Webform (6.3.0-beta2) - en to is translation catalogue (315 entries)

en: Forms
is: Form

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Images
is: Myndir

en: Pages
is: Síður

en: Save configuration
is: Vista stillingar

en: enabled
is: virkt

en: delete
is: eyða

en: Status
is: Staða

en: Register
is: Nýskráning

en: Suffix
is: Viðskeyti

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Value
is: Gildi

en: Username
is: Notendanafn

en: Item
is: Hlutur

en: Development
is: Þróun

en: Groups
is: Hópar

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: Closed
is: Lokuð

en: List
is: Listi

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Send email
is: Senda tölvupóst

en: closed
is: lokað

en: Actions
is: Aðgerðir

en: Email notification
is: Tölvupóst tilkynningar

en: disabled
is: óvirkt

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Subscribe
is: Gerast áskrifandi

en: Manager
is: Stjórnandi

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Log
is: Kerfisskrá

en: Enable
is: Virkja

en: Disable
is: Afvirkja

en: optional
is: valkvæmt

en: required
is: skilyrt

en: Email settings
is: Tölvupóstsstillingar

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Administration
is: Stjórnun

en: More
is: Meira

en: Action
is: Aðgerð

en: On
is: Virkjað

en: error
is: villa

en: Tags
is: Efnisorð

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Homepage
is: Heimasíða

en: License
is: Hugbúnaðarleyfi

en: Resources
is: Auðlindir

en: Categories
is: Flokkar

en: Download
is: Hala niður

en: Version
is: Útgáfa

en: view
is: skoða

en: updated
is: uppfært

en: created
is: stofnað

en: all
is: allt

en: File
is: Skrá

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: None
is: Engin

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Test
is: Prófa

en: Number
is: Númer

en: Message
is: Skilaboð

en: No log messages available.
is: Engin kerfisskilaboð fáanleg.

en: Password
is: Lykilorð

en: - None -
is: - Ekkert -

en: Country
is: Land

en: Weight
is: Vægi

en: Link
is: Hlekkur

en: Image
is: Mynd

en: Container
is: Gámur

en: Help text
is: Hjálpartexti

en: Types
is: Tegundir

en: Multiple
is: Margir

en: Required
is: Nauðsynleg(t)

en: Parent
is: Foreldri

en: none
is: engin

en: Category
is: Flokkur

en: Settings
is: Stillingar

en: One
is: Einn

en: Name
is: Nafn

en: Go to previous page
is: Fara á fyrri síðu

en: Go to next page
is: Fara á næstu síðu

en: Import
is: Flytja inn

en: Export
is: Flytja út

en: General settings
is: Almennar stillingar

en: Field
is: Svæði

en: Label
is: Merking

en: Preview
is: Forskoða

en: Save
is: Vista

en: Help
is: Hjálp

en: Image settings
is: Myndastillingar

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Summary
is: Samantekt

en: Download PDF
is: Hlaða niður PDF

en: Update
is: Uppfæra

en: Open
is: Opna

en: Sunday
is: Sunnudagur

en: Monday
is: Mánudagur

en: Tuesday
is: Þriðjudagur

en: Wednesday
is: Miðvikudagur

en: Thursday
is: Fimmtudagur

en: Friday
is: Föstudagur

en: Saturday
is: Laugardagur

en: Archive
is: Skjalasafn

en: Time
is: Tími

en: Access
is: Aðgangur

en: Add
is: Bæta við

en: View
is: Skoða

en: hidden
is: falið

en: URL
is: vefslóð

en: Manage
is: Stjórnun

en: Visible
is: Sýnilegt

en: link
is: hlekkur

en: Display
is: Sýna

en: Advanced settings
is: Ítarlegar stillingar

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Updated
is: Uppfært

en: Text
is: Texti

en: Total
is: Samtals

en: Status:
is: Staða:

en: Submitted by
is: Innsent af

en: ID
is: Kenni

en: Default status
is: Sjálfgefin staða

en: States
is: Stöður

en: Upload
is: Hlaða upp

en: Titles
is: Titlar

en: Mail
is: Póstur

en: Before
is: Fyrir

en: After
is: Eftir

en: User
is: Notandi

en: Content type
is: Efnisgerð

en: Continue
is: Halda áfram

en: Email
is: Netfang

en: Error
is: Villa

en: Options
is: Möguleikar

en: Contact
is: Tengiliður

en: Created
is: Stofnað

en: Node
is: Nóða

en: Expanded
is: Útvíkkað

en: All
is: Allt

en: days
is: dagar

en: To:
is: Til:

en: Active
is: Virkt

en: Access denied
is: Aðgangi hafnað

en: Year
is: Ár

en: Date format
is: Dagsetningarsnið

en: Page
is: Síða

en: Breadcrumb
is: Leiðsagnarslóð

en: User settings
is: Notandastillingar

en: Database
is: Gagnagrunnur

en: Url
is: Vefslóð

en: Off
is: Af

en: Ignored
is: Hunsað

en: Header
is: Haus

en: Footer
is: Fótur

en: Inline
is: Innfellt

en: Sender
is: Sendandi

en: To
is: Til

en: From
is: Frá

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Visibility
is: Sýnileiki

en: Roles
is: Hlutverk

en: Published
is: Birt

en: Signature
is: Undirskrift

en: Filter
is: Sía

en: Location
is: Staðsetning

en: Promoted to front page
is: Kynna á forsíðu

en: File name
is: Skráarnafn

en: Vocabulary
is: Orðaforði

en: Contains
is: Inniheldur

en: Average
is: Meðaltal

en: Overridden
is: Yfirritað

en: Conditions
is: Skilyrði

en: item
is: hlutur

en: items
is: hlutir

en: Mode
is: Hamur

en: Warning
is: Viðvörun

en: N/A
is: Á ekki við

en: Nodes
is: Nóður

en: Authored by
is: Höfundur

en: Advanced
is: Ítarlegt

en: Width
is: Breidd

en: Height
is: Hæð

en: Details
is: Nánar

en: Unlimited
is: Ótakmarkað

en: Current
is: Núverandi

en: Phone
is: Sími

en: Address
is: Heimilisfang

en: Suburb
is: Úthverfi

en: State
is: Fylki

en: email
is: netfang

en: Code
is: Kóði

en: Company
is: Fyrirtæki

en: General
is: Almennt

en: Week
is: Vika

en: Day
is: Dagur

en: Table
is: Tafla

en: Start
is: Hefst

en: Color
is: Litur

en: Role
is: Hlutverk

en: First name
is: Fornafn

en: Last name
is: Eftirnafn

en: reset
is: endurstilla

en: Users
is: Notendur

en: Last
is: Síðasta

en: Rows
is: Raðir

en: Create content
is: Setja inn efni

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Empty text
is: Tómur texti

en: Optional
is: Valkvætt

en: Order
is: Pöntun

en: Template
is: Sniðmát

en: Close
is: Loka

en: Save settings
is: Vista stillingar

en: City
is: Borg

en: Postal code
is: Póstnúmer

en: State/Province
is: Fylki/Hérað

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Created date
is: Dags. stofnað

en: Full name
is: Fullt nafn

en: Share
is: Deila

en: Hidden
is: Falið

en: Attachments
is: Viðhengi

en: Clear
is: Hreinsa

en: Message:
is: Skilaboð:

en: Languages
is: Tungumál

en: First
is: Fyrsta

en: Hour
is: Klukkustund

en: Minute
is: Mínúta

en: Second
is: Sekúnda

en: Text field
is: Textareitur

en: Workflow
is: Vinnuflæði

en: Empty
is: Tóm

en: Left
is: Vinstri

en: Right
is: Hægri

en: Your message has been sent.
is: Skilaboð þín hafa verið send.

en: or
is: eða

en: Results
is: Niðurstöður

en: open
is: opna

en: Convert
is: Umbreyta

en: Permissions
is: Réttindi

en: Promotions
is: Kynningar

en: Date created
is: Dags stofnað

en: Completed
is: Lokið

en: County
is: Sýsla

en: Not published
is: Ekki birt

en: Percentage
is: Prósenta

en: Relationship
is: Tengsl

en: image
is: mynd

en: Loading...
is: Hleð...

en: Complete
is: Lokið

en: Temporary directory
is: Mappa fyrir tímabundnar skrár

en: date
is: dagsetning

en: File upload error. Could not move uploaded file.
is: Villa við upphleðslu. Gat ekki fært skránna eftir upphleðslu.

en: Previous submission
is: Fyrra innlegg

en: Default value
is: Sjálfgildi

en: Questions
is: Spurningar

en: Apply
is: Virkja

en: 1 minute
is: 1 mínúta

en: Permission
is: Réttindi

en: Hide
is: Fela

en: < Previous
is: < Fyrri

en: Language code
is: Tungumálskóði

en: URL path settings
is: Stillingar URL slóða

en: Uppercase
is: Hástafa

en: Family name
is: Fjölskyldunafn

en: Organization
is: Stofnun

en: Telephone
is: Sími

en: Country code
is: Landnúmer

en: Emails
is: Netföng

en: deleted
is: eytt

en: Ordered list
is: Raðaður listi

en: Unordered list
is: Óraðaður listi

en: About
is: Um

en: Reports
is: Skýrslur

en: and
is: og

en: - Select -
is: - Velja -

en: Translate
is: Þýða

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
is: Af öryggisástæðum hefur skjalið sem þú hlóðst upp verið endurnefnt %filename.

en: notice
is: tilkynning

en: Direction
is: Stefna

en: Card type
is: Kortategund

en: Card number
is: Kortanúmer

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
is: Ekki tókst að vista skránna %file. Óþekkt villa kom upp.

en: IP address
is: IP vistfang

en: Starts with
is: Byrjar á

en: Autocomplete
is: Sjálfvirk útfylling

en: Comma
is: Komma

en: Semicolon
is: Semikomma

en: Yes/No
is: Já/Nei

en: Current date
is: Núverandi dagsetning

en: And
is: Og

en: Date and time
is: Dag- og tímasetning

en: Text format
is: Textaforsnið

en: Structure
is: Uppbygging

en: Not restricted
is: Ekki takmarkað

en: Date changed
is: Dags breytt

en: Sender name
is: Nafn sendanda

en: Current password
is: Núverandi lykilorð

en: Current page
is: Núverandi síða

en: Confirm email
is: Staðfesta netfang

en: Images (YAML)
is: Myndir (YAML)

en: Social Security Number (SSN)
is: Kennitala
