Webform (all releases) - en to id translation catalogue (317 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Images
id: Gambar

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: enabled
id: hidup

en: Suffix
id: Akhiran

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Private
id: Privat

en: Development
id: Pengembangan

en: Groups
id: Grup-grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Closed
id: Ditutup

en: List
id: Daftar

en: closed
id: ditutup

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: optional
id: opsional

en: required
id: dibutuhkan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Action
id: Tindakan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Categories
id: Kategori

en: Download
id: Unduh

en: view
id: tampilan

en: updated
id: diperbarui

en: all
id: semua

en: Date
id: Tanggal

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Test
id: uji

en: Message
id: Pesan

en: No log messages available.
id: Tidak ada pesan log yang tersedia.

en: - None -
id: - Tiada -

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Image
id: Gambar

en: Container
id: Kontainer

en: Help text
id: Teks bantuan

en: Types
id: Jenis

en: Multiple
id: Banyak

en: Required
id: Wajib

en: Parent
id: Induk

en: none
id: tidak ada

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Update
id: Perbarui

en: Open
id: Buka

en: Archive
id: Arsip

en: Access
id: Akses

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: hidden
id: tersembunyi

en: Dimensions
id: Dimensi

en: Manage
id: Kelola

en: Visible
id: Terlihat

en: link
id: tautan

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: States
id: Status

en: Upload
id: Unggah

en: Before
id: Sebelum

en: After
id: Sesudah

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Options
id: Opsi

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: Link Title
id: Judul Tautan

en: Expanded
id: Diluaskan

en: All
id: Semua

en: days
id: hari

en: Active
id: Aktif

en: Access denied
id: Akses ditolak

en: Date format
id: Format tanggal

en: Page
id: Halaman

en: User settings
id: Pengaturan pengguna

en: Footer
id: Catatan kaki

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Custom
id: Tersuai

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Roles
id: Peran

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Location
id: Lokasi

en: File name
id: Nama berkas

en: Message type
id: Tipe pesan

en: Conditions
id: Kondisi

en: items
id: item

en: N/A
id: T/T

en: Nodes
id: Node

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Introduction
id: Pengenalan

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Current
id: Saat ini

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Code
id: Kode

en: Company
id: Perusahaan / Institusi

en: General
id: Umum

en: Example
id: Contoh

en: Method
id: Metode

en: Table
id: Tabel

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Navigation
id: Navigasi

en: Link URL
id: Tautan URL

en: Role
id: Peran

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Destination
id: Tujuan

en: Users
id: Pengguna

en: Choices
id: Pilihan

en: Last
id: Terakhir

en: Create content
id: Kirim artikel

en: Anonymous
id: Anonim

en: Optional
id: Pilihan

en: Order
id: Urutan

en: Pattern
id: Pola

en: module
id: modul

en: Close
id: Tutup

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Operation
id: Operasi

en: State/Province
id: Negara Bagian / Propinsi

en: Collapsed
id: Dikempiskan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Attachments
id: Sisipan

en: Default configuration
id: Konfigurasi bawaan

en: Key
id: Kunci

en: Change
id: ubah

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Delimiter
id: Pembatas

en: Clear
id: Bersihkan

en: No items selected.
id: Tidak ada yang dipilih.

en: Source
id: Sumber

en: First
id: Pertama

en: Middle
id: Tengah

en: Limit
id: Batas

en: Text field
id: Bidang isian teks

en: Empty
id: Kosong

en: Greater than
id: Lebih besar dari

en: Less than
id: Kurang dari

en: any
id: apapun

en: Buttons
id: Tombol

en: Selector
id: Pemilih

en: Purge
id: Hapus

en: Fade
id: Redup

en: Results
id: Hasil

en: open
id: terbuka

en: Convert
id: Konversikan

en: Requirements
id: Persyaratan

en: Customize
id: Penyesuaian

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Promotions
id: Promosi

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Changed
id: Berubah

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Completed
id: Selesai

en: Testing
id: Pengujian

en: Templates
id: Templat

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: File settings
id: Pengaturan berkas

en: Formats
id: Format

en: image
id: gambar

en: Translations
id: Terjemahan

en: Loading...
id: Memuat...

en: Excluded
id: Pengecualian

en: Sticky
id: Menempel

en: Complete
id: Selesai

en: date
id: tanggal

en: File upload error. Could not move uploaded file.
id: Kesalahan unggah berkas. Tidak dapat memindahkan berkas terunggah.

en: Submissions
id: Masukan

en: webform
id: formulir web

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Questions
id: Soal

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Plugins
id: Plugin

en: Text area
id: Area teks

en: Form
id: Formulir

en: Permission
id: Kewenangan

en: Filter by category
id: Saring berdasarkan kategori

en: URL path settings
id: Pengaturan path URL

en: Installation
id: Pemasangan

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: Provided by
id: Disediakan oleh

en: Values
id: Nilai

en: Identifier
id: Pengenal

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Locked
id: Dikunci

en: Any
id: Setiap

en: Emails
id: Surel

en: About
id: Tentang

en: Reports
id: Laporan

en: Cardinality
id: Kardinalitas

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Element
id: Elemen

en: Route
id: Rute

en: Embed
id: Lekatkan

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Test settings
id: Pengaturan tes

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
id: Untuk alasan keamanan, file yang anda unggah diganti namanya menjadi %filename.

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: notice
id: pemberitahuan

en: pixels
id: piksel

en: Direction
id: Arah

en: button
id: tombol

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
id: Berkas %file tidak dapat disimpan. Kesalahan tak dikenal telah terjadi.

en: The specified file %name could not be uploaded.
id: Berkas %name tidak dapat diunggah

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
id: Kesalahan unggah. Tidak dapat memindahkan berkas terunggah %file ke tujuan %destination.

en: IP address
id: Alamat IP

en: Maximum height
id: Tinggi maksimum

en: Maximum width
id: Lebar maksimum

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Properties
id: Properti

en: Access type
id: Jenis akses

en: File upload
id: Unggah File

en: Link title
id: Tautan judul

en: The file could not be uploaded.
id: Berkas tidak bisa diunggah.

en: Draft
id: Konsep

en: Trigger
id: Pemicu

en: Card
id: Kartu

en: Current date
id: Tanggal sekarang

en: Attachment settings
id: Pengaturan lampiran

en: Author information
id: Informasi penulis

en: Throbber
id: Pendenyut

en: Address 2
id: Alamat 2

en: Sort descending
id: Urutkan turun

en: Sort ascending
id: Urutkan naik

en: Administrative description
id: Deskripsi administratif

en: Limited
id: Terbatas

en: Structure
id: Struktur

en: Libraries
id: Pustaka

en: Dependencies
id: Dependensi

en: Not restricted
id: Tidak dibatasi

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: Sender name
id: Nama pengirim

en: Sender email
id: Email pengirim

en: Archived
id: Diarsipkan

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
id: File %source tidak dapat diunggah karena file dengan nama yang sama sudah ada dalam %directory tujuan penyimpanan.

en: Status message
id: Pesan status

en: Date type
id: Jenis tanggal

en: Webform settings
id: Pengaturan Webform

en: Read-only
id: Hanya baca

en: visible
id: terlihat

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: The email address %mail is not valid.
id: Alamat email %mail tidak valid.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
id: Pisahkan ekstensi berkas dengan spasi atau koma dan jangan tambahkan titik di depannya.

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Changed date
id: Tanggal diubah

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
id: Nama mesin yang mudah dibaca. Hanya bisa berisi huruf kecil, angka, dan garis bawah.

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Theme name
id: Nama tema

en: Link attributes
id: Atribut tautan

en: Element type
id: Tipe elemen

en: Entity reference
id: Rujukan entitas

en: @name field is required.
id: @name field dibutuhkan.

en: Add images
id: Tambah gambar

en: Response status code
id: Kode status respons

en: Other…
id: Lainnya...

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
id: Berkas %file tidak dapat disimpan karena pengunggahan tidak terselesaikan

en: Third party settings
id: Pengaturan komponen pihak ketiga

en: The URL %url is not valid.
id: URL %url tidak valid.

en: Development settings
id: Pengaturan pengembangan

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
id: Berkas %file tidak dapat disimpan karena file tersebut melebihi %maxsize, sebagai batas ukuran maksimum untuk pengunggahan.

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
id: berkas tidak dapat diunggah karena tujuan %destination tidak valid

en: Additional resources
id: Sumber daya tambahan

en: Signature format
id: Format tanda tangan

en: Selected actions
id: Aksi yang dipilih

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
id[0]: %action telah diaplikasikan ke @count item.
id[1]: %action telah diaplikasikan ke @count item.

en: Type of item to reference
id: Jenis item yang direferensikan

en: Reference method
id: Metode referensi

en: Allowed number of values
id: Membolehkan jumlah nilai

en: Filename: %name
id: Nama file: %name

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
id: Tidak ada akses untuk mengeksekusi %action pada @entity_type_label %entity_label.

en: Entity reference field settings
id: Pengaturan bidang rujukan bidang

en: Entity reference selection plugin settings
id: Pengaturan plugin pilihan rujukan bidang

en: File link
id: Tautan file

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
id: @name tidak bisa lebih panjang dari %max karakter tapi sekarang panjangnya %length.

en: Both a height and width value must be specified in the @name field.
id: Nilai tinggi dan lebar harus ditentukan dalam bidang @name.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
id: Ukuran gambar maksimum yang diizinkan dinyatakan sebagai LEBAR×TINGGI (misalnya 640 × 480). Biarkan kosong tanpa batasan. Jika gambar yang lebih besar diunggah, gambar akan diubah ukurannya untuk mencerminkan lebar dan tinggi yang diberikan. Mengubah ukuran gambar di upload akan menyebabkan hilangnya <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">data EXIF</a> pada gambar.

en: Apply to selected items
id: Terapkan pada yang dipilih

en: Set default value
id: Mengatur nilai default

en: You have successfully installed the Webform module.
id: Anda telah berhasil menginstal modul Webform.

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
id[0]: Anda yakin ingin menghapus @item ini?
id[1]: Anda yakin ingin menghapus @items ini?
