Webform (all releases) - en to hr translation catalogue (155 entries)

en: Forms
hr: Forme

en: Home
hr: Početna

en: Title
hr: Naziv

en: Images
hr: Slike

en: Pages
hr: Stranice

en: Save configuration
hr: Spremi postavke

en: enabled
hr: omogućeno

en: Delete
hr: Ukloni

en: Submit
hr: Pošalji

en: Operations
hr: Operacije

en: Content
hr: Sadržaj

en: Development
hr: Razvoj

en: Groups
hr: Grupe

en: Type
hr: Vrsta

en: Author
hr: Autor

en: Closed
hr: Zatvoreno

en: List
hr: Popis

en: closed
hr: zatvorena

en: disabled
hr: onemogućeno

en: Cancel
hr: Otkaži

en: Remove
hr: Ukloni

en: Manager
hr: Upravitelj

en: Description
hr: Opis

en: Language
hr: Jezik

en: Log
hr: Dnevnik

en: Enable
hr: Omogući

en: Disable
hr: Onemogući

en: optional
hr: opcionalno

en: required
hr: potrebno

en: Disabled
hr: Onemogućeno

en: Enabled
hr: Omogućeno

en: Administration
hr: Administracija

en: Action
hr: Akcija

en: Yes
hr: Da

en: No
hr: Ne

en: Categories
hr: Kategorije

en: Download
hr: Preuzimanje

en: updated
hr: osvježeno

en: Edit
hr: Uredi

en: Date
hr: Datum

en: Reset
hr: Poništi

en: None
hr: Nema

en: This action cannot be undone.
hr: Neopoziva radnja.

en: Message
hr: Poruka

en: No log messages available.
hr: Nema poruka u zapisniku.

en: - None -
hr: - Niti jedan -

en: Weight
hr: Težina

en: Image
hr: Slika

en: Help text
hr: Tekst pomoći

en: Types
hr: Vrste

en: Multiple
hr: Višestruki

en: Required
hr: Nužno

en: Parent
hr: Nadređen

en: Category
hr: Kategorija

en: Settings
hr: Postavke

en: Name
hr: Naziv

en: Import
hr: Uvezi

en: Export
hr: Izvezi

en: Label
hr: Oznaka

en: Preview
hr: Pregled

en: Save
hr: Spremi

en: Help
hr: Pomoć

en: Summary
hr: Sažetak

en: Open
hr: Otvoreno

en: Archive
hr: Arhiva

en: Access
hr: Pristup

en: Add
hr: Dodaj

en: View
hr: Pregled

en: hidden
hr: skriven

en: Manage
hr: Upravljaj

en: Notes
hr: Bilješke

en: Updated
hr: Osvježeno

en: Total
hr: Ukupno

en: Upload
hr: Otpremi

en: User
hr: Korisnik

en: Content type
hr: Vrsta sadržaja

en: Continue
hr: Nastavi

en: Email
hr: E-pošta

en: Options
hr: Opcije

en: Contact
hr: Kontakt

en: All
hr: Svi

en: Active
hr: Aktivno

en: Date format
hr: Oblik datuma

en: Header
hr: Zaglavlje

en: Footer
hr: Podnožje

en: Preview message
hr: Pregledaj poruku

en: Custom
hr: Prilagođeno

en: Roles
hr: Uloge

en: Published
hr: Objavljeno

en: Filter
hr: Pročisti

en: File name
hr: Naziv datoteke

en: Nodes
hr: Unosi

en: Advanced
hr: Napredno

en: Plain text
hr: Obični tekst

en: Unlimited
hr: Neograničeno

en: Current
hr: Trenutno

en: State
hr: Država

en: General
hr: Općenito

en: Method
hr: Metoda

en: Table
hr: Tablica

en: Configuration
hr: Postavke

en: Role
hr: Uloga

en: Users
hr: Korisnici

en: Create content
hr: Dodaj sadržaj

en: Override
hr: Nadvladaj

en: Remaining
hr: Preostalo

en: Template
hr: Predložak

en: module
hr: modul

en: Operation
hr: Operacija

en: Size of textfield
hr: Dužina polja teksta

en: Attachments
hr: Privitci

en: Default configuration
hr: Uobičajene postavke

en: Key
hr: Ključ

en: Change
hr: Promijeni

en: Messages
hr: Poruke

en: Clear
hr: Očisti

en: Source
hr: Izvor

en: Parameters
hr: Parametri

en: Limit
hr: Ograničenje

en: Text field
hr: Polje teksta

en: any
hr: bilo koji

en: Results
hr: Rezultati

en: open
hr: otvorena

en: Convert
hr: Pretvori

en: Permissions
hr: Dopuštenja

en: Date created
hr: Nadnevak stvaranja

en: Not published
hr: Nije objavljeno

en: image
hr: slika

en: Translations
hr: Prijevodi

en: date
hr: datum

en: File upload error. Could not move uploaded file.
hr: Greška prilikom otpreme datoteke. Nije moguće premjestiti otpremljenu datoteku.

en: Default value
hr: Zadana vrijednost

en: Apply
hr: Primjeni

en: Plugins
hr: Dodatak

en: Debug
hr: Uklanjanje grešaka

en: Permission
hr: Dopuštenje

en: Space
hr: Razmak

en: Machine name
hr: Stroju čitljiv naziv

en: Locked
hr: Zaključano

en: modules
hr: moduli

en: About
hr: Opis

en: - Select -
hr: - Odaberi -

en: Translate
hr: Prevedi

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
hr: Iz sigurnosnih razloga, otpremljena datoteka je preimenovana u %filename.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
hr: Datoteka %file nije spremljena. Došlo je do nepoznate greške.

en: The specified file %name could not be uploaded.
hr: Datoteka %name ne može biti otpremljena.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
hr: Greška prilikom otpreme. Nije moguće premjestiti otpremljenu datoteku %file u %destination.

en: Access type
hr: Tip pristupa

en: The file could not be uploaded.
hr: Datoteka nije mogla biti otpremljena.

en: Structure
hr: Struktura

en: Not restricted
hr: Nije ograničeno

en: Date changed
hr: Nadnevak promjene

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
hr: Datoteka %source nije otpremljena jer datoteka s tim nazivom već postoji u odredištu %directory.

en: Date type
hr: Vrsta datuma

en: Weight for @title
hr: Težina za @title
