Webform (all releases) - en to hi translation catalogue (254 entries)

en: Forms
hi: प्रपत्र

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Images
hi: चित्र

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: enabled
hi: सक्रिय

en: Status
hi: अवस्था

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: Development
hi: उद्विकास

en: Groups
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Closed
hi: बंद

en: List
hi: सूची

en: closed
hi: बंद

en: disabled
hi: अक्षम

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Manager
hi: मैनेजर

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Log
hi: गतिविधि संदेश

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: optional
hi: वैकल्पिक

en: required
hi: अपेक्षित

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Action
hi: कार्रवाई

en: error
hi: त्रुटि

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Categories
hi: वर्ग

en: Download
hi: डाउनलोड

en: updated
hi: अद्यतन

en: created
hi: बनाया

en: all
hi: सभी

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Test
hi: परीक्षण

en: Message
hi: संदेश

en: No log messages available.
hi: संदेश लॉग उपलब्ध नहीं हैं

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Image
hi: चित्र

en: Container
hi: कंटेनर

en: Help text
hi: मदद के लिए जानकारी

en: Types
hi: प्रकार

en: Multiple
hi: विभिन्न

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Parent
hi: मूल जनक

en: none
hi: कोई नहीं

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: One
hi: एक

en: Name
hi: नाम

en: Import
hi: आयात करें

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Summary
hi: सारांश

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Open
hi: खुला

en: Archive
hi: पुरालेख

en: Access
hi: पहुंच

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: hidden
hi: छिपा हुआ

en: URL
hi: यूआरएल

en: Manage
hi: प्रबंधित

en: Visible
hi: दर्शनीय

en: link
hi: लिंक

en: Advanced settings
hi: एडवांस सेटिंग

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Total
hi: कुल

en: ID
hi: आईडी

en: States
hi: अवस्थाएं

en: Upload
hi: अपलोड

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Email
hi: ईमेल

en: Options
hi: विकल्प

en: Contact
hi: संपर्क

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: Expanded
hi: विस्तारित

en: All
hi: सभी

en: days
hi: दिन

en: Active
hi: सक्रिय

en: Access denied
hi: प्रवेश निषेध

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Visibility
hi: दर्शनीयता

en: Roles
hi: भूमिका

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: File name
hi: फ़ाइल का नाम

en: Conditions
hi: शर्तें

en: N/A
hi: एन / ए

en: Nodes
hi: नोड्स

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Advanced
hi: विकसित

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Introduction
hi: प्रस्तावना

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Current
hi: मौजूदा

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Address
hi: पता

en: State
hi: अवस्था

en: email
hi: ईमेल

en: Code
hi: कोड

en: Inactive
hi: निष्क्रिय

en: Company
hi: कम्पनी

en: General
hi: सामान्य

en: Example
hi: उदाहरण

en: Method
hi: तरीका

en: Table
hi: तालिका

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Role
hi: भूमिका

en: Destination
hi: गंतव्य

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Choices
hi: विकल्प

en: Last
hi: अंतिम

en: Create content
hi: साहित्य बनाएँ

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Order
hi: क्रम

en: Pattern
hi: नमूना

en: Template
hi: फर्मा

en: module
hi: मॉड्यूल

en: Close
hi: बंद करे

en: Operation
hi: काम

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Attachments
hi: संलग्नी

en: Change
hi: परिवर्तन

en: Messages
hi: संदेश

en: Delimiter
hi: सीमाँकक

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: No items selected.
hi: कुछ भी चुना हुआ नहीं है।

en: Source
hi: स्रोत

en: First
hi: पहला

en: Limit
hi: सीमा

en: Empty
hi: खाली

en: Greater than
hi: से अधिक

en: Less than
hi: से कम

en: any
hi: कोई भी

en: Buttons
hi: बटन

en: Selector
hi: चयनकर्ता

en: Results
hi: परिणाम

en: open
hi: खुला

en: Convert
hi: रूपान्तरण करना

en: Customize
hi: अनुकूलित करें

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Duplicate
hi: प्रतिरूप

en: No results found
hi: कोई परिणाम नहीं मिले

en: Changed
hi: बदल गया

en: Date created
hi: निर्माण की तिथि

en: Testing
hi: परिक्षण

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: File settings
hi: फ़ाइल सेटिंग्स

en: Formats
hi: प्रारूप

en: image
hi: छवि

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: Sticky
hi: मुख्य

en: date
hi: तिथि

en: File upload error. Could not move uploaded file.
hi: संचिका अपलोड त्रुटि. अपलोड की गई फाइल स्थानांतरित नहीं की जा सकी

en: Submissions
hi: प्रस्तुतियाँ

en: webform
hi: वेबफ़ॉर्म

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Apply
hi: लागू करें

en: Plugins
hi: प्लगिन्स

en: Debug
hi: डिबग

en: Permission
hi: अनुमति

en: Installation
hi: स्थापना

en: Space
hi: जगह

en: Identifier
hi: पहचान

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Locked
hi: अवरोधित

en: About
hi: के बारे में

en: Reports
hi: रपट

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Translate
hi: अनुवाद

en: Route
hi: मार्ग

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
hi: सुरक्षा कारणों के लिए, अपके अपलोड का नाम %filename कर दिया गया है !

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: notice
hi: नोटिस

en: pixels
hi: पिक्सेल

en: Warning message
hi: चेतावनी संदेश

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
hi: अज्ञात त्रुटि के कारन फाइल %file संचयित नहीं की जा सकती|

en: The specified file %name could not be uploaded.
hi: निर्देशित फाइल %name को अपलोड नहीं किया जा सका

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
hi: अपलोड त्रुटि . अपलोड की गई फ़ाइल गंतव्य तक नहीं ले जा सका .

en: IP address
hi: आईपी अड्रेस

en: Maximum height
hi: अधिकतम ऊंचाई

en: Maximum width
hi: अधिकतम चौड़ाई

en: Autocomplete matching
hi: स्वत: पूर्ण मिलान

en: Draft
hi: प्रारूप

en: Trigger
hi: प्रवर्तक

en: Card
hi: कार्ड

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: Author information
hi: लेखक की जानकारी

en: Structure
hi: ढांचा

en: Libraries
hi: लाइब्रेरीज़

en: Dependencies
hi: निर्भरता

en: Serial number
hi: क्रमांक

en: Not restricted
hi: प्रतिबंधित नहीं

en: Archived
hi: संग्रहीत

en: Status message
hi: स्थिति संदेश

en: Submission ID
hi: प्रस्तुति आईडी

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
hi: एक अनूठा मशीन पठनीय नाम. यह केवल लोअरकेस वर्णों, संख्याओं, और अंडरस्कोर हो सकते हैं.

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Submission
hi: प्रस्तुति

en: Entity reference
hi: इकाई संदर्भ

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
hi: अपलोड पूरा नहीं हो सका क्योंकि फ़ाइल %file को बचाया नहीं जा सका क्योंकि यह अधिकतम फ़ाइल आकार %maxsize से अधिक है

en: Third party settings
hi: तीसरी पार्टी सेटिंग

en: Twig
hi: ट्विग

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
hi: %file फ़ाइल को बचाया नहीं जा सका योंकि

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
hi: फाइल अपलोड नहीं किया जा सका क्योंकि गंतव्य %destination अमान्य है|

en: Type of item to reference
hi: वस्तु के प्रकार के संदर्भ के लिए

en: Reference method
hi: संदर्भ विधि

en: Entity reference field settings
hi: एंटिटी संदर्भ क्षेत्र सेटिंग्स

en: Entity reference selection plugin settings
hi: एंटिटी संदर्भ चयन प्लगइन सेटिंग्स

en: Date completed
hi: दिनांक संपन्न

en: A tooltip displayed after the title.
hi: शीर्षक के बाद प्रदर्शित एक टूलटिप

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
hi[0]: क्या आप सुनिश्चित रूप से इस @item को मिटाना चाहते हैं?
hi[1]: क्या आप सुनिश्चित रूप से इन @items को मिटाना चाहते हैं?
