limites des options du webform.

en: Allows elements with options (i.e. select, checkboxes, and radios) to have option specific submission limits.
fr: Permet aux éléments avec des options (par exemple select, cases à cocher, boutons radio) d'avoir des limites spécifiques de soumission

en: Limit reached message
fr: Message de limite atteinte

en: Limit reached behavior
fr: Comportement de limite atteinte

en: '@element_key' is missing.
fr: '@element_key' est manquant.

en: @title @type limits
fr: Limites @title @type

en: Do not display a message
fr: Ne pas afficher de message

en: Placeholder help
fr: Aide du placeholder

en: The following placeholders can be used:
fr: Les placeholders suivants peuvent être utilisés :

en: @name - The element's title.
fr: @name - Le titre de l'élément.

en: The file's name exceeds the Webform module's 150 characters limit. Please rename the file and try again.
fr: Le nom du fichier excède la limite de 150 caractères du module Webform. Merci de renommer le fichier et de réessayer.

en: Webform: Experimental modules enabled
fr: Webform : modules expérimentaux activés

en: Experimental webform modules found: %module_list. <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
fr: Modules de Webform expérimentaux trouvés : %module_list. <a href=":url">Les modules expérimentaux</a> sont fournis à des fins de test. À utiliser à vos risques et périls.

en: Option value attribute names
fr: Noms des attributs des valeurs des options

en: Allow SVG to be filled using CSS
fr: Permettre au SVG d'être rempli à l'aide de CSS

en: Enable SVG panning and zooming
fr: Activer le panoramique et le zoom SVG

en: Display text and description in a tooltip
fr: Afficher le texte et la description dans une info-bulle

en: Affect any elements which use these custom options
fr: Affecte tous les éléments qui utilisent ces options personnalisées

en: Duplicate '@label' custom options
fr: Dupliquer les options personnalisées '@label'

en: A brief description present to the user when adding this element to a webform.
fr: Brève description présentée à l'utilisateur lors de l'ajout de cet élément à un webform.

en: Instructions to present to the user below this element on the editing form.
fr: Instructions à présenter à l'utilisateur sous cet élément du formulaire d'édition.

en: HTML/SVG file URL or path
fr: URL ou chemin d'accès du fichier HTML/SVG

en: Allow SVG option elements to be filled using CSS
fr: Permettre aux éléments d'option SVG d'être remplis à l'aide de CSS

en: If checked, inline fill styles will be removed and replaced using CSS.
fr: Si cette case est cochée, les styles de remplissage en ligne seront supprimés et remplacés par des feuilles de style CSS.

en: Below options are used to enhance and also translate the custom options parsed from the HTML/SVG markup.
fr: Les options ci-dessous sont utilisées pour améliorer et traduire les options personnalisées analysées à partir de la balise HTML/SVG.

en: Option descriptions are displayed by tooltips.
fr: Les descriptions des options sont affichées dans des info-bulles.

en: Display option text and description in a tooltip
fr: Afficher le texte et la description de l'option dans une info-bulle

en: If checked, option text and description will be displayed using a tooltip.
fr: Si cette case est cochée, le texte et la description de l'option seront affichés dans une info-bulle.

en: If checked, this custom options element will be available when a user is adding elements to a webform.
fr: Si cette case est cochée, cet élément d'options personnalisé sera disponible lorsqu'un utilisateur ajoutera des éléments à un webform.

en: If checked, this custom options element will be available for entity references when a user is adding elements to a webform.
fr: Si cette case est cochée, cet élément d'options personnalisé sera disponible pour les références d'entités lorsqu'un utilisateur ajoute des éléments à un webform.

en: Label / Description
fr: Libellé / Description

en: Filter by title, description, help, template, or url
fr: Filtrer par titre, description, texte d'aide, gabarit ou url

en: Below options are used to enhance and also translate the custom options.
fr: Les options ci-dessous sont utilisées pour améliorer et traduire les options personnalisées.

en: The screencast walks through creating custom webform options elements.
fr: L'enregistrement vidéo présente la création d'éléments d'options personnalisés pour webform.

en: Allow viewing a submission using token
fr: Permet la visualisation d'une soumission en utilisant un jeton

en: Allow updating a submission using token
fr: Permet la mise à jour d'une soumission en utilisant un jeton

en: Limit per source entity
fr: Limite par entité source

en: All users, custom email addresses, and administrators
fr: Tous les utilisateurs, adresses électroniques personnalisées, et administrateurs.

en: Edit webform variants
fr: Modifier les variations du formulaire

en: Allows administrators to create variations of a webform.
fr: Autorise les administrateurs à créer des variations d'un webform.

en: Webforms: Variants configuration
fr: Formulaires : configuration des variations

en: Select a variant
fr: Sélectionner une variante

en: Add webform variant
fr: Ajouter une variante de webform

en: Edit webform variant
fr: Modifier la variante du webform

en: Duplicate webform variant
fr: Dupliquer la variante du webform

en: Delete webform variant
fr: Supprimer la variante du webform

en: Apply webform variant
fr: Appliquer la variante du webform

en: View webform variants
fr: Voir les variantes du webform

en: Test webform variants
fr: Tester les variantes du webform

en: Webform plugins: Variants
fr: Plugins de formulaire : variations

en: Webform variants
fr: Variations de formulaires

en: Variant plugin ID
fr: Identifiant (ID) du plugin de la variation

en: Variant instance ID
fr: Identifiant (ID) de l'instance de la variation

en: Variant element key
fr: Clé de l'élément de variation

en: Variants settings
fr: Configuration des variations

en: Filter category
fr: Filtrer la catégorie

en: Filter state
fr: Filtrer l'état

en: Excluded webform variants
fr: Variantes du webform exclues

en: Webform Variant Example
fr: Exemple de variation de formulaire

en: Provides an example of webform variants.
fr: Fournit un exemple de variations de formulaire.

en: If checked, variant information will be displayed onscreen to all users.
fr: Si cette case est cochée, les informations sur les variantes seront affichées à l'écran pour tous les utilisateurs.

en: Example of a webform variant.
fr: Exemple de variation de formulaire.

en: Webform [DEPRECATED]
fr: Webform [OBSOLÈTE]

en: Enter webform information and then click submit, which will redirect you to the appropriate create content form.
fr: Saisir les informations du webform, puis cliquez sur soumettre, ce qui vous redirigera vers le formulaire de création de contenu approprié.

en: Delete all related variants
fr: Supprimer toutes les variations associées

en: View variants
fr: Voir les variations

en: Test variants
fr: Tester les variations

en: Apply variants
fr: Appliquer les variations

en: There are currently no variants setup for this webform.
fr: Il n'y a actuellement aucune variation mise en place sur ce formulaire.

en: Save variants
fr: Enregistrer les variations

en: This screencast provides an overview of how to use webform variants to create A/B tests, audience segmentation, and personalization.
fr: Cet enregistrement vidéo fournit un aperçu sur la façon d'utiliser les variations de formulaires pour créer des tests A/B, de la segmentation d'audience et des personnalisations.

en: Webform module now supports variants, which can be used for A/B tests, segmentation, and personalization
fr: Le module Webform supporte désormais les variations, qui peuvent être utilisées pour réaliser des tests A/B, de la segmentation et des personnalisations.

en: Configuration: Variants
fr: Configuration : Variations

en: The <strong>Variants configuration</strong> page allows administrators to enable/disable variants.
fr: La page <strong>Configuration des variations</strong> permet aux administrateurs d'activer/désactiver des variations.

en: <strong>Variants</strong> are used for A/B testing, segmentation, and personalization.
fr: Les <strong>Variations</strong> sont utilisées pour réaliser des tests A/B, de la segmentation et des personnalisations.

en: Plugins: Variants
fr: Plugins : Variations

en: The <strong>Variants</strong> page allows variations of a webform to be created and managed for A/B testing, segmentation, and personalization.
fr: La page des <strong>Variations</strong> permet de créer et de gérer des variations aux formulaires pour faire des tests A/B, de la segmentation et des personnalisations.

en: @total variants
fr: @total variations

en: variants
fr: variations

en: No variant available.
fr: Aucune variante disponible

en: <strong>ATTENTION DEVELOPERS!!!</strong> Please make sure to download and update the <a href=":href">Input Mask</a> library to version 5.0.x
fr: <strong>Note pour les développeurs :</strong> s'assurer de télécharger et de mettre à jour la bibliothèque <a href=":href">Input Mask</a> en version 5.0.x

en: <a href=":href">Learn more about updating the Webform module's external libraries</a>
fr: <a href=":href">En savoir plus sur la mise à jour des bibliothèques externes du module Webform</a>

en: Learn more about <a href="https://www.drupal.org/docs/8/api/form-api">Form API in Drupal 8</a>.
fr: En savoir plus sur <a href="https://www.drupal.org/docs/8/api/form-api">l'API des formulaires de Drupal 8</a>.

en: Do not schedule email if the action should be triggered in the past
fr: Ne pas programmer de courriel si l'action devait être déclenchée dans le passé

en: Type of downloadable archive
fr: Type de l'archive téléchargeable

en: Customize my table
fr: Personnaliser mon tableau

en: Allow users to customize the results
fr: Permet aux utilisateurs de personnaliser les résultats

en: Cast remote post data
fr: Données sur les postes distants

en: Allow users to customize the results table
fr: Permet aux utilisateurs de personnaliser le tableau de résultats

en: Anonymous user limits are only tracked by the user's browser session. It is recommended that limits per user only be used on forms restricted to authenticated users.
fr: Les limites imposées aux utilisateurs anonymes ne sont suivies que par les information de session sur le navigateur de l'utilisateur. Il est recommandé de n'utiliser les limites par utilisateur que dans les formulaires réservés aux utilisateurs authentifiés.

en: Option/checkbox settings
fr: Paramètres des options/cases à cocher

en: Disable the option/checkbox
fr: Désactiver l'option/la case à cocher

en: Remove the option/checkbox
fr: Supprimer l'option/la case à cocher

en: This message is displayed when the remaining submission is greater than one.
fr: Ce message s'affiche lorsque le nombre de soumissions restantes est supérieur à un.

en: One remaining message
fr: Il reste un messae

en: This message is displayed when there is only one remaining submission available.
fr: Ce message s'affiche lorsqu'il ne reste qu'une seule soumission disponible.

en: None remaining message
fr: Aucun message restant

en: This message is displayed when there are remaining submissions allows.
fr: Ce message s'affiche lorsqu'il reste des soumissions autorisées.

en: This message is displayed when there are not submissions limits.
fr: Ce message s'affiche lorsqu'il n'y a pas de limite de soumission.

en: The message is displayed when an element has validation error is submitted.
fr: Ce message s'affiche lorsqu'un élément ayant une validation des erreurs est soumis.

en: Define options or checkbox submission limits.
fr: Définir des options ou des limites de soumission de cases à cocher.

en: Examples for Developers | Drupal.org
fr: Exemples pour développeurs | Drupal.org

en: lowercase letters, numbers, underscores, and dashes
fr: lettres minuscules, nombres, tirets bas et tirets

en: No orphaned submission found.
fr: Aucune soumission orpheline trouvée.

en: Are you sure you want remove @total orphaned webform submissions?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer @total soumissions webform orphelines ?

en: Deleting @total orphaned webform submissions…
fr: Suppression de @total soumissions webform orphelines en cours...

en: Invalid signature file detected and deleted. (@see @url)
fr: Signature invalide de fichier détectée et supprimée(@see @url)

en: Invalid signature file detected and deleted. (@see <a href=":href">PSA-XXXXX</a>)
fr: Signature invalide de fichier détectée et supprimée(@see <a href=":href">PSA-XXXXX</a>)

en: Enable form sharing
fr: Activer le partage de formulaire

en: Enable form sharing for webform nodes
fr: Activer le partage de formulaire pour les noeuds intégrant un webform

en: Shared form theme
fr: Thème de formulaire partagé

en: Display shared form title
fr: Afficher le titre du formulaire partagé

en: Shared form page attributes
fr: Attributs de page de formulaire partagé

en: Default shared form theme
fr: Thème partagé des formulaires par défaut

en: Allows webforms to be shared on other websites using an iframe.
fr: Permet de partager les Webform sur d'autres sites web à l'aide d'une iframe.

en: Code copied to clipboard…
fr: Code copié dans le presse-papiers...

en: To test anonymous user access to the below embedded webform, please log out or open the below link in a new private or incognito window.
fr: Pour tester l'accès des utilisateurs anonymes au webform intégré ci-dessous, veuillez vous déconnecter ou ouvrir le lien ci-dessous dans une nouvelle fenêtre privée ou incognito.

en: Choose how you want to embed the webform and then copy-n-paste the below code snippet directly into the HTML source of any webpage.
fr: Choisir la manière dont vous souhaitez intégrer le webform, puis copiez-collez le fragment de code ci-dessous directement dans la source HTML de n'importe quelle page web.

en: Resizing iframe -- The embedded webform will be responsive and adjusted to fit within the page using an iframe and JavaScript.
fr: Redimensionnement de l'iframe -- Le webform intégré sera réactif et adapté à la page à l'aide d'une iframe et de JavaScript.

en: Fixed iframe -- The embedded webform will be a fixed size on the page using an iframe with a scrollbar.
fr: Iframe fixe -- Le formulaire web intégré aura une taille fixe sur la page en utilisant une iframe avec une barre de défilement.

en: Resizing iframe code
fr: Redimensionnement du code iframe

en: Share webform variants
fr: Partager les variantes du webform

en: Provides an element that generates or loads a file that can be attached to a submission or email.
fr: Fournir un élément qui génère ou charge un fichier qui peut être joint à une soumission ou à un courriel.

en: Share variants
fr: Partager les variations

en: @count access group | @count access groups
fr[0]: @count groupe d'accès
fr[1]: @count groupes d'accès

en: @count access type | @count access types
fr[0]: @count type d'accès
fr[1]: @count types d'accès

en: Auto-forward to next page when the page is completed
fr: Avancer automatiquement à la page suivante quand la page est remplie

en: Display show/hide all elements link
fr: Afficher un lien "afficher/masquer tous les éléments"

en: Default wizard show all elements label
fr: L'assistant par défaut affiche tous les libellés

en: Default wizard hide all elements label
fr: L'assistant par défaut masque tous les libellés

en: @start of @end
fr: @start sur @end

en: Current card
fr: Carte courante

en: The current card.
fr: La carte courante.

en: Do you want to convert this webform's wizard pages to cards?
fr: Souhaitez-vous convertir cet assistant de pages de formulaire en cartes ?

en: Form wizard/cards settings
fr: Assistant de formulaire / configuration des cartes

en: Default wizard/cards previous page button label
fr: Libellé du bouton page précédente de l'assistant/carte par défaut

en: Default wizard/cards next page button label
fr: Libellé du bouton page suivante de l'assistant/carte par défaut

en: @index of @total
fr: @index sur @total

en: Please note: More complex webform elements may still require server-side validation.
fr: À noter : des éléments de formulaires plus complexes pourraient toujours nécessiter une validation côté serveur.

en: The card's title HTML tag.
fr: Balise HTML du titre de la carte.

en: This is used for the Next Page button on the card.
fr: Est utilisé pour le bouton Page suivante de la carte.

en: This is used for the Previous button on the card.
fr: Est utilisé pour le bouton Page précédente de la carte.

en: Webforms for Everyone
fr: Les webforms pour toutes et tous

en: This presentation explores how site owners, site builders, and developers can leverage the Webform module for Drupal 8 to build complex and robust forms for their end-users.
fr: Cette présentation explore comment les propriétaires de sites, les constructeurs de sites et les développeurs peuvent tirer parti du module Webform pour Drupal 8 afin de créer des formulaires complexes et robustes pour leurs utilisateurs finaux.

en: Hide the next button when auto-forwarding
fr: Masquer le bouton suivant en cas d'auto-transfert

en: Default delete button label
fr: Valeur par défaut du libellé du bouton supprimer

en: Check if Webform Clientside Validation module is installed when using the Clientside Validation module
fr: Vérifier si le module Webform Clientside Validation est installé quand on utilise le module Clientside Validation

en: Webform: Clientside validation
fr: Webform : Validation côté client

en: Webform Clientside Validation module installed.
fr: Module Webform Clientside Validation installé.

en: Webform Clientside Validation module not installed.
fr: Module Webform Clientside Validation non installé.

en: The Webform Clientside Validation module helps support Webform Clientside Validation integration. <a href=":href">Disable Webform Clientside Validation warning</a>
fr: Le module Webform Clientside Validation aide à la prise en charge de l'intégration de Webform Clientside Validation <a href=":href">Désactiver l'avertissement de Webform Clientside Validation</a>.

en: Helps support Webform Clientside Validation integration.
fr: Aide à la prise en charge de l'intégration de Webform Clientside Validation.

en: Navigate between cards when the left or right arrow is pressed
fr: Naviguer entre les cartes lorsque les flèches gauches ou droites sont préssées

en: Include submission data
fr: Inclure les données de soumission

en: Display webforms as a top-level item in toolbar
fr: Afficher Webforms comme élément de premier niveau dans la barre d'outils

en: Submit %title form
fr: Soumettre le formulaire %title

en: Webform: jQuery UI Datepicker
fr: Webform : jQuery UI Datepicker

en: Form elements attributes
fr: Attributs d'éléments de formulaire.

en: Protect all webforms with Antibot
fr: Protéger tous les formulaires avec Antibot

en: Provided by the @plugin_id mail plugin.
fr: Fourni par le plugin de courriel @plugin_id.

en: Allows users to view the Webform module's help page.
fr: Permet aux utilisateurs de consulter la page d'aide du module Webform.

en: Allow deleting a submission using token
fr: Permet de supprimer une soumission en utilisant un jeton

en: @label text -- description
fr: Texte @label -- description

en: Image text/src
fr: Attribut text/src de l'image

en: Image text (@value)
fr: Texte de l'image (@value)

en: Image src (@value)
fr: Attribut src de l'image (@value)

en: The phone number is not valid. (e.g. @example)
fr: Le numéro de téléphone est invalide. (ex : @example)

en: Default wizard/cards end label
fr: Libellé de fin de l'assistant/carte par défaut

en: Please note, the date picker will disable unchecked days of the week.
fr: Veuillez noter que le sélecteur de date désactivera les jours de la semaine non cochés.

en: Provides jQueryUI datepicker support for date and datetime elements. jQueryUI is no longer maintained.
fr: Fournit la prise en charge du sélecteur de date jQueryUI pour les éléments date et datetime. jQueryUI n'est plus maintenu.

en: The <a href=":homepage_href">@title</a> library is not installed in <b>@path</b>.
fr: La bibliothèque <a href=":homepage_href">@title</a> n'est pas installée dans <b>@path</b>.

en: Default categories
fr: Catégories par défaut

en: Notes/Comments
fr: Notes/Commentaires

en: Tokens related to webform access group types. <em>This token is only available to a Webform email handler's 'To', 'CC', and 'BCC' email recipients.</em>
fr: Jetons liés aux types de groupes d'accès de Webform.
    <em>Ce jeton n'est disponible que pour les destinataires 'To', 'CC' et 'BCC' d'un gestionnaire de courriel Webform.</em>

en: All administrators
fr: Tous les administrateurs

en: @label (Administrators)
fr: @label (Administrateurs)

en: How to Make an Advanced Webform in Drupal 8 | OSTraining
fr: Comment créer un Webform avancé dans Drupal 8 | OSTraining

en: Please download external libraries using one of the <a href=":href">recommended methods</a>.
fr: Veuillez télécharger les bibliothèques externes en utilisant l'une des <a href=":href">méthodes recommandées</a>.
