Webform (8.x-5.2) - en to da translation catalogue (815 entries)

en: Forms
da: Formularer

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Images
da: Billeder

en: Pages
da: Sider

en: enabled
da: aktiveret

en: Register
da: Opret konto

en: Suffix
da: Endelse

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: Item
da: Element

en: Private
da: Privat

en: Development
da: Udvikling

en: Groups
da: Grupper

en: Author
da: Forfatter

en: Closed
da: Lukket

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Send email
da: Send e-mail

en: closed
da: lukket

en: Actions
da: Handlinger

en: Email notification
da: E-mail-notifikation

en: disabled
da: deaktiveret

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Manager
da: Administrator

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Email settings
da: Indstillinger for e-mail

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Currency
da: Valuta

en: More
da: Mere

en: Action
da: Handling

en: On
da: Tilsluttet

en: error
da: fejl

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Resources
da: Ressourcer

en: Download
da: Hent

en: view
da: vis

en: updated
da: opdateret

en: created
da: oprettet

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Number
da: Antal

en: Message
da: Meddelelse

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: Password
da: Adgangskode

en: - None -
da: - Ingen -

en: Country
da: Land

en: Weight
da: Vægt

en: Image
da: Billede

en: Break
da: Linjeskift

en: Container
da: Beholder

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Admin title
da: Administrationstitel

en: Types
da: Typer

en: Multiple
da: Flere

en: Required
da: Obligatorisk

en: Parent
da: Overordnet element

en: none
da: ingen

en: Category
da: Kategori

en: Containers
da: Containere

en: Settings
da: Indstillinger

en: One
da: En

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: Image settings
da: Billedindstillinger

en: Default
da: Standard

en: Summary
da: Resumé

en: Update
da: Opdatér

en: Open
da: Åben

en: Archive
da: Arkiv

en: Unscheduled
da: Ikke-planlagt

en: Time
da: Tid

en: Access
da: Adgang

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: hidden
da: skjult

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Section
da: Sektion

en: Manage
da: Administration

en: Visible
da: Synlig

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Notes
da: Noter

en: Updated
da: Opdateret

en: Text
da: Tekst

en: Submitted by
da: Indsendt af

en: Default status
da: Standardstatus

en: Issue
da: Udgave

en: States
da: Tilstande

en: Titles
da: Titler

en: Mail
da: E-mail

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: User
da: Bruger

en: Utility
da: anvendelighed

en: Continue
da: Fortsæt

en: Configure
da: Konfigurér

en: Email
da: E-mail

en: Error
da: Fejl

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: Add page
da: Tilføj side

en: Link Title
da: Link-titel

en: Expanded
da: Udvidet

en: All
da: Alle

en: days
da: dage

en: To:
da: Til:

en: Active
da: Aktiv

en: submit
da: send

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Year
da: År

en: Date format
da: Datoformat

en: Page
da: Side

en: Submission information
da: Information om indsendelse

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Url
da: URL

en: Off
da: Afbrudt

en: Ignored
da: Ignoreret

en: Header
da: Overskrift

en: Inline
da: Integreret

en: To
da: Til

en: Preview message
da: Gennemse besked

en: From
da: Fra

en: Source URL
da: Kilde-URL

en: Custom
da: Tilpasset

en: Visibility
da: Synlighed

en: Roles
da: Roller

en: Published
da: Udgivet

en: Signature
da: Signatur

en: Location
da: Lokation

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: File ID
da: Fil-ID

en: File name
da: Filnavn

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Message type
da: Meddelelsestype

en: Contains
da: Indeholder

en: Conditions
da: Vilkår

en: item
da: vare

en: items
da: elementer

en: Mode
da: Tilstand

en: Warning
da: Advarsel

en: Nodes
da: Indhold

en: Authored by
da: Skrevet af

en: sources
da: kilder

en: Advanced
da: Avanceret

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Textfield
da: Tekstfelt

en: Maximum
da: Maksimum

en: Range
da: Spænd

en: Line
da: Linje

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Details
da: Detaljer

en: Introduction
da: Introduktion

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Phone
da: Telefon

en: Address
da: Adresse

en: Suburb
da: Forstad

en: State
da: Status

en: email
da: e-mail

en: Desc
da: Faldende

en: Code
da: Kode

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Company
da: Virksomhed

en: General
da: Generelt

en: Example
da: Eksempel

en: Method
da: Metode

en: Week
da: Uge

en: Day
da: Dag

en: Table
da: Tabel

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Other
da: Anden

en: (Disabled)
da: (Slået fra)

en: Color
da: Farve

en: Role
da: Rolle

en: Select all
da: Markér alt

en: Email subject
da: Email emne

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: Counter
da: Tæller

en: reset
da: gendan

en: External
da: Eksterne

en: Users
da: Brugere

en: Square
da: Kvadrat

en: Last
da: Sidste

en: Rows
da: Rækker

en: Anonymous
da: Anonym

en: Provider
da: Udbyder

en: Override
da: Overskriv

en: Empty text
da: Tom tekst

en: Handler
da: Håndtering

en: Option
da: Valgmulighed

en: Operator
da: Operand

en: Optional
da: Valgfrit

en: Order
da: Rækkefølge

en: Pattern
da: Mønster

en: Send to
da: Send til

en: Latest
da: Seneste

en: Template
da: Skabelon

en: module
da: modul

en: Authenticated users
da: Registrerede brugere

en: Close
da: Luk

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: Operation
da: Handling

en: City
da: By

en: Postal code
da: Postnummer

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Longitude
da: Længdegrad

en: State/Province
da: Landsdel

en: Collapsed
da: Sammenklappet

en: Labels
da: Etiketter

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Gender
da: Køn

en: Male
da: Mand

en: Female
da: Kvinde

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Hidden
da: Skjult

en: Attachments
da: Bilag

en: Street Address
da: Adresse

en: Key
da: Nøgle

en: submissions
da: indsendelser

en: Change
da: Skift

en: Messages
da: Beskeder

en: Token
da: Symbol

en: source
da: kilde

en: Time format
da: Tidsformat

en: Street Number
da: Gadenummer

en: Delimiter
da: Afgrænser

en: Clear
da: Ryd

en: Source
da: Kilde

en: Message:
da: Besked:

en: Account type
da: Kontotype

en: Deleted
da: Slettet

en: Languages
da: Sprog

en: Available tokens
da: Tilgængelige symboler

en: First
da: Første

en: Middle
da: Midt

en: Limit
da: Grænse

en: Minimum height
da: Minimumhøjde

en: Minimum width
da: Minimumbredde

en: Date/time
da: Dato/tid

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Select list
da: Valgliste

en: Text field
da: Tekstfelt

en: Map
da: Knyt

en: Location settings
da: Lokale indstillinger

en: Workflow
da: Arbejdsgang

en: %label has been deleted.
da: %label er blevet slettet.

en: Empty
da: Tom

en: Greater than
da: Større end

en: Less than
da: Mindre end

en: Buttons
da: Knapper

en: Unit
da: Enhed

en: Days
da: Dage

en: Months
da: Måneder

en: Selector
da: Vælger

en: Purge
da: Fjern

en: Maxlength
da: Maksimal længde

en: characters
da: tegn

en: All roles
da: Alle roller

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: Hours
da: Timer

en: Seconds
da: Sekunder

en: Email body
da: Email indhold

en: From email address
da: Fra-adresse

en: Results
da: Resultater

en: open
da: åben

en: Requirements
da: Krav

en: Customize
da: Tilpas

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Promotions
da: Promoveringer

en: Duplicate
da: Duplikér

en: options
da: valgmuligheder

en: Email confirmation
da: E-mail-bekræftelse

en: Confirmation URL
da: Bekræftelses-URL

en: From:
da: Fra:

en: Subject:
da: Emne:

en: Changed
da: Ændret

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Completed
da: Gennemført

en: Testing
da: Test

en: County
da: Amt

en: completed
da: fuldført

en: 404 Not Found
da: 404 Ikke fundet

en: User Profile
da: Brugerprofil

en: Templates
da: Skabeloner

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: File settings
da: Fil-indstillinger

en: Formats
da: Formater

en: Allowed file extensions
da: Tilladte filendelse

en: summary
da: resumé

en: Percentage
da: Procent

en: Toggles
da: Skifter

en: Relationship
da: Forbindelse

en: Migrate
da: Migrér

en: image
da: billede

en: images
da: billeder

en: Translations
da: Oversættelser

en: Multilingual
da: Sprog

en: Minutes
da: Minutter

en: Default sender name
da: Standard afsendernavn

en: Locality
da: Lokalitet

en: Automatic
da: Automatisk

en: Excluded
da: Ekskluderet

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Limit to
da: Begræns til

en: Read/write
da: Læs/skriv

en: Processed
da: Behandlet

en: Complete
da: Komplet

en: Temporary directory
da: Mappe til midlertidige filer

en: date
da: dato

en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: File upload error. Could not move uploaded file.
da: Fejl ved filoverførsel. Kunne ikke flytte den overførte fil.

en: Submissions
da: Indsendelser

en: Webforms
da: Webformularer

en: Webform
da: Webformular

en: ever
da: altid

en: every hour
da: hver time

en: every day
da: hver dag

en: every week
da: hver uge

en: Check this option if the user must enter a value.
da: Marker dette valg hvis brugeren skal indtaste en værdi.

en: Previous submission
da: Forrige indsendelse

en: Next submission
da: Næste indsendelse

en: Next Page >
da: Næste side >

en: < Previous Page
da: < Forrige side

en: Default value
da: Standardværdi

en: Questions
da: Spørgsmål

en: Request type
da: Udbedt type

en: Enable debugging
da: Aktivér debugging

en: Apply
da: Udfør

en: Select
da: Vælg

en: Challenge type
da: Udfordringstype

en: Color settings
da: Farveindstillinger

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: 5 minutes
da: 5 minutter

en: 10 minutes
da: 10 minutter

en: 15 minutes
da: 15 minutter

en: 20 minutes
da: 20 minutter

en: 30 minutes
da: 30 minutter

en: Destination type
da: Destinations type

en: Decimal
da: Decimaltal

en: Form
da: Formular

en: Title tag
da: Title-tag

en: 1 minute
da: 1 minut

en: Raw value
da: Rå værdi

en: Permission
da: Tilladelse

en: Google Maps API key
da: Google Maps API-nøgle

en: Hide
da: Skjul

en: < Previous
da: < Tidligere

en: Submission settings
da: Indstillinger for indsendelse

en: Two
da: To

en: Three
da: Tre

en: Audio file
da: Lydfil

en: Language code
da: Sprogkode

en: Display message
da: Vis meddelelse

en: Filter by category
da: Filtrér udfra kategorien

en: videos
da: videoer

en: URL path settings
da: Alternativ URL

en: Filter options
da: Filter muligheder

en: Country Code
da: Landekode

en: Postal Code
da: Postnummer

en: Mapping
da: Kobling

en: From name
da: Afsendernavn

en: Uppercase
da: Store bogstaver

en: Space
da: Mellemrum

en: Drafts
da: Kladder

en: Provided by
da: Stillet til rådighed af

en: Export format
da: Eksportformat

en: Address settings
da: Adresseopsætning

en: Execute
da: Kør

en: Feedback
da: Tilbagemelding

en: Organization
da: Organisation

en: Telephone
da: Telefon

en: All users
da: Alle brugere

en: Values
da: Værdier

en: Country code
da: Landekode

en: Build
da: Byg

en: Years
da: År

en: Email addresses
da: E-mail-adresser

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Page settings
da: Sideindstillinger

en: Offset
da: Forskydning

en: Results per page
da: Resultater pr. side

en: Machine name
da: Internt navn

en: Unlocked
da: Åben

en: Locked
da: Låst

en: Resend
da: Gensend

en: Any
da: Nogen

en: modules
da: moduler

en: Validation
da: Validering

en: Supported modules
da: Understøttede moduler

en: Thank you for registering.
da: Tak for din tilmelding.

en: Custom options
da: Tilrettede valgmuligheder

en: ZIP Code
da: Postnummer

en: deleted
da: slettet

en: Custom CSS
da: Tilrettet CSS

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: About
da: Om

en: Reports
da: Rapporter

en: Contribute
da: Bidrag

en: Cardinality
da: Kardinalitet

en: and
da: og

en: - Select -
da: - Vælg -

en: SMTP Authentication Support
da: Understøttelse af SMTP-godkendelse

en: Form element
da: Formular elementer

en: Notification
da: Underretning

en: Translate
da: Oversæt

en: Step
da: Trin

en: Image file
da: Billedfil

en: Steps
da: Trin

en: Answers
da: Svar

en: Radios
da: Radioknapper

en: Route
da: Rute

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: Test settings
da: Test indstillingerne

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
da: Af sikkerhedsgrunde er den uploadede fil omdøbt til %filename.

en: Entity type
da: Entity-type

en: notice
da: meddelelse

en: Rating
da: Bedømmelse

en: Congratulations!
da: Tillykke!

en: pixels
da: pixel

en: Recommended
da: Anbefalet

en: Direction
da: Retning

en: Registration
da: Tilmelding

en: button
da: knap

en: Format settings
da: Indstillinger for formater

en: Webform submissions
da: Indsendte webforms

en: Warning message
da: Advarsel

en: Characters
da: Karakterer

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
da: Filen %file kan ikke gemmes. En ukendt fejl opstod.

en: The specified file %name could not be uploaded.
da: Den valgte fil %name kan ikke uploades.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
da: Fejl ved upload. Kunne ikke flytte den uploadede fil %file til %destination.

en: Flagged
da: Flaget

en: Add-ons
da: Tilføjelser

en: Date settings
da: Indstillinger for dato

en: IP address
da: IP-adresse

en: Maximum height
da: Maksimumhøjde

en: Maximum width
da: Maksimumbredde

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Starts with
da: Starter med

en: Properties
da: Egenskaber

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Light
da: Lyst

en: Maximum image resolution
da: Maksimal billedopløsning

en: Delimited text
da: Afgrænset tekst

en: Comma (,)
da: Komma (,)

en: Tab (\t)
da: Tabulator (\t)

en: Semicolon (;)
da: Semikolon (;)

en: Colon (:)
da: Kolon (:)

en: Pipe (|)
da: Lodret streg (|)

en: Period (.)
da: Punktum (.)

en: Space ( )
da: Mellemrum ( )

en: close
da: luk

en: Two columns
da: To spalter

en: Link to form
da: Link til formular

en: Comma
da: Komma

en: Semicolon
da: Semikolon

en: Current user
da: Aktuelle bruger

en: Access type
da: Adgangstype

en: Video file
da: Videofil

en: Handlers
da: Behandlere

en: File upload
da: Fil upload

en: Videos
da: Videoer

en: Link title
da: Linktitel

en: Finished with an error.
da: Afsluttet med en fejl.

en: Per user
da: Pr. bruger

en: The file could not be uploaded.
da: Filen kan ikke uploades.

en: Edit configuration
da: Redigér indstillinger

en: Draft
da: Kladde

en: Save Draft
da: Gem kladde

en: Scheduled
da: Planlagt

en: Date year range
da: Dato årsinterval

en: Yes/No
da: Ja/nej

en: The default sender name which is used along with the default from address.
da: Standard afsendernavnet som bruges sammen med afsenderadressen.

en: Webform submission
da: Indsendelse af webformular

en: Leaving blank will use the default size.
da: Lad feltet stå tomt for at bruge standardstørrelsen.

en: Horizontal rule
da: Vandret streg

en: Current date
da: Aktuel dato

en: And
da: Og

en: Broken
da: I stykker

en: Converted
da: Konverteret

en: Items per page
da: Antal elementer

en: Attachment settings
da: Indstillinger for vedhæftninger

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
da: Aktivér Drupal's "klæbrige" tabeloverskrifter (Javascript)

en: Allowed formats
da: Tilladte formater

en: Tooltip
da: værktøjstip

en: - All -
da: - Alle -

en: Fieldset
da: Feltgruppe

en: Checkboxes
da: Afkrydsningsfelter

en: Textarea
da: Tekstområde

en: Auto detect
da: Autogenkend

en: Progress bar message
da: Fremskridts barre besked

en: Notes:
da: Bemærkninger:

en: Author information
da: Forfatterinformation

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Signature settings
da: Indstillinger for signatur

en: Default challenge type
da: Standard udfordringstype

en: Address 2
da: Adresselinje 2

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Text format
da: Tekstformat

en: Sort descending
da: Sortér faldende

en: Sort ascending
da: Sortér stigende

en: Administrative description
da: Administrativ beskrivelse

en: Name is required.
da: Navnet er påkrævet.

en: Show preview
da: Vis forhåndsvisning

en: Elements
da: Elementer

en: Add element
da: Tilføj element

en: Remove selected
da: Fjern det valgte

en: Lock
da: Lås

en: Limited
da: Begrænset

en: Structure
da: Struktur

en: Unique
da: Unik

en: Form display
da: Formvisning

en: Progress bar
da: Fremskridts barre

en: Maximum file size
da: Maksimal filstørrelse

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Language select
da: Sprogvalg

en: Form validation
da: Formularvalidering

en: Dependencies
da: Afhængigheder

en: Not restricted
da: Ikke begrænset

en: Date changed
da: Dato ændret

en: File URL
da: Fil URL

en: Sender name
da: Afsendernavn

en: Sender email
da: Afsenderadresse

en: Archived
da: Arkiveret

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
da: Filen %source kan ikke uploades, fordi der allerede findes en fil med dette navn i mappen %directory.

en: Status message
da: Statusmeddelelse

en: Minimum image resolution
da: Minimum billedopløsning

en: no preview
da: intet eksempel

en: Date type
da: Datotype

en: Time zones
da: Tidszoner

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
da: Mappen %directory eksisterer ikke og kunne ikke oprettes.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
da: Mappen %directory eksisterer men er ikke skrivbar og kunne ikke gøres skrivbar.

en: Unlock
da: Lås op

en: Webform settings
da: Indstillinger for Webform

en: Randomize options
da: Randomisér valgmuligheder

en: Confirmation message
da: Bekræftelse

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
da: URLen som brugeren omdirigeres til når indsendelsen lykkes.

en: Submission limit
da: Indsendelsesgrænse

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
da: Vis meddelelsen som vises når brugerne har indsendt denne formular på et tidligere tidspunkt.

en: Submission Number
da: Indsendelsesnummer

en: Submission ID
da: Indsendelses-ID

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
da: Kompakte valgmuligheder er bedre egnet til at importere data i andre systemer.

en: draft
da: kladde

en: Read-only
da: Skrivebeskyttet

en: Remote URL
da: Web-kilde URL

en: Submitter
da: Indsender

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
da: Tilføjer en brugergrænseflade til Token APIet og nogle manglende core tokens.

en: Four
da: Fire

en: Current page
da: Nuværende side

en: The email address %mail is not valid.
da: E-mail-adressen %mail er ikke gyldig.

en: Learn more
da: Lær mere

en: Available countries
da: Tilgængelige lande

en: If no countries are selected, all countries will be available.
da: Hvis der ikke vælges et land, vil alle lande være tilgængelige.

en: Dark
da: Mørkt

en: Include files as attachments
da: Inkludér filer som vedhæftninger

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Et unikt, maskinlæsbart navn. Må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger.

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: Theme name
da: Theme-navn

en: Date of birth
da: Fødsesdato

en: Asc
da: Stigende

en: One column
da: Én spalte

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
da: Formular gemt. Du kan vende tilbage senere og gendanne standardværdierne.

en: Add webform
da: Tilføj webform

en: There are no templates available.
da: Ingen tilgængelige templates.

en: Entity id
da: Entity ID

en: - Default -
da: - Standard -

en: Add email
da: Tilføj email

en: Link attributes
da: Link-attributter

en: An autocomplete text field.
da: Et tekstfelt med autofuldførelse.

en: @name field is required.
da: Feltet @name er påkrævet.

en: Wide
da: Bred

en: Checked
da: Markeret

en: Three columns
da: Tre spalter

en: Total submissions limit
da: Samlet grænse for indsendelser

en: Per user submission limit
da: Indsendelsesgrænse pr. bruger

en: Add images
da: Tilføj billeder

en: Response status code
da: Respons statuskode

en: Other…
da: Anden…

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
da: Filen %file kunne ikke gemmes fordi upload-processen ikke blev færdig.

en: Third party settings
da: Tredjepartsindstillinger

en: Current page title
da: Nuværende sidetitel

en: Save elements
da: Gem elementer

en: Displaying @start - @end of @total
da: Viser @start - @end af @total

en: Add layout
da: Tilføj layout

en: The URL %url is not valid.
da: URLen %url er ikke gyldig.

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
da: Filen %file kan ikke gemmes, fordi den overskrider %maxsize, som er den maksimale tilladte størrelse for overførte filer.

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
da: Filen kunne ikke uploades, fordi destinationen %destination er ugyldig.

en: %name field is not in the right format.
da: Feltet %name har ikke det korrekte format.

en: Additional resources
da: Yderligere ressourcer

en: Add handler
da: Tilføj behandler

en: Hide empty
da: Skjul tomme

en: Signature format
da: Signaturformat

en: Type of item to reference
da: Typen af element der skal refereres til

en: Reference method
da: Referencemetode

en: Allowed number of values
da: Tilladt antal værdier

en: Update URL
da: Opdatér URL

en: Editorial
da: Redaktionel

en: Are you sure you want to delete the %label @entity-type?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %label @entity-type?

en: CAPTCHA settings
da: CAPTCHA

en: Configuration management
da: Konfigurationsstyring

en: Route parameters
da: Ruteparametre

en: The "@name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
da: "@name"-valget skal indeholde en gyldig værdi. Du kan enten lade tekstfeltet stå tomt eller indtaste en tekststreng som f.eks. "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) eller "50 MB" (megabytes).

en: Entity reference settings
da: Entitetsreference indstillinger

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
da: Den mindste tilladte billedstørrelse udtrykt som BREDDE×HØJDE (f.eks. 640×480). Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker nogen begrænsning. Hvis der uploades et mindre billede, bliver det afvist.

en: Broken/Missing
da: Defekt/Mangler

en: Filename: %name
da: Filnavn: %name

en: Select a @context value:
da: Vælg en @context værdi:

en: Open date
da: Åbningsdato

en: Close date
da: Lukningsdato

en: Autofocus
da: Autofokus

en: Entity reference field settings
da: Indstillinger for entity-reference-felt

en: Entity reference selection plugin settings
da: Indstillinger for entity-reference-valg-plugin

en: File link
da: Link til fil

en: Date completed
da: Dato færdiggjort

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
da: @name er på %length tegn, men må ikke være længere end %max tegn.

en: Single item
da: Enkelt element

en: Both a height and width value must be specified in the @name field.
da: Der skal angives både en højde og en bredde i @name-feltet.

en: Narrow
da: Smal

en: Add options
da: Tilføj muligheder

en: Submitted to
da: Indsendt til

en: Enable page
da: Aktivér page

en: Page confirm URL alias
da: URL alias for bekræftelsesside

en: Form closed message
da: Lukket formularbesked

en: Form exception message
da: Formular undtagelsesbesked

en: Male: Male
    Female: Female
da: Mand: Mand
    Kvinde: Kvinde

en: A user-defined date format. See the <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP manual</a> for available options.
da: Et brugerdefineret datoformat. Se mulige værdier i <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP-manualen</a>.

en: Form confidential
da: Fortrolig formular

en: Form confidential message
da: Fortrolig formularbesked

en: Wizard start label
da: Troldmand startetiket

en: Elements (YAML)
da: Elementer (YAML)

en: Form prepopulate elements
da: Forudfyld formular elementer

en: Basic elements
da: Grundlæggende elementer

en: Advanced elements
da: Avancerede elementer

en: Date/time elements
da: Dato/tid elementer

en: Select an element
da: Vælg et element

en: Filter by element name
da: Filtrér efter elementnavn

en: Element settings
da: Elementindstillinger

en: Customize table
da: Indstil tabel

en: Select a handler
da: Vælg en behandler

en: Disable client-side validation
da: Deaktivér browser validering

en: @label text
da: @label tekst

en: Other elements
da: Andre elementer

en: Options elements
da: Valgmuligheder elementer

en: %name must be a valid date.
da: %name skal være en gyldig dato.

en: %name must be on or after %min.
da: %name skal være på eller efter %min.

en: %name must be on or before %max.
da: %name skal være på eller før %max.

en: Composite elements
da: Sammensatte elementer

en: Column name
da: Kolonnenavn

en: Use Ajax
da: Brug Ajax

en: Disable back button
da: Deaktivér tilbage-knap

en: Tokens related to webforms.
da: Tokens relaterede til webforme.

en: The date the webform submission was completed.
da: Datoen webformen blev færdiggjort.

en: The ID of the webform.
da: Webformens ID.

en: The title of the webform.
da: Webformens titel.

en: The administrative description of the webform.
da: Webformens administrative beskrivelse.

en: Enables the creation of webforms and questionnaires.
da: Tillader oprettelse af webforme og spørgeskemaer.

en: Create webforms and manage submissions.
da: Opret webforme og administrér indsendelser.

en: Access the webform overview page
da: Tilgå webform oversigtssiden

en: Get an overview of all webforms.
da: Få overblik over alle webforme.

en: Administer webforms
da: Administrér webforme

en: Administer webform submissions
da: Administrér webform indsendelser

en: Administer webform element access
da: Administrér webform element adgang

en: Create webforms
da: Opret webforme

en: Edit any webform
da: Redigér enhver webform

en: Edit own webform
da: Redigér egen webform

en: Delete any webform
da: Slet enhver webform

en: Delete own webform
da: Slet egen webform

en: Edit CSS/JS webform assets
da: Redigér CSS/JS webform elementer

en: Duplicate webform
da: Kopiér webform

en: Delete webform
da: Slet webform

en: Webforms: Options
da: Webforme: Muligheder

en: Add webform options
da: Tilføj webform muligheder

en: Delete webform options
da: Slet webform muligheder

en: Delete webform submission
da: Slet webform indsendelser

en: Add webform handler
da: Tilføj webform behandler

en: Edit webform handler
da: Redigér webform behandler

en: Delete webform handler
da: Slet webform behandler

en: Webforms block
da: Webforme blok

en: Default webform submission data
da: Standard webform indsendelses data

en: Please add elements to this webform.
da: Tilføj elementer til denne webform.

en: Webform %label created.
da: Webformular %label oprettet.

en: Webform %label elements saved.
da: Webformular %label elementer gemt.

en: The below webform has been prepopulated with custom/random test data. When submitted, this information <strong>will still be saved</strong> and/or <strong>sent to designated recipients</strong>.
da: Webformen herunder er blevet forudfyldt med tilfældig/tilrettet testdata. Når den indsendes vil informationen <strong>stadig blive gemt</strong> og/eller <strong>indholdet sendt til de indstillede modtagere</strong>.

en: Submission serial number
da: Indsendelses serienummer

en: Submission values
da: Indsendte værdier

en: The URL of the webform.
da: webformens URL.

en: In draft
da: Udkast

en: Prevent duplicate submissions
da: Forhindr identiske indendelser

en: Delete submission configuration
da: Slet indstillinger for indsendelser

en: Star/Flag selected submission configuration
da: Markér valgte indstillinger for indsendelser

en: Unstar/Unflag selected submission configuration
da: Fjern markering for valgte indstillinger for indsendelser

en: %name cannot be less than %min characters but is currently %length characters long.
da: %name må ikke være kortere end %min characters, men er på %length tegn.

en: Disable autocompletion
da: Deaktivér autofuldførelse

en: You are editing the original %language language for this webform.
da: Du redigerer i det originale %language sprog for denne webform.

en: Duplicate webform handler
da: Kopér webform behandler

en: Open date/time
da: Åbn dato/tidspunkt

en: Close date/time
da: Luk dato/tidspunkt

en: %name: this element cannot hold more than @count values.
da: %name: dette element kan ikke rumme mere end @count værdier.

en: Webform roles
da: Webform roller

en: The email addresses of all users assigned to the %title role.
da: E-mail-addresser på alle brugere tildelt rollen %title.

en: Restrict webform element access to certain roles and users.
da: Begræns webform element adgang til visse roller og brugere.

en: View any webform submission
da: Se enhver webform indsendelse

en: Allows viewing <em>all</em> submissions.
da: Tillader visning af <em>alle</em> indsendelser.

en: View own webform submission
da: Se egne webform indsendelser

en: Edit any webform submission
da: Redigér enhver webform indsendelse

en: Allows updating <em>all</em> submissions.
da: Tilader opdatering af <em>alle</em> indsendelser.

en: Edit own webform submission
da: Redigér egne webform indsendelser

en: Allows deleting <em>all</em> submissions.
da: Tillader sletning af <em>alle</em> indsendelser.

en: Delete own webform submission
da: Slet egne webform indsendelser

en: Form open message
da: Åben formularbesked

en: Form previous submissions notification
da: Besked ved tidligere formularindsendelse

en: Submission logging
da: Logning af indsendelser

en: Demographic
da: Demografi

en: The date the webform is closed to new submissions.
da: Datoen hvor webformen er lukket for flere indsendelser.

en: Create submissions
da: Opret indsendelser

en: Submit button(s)
da: Send knap(per)

en: Allows administration of global YAML configuration and options.
da: Tillad administration af global YAML konfiguration og indstillinger.

en: Allows managing any webform and its results.
da: Tillad administration af enhver webform og dens resultater.

en: Allows managing of webform created by the user and its results.
da: Tillader administration af webform oprettet af brugeren og dens resultater.

en: Duplicate webform options
da: Kopiér webform muligheder

en: Total submissions
da: Totalt antal indsendelser

en: Default submission label
da: Standard indsendelses etiket

en: Webform submission limits block
da: Webform indsendelsebegrænsning blok

en: Progress bar label
da: Fremskridts barre etiket

en: Handler response
da: Svar fra behandler

en: Webforms: Submissions
da: Webforme: Indsendelser

en: Display reset button
da: Vis nulstil knap

en: Webforms: Forms configuration
da: Webforme: Formular indstillinger

en: Webforms: Elements configuration
da: Webforme: Element indstillinger

en: Webforms: Submissions configuration
da: Webforme: Indsendelse indstillinger

en: Webforms: Libraries configuration
da: Webforme: Biblioteker indstillinger

en: Webforms: Advanced configuration
da: Webforme: Avancerede indstillinger

en: Webforms: Add-ons
da: Webforme: Tilføjelser

en: Webforms: Submissions purge
da: Webforme: Fjern indsendelser

en: Webforms: Submissions log
da: Webforme: Log over indsendelser

en: Ajax scroll top
da: Ajax rul-til-top

en: Convert anonymous drafts and submissions to authenticated
da: Konvertér anonyme skabeloner og indsendelser til autentificerede

en: Element key
da: Elementnøgle

en: Edit webform Twig templates
da: Redigér webform Twig skabeloner

en: Add @label element
da: Tilføj @label element

en: Lock selected submission configuration
da: Lås valgte indstillinger for indsendelser

en: Unlock selected submission configuration
da: Åbn valgte indstillinger for indsendelser

en: Configure Community Information
da: Indstil oplysninger om fællesskabet

en: Webforms: Contribute
da: Webforme: Bidrag

en: Edit webform options
da: Redigér webform muligheder

en: Overview of plugins used by the Webform module.
da: Oversigt over plugins brugt af Webform modulet.

en: Webform plugins: Elements
da: Webform plugins: Elementer

en: Webform plugins: Handlers
da: Webform plugins: Behandlere

en: Webform plugins: Exporters
da: Webform plugins: Eksportører

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
da: Du har allerede indsendt denne formular. <a href="#">Se din forrige indsendelse</a>.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
da: Du har allerede indsendt denne formular. <a href="#">Se dine forrige indsendelser</a>.

en: Allows viewing <em>own</em> submissions for all webforms.
da: Tillader visning af <em>egne</em> indsendelser for alle webforme.

en: Allows deleting <em>own</em> submissions for all webforms.
da: Tillader sletning af <em>egne</em> indsendelser for alle webforme.

en: Replace the '?' with…
da: Erstat '?'-tegnet med…

en: Access the webform submission log
da: Tilgå webform indsendelsesloggen

en: Allows a user to view their submissions via 'Submissions' tab on their profile page.
da: Tillader at en bruger kan se deres indsendelser via "Indsendelser" fanebladet på deres profil side.

en: View any submissions
da: Se enhver indsendelse

en: Update any submissions
da: Opdatér enhver indsendelse

en: Delete any submissions
da: Slet enhver indsendelse

en: Purge any submissions
da: Fjern enhver indsendelse

en: View own submissions
da: Se egne indsendelser

en: Update own submissions
da: Opdatér egne indsendelser

en: Delete own submissions
da: Slet egne indsendelser

en: Element description/help/more
da: Element beskrivelse/hjælp/mere

en: Access own webform configuration
da: Tilgå indstillinger for egen webform

en: Access any webform configuration
da: Tilgå indstillinger for enhver webform

en: Delete any webform submission
da: Slet enhver webform indsendelse

en: Submission views
da: Lister over indsendelser

en: Submission view
da: Liste over indsendelser

en: Save + Add element
da: Gem + Tilføj element

en: Redirect to the webform
da: Viderestil til webformen

en: Administer webform & submissions
da: Administrér webforme & indsendelser

en: Form file upload limit
da: Formular fil upload begrænsning

en: <code>:clear</code> to removes token when not replaced.
da: <code>:clear</code> for at fjerne token når ikke erstattet.

en: <code>:urlencode</code> URL encodes returned value.
da: <code>:urlencode</code> URL encodes returnerede værdien.

en: Form title display
da: Titelvisning for formularen

en: Access webform configuration
da: Tilgå webform indstillinger
