Webform (8.x-5.18) - en to sv translation catalogue (768 entries)

en: Forms
sv: Formulär

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Images
sv: Bilder

en: Pages
sv: Sidor

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: enabled
sv: aktiverad

en: Register
sv: Registrera

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: Item
sv: Artikel

en: Private
sv: Privat

en: Development
sv: Utveckling

en: Groups
sv: Grupper

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Closed
sv: Stängd

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Send email
sv: Skicka e-post

en: closed
sv: stängd

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Email notification
sv: E-postmeddelande

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Manager
sv: Administratör

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Log
sv: Logg

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Email settings
sv: Inställningar för e-post

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Currency
sv: Valuta

en: More
sv: Mer

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: error
sv: fel

en: Tags
sv: Etiketter

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Resources
sv: Resurser

en: Download
sv: Ladda ned

en: view
sv: visa

en: updated
sv: uppdaterad

en: created
sv: skapad

en: File
sv: Fil

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Links
sv: Länkar

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Number
sv: Tal

en: Message
sv: Meddelande

en: No log messages available.
sv: Inga loggmeddelanden tillgängliga.

en: Password
sv: Lösenord

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Country
sv: Land

en: Weight
sv: Vikt

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Break
sv: Paus

en: Container
sv: Grupp

en: Help text
sv: Hjälptext

en: Admin title
sv: Titel för administratörer

en: Types
sv: Typer

en: Multiple
sv: Flerval

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: none
sv: ingen

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: One
sv: Ett

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Import
sv: Importera

en: Export
sv: Exportera

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: Image settings
sv: Bildinställningar

en: Default
sv: Förvald

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Update
sv: Uppdatera

en: Open
sv: Öppen

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Archive
sv: Arkiv

en: Time
sv: Tid

en: Access
sv: Åtkomst

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: hidden
sv: dold

en: Dimensions
sv: Mått

en: Section
sv: Sektion

en: Manage
sv: Hantera

en: Visible
sv: Synlig

en: link
sv: länk

en: Display
sv: Visa

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: Teaser
sv: Ingress

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Total
sv: Totalt

en: Submitted by
sv: Inskickat av

en: Issue
sv: Avvikelse

en: States
sv: Lägen

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Titles
sv: Titlar

en: Mail
sv: E-post

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Email
sv: E-post

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: Contact
sv: Kontakt

en: Created
sv: Skapad

en: Node
sv: Nod

en: Add page
sv: Lägg till sida

en: Link Title
sv: Titel på länk

en: Expanded
sv: Utfällt

en: All
sv: Alla

en: Default settings
sv: Förvalda inställningar

en: days
sv: dagar

en: To:
sv: Till:

en: Active
sv: Aktiv

en: Access denied
sv: Åtkomst nekad

en: Year
sv: År

en: Date format
sv: Datumformat

en: General information
sv: Generell information

en: Page
sv: Sida

en: View arguments
sv: Argument för vy

en: Submission information
sv: Information om inlägg

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: User settings
sv: Användarinställningar

en: Database
sv: Databas

en: Url
sv: URL

en: Off
sv: Av

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Inline
sv: Löpande

en: To
sv: Till

en: Preview message
sv: Förhandsgranska meddelande

en: From
sv: Från

en: Source URL
sv: Källa till webbadress

en: Custom
sv: Anpassad

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Roles
sv: Roller

en: Published
sv: Publicerad

en: Signature
sv: Signatur

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: File ID
sv: Filens ID

en: File name
sv: Filnamn

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Message type
sv: Meddelandetyp

en: Contains
sv: Innehåller

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: Conditions
sv: Villkor

en: item
sv: objekt

en: Mode
sv: Läge

en: Warning
sv: Varning

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Nodes
sv: Noder

en: Authored by
sv: Författad av

en: sources
sv: källor

en: Advanced
sv: Utökad

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Textfield
sv: Textfält

en: Maximum
sv: Största

en: Line
sv: Rad

en: Scale
sv: Skala

en: Plain text
sv: Ren text

en: Details
sv: Detaljer

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Current
sv: Nuvarande

en: Phone
sv: Telefon

en: Address
sv: Adress

en: Suburb
sv: Förort

en: State
sv: Läge

en: email
sv: e-post

en: Desc
sv: Fallande

en: Code
sv: Kod

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Owner
sv: Ägare

en: Company
sv: Företag

en: General
sv: Allmän

en: Example
sv: Exempel

en: Method
sv: Metod

en: Week
sv: Vecka

en: Day
sv: Dag

en: Table
sv: Tabell

en: Start
sv: Från

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Other
sv: Övriga

en: Navigation
sv: Navigering

en: Color
sv: Färg

en: Link URL
sv: URL för länk

en: Role
sv: Roll

en: Select all
sv: Välj alla

en: Email subject
sv: Ämnesrad för e-post

en: First name
sv: Förnamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: Destination
sv: Mål

en: Counter
sv: Räknare

en: reset
sv: återställ

en: External
sv: Extern

en: Users
sv: Användare

en: Choices
sv: Val

en: Square
sv: Ruta

en: Last
sv: Sista

en: Rows
sv: Rader

en: Create content
sv: Skapa innehåll

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Provider
sv: Leverantör

en: Override
sv: Åsidosätt

en: Empty text
sv: Text för tomt fält

en: Handler
sv: Hanterare

en: Option
sv: Val

en: Optional
sv: Valfritt

en: Order
sv: Ordning

en: Remaining
sv: Återstående

en: Pattern
sv: Mönster

en: Send to
sv: Skicka till

en: Latest
sv: Senaste

en: Template
sv: Mall

en: module
sv: modul

en: Authenticated users
sv: Inloggade användare

en: Close
sv: Stäng

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Flag
sv: Flagga

en: Operation
sv: Funktion

en: City
sv: Stad

en: Postal code
sv: Postnummer

en: Latitude
sv: Latitud

en: Longitude
sv: Longitud

en: State/Province
sv: Län/landskap

en: Collapsed
sv: Hopfällt

en: Labels
sv: Etiketter

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Created date
sv: Skapad datum

en: Full name
sv: Fullständigt namn

en: Gender
sv: Kön

en: Male
sv: Man

en: Female
sv: Kvinna

en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Hidden
sv: Dold

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Street Address
sv: Gatuadress

en: Default configuration
sv: Standardkonfiguration

en: Key
sv: Nyckel

en: Change
sv: Ändra

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Time format
sv: Tidsformat

en: Street Number
sv: Gatunummer

en: Delimiter
sv: Avgränsare

en: Clear
sv: Rensa

en: Source
sv: Källa

en: Message:
sv: Meddelande:

en: Deleted
sv: Borttaget

en: Languages
sv: Språk

en: Available tokens
sv: Tillgängliga ersättningstecken

en: First
sv: Första

en: Limit
sv: Begränsning

en: Minimum height
sv: Minsta höjd

en: Minimum width
sv: Minsta bredd

en: Date/time
sv: Datum/tid

en: Hour
sv: Timma

en: Minute
sv: Minut

en: Second
sv: Sekund

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Text field
sv: Textfält

en: Map
sv: Karta

en: Location settings
sv: Platsinställningar

en: Workflow
sv: Arbetsflöde

en: %label has been deleted.
sv: %label har raderats.

en: Empty
sv: Töm

en: Greater than
sv: Större än

en: Less than
sv: Mindre än

en: Buttons
sv: Knappar

en: Unit
sv: Enhet

en: Days
sv: Dagar

en: Months
sv: Månader

en: Selector
sv: Väljare

en: Maxlength
sv: Maxlängd

en: characters
sv: tecken

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Your message has been sent.
sv: Ditt meddelande har skickats.

en: Hours
sv: Timmar

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Info
sv: Information

en: Fade
sv: Tona

en: Slide
sv: Glida

en: From email address
sv: Från e-postadress

en: Reference
sv: Referens

en: or
sv: eller

en: Results
sv: Resultat

en: open
sv: pågående

en: Convert
sv: Konvertera

en: Requirements
sv: Krav

en: Customize
sv: Anpassa

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Duplicate
sv: Dubblett

en: options
sv: alternativ

en: Email confirmation
sv: E-postbekräftelse

en: Confirmation URL
sv: URL för för bekräftelse

en: From:
sv: Från:

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Changed
sv: Ändrad

en: Date created
sv: Datum för skapande

en: Completed
sv: Slutförd

en: Testing
sv: Test

en: County
sv: Län

en: completed
sv: fullföljd

en: User Profile
sv: Användarprofil

en: Templates
sv: Mallar

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: File settings
sv: Inställningar för filer

en: Formats
sv: Format

en: Allowed file extensions
sv: Tillåtna filändelser

en: Percentage
sv: Procent

en: Relationship
sv: Relation

en: Migrate
sv: Migrera

en: image
sv: bild

en: images
sv: bilder

en: Translations
sv: Översättningar

en: Multilingual
sv: Flerspråkighet

en: Minutes
sv: Minuter

en: Locality
sv: Plats

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Read/write
sv: Läs/skriv

en: Complete
sv: Slutförd

en: Temporary directory
sv: Tillfällig katalog

en: date
sv: datum

en: Keyboard shortcuts
sv: Kortkommandon

en: File upload error. Could not move uploaded file.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta den uppladdade filen.

en: Submissions
sv: Resultat

en: Webforms
sv: Webbformulär

en: Webform
sv: Webbformulär

en: ever
sv: någonsin

en: every hour
sv: per timme

en: every day
sv: per dag

en: every week
sv: per vecka

en: Check this option if the user must enter a value.
sv: Välj detta om användaren måste skriva in ett värde.

en: Previous submission
sv: Föregående inlägg

en: Next submission
sv: Nästa inlägg

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Questions
sv: Frågor

en: Enable debugging
sv: Aktivera felkodsavsökning

en: Apply
sv: Applicera

en: Select
sv: Välj

en: Challenge type
sv: Typ av utmaning

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
sv: Placera en CAPTCHA här för ej betrodda användare.

en: Color settings
sv: Färginställningar

en: Group roles
sv: Grupproller

en: Administrators
sv: Administratörer

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: Toggle
sv: Skifta

en: 5 minutes
sv: 5 minuter

en: 10 minutes
sv: 10 minuter

en: 15 minutes
sv: 15 minuter

en: 30 minutes
sv: 30 minuter

en: Above
sv: Ovanför

en: Text area
sv: Textfält

en: Decimal
sv: Decimaltal

en: Minimum
sv: Lägsta

en: Form
sv: Formulär

en: Debug
sv: Felsök

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: Permission
sv: Behörighet

en: Next >
sv: Nästa >

en: Hide
sv: Dölj

en: < Previous
sv: < Föregående

en: Submission settings
sv: Inställningar för inskickande

en: Two
sv: Två

en: Three
sv: Tre

en: Audio file
sv: Ljudfil

en: Language code
sv: Språkkod

en: Display message
sv: Visningsmeddelande

en: Filter by category
sv: Filtrera per kategori

en: videos
sv: videor

en: URL path settings
sv: Inställningar för URL-alias

en: Postal Code
sv: Postnummer

en: Mapping
sv: Mappning

en: From name
sv: Från namn

en: Uppercase
sv: Versaler

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Space
sv: Blanksteg

en: Drafts
sv: Utkast

en: Administrator
sv: Administratör

en: Provided by
sv: Tillhandahålls av

en: Export format
sv: Exportformat

en: Execute
sv: Verkställ

en: Feedback
sv: Respons

en: Family name
sv: Efternamn

en: Organization
sv: Organisation

en: Telephone
sv: Telefon

en: All users
sv: Samtliga användare

en: Values
sv: Värden

en: Country code
sv: Landskod

en: Build
sv: Bygg

en: Years
sv: År

en: Email addresses
sv: E-postadresser

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: Page settings
sv: Inställningar för sida

en: Offset
sv: Kompensera

en: Results per page
sv: Träffar per sida

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Locked
sv: Låst

en: Any
sv: Alla

en: modules
sv: moduler

en: Validation
sv: Validering

en: ZIP Code
sv: Postnummer

en: Emails
sv: E-post

en: deleted
sv: raderad

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: About
sv: Om

en: Reports
sv: Rapporter

en: Cardinality
sv: Huvudsaklig

en: and
sv: och

en: - Select -
sv: - Välj -

en: milliseconds
sv: millisekunder

en: SMTP Authentication Support
sv: Verifiering av SMTP

en: Member
sv: Medlem

en: Notification
sv: Avisering

en: View settings
sv: Inställningar för vy

en: Translate
sv: Översätt

en: Step
sv: Steg

en: Steps
sv: Steg

en: Answers
sv: Svar

en: Radios
sv: Envalsknappar

en: Web services
sv: Webbtjänster

en: Route
sv: Rutt

en: Output
sv: Mata ut

en: Embed
sv: Bädda in

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: Test settings
sv: Testa inställningarna

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
sv: Din uppladdade fil har döpts om till %filename av säkerhetsskäl.

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: notice
sv: notis

en: Rating
sv: Betyg

en: pixels
sv: pixlar

en: Direction
sv: Riktning

en: Registration
sv: Registrering

en: Card type
sv: Korttyp

en: Card number
sv: Kortnummer

en: button
sv: knapp

en: Format settings
sv: Formatinställningar

en: Warning message
sv: Varningsmeddelande

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
sv: Filen %fil kunde inte sparas. Ett okänt fel inträffade.

en: The specified file %name could not be uploaded.
sv: Den angivna filen %name kunde inte laddas upp.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta den uppladdade filen %file till destinationen %destination.

en: Date settings
sv: Inställningar för datum

en: Sex
sv: Kön

en: IP address
sv: IP-adress

en: Maximum height
sv: Största höjd

en: Maximum width
sv: Största bredd

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Variants
sv: Varianter

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Light
sv: Ljust

en: Maximum image resolution
sv: Största bildupplösning

en: Collapse all
sv: Fäll in alla

en: Delimited text
sv: Teckenseparerad text

en: Comma (,)
sv: Komma (,)

en: Tab (\t)
sv: Tabb (\t)

en: Semicolon (;)
sv: Semikolon (;)

en: Colon (:)
sv: Kolon (:)

en: Pipe (|)
sv: Vertikalt streck/"Pipe" (|)

en: Period (.)
sv: Punkt (.)

en: Space ( )
sv: Mellanslag ( )

en: close
sv: stäng

en: Country name
sv: Namn på land

en: Link to form
sv: Länka till formulär

en: Comma
sv: Komma

en: Semicolon
sv: Semikolon

en: Current user
sv: Nuvarande användare

en: Access type
sv: Behörighetsttyp

en: Config
sv: Konfiguration

en: Video file
sv: Videofil

en: File upload
sv: Uppladdning av fil

en: Link title
sv: Titel för länk

en: Finished with an error.
sv: Färdig med ett fel.

en: Sort options
sv: Alternativ för sortering

en: Per user
sv: Per användare

en: The file could not be uploaded.
sv: Filen kunde inte laddas upp.

en: Draft
sv: Utkast

en: Save Draft
sv: Spara utkast

en: Scheduled
sv: Schemalagd

en: Checkbox
sv: Kryssruta

en: Date year range
sv: Årsintervall för datum

en: Yes/No
sv: Ja/Nej

en: Select date
sv: Välj datum

en: Card
sv: Kort

en: The default sender name which is used along with the default from address.
sv: Det förvalda namnet på avsändaren som används ihop med den förvalda e-postadressen.

en: Webform submission
sv: Inlägg i Webform

en: Leaving blank will use the default size.
sv: Om du inte fyller i detta används standardstorleken.

en: Lowercase
sv: Gemener

en: Horizontal rule
sv: Horisontell linje

en: Current date
sv: Nuvarande datum

en: And
sv: och

en: Broken
sv: Trasig

en: View name
sv: Namn på vyn

en: Converted
sv: Konverterad

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Attachment settings
sv: Inställningar för bilaga

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
sv: Aktivera Drupals "klistrade" tabellrubriker (JavaScript)

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Allowed formats
sv: Tillåtna format

en: - All -
sv: - Alla -

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Checkboxes
sv: Kryssrutor

en: Textarea
sv: Textruta

en: Table header
sv: Tabellhuvud

en: Notes:
sv: Anteckningar:

en: Author information
sv: Författarinformation

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Signature settings
sv: Inställningar för signaturer

en: File extension
sv: Filändelse

en: @type (from module @module)
sv: @type (från modulen @module)

en: Default challenge type
sv: Förvald typ av utmaning

en: Throbber
sv: Laddningsindikator

en: Address 2
sv: Adress 2

en: Preferred language
sv: Föredraget språk

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Text format
sv: Textformat

en: Sort descending
sv: Sortera fallande

en: Sort ascending
sv: Sortera stigande

en: Alternatives
sv: Alternativ

en: Variant type
sv: Typ av variant

en: Administrative description
sv: Administrativ beskrivning

en: Return path
sv: Sökväg att återgå till

en: References
sv: Referenser

en: Add element
sv: Lägg till element

en: Remove selected
sv: Tag bort valda

en: Lock
sv: Lås

en: Limited
sv: Begränsad

en: Structure
sv: Struktur

en: Progress
sv: Framsteg

en: Sender email address
sv: Avsändarens e-postadress

en: Unique
sv: Unik

en: Node status
sv: Nodstatus

en: Maximum file size
sv: Största filstorlek

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Language select
sv: Språkval

en: Form validation
sv: Formulärvalidering

en: Webform Validation
sv: Validering för webbformulär

en: Dependencies
sv: Beroenden

en: Serial number
sv: Serienummer

en: destinations
sv: mål

en: destination
sv: mål

en: Not restricted
sv: Ej begränsad

en: Date changed
sv: Ändrad datum

en: File URL
sv: URL för fil

en: Sender name
sv: Avsändarens namn

en: Sender email
sv: Avsändarens e-post

en: Custom settings
sv: Anpassade inställningar

en: Archived
sv: Arkiverad

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
sv: Filen %source kunde inte laddas upp eftersom en fil med samma namn redan finns i målmappen %directory.

en: Status message
sv: Statusmeddelande

en: Minimum image resolution
sv: Minsta bildupplösning

en: no preview
sv: ingen förhandsgranskning

en: Date type
sv: Datumtyp

en: Time zones
sv: Tidszoner

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
sv: Katalogen %directory finns inte och kunde inte skapas.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
sv: Katalogen %directory finns, men är skrivskyddad och kunde inte göras skrivbar.

en: Entity ID
sv: ID-nummer för objekt

en: Other description
sv: Beskrivning på annat

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Administrative area
sv: Administrativt område

en: Confirmation message
sv: Meddelande för bekräftelse

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
sv: Visa det föregående inläggsmeddelandet som syns när användare redan har skickat in detta formulär.

en: Current password
sv: Nuvarande lösenord

en: Read-only
sv: Skrivskyddad

en: Remote URL
sv: URL

en: Routing
sv: Rutt

en: Autocomplete settings
sv: Inställningar för automatisk komplettering

en: Altered
sv: Förändrad

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
sv: Tillhandahåller ett användargränssnitt till Token API och några saknade ersättningstecken från kärnan.

en: Four
sv: Fyra

en: Current page
sv: Nuvarande sida

en: Confirm email
sv: Bekräfta e-post

en: The email address %mail is not valid.
sv: E-postadressen %mail är inte giltig.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
sv: Separera filändelser med mellanslag eller kommatecken och ta ej med en inledande punkt.

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Given name
sv: Tilltalsnamn

en: Available countries
sv: Tillgängliga länder

en: If no countries are selected, all countries will be available.
sv: Om inga länder är valda kommer alla länder vara tillgängliga.

en: Changed date
sv: Datum för ändring

en: Dark
sv: Mörkt

en: Watch video
sv: Visa video

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn. Får bara innehålla små bokstäver, siffror och understreck.

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: Message ID
sv: ID-nummer för meddelande

en: Theme name
sv: Namn på tema

en: Password confirm
sv: Lösenordsbekräftelse

en: Date of birth
sv: Födelsedatum

en: Star
sv: Stjärna

en: Asc
sv: Stigande

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
sv: Formulär sparat. Du kan återvända till detta formulär senare och fortsätta inmatningen.

en: Add webform
sv: Lägg till webbformulär

en: Master
sv: Huvud

en: There are no templates available.
sv: Inga mallar finns tillgängliga.

en: Entity id
sv: ID-nummer för objekt

en: Animals
sv: Djur

en: Link attributes
sv: Länkattribut

en: Mitigates spam form submissions using the honeypot method.
sv: Minskar inskickande av skräppostformulär med hjälp av metoden honungsfälla.

en: An autocomplete text field.
sv: Ett automatiskt kompletterande textfält.

en: Entity reference
sv: Objektsreferens

en: @name field is required.
sv: Fält @name är obligatoriskt.

en: Wide
sv: Bred

en: Checked
sv: Kontrollerad

en: Header 1
sv: Sidhuvud 1

en: Header 2
sv: Sidhuvud 2

en: Total submissions limit
sv: Begränsning för totalt antal inskickningar

en: Per user submission limit
sv: Inskickningsbegränsning per användare

en: Response status code
sv: Svarskod

en: Other…
sv: Annat...

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
sv: Filen %file kunde inte sparas eftersom uppladdningen inte slutfördes.

en: Third party settings
sv: Tredjepartsinställningar

en: Save elements
sv: Spara element

en: Displaying @start - @end of @total
sv: Visar @start - @end av @total

en: Add layout
sv: Lägg till layout

en: The URL %url is not valid.
sv: URL:en %url är inte giltig.

en: Development settings
sv: Utvecklarinställningar

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
sv: Filen %file kunde inte sparas eftersom den överskrider %maxsize vilket är den största tillåtna storleken för uppladdningar.

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
sv: Filen kunde inte laddas upp på grund av att målet %destination är ogiltig.

en: %name field is not in the right format.
sv: Fält %name är inte i rätt format.

en: Additional resources
sv: Ytterligare resurser

en: Langcode
sv: Språkkod

en: Hide empty
sv: Dölj tomma

en: Signature format
sv: Format på signatur

en: Wrapper CSS classes
sv: CSS-klasser för omslutare

en: Column header format
sv: Format på kolumnrubriker

en: AM/PM
sv: f.m/e.m

en: Type of item to reference
sv: Typ av objekt att referera

en: Reference method
sv: Metod för referens

en: Allowed number of values
sv: Tillåtna antal värden

en: Caption for the table
sv: Överskrift för tabellen

en: Show the notification about previous submissions
sv: Visa meddelandet om föregående inskickaden

en: Editorial
sv: Redaktionell

en: Are you sure you want to delete the %label @entity-type?
sv: Är du säker på att du vill radera %label @entity-type?

en: (Empty)
sv: (Tom)

en: Hide help
sv: Göm hjälp

en: Enable preview page
sv: Aktivera sida med förhandsgranskning

en: Next submission number
sv: Nästa nummer för inskickande

en: Group role
sv: Grupproll

en: Broken/Missing
sv: Trasig/Saknas

en: Filename: %name
sv: Filnamn: %name

en: Select a @context value:
sv: Välj ett värde för @context:

en: Entity reference field settings
sv: Inställningar för objektsreferensfält

en: Entity reference selection plugin settings
sv: Inställningar för insticksprogram åt objektsreferens

en: Confidential submissions
sv: Konfidentiella inskickningar

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
sv: @name kan inte vara längre än %max tecken, men är för närvarande %length tecken lång.

en: Sorting code
sv: Sorteringskod

en: Language override
sv: Åsidosätt språk

en: Ensures entered addresses are always formatted in the same language.
sv: Ser till att de angivna adresserna alltid är formaterade på samma språk.

en: - No override -
sv: - Inget åsidosättande -

en: Narrow
sv: Smal

en: Are you sure you want to delete @submission_total @submissions in @form_total @forms?
sv: Är du säker på att du vill ta bort @submission_total @submissions i @form_total @forms?

en: A user-defined date format. See the <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP manual</a> for available options.
sv: Ett användardefinierat datumformat. Se <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP-manualen</a> för att se tillgängliga alternativ.

en: The specified email addresses do not match.
sv: De angivna e-postadresserna stämmer ej överens.

en: There are no submissions that need to be deleted.
sv: Det finns inga inlägg som behöver raderas.

en: Basic elements
sv: Grundläggande element

en: Filter by title, description, or elements
sv: Filtrera efter titel, beskrivning eller element

en: Advanced elements
sv: Avancerade element

en: Select an element
sv: Välj ett element

en: Additional name
sv: Ytterligare namn

en: Date format is only applicable for browsers that do not have support for the HTML5 date element. Browsers that support the HTML5 date element will display the date using the user's preferred format.
sv: Datumformatet är endast tillämpligt för webbläsare som inte har stöd för HTML5-datumelementet. Webbläsare som stöder HTML5-datumelementet visar datumet med användarens föredragna format.

en: Element attributes
sv: Attribut för element

en: Administer webforms
sv: Administrera webbformulär

en: Create webforms
sv: Skapa webbformulär

en: Delete webform
sv: Radera webbformulär

en: Add webform options
sv: Lägg till alternativ för webbformulär

en: Delete webform options
sv: Radera alternativ för webbformulär

en: Delete webform submission
sv: Radera inskickat webbformulär

en: Choose a webform to export submissions from.
sv: Välj ett webbformulär att exportera inlägg från.

en: Choose a webform to purge submissions from.
sv: Välj ett webbformulär att rensa inlägg från.

en: Are you sure you want to delete all submissions from '@title' webform?
sv: Är du säker på att du vill radera alla inlägg från webbformulär "@title"?

en: Please add elements to this webform.
sv: Vänligen lägg till element till detta webbformulär.

en: The username of the webform author/owner.
sv: Användarnamnet för webbformulärets författare/ägare.

en: The username of the user that submitted the webform.
sv: Användarnamnet för den användare som skickade in webbformuläret.

en: Submit button(s)
sv: Knapp(ar) för att skicka

en: submission | submissions
sv[0]: inlägg
sv[1]: inlägg

en: webform | webforms
sv[0]: webbformulär
sv[1]: webbformulär

en: @total webform | @total webforms
sv[0]: @total webbformulär
sv[1]: @total webbformulär

en: This webform is not available. Please contact the site administrator.
sv: Detta webbformulär är inte tillgängligt. Kontakta webbplatsens administratör.

en: Use date picker
sv: Använd datumväljare.

en: HTML date - @format (@date)
sv: HTML-datum - @format (@date)

en: Long date - @format (@date)
sv: Långt datum - @format (@date)

en: Medium date - @format (@date)
sv: Mellanlångt datum - @format (@date)

en: Short date - @format (@date)
sv: Kort datum - @format (@date)

en: The <strong>Forms</strong> management page lists all available webforms, which can be filtered by the following: title, description, elements, category and status.
sv: Formulärhanteringssidan listar alla tillgängliga webbformulär, som kan filtreras efter följande: titel, beskrivning, element, kategori och status.

en: The <strong>Elements</strong>  page allows users to add, update, duplicate and delete elements and wizard pages.
sv: Sidan <strong>Element</strong> låter användare lägga till, uppdatera, duplicera och ta bort element och guidesidor.

en: The <strong>General</strong> settings page allows a webform's administrative information, paths, behaviors and third-party settings to be customized.
sv: På sidan <strong>Allmänna inställningar</strong> kan du anpassa ett webbformulärs administrativa information, sökvägar, beteenden och tredjepartsinställningar.

en: The <strong>Form</strong> settings page allows a webform's status, attributes, behaviors, labels, messages, wizard settings and preview to be customized.
sv: På inställningssidan för <strong>Formulär</strong> kan du anpassa ett webbformulärs status, attribut, beteenden, etiketter, meddelanden, inställningar för guiden och förhandsgranskning.

en: The <strong>Submissions</strong> settings page allows a submission's labels, behaviors, limits and draft settings to be customized.
sv: På inställningssidan för <strong>Resultat</strong> kan du anpassa etiketter, beteenden, gränser och utkastinställningar för inskickade formulär.

en: The <strong>Submissions</strong> page displays a customizable overview of a webform's submissions.
sv: På sidan <strong>Resultat</strong> visas en anpassningsbar översikt över de inskickningar som gjorts med ett webbformulär.

en: Submissions can be reviewed, updated, flagged and/or annotated.
sv: Inskickade formulär kan granskas, uppdateras, flaggas och/eller kommenteras.

en: The <strong>Schema</strong> page displays an overview of a webform's elements and specified data types, which can be used to map webform submissions to an external API.
sv: Sidan <strong>Schema</strong> visar en översikt över ett webbformulärs element och specificerade datatyper, som kan användas för att mappa svar för ett webbformulär till ett externt API.

en: Filter by title, description, elements, user name, or role
sv: Filtrera efter titel, beskrivning, element, användarnamn eller roll

en: Add webform images
sv: Lägg till bilder till webbformulär

en: Field overrides
sv: Åsidosättande av fält

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
sv: Du har redan skickat in detta formulär. <a href="#">Se ditt tidigare inlägg</a>.

en: This webform is <a href=":href">closed</a>. Only submission administrators are allowed to access this webform and create new submissions.
sv: Detta webbformulär är <a href=":href">stängt</a>. Endast administratörer kan komma åt detta webbformulär och skapa nya inlämningar.

en: This webform is <a href=":href">archived</a>. Only submission administrators are allowed to access this webform and create new submissions.
sv: Detta webbformulär är <a href=":href">arkiverat</a>. Endast administratörer kan komma åt detta webbformulär och skapa nya inlämningar.

en: If checked, this webform will be closed and unavailable to webform blocks and fields.
sv: Om markerad kommer webbformuläret att stängas och inte vara tillgängligt för webbformulärsblock och -fält.

en: Custom…
sv: Anpassat...

en: Custom date format…
sv: Anpassat datumformat...

en: Save + Add element
sv: Element för att spara + lägga till

en: Select an element to add to "@parent"
sv: Välj ett element att lägga till i "@parent"

en: Filter by title or images
sv: Filtrera efter titel eller bilder

en: Filter by title or options
sv: Filtrera efter titel eller alternativ

en: Show date picker button
sv: Visa datumväljarknapp

en: If checked, date picker will include a calendar button
sv: Om markerad kommer datumväljaren att inkludera en kalenderknapp

en: Repairing webform submission storage schema…
sv: Reparerar lagringsschema för svar på webbformulär...

en: Archive this webform
sv: Arkivera detta webbformulär

en: The Webform Submission Export/Import module must be enabled to perform imports.
sv: Modulen Webform Submission Export/Import måste vara aktiverad för att kunna utföra importer.

en: Are you sure you want to import @total submissions?
sv: Är du säker på att du vill importera @total inlägg?

en: If checked, the HTML5 date element will be replaced with a <a href="https://jqueryui.com/datepicker/">jQuery UI datepicker</a>
sv: Om markerad kommer HTML5-datumelementet att ersättas med en <a href="https://jqueryui.com/datepicker/">jQuery UI datepicker</a>

en: Sorry… This form is closed to new submissions.
sv: Tyvärr... Detta formulär är stängt för nya bidrag.

en: Removing (unneeded) webform submission translation settings…
sv: Tar bort (onödiga) översättningsinställningar för svar på webbformulär...

en: ▶ Watch more videos
sv: ▶ Visa fler videor

en: Filter by title, description, help, template, or url
sv: Filtrera efter titel, beskrivning, hjälp, mall eller webbadress

en: Add webform variant
sv: Lägg till variant av webbformulär

en: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AS: 'American Samoa'
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    AE: 'Armed Forces (Canada, Europe, Africa, or Middle East)'
    AA: 'Armed Forces Americas'
    AP: 'Armed Forces Pacific'
    CA: California
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: 'District of Columbia'
    FM: 'Federated States of Micronesia'
    FL: Florida
    GA: Georgia
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiana
    ME: Maine
    MH: 'Marshall Islands'
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: 'New Jersey'
    NM: 'New Mexico'
    NY: 'New York'
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    MP: 'Northern Mariana Islands'
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PW: Palau
    PA: Pennsylvania
    PR: 'Puerto Rico'
    RI: 'Rhode Island'
    SC: 'South Carolina'
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VI: 'Virgin Islands'
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
    AB: Alberta
    BC: 'British Columbia'
    MB: Manitoba
    NB: 'New Brunswick'
    NL: 'Newfoundland and Labrador'
    NS: 'Nova Scotia'
    NT: 'Northwest Territories'
    NU: Nunavut
    'ON': Ontario
    PE: 'Prince Edward Island'
    QC: Quebec
    SK: Saskatchewan
    YT: Yukon
sv: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AS: "Amerikanska Samoa"
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    AE: "Väpnade styrkor (Kanada, Europa, Afrika eller Mellanöstern)"
    AA: "Armed Forces America"
    AP: "Armed Forces Pacific"
    CA: Kalifornien
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: "District of Columbia"
    FM: "Federated States of Micronesia"
    FL: Florida
    GA: Georgien
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiana
    JAG: Maine
    MH: "Marshallöarna"
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    JAG: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: "New Jersey"
    NM: "New Mexico"
    NY: "New York"
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    MP: "Norra Marianaöarna"
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PW: Palau
    PA: Pennsylvania
    PR: 'Puerto Rico'
    RI: "Rhode Island"
    SC: "South Carolina"
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VI: "Jungfruöarna"
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
    AB: Alberta
    BC: 'British Columbia'
    MB: Manitoba
    NB: 'New Brunswick'
    NL: "Newfoundland och Labrador"
    NS: 'Nova Scotia'
    NT: 'Northwest Territories'
    NU: Landet
    'ON': Ontario
    PE: "Prince Edward Island"
    QC: Quebec
    SK: Saskatchewan
    YT: Yukon

en: Alabama: Alabama
    Alaska: Alaska
    'American Samoa': 'American Samoa'
    Arizona: Arizona
    Arkansas: Arkansas
    'Armed Forces (Canada, Europe, Africa, or Middle East)': 'Armed Forces (Canada, Europe, Africa, or Middle East)'
    'Armed Forces Americas': 'Armed Forces Americas'
    'Armed Forces Pacific': 'Armed Forces Pacific'
    California: California
    Colorado: Colorado
    Connecticut: Connecticut
    Delaware: Delaware
    'District of Columbia': 'District of Columbia'
    'Federated States of Micronesia': 'Federated States of Micronesia'
    Florida: Florida
    Georgia: Georgia
    Guam: Guam
    Hawaii: Hawaii
    Idaho: Idaho
    Illinois: Illinois
    Indiana: Indiana
    Iowa: Iowa
    Kansas: Kansas
    Kentucky: Kentucky
    Louisiana: Louisiana
    Maine: Maine
    'Marshall Islands': 'Marshall Islands'
    Maryland: Maryland
    Massachusetts: Massachusetts
    Michigan: Michigan
    Minnesota: Minnesota
    Mississippi: Mississippi
    Missouri: Missouri
    Montana: Montana
    Nebraska: Nebraska
    Nevada: Nevada
    'New Hampshire': 'New Hampshire'
    'New Jersey': 'New Jersey'
    'New Mexico': 'New Mexico'
    'New York': 'New York'
    'North Carolina': 'North Carolina'
    'North Dakota': 'North Dakota'
    'Northern Mariana Islands': 'Northern Mariana Islands'
    Ohio: Ohio
    Oklahoma: Oklahoma
    Oregon: Oregon
    Palau: Palau
    Pennsylvania: Pennsylvania
    'Puerto Rico': 'Puerto Rico'
    'Rhode Island': 'Rhode Island'
    'South Carolina': 'South Carolina'
    'South Dakota': 'South Dakota'
    Tennessee: Tennessee
    Texas: Texas
    Utah: Utah
    Vermont: Vermont
    'Virgin Islands': 'Virgin Islands'
    Virginia: Virginia
    Washington: Washington
    'West Virginia': 'West Virginia'
    Wisconsin: Wisconsin
    Wyoming: Wyoming
    Alberta: Alberta
    'British Columbia': 'British Columbia'
    Manitoba: Manitoba
    'New Brunswick': 'New Brunswick'
    'Newfoundland and Labrador': 'Newfoundland and Labrador'
    'Nova Scotia': 'Nova Scotia'
    'Northwest Territories': 'Northwest Territories'
    Nunavut: Nunavut
    Ontario: Ontario
    'Prince Edward Island': 'Prince Edward Island'
    Quebec: Quebec
    Saskatchewan: Saskatchewan
    Yukon: Yukon
sv: Alabama: Alabama
    Alaska: Alaska
    'American Samoa': 'Amerikanska Samoa'
    Arizona: Arizona
    Arkansas: Arkansas
    'Armed Forces (Canada, Europe, Africa, or Middle East)': 'Väpnade styrkor (Kanada, Europa, Afrika eller Mellanöstern)'
    'Armed Forces America': 'Väpnade styrkor Amerika'
    'Armed Forces Pacific': 'Väpnade styrkor Stilla Havet'
    Kalifornien: Kalifornien
    Colorado: Colorado
    Connecticut: Connecticut
    Delaware: Delaware
    'District of Columbia': 'District of Columbia'
    "Federated States of Micronesia": "Mikronesiens federerade stater"
    Florida: Florida
    Georgien: Georgien
    Guam: Guam
    Hawaii: Hawaii
    Idaho: Idaho
    Illinois: Illinois
    Indiana: Indiana
    Iowa: Iowa
    Kansas: Kansas
    Kentucky: Kentucky
    Louisiana: Louisiana
    Maine: Maine
    'Marshall Islands': 'Marshallöarna'
    Maryland: Maryland
    Massachusetts: Massachusetts
    Michigan: Michigan
    Minnesota: Minnesota
    Mississippi: Mississippi
    Missouri: Missouri
    Montana: Montana
    Nebraska: Nebraska
    Nevada: Nevada
    'New Hampshire': 'New Hampshire'
    'New Jersey': 'New Jersey'
    'New Mexico': 'New Mexico'
    'New York': 'New York'
    'North Carolina': 'North Carolina'
    'North Dakota': 'North Dakota'
    'Northern Mariana Islands': 'Norra Marianaöarna'
    Ohio: Ohio
    Oklahoma: Oklahoma
    Oregon: Oregon
    Palau: Palau
    Pennsylvania: Pennsylvania
    'Puerto Rico': 'Puerto Rico'
    'Rhode Island': 'Rhode Island'
    'South Carolina': 'South Carolina'
    'South Dakota': 'South Dakota'
    Tennessee: Tennessee
    Texas: Texas
    Utah: Utah
    Vermont: Vermont
    'Virgin Islands': 'Jungfruöarna'
    Virginia: Virginia
    Washington: Washington
    'West Virginia': 'West Virginia'
    Wisconsin: Wisconsin
    Wyoming: Wyoming
    Alberta: Alberta
    'British Columbia': 'British Columbia'
    Manitoba: Manitoba
    'New Brunswick': 'New Brunswick'
    'Newfoundland och Labrador': 'Newfoundland och Labrador'
    'Nova Scotia': 'Nova Scotia'
    'Northwest Territories': 'Northwest Territories'
    Landet: Landet
    Ontario: Ontario
    'Prince Edward Island': 'Prince Edward Island'
    Quebec: Quebec
    Saskatchewan: Saskatchewan
    Yukon: Yukon

en: No orphaned submission found.
sv: Inget fristående svar hittades.

en: Are you sure you want remove @total orphaned webform submissions?
sv: Är du säker på att du vill ta bort @total föräldralösa svar?

en: Deleting @total orphaned webform submissions…
sv: Tar bort @total föräldralösa svar...
