Webform (8.x-5.0-rc18) - en to ro translation catalogue (422 entries)

en: Forms
ro: Formulare

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Images
ro: Imagini

en: Pages
ro: Pagini

en: enabled
ro: activat

en: Status
ro: Stare

en: Markup
ro: Cod HTML

en: Suffix
ro: Sufix

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Value
ro: Valoare

en: Item
ro: Produs

en: Private
ro: Privat

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Closed
ro: Închis

en: List
ro: Listă

en: Subject
ro: Subiect

en: Send email
ro: Trimite email

en: closed
ro: închis

en: Actions
ro: Acțiuni

en: disabled
ro: dezactivat

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Log
ro: Jurnal

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Email settings
ro: Setări e-mail

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Administration
ro: Administrare

en: More
ro: Mai multe

en: Action
ro: Acțiune

en: On
ro: Pornit

en: error
ro: eroare

en: Tags
ro: Etichete

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Resources
ro: Resurse

en: Download
ro: Descarcă

en: updated
ro: actualizat

en: created
ro: creat

en: File
ro: Fișier

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Links
ro: Legături

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Number
ro: Număr

en: Message
ro: Mesaj

en: No log messages available.
ro: Nu este disponibil niciun mesaj log.

en: Password
ro: Parolă

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Country
ro: Țară

en: Weight
ro: Greutate

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Break
ro: Pauză

en: Container
ro: Recipient

en: Help text
ro: Text de ajutor

en: Multiple
ro: Multiplă

en: Required
ro: Necesar

en: Parent
ro: Părinte

en: none
ro: nimic

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: One
ro: Unu

en: Name
ro: Nume

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: Go to next page
ro: Mergeți la pagina următoare

en: General settings
ro: Setări generale

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: Image settings
ro: Setări pentru imagine

en: Default
ro: Implicit

en: Summary
ro: Sumar

en: Update
ro: Actualizare

en: Open
ro: Deschideți

en: Archive
ro: Arhivă

en: Time
ro: Ora

en: Access
ro: Acces

en: Add
ro: Adaugă

en: View
ro: Afișează

en: hidden
ro: ascuns

en: Dimensions
ro: Dimensiuni

en: Manage
ro: Administrați

en: Visible
ro: Vizibil

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: Notes
ro: Note

en: Updated
ro: Actualizat

en: States
ro: Stări

en: Titles
ro: Titluri

en: Mail
ro: E-mail

en: Before
ro: Anterior

en: After
ro: După

en: User
ro: Utilizator

en: Configure
ro: Configurează

en: Email
ro: email

en: Error
ro: Eroare

en: Options
ro: Opțiuni

en: Created
ro: Creat

en: Node
ro: Nod

en: Link Title
ro: Titlu Legătură

en: Expanded
ro: Expandat

en: All
ro: Toate

en: days
ro: zile

en: Active
ro: Activ

en: Access denied
ro: Acces respins

en: Year
ro: Anul

en: Date format
ro: Format dată

en: Page
ro: Pagina

en: Submission information
ro: Informaţii trimitere

en: User settings
ro: Configurare utilizator

en: Database
ro: Bază de date

en: Url
ro: URL

en: Off
ro: Oprit

en: Header
ro: Cap

en: To
ro: Către

en: Preview message
ro: Previzualizare mesaj

en: From
ro: De la

en: Source URL
ro: URL sursă

en: Custom
ro: Personalizat

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Roles
ro: Roluri

en: Published
ro: Publicat

en: Signature
ro: Semnătura

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locația

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: File ID
ro: ID-ul fișierului

en: File name
ro: Numele fișierului

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Contains
ro: Conține

en: Count
ro: Contor

en: Conditions
ro: Condiții

en: Mode
ro: Mod

en: Warning
ro: Avertizare

en: N/A
ro: N/D

en: Authored by
ro: Autor

en: Advanced
ro: Avansat

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Textfield
ro: Câmp de text

en: Line
ro: Linie

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Details
ro: Detalii

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Phone
ro: Telefon

en: Address
ro: Adresă

en: State
ro: Status

en: Code
ro: Cod

en: Inactive
ro: inactiv

en: Company
ro: Companie

en: Example
ro: Exemplu

en: Method
ro: Metodă

en: Week
ro: Săptămână

en: Day
ro: Zi

en: Table
ro: Tabel

en: Configuration
ro: Configurație

en: Other
ro: Altele

en: Navigation
ro: Navigator

en: Color
ro: Culoare

en: Link URL
ro: URL Link

en: Role
ro: Rol

en: Select all
ro: Selectați tot

en: First name
ro: Prenume

en: Last name
ro: Nume

en: Destination
ro: Destinație

en: External
ro: Extern

en: Users
ro: Utilizatori

en: Last
ro: Ultimul

en: Rows
ro: Rânduri

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Override
ro: Înlocuieşte

en: Empty text
ro: Text lipsă conţinut

en: Handler
ro: Operator

en: Option
ro: Opțiune

en: Optional
ro: Opțional

en: Order
ro: Comandă

en: Pattern
ro: Model

en: Send to
ro: Trimite la

en: Template
ro: Șablon

en: module
ro: modul

en: Close
ro: Închideți

en: Save settings
ro: Salvare opțiuni

en: Flag
ro: Semnalizare

en: Operation
ro: Operație

en: City
ro: Oraş/Sector

en: Postal code
ro: Cod poştal

en: Latitude
ro: Latitudine

en: Longitude
ro: Longitudine

en: State/Province
ro: Judeţ

en: Collapsed
ro: Colapsat

en: Labels
ro: Etichete

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Attachments
ro: Ataşamente

en: Key
ro: Cheie

en: Change
ro: Modificare

en: Messages
ro: Mesaje

en: Token
ro: Simbol

en: Delimiter
ro: Delimitator

en: Clear
ro: Elimină

en: Source
ro: Sursă

en: Message:
ro: Mesaj:

en: Replacement patterns
ro: Modele de înlocuire

en: Deleted
ro: Șters

en: Languages
ro: Limbi

en: First
ro: Primul

en: Limit
ro: Limită

en: Minimum height
ro: Înălțime minimă

en: Minimum width
ro: Lățime minimă

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: Select list
ro: Listă selecție

en: Text field
ro: Câmp text

en: Map
ro: Hartă

en: Workflow
ro: Fluxul de lucru

en: Empty
ro: Gol

en: Greater than
ro: Mai mare

en: Less than
ro: Mai mic

en: Buttons
ro: Butoane

en: Maxlength
ro: Lungime maximă

en: characters
ro: caractere

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Your message has been sent.
ro: Mesajul tău a fost trimis.

en: Seconds
ro: Secunde

en: Info
ro: Informație

en: Reference
ro: Referință

en: Results
ro: Rezultate

en: open
ro: deschis

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Promotions
ro: Promoții

en: Duplicate
ro: Duplicat

en: Changed
ro: Schimbat

en: Date created
ro: Dată creată

en: Completed
ro: Finalizată

en: Testing
ro: Testare

en: Templates
ro: Şabloane

en: Not published
ro: Nepublicat

en: File settings
ro: Configurare fișiere

en: Formats
ro: Formate

en: Allowed file extensions
ro: Extensii de fișiere permise

en: Relationship
ro: Relație

en: Migrate
ro: Migrare

en: image
ro: imagine

en: Translations
ro: Traduceri

en: Multilingual
ro: Multilingv

en: Automatic
ro: Automat

en: Excluded
ro: Exclus

en: Sticky
ro: Lipicios

en: Complete
ro: Finalizat

en: Temporary directory
ro: Director de fișiere temporare

en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături tastatură

en: Submissions
ro: Trimiteri

en: ever
ro: întotdeauna

en: every hour
ro: în fiecare oră

en: every day
ro: în fiecare zi

en: every week
ro: în fiecare săptămână

en: Check this option if the user must enter a value.
ro: Selectaţi această opţiune în cazul în care utilizatorul trebuie să introducă o valoare.

en: Previous submission
ro: Trimiterea anterioară

en: Next submission
ro: Trimiterea următoare

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: Questions
ro: Întrebări

en: Select
ro: Alege

en: Challenge type
ro: Tipul provocării

en: Plugins
ro: Plugin-uri

en: Form
ro: Formular

en: 1 minute
ro: 1 minut

en: Permission
ro: Permisiune

en: Hide
ro: Ascunde

en: Three
ro: Trei

en: Audio file
ro: Fișier audio

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Display message
ro: Afișează mesaj

en: URL path settings
ro: Opțiuni cale URL

en: Mapping
ro: Mapare

en: Space
ro: spațiu

en: Provided by
ro: Furnizat de

en: Address settings
ro: Opţiuni adresă

en: Execute
ro: Execută

en: Telephone
ro: Telefon

en: Values
ro: Valori

en: Country code
ro: Cod țară

en: Keyword
ro: Cuvânt cheie

en: Page settings
ro: Setări pagină

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Locked
ro: Blocat

en: Data
ro: Dată

en: Any
ro: Orice

en: deleted
ro: șters

en: Ordered list
ro: Listă ordonată

en: Unordered list
ro: Listă neordonată

en: About
ro: Despre

en: Reports
ro: Rapoarte

en: Contribute
ro: Contribuiţi

en: Cardinality
ro: Cardinalitate

en: and
ro: și

en: - Select -
ro: -Selectați-

en: Notification
ro: Notificare

en: Translate
ro: Traducere

en: Step
ro: Pas

en: Steps
ro: Pași

en: Radios
ro: Butoane radio

en: Error message
ro: Mesaj de eroare

en: Test settings
ro: Setări test

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: notice
ro: notă

en: pixels
ro: pixeli

en: Direction
ro: Direcție

en: button
ro: buton

en: Warning message
ro: Mesaj avertizare

en: Flagged
ro: Marcat

en: Date settings
ro: Setări dată

en: IP address
ro: Adresă IP

en: Maximum height
ro: Înălțime maximă

en: Maximum width
ro: Lățime maximă

en: Autocomplete matching
ro: Potrivire completare automată

en: Starts with
ro: Începe cu

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Autocomplete
ro: Completare automată

en: Maximum image resolution
ro: Rezoluţie maximă imagine

en: close
ro: închide

en: Comma
ro: virgulă

en: Current user
ro: Utilizatorul curent

en: Video file
ro: Fișier video

en: Per user
ro: Per/utilizator

en: Draft
ro: Proiect

en: Trigger
ro: Declanşator

en: Yes/No
ro: Da/Nu

en: Horizontal rule
ro: Linie orizontală

en: Current date
ro: Data curentă

en: And
ro: Și

en: Broken
ro: Deteriorare

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ro: Activare stil Drupal "lipicios" pentru antete tabel (Javascript)

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: Notes:
ro: Note:

en: Author information
ro: Informaţii despre autor

en: Date and time
ro: Data și timp

en: Signature settings
ro: Configurare semnătură

en: Text format
ro: Formatare text

en: Sort descending
ro: Sortează descrescător

en: Sort ascending
ro: Sortează crescător

en: Administrative description
ro: Descriere administrativă

en: Elements
ro: Elemente

en: Lock
ro: Blocat

en: Limited
ro: Limitat

en: Structure
ro: Structură

en: Node status
ro: Stare nod

en: Maximum file size
ro: Dimensiunea maximă a fișierului

en: Unchecked
ro: Nebifat

en: Libraries
ro: Biblioteci

en: Language select
ro: Selectare limbă

en: Dependencies
ro: Dependențe

en: Not restricted
ro: Nerestricționat

en: Date changed
ro: Dată schimbată

en: Sender name
ro: Numele expeditorului

en: Sender email
ro: Adresa de email a expeditorului

en: Archived
ro: Arhivat

en: Status message
ro: Mesaj de stare

en: Upload destination
ro: Destinația încărcării

en: Minimum image resolution
ro: Rezoluție minimă a imaginii

en: Time zones
ro: Fusuri orare

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ro: Directorul %directory nu există și nu a putut fi creat.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
ro: Directorul %directory există dar nu poate fi scris și nu poate fi facut scriptibil.

en: Logging and errors
ro: Consemnări și erori

en: Entity ID
ro: ID-ul entității

en: Unlock
ro: Deblocare

en: subject
ro: subiect

en: Current page
ro: Pagina curentă

en: Confirm email
ro: Confirmați e-mail

en: The email address %mail is not valid.
ro: Adresa de email %mail nu este validă.

en: Invisible
ro: Invizibil

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Un nume citibil-mașină unic. Poate conține doar litere minuscule, numere și liniuțe de subliniere.

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: Message ID
ro: ID-ul mesajului

en: Mail System
ro: Sistemul de corespondență

en: Link attributes
ro: Atributele legăturii

en: An autocomplete text field.
ro: Un câmp text cu autocompletare.

en: @name field is required.
ro: Câmpul @name este obligatoriu.

en: Wide
ro: Larg

en: Checked
ro: Bifat

en: Response status code
ro: Codul de stare al răspunsului

en: Other…
ro: Alt...

en: Third party settings
ro: Configurări externe

en: Current page title
ro: Titlul paginii curente

en: Filled
ro: Completat

en: Source entity type
ro: Tip entitate sursă

en: Hide empty
ro: Ascundeți dacă este gol

en: Signature format
ro: Format semnătură

en: The %field date is required. Please enter a date in the format %format.
ro: Data câmpului %field este necesară. Vă rugăm să introduceți o dată în formatul %format.

en: Type of item to reference
ro: Tipul elementului referit

en: Reference method
ro: Metodă de referință

en: Allowed number of values
ro: Număr de valori permise

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
ro: Dimensiunea minimă permisă a imaginii exprimată ca LĂȚIMExÎNĂLȚIME (ex. 640x480). Lăsați necompletat pentru nici o restricție. În cazul în care se încarcă o imagine mai mică, aceasta va fi respinsă.

en: Broken/Missing
ro: Deteriorat/Lipsă

en: Filename: %name
ro: Nume fișier: %name

en: Select a @context value:
ro: Selectați o valoare pentru @context:

en: Open date
ro: Dată de deschidere

en: Entity reference selection settings
ro: Setările de selecție a entității de referință

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ro: @name nu poate fi mai lung de %max caractere dar momentan are lungimea %length.

en: Single item
ro: Element unic

en: Both a height and width value must be specified in the @name field.
ro: Atât valoarea înălțimii cât și cea a lățimii trebuie să fie specificate în câmpul @name.

en: Narrow
ro: Îngust

en: Entity select
ro: Selectați entitatea

en: A user-defined date format. See the <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP manual</a> for available options.
ro: Un format pentru dată definit de utilizator. Vezi <a href="http://php.net/manual/function.date.php">manualul PHP</a> pentru opțiunile disponibile.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
ro: Dimensiunea maximă permisă a imaginii, exprimată ca LĂȚIME×ÎNĂLȚIME (de ex. 640×480). Lăsați gol pentru nici o restricție. În cazul în care se încarcă o imagine mai mare, aceasta va fi redimensionată pentru a reflecta lățimea și înălțimea dată. Redimensionarea imaginilor la încărcare va duce la pierderea <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">datelor EXIF</a> ale imaginii.
