Webform (8.x-5.2-rc1) - en to bn translation catalogue (126 entries)

en: Forms
bn: ফর্মসমূহ

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Body
bn: কাঠামো

en: Images
bn: ছবি

en: Pages
bn: পৃষ্ঠাসমূহ

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Content
bn: কনটেন্ট

en: Development
bn: উন্নয়ন

en: Type
bn: টাইপ

en: Author
bn: লেখক

en: Closed
bn: বন্ধ

en: List
bn: তালিকা

en: Subject
bn: বিষয়

en: closed
bn: বন্ধ

en: disabled
bn: অকার্যকর

en: Cancel
bn: বাতিল

en: Remove
bn: অপসারণ

en: Description
bn: বিবরণ

en: Language
bn: ভাষা

en: Enable
bn: কার্যকর

en: Disable
bn: অকার্যকর

en: Disabled
bn: অকার্যকর

en: Enabled
bn: কার্যকর

en: Administration
bn: প্রশাসন

en: More
bn: আরও

en: error
bn: ত্রুটি

en: Tags
bn: ট্যাগ

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: No
bn: না

en: Homepage
bn: নীড়পাতা

en: Download
bn: ডাউনলোড

en: Version
bn: সংস্করণ

en: view
bn: প্রদর্শন

en: updated
bn: আপডেটকৃত

en: File
bn: ফাইল

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Date
bn: তারিখ

en: Size
bn: সাইজ

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: None
bn: একটিও নয়

en: This action cannot be undone.
bn: এই কাজটি বাতিল করা যাবে না।

en: Message
bn: বার্তা

en: No log messages available.
bn: কোন লগ বার্তা নেই।

en: Password
bn: পাসওয়ার্ড

en: - None -
bn: - একটিও নয় -

en: Weight
bn: ভর

en: Link
bn: লিঙ্ক

en: Image
bn: ছবি

en: Required
bn: অত্যাবশ্যক

en: none
bn: একটিও নয়

en: Category
bn: বিভাগ

en: Settings
bn: সেটিংস

en: Name
bn: নাম

en: edit
bn: সম্পাদন

en: Go to previous page
bn: পূর্ববর্তী পৃষ্ঠায় যাও

en: Go to next page
bn: পরবর্তী পৃষ্ঠায় যাও

en: Export
bn: রপ্তানী

en: Preview
bn: প্রাক-প্রদর্শন

en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: Help
bn: সহায়তা

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Summary
bn: সারসংক্ষেপ

en: Update
bn: আপডেট

en: Time
bn: সময়

en: Add
bn: যুক্ত কর

en: View
bn: প্রদর্শন

en: URL
bn: ইউআরএল

en: Teaser
bn: সার-সংক্ষেপ

en: Updated
bn: আপডেটকৃত

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Configure
bn: কনফিগার

en: Email
bn: ইমেইল

en: Error
bn: ত্রুটি

en: All
bn: সমস্ত

en: Active
bn: সক্রিয়

en: Access denied
bn: প্রবেশাধিকার সংরক্ষিত

en: Year
bn: বছর

en: Url
bn: ইউআরএল

en: To
bn: বরাবর

en: Roles
bn: ভূমিকা

en: Published
bn: প্রকাশিত

en: Signature
bn: স্বাক্ষর

en: Filter
bn: ফিল্টার

en: Location
bn: অবস্থান

en: File name
bn: ফাইল নাম

en: Mode
bn: মোড

en: N/A
bn: প্রযোজ্য নয়

en: Authored by
bn: লিখেছেন

en: Width
bn: প্রস্থ

en: Maximum
bn: সর্বোচ্চ

en: Line
bn: লাইন

en: Details
bn: বিস্তারিত

en: Unlimited
bn: অসীম

en: Code
bn: কোড

en: General
bn: সাধারণ

en: Day
bn: দিন

en: Table
bn: টেবিল

en: Configuration
bn: কনফিগারেশন

en: Color
bn: রং

en: Users
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: Optional
bn: ঐচ্ছিক

en: Order
bn: ক্রম

en: Save settings
bn: সেটিংস সংরক্ষণ কর

en: Message:
bn: বার্তা:

en: Languages
bn: ভাষাসমূহ

en: Workflow
bn: কাজের ধারা

en: Not published
bn: অপ্রকাশিত

en: Debug
bn: ডিবাগ

en: Hide
bn: লুকাও

en: Language code
bn: ভাষা কোড

en: Space
bn: স্পেস

en: Machine name
bn: মেশিনের নাম

en: About
bn: সম্পর্কে

en: Reports
bn: রিপোর্ট

en: Translate
bn: অনুবাদ

en: Error message
bn: ত্রুটি সম্পর্কিত বার্তা

en: Warning message
bn: সতর্কীকরণ বার্তা

en: IP address
bn: IP ঠিকানা

en: Date and time
bn: তারিখ এবং সময়

en: Text format
bn: লেখার ফরম্যাট

en: Structure
bn: গঠন

en: Libraries
bn: লাইব্রেরী সমূহ

en: Weight for @title
bn: @title এর ভর
