Webform (8.x-5.20-beta4) - en to ja translation catalogue (1065 entries)

en: Forms
ja: フォーム

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Images
ja: イメージ

en: Pages
ja: ページ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: enabled
ja: 有効

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Item
ja: 項目

en: Private
ja: プライベート

en: Development
ja: 開発

en: Groups
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Closed
ja: クローズド

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Send email
ja: メール送信

en: closed
ja: クローズド

en: Actions
ja: アクション

en: Email notification
ja: E メール通知

en: disabled
ja: 無効

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Subscribe
ja: 配信登録

en: Manager
ja: マネージャー

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Log
ja: ログ

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Email settings
ja: メール設定

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: Currency
ja: 通貨

en: More
ja: 続き

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: error
ja: エラー

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Resources
ja: リソース

en: Download
ja: ダウンロード

en: Version
ja: バージョン

en: view
ja: ビュー

en: updated
ja: 更新

en: created
ja: 作成日

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Links
ja: リンク

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Test
ja: テスト

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: No log messages available.
ja: ログメッセージはありません。

en: Password
ja: パスワード

en: - None -
ja: - なし -

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Container
ja: コンテナー

en: Help text
ja: ヘルプテキスト

en: Admin title
ja: 管理タイトル

en: Types
ja: タイプ

en: Multiple
ja: 複数

en: Required
ja: 必須

en: Parent
ja: 親

en: none
ja: なし

en: Category
ja: カテゴリー

en: Containers
ja: コンテナー

en: Settings
ja: 設定

en: One
ja: 1

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Image settings
ja: 画像の設定

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: 概要

en: Download PDF
ja: PDFをダウンロード

en: Update
ja: 更新

en: Open
ja: オープン

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Time
ja: 時間

en: Access
ja: アクセス

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: hidden
ja: 非表示

en: Dimensions
ja: サイズ

en: Section
ja: セクション

en: Manage
ja: 管理

en: Visible
ja: 表示

en: link
ja: リンク

en: Display
ja: 表示

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Notes
ja: ノート

en: Updated
ja: 更新

en: Text
ja: テキスト

en: Total
ja: 合計

en: Status:
ja: 状態:

en: Submitted by
ja: 送信者

en: #
ja: No.

en: States
ja: 状態

en: Upload
ja: アップロード

en: Titles
ja: タイトル

en: Mail
ja: メール

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Continue
ja: 継続

en: Email
ja: メール

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Contact
ja: コンタクト

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Add page
ja: ページを追加

en: Link Title
ja: リンクタイトル

en: Expanded
ja: 展開

en: All
ja: すべて

en: Default settings
ja: デフォルトの設定

en: days
ja: 日

en: To:
ja: 宛先:

en: Active
ja: アクティブ

en: Access denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Year
ja: 年

en: Date format
ja: 日付の書式

en: General information
ja: 一般情報

en: Page
ja: ページ

en: View arguments
ja: ビューの引数

en: Submission information
ja: 送信情報

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: User settings
ja: ユーザーの設定

en: Database
ja: データベース

en: Url
ja: URL

en: Off
ja: オフ

en: Ignored
ja: 無視

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Inline
ja: インライン

en: To
ja: 宛先

en: Preview message
ja: メッセージをプレビュー

en: From
ja: 送信元

en: Custom
ja: カスタム

en: Visibility
ja: 閲覧の制限

en: Roles
ja: 役割

en: Published
ja: 掲載

en: Signature
ja: 署名

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: File ID
ja: ファイルID

en: File name
ja: ファイル名

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Message type
ja: メッセージタイプ

en: Contains
ja: 含む

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Conditions
ja: 条件

en: items
ja: アイテム

en: Mode
ja: モード

en: Normal
ja: ノーマル

en: Warning
ja: 警告

en: Nodes
ja: ノード

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Advanced
ja: 高度

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Textfield
ja: テキストフィールド

en: Maximum
ja: 最大

en: Range
ja: 範囲

en: Line
ja: 行

en: Scale
ja: スケール

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Details
ja: 詳細

en: Introduction
ja: 序文

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Current
ja: 現在

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: email
ja: メール

en: Desc
ja: 降順

en: Code
ja: コード

en: Owner
ja: 所有者

en: Company
ja: 会社

en: General
ja: 全般

en: Example
ja: 例

en: Method
ja: メソッド

en: Week
ja: 週

en: Day
ja: 日

en: Table
ja: テーブル

en: Start
ja: 開始

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Other
ja: その他

en: (Disabled)
ja: (無効)

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Color
ja: 色

en: Link URL
ja: リンク URL

en: Role
ja: 役割

en: Select all
ja: 全て選択

en: Email subject
ja: 件名

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Destination
ja: 行き先

en: Counter
ja: カウンター

en: reset
ja: リセット

en: External
ja: 外部

en: Users
ja: ユーザー

en: Choices
ja: 選択肢

en: Square
ja: 正方形

en: Last
ja: 最後

en: Rows
ja: 行数

en: Create content
ja: コンテンツの作成

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Override
ja: 上書き

en: Empty text
ja: 空のテキスト

en: Option
ja: オプション

en: Operator
ja: オペレータ

en: Optional
ja: 任意

en: Order
ja: オーダー

en: Remaining
ja: 残り

en: Pattern
ja: パターン

en: Latest
ja: 最終

en: Template
ja: テンプレート

en: module
ja: モジュール

en: Authenticated users
ja: 認証済みユーザー

en: Close
ja: 閉じる

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Operation
ja: 操作

en: City
ja: 市区町村

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: State/Province
ja: 都道府県

en: Collapsed
ja: 圧縮

en: Labels
ja: ラベル

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Full name
ja: フルネーム

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Gender
ja: 性別

en: Male
ja: 男性

en: Female
ja: 女性

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Confirmation
ja: 確認

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Hidden
ja: 非表示

en: Attachments
ja: 添付

en: Default configuration
ja: デフォルトの構成

en: Key
ja: キー

en: submissions
ja: 送信内容

en: Change
ja: 変更

en: Messages
ja: メッセージ

en: Token
ja: トークン

en: Delimiter
ja: 分割文字

en: Clear
ja: クリアー

en: Source
ja: ソース

en: Message:
ja: メッセージ:

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Languages
ja: 言語

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Available tokens
ja: 利用可能なトークン

en: First
ja: 最初

en: Middle
ja: 中

en: Limit
ja: 制限

en: Minimum height
ja: 最小高さ

en: Minimum width
ja: 最小幅

en: Date/time
ja: 日付/時間

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: Map
ja: 地図

en: Location settings
ja: 場所の設定

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: %label has been deleted.
ja: %label を削除しました。

en: Empty
ja: 空

en: Greater than
ja: 大なり記号(&gt;)

en: Less than
ja: 小なり記号(&lt;)

en: Buttons
ja: ボタン

en: Unit
ja: 単位

en: Days
ja: 日

en: Selector
ja: セレクター

en: Maxlength
ja: 最大文字数

en: characters
ja: 文字

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: Hours
ja: 時

en: Seconds
ja: 秒

en: Fade
ja: フェード

en: Slide
ja: スライド

en: From email address
ja: 送信元メールアドレス

en: Reference
ja: 参照

en: or
ja: または

en: Results
ja: 結果

en: open
ja: オープン

en: Convert
ja: 変換

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Schema
ja: スキーマ

en: Permissions
ja: 権限

en: Promotions
ja: プロモーション

en: Duplicate
ja: 複製

en: options
ja: オプション

en: Email confirmation
ja: メール確認

en: Confirmation URL
ja: 確認用URL

en: Subject:
ja: 題名:

en: Changed
ja: 変更済

en: Date created
ja: 作成日時

en: Completed
ja: 完了

en: Testing
ja: テスト

en: completed
ja: 完了

en: Templates
ja: テンプレート

en: Not published
ja: 非掲載

en: File settings
ja: ファイルの設定

en: Formats
ja: 書式

en: Allowed file extensions
ja: 許可されている拡張子

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Toggles
ja: トグル

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: Migrate
ja: 移行

en: image
ja: 画像

en: Translations
ja: 翻訳

en: Multilingual
ja: 多言語

en: Minutes
ja: 分

en: Locality
ja: 地域

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Automatic
ja: 自動

en: Sticky
ja: 固定

en: Complete
ja: 完了

en: Temporary directory
ja: テンポラリーディレクトリー

en: date
ja: 日付

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ja: ファイルのアップロードエラー : アップロードされたファイルを移動することができませんでした。

en: Submissions
ja: 送信内容

en: Webforms
ja: ウェブフォーム

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: ever
ja: なし

en: every hour
ja: 毎時

en: every day
ja: 毎日

en: every week
ja: 毎週

en: Check this option if the user must enter a value.
ja: ユーザーに必ず値を入力させるには、このオプションをチェックして下さい。

en: Previous submission
ja: 前の送信内容

en: Next submission
ja: 次の送信内容

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Questions
ja: 質問

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Challenge type
ja: 認証問題タイプ

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
ja: ここへ信頼できないユーザーに対するCAPTCHAを設置する。

en: Color settings
ja: 色の設定

en: Group roles
ja: グループの役割

en: Administrators
ja: 管理者

en: Plugins
ja: プラグイン

en: 5 minutes
ja: 5分

en: 10 minutes
ja: 10分

en: 15 minutes
ja: 15分

en: 30 minutes
ja: 30分

en: Above
ja: 上部

en: Overrides
ja: 上書き

en: Text area
ja: テキストエリア

en: Decimal
ja: 固定小数点数値

en: Minimum
ja: 最小

en: Form
ja: フォーム

en: Debug
ja: デバッグ

en: Title tag
ja: タイトルタグ

en: 1 minute
ja: 1分

en: Permission
ja: 権限

en: Next >
ja: 次 >

en: Hide
ja: 非表示

en: < Previous
ja: < 前へ

en: Submission settings
ja: 送信設定

en: Two
ja: 2

en: Three
ja: 3

en: Audio file
ja: オーディオファイル

en: Language code
ja: 言語コード

en: Display message
ja: メッセージを表示

en: Filter by category
ja: カテゴリーで絞り込み

en: URL path settings
ja: URLエイリアスの設定

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Mapping
ja: マッピング

en: Installation
ja: インストール

en: From name
ja: 送信者名

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Description:
ja: 詳細：

en: Space
ja: スペース

en: Administrator
ja: 管理者

en: Provided by
ja: 提供

en: Export format
ja: 出力書式

en: Address settings
ja: 住所の設定

en: Execute
ja: 実行

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Organization
ja: 会社

en: Telephone
ja: 電話番号

en: Values
ja: 値

en: Country code
ja: 国コード

en: Build
ja: 構築

en: Email addresses
ja: メールアドレス

en: Keyword
ja: キーワード

en: Show all
ja: すべてを表示

en: Page settings
ja: ページの設定

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Locked
ja: ロック

en: Data
ja: データ

en: Any
ja: いずれか

en: modules
ja: モジュール

en: Validation
ja: 検証

en: Emails
ja: メールアドレス

en: deleted
ja: 削除

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: About
ja: アバウト

en: Reports
ja: レポート

en: Cardinality
ja: カーディナリティ

en: and
ja: かつ

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Member
ja: メンバー

en: Notification
ja: 通知

en: View settings
ja: ビューの設定

en: Translate
ja: 翻訳

en: Step
ja: ステップ

en: Image file
ja: 画像ファイル

en: Steps
ja: ステップ

en: Answers
ja: 解答

en: Element
ja: 要素

en: Radios
ja: ラジオボタン

en: Web services
ja: ウェブサービス

en: Route
ja: ルート

en: Output
ja: 出力

en: Embed
ja: エンベッド

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Test settings
ja: Test の設定

en: Below
ja: 下部

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
ja: セキュリティー上の理由から、アップロードされたファイルは %filename にリネームされました。

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: notice
ja: 注意

en: Rating
ja: レーティング

en: pixels
ja: ピクセル

en: Direction
ja: 方向

en: Registration
ja: 登録

en: Card type
ja: カードタイプ

en: Card number
ja: カード番号

en: button
ja: ボタン

en: Format settings
ja: 書式の設定

en: Webform submissions
ja: ウェブフォームへの送信内容

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Words
ja: 単語

en: Characters
ja: 文字

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ja: 未知のエラーが発生したため、ファイル %file を保存できませんでした。

en: The specified file %name could not be uploaded.
ja: 指定されたファイル %name をアップロードできませんでした。

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
ja: ファイルアップロードエラー: アップロードされたファイル %file を保存先 %destination へ移動できませんでした。

en: Add-ons
ja: アドオン

en: Date settings
ja: 日付の設定

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Maximum height
ja: 最大高さ

en: Maximum width
ja: 最大幅

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Properties
ja: プロパティー

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Maximum image resolution
ja: 最大画像解像度

en: Expand all
ja: すべて展開

en: Collapse all
ja: すべて折りたたむ

en: Delimited text
ja: 区切りテキスト

en: Comma (,)
ja: カンマ(,)

en: Tab (\t)
ja: タブ (\t)

en: Semicolon (;)
ja: セミコロン(;)

en: Colon (:)
ja: コロン(:)

en: Pipe (|)
ja: パイプ(|)

en: Period (.)
ja: ピリオド ( . )

en: Space ( )
ja: 半角空白( )

en: Randomize images
ja: ランダムイメージ

en: Country name
ja: 国名

en: Link to form
ja: フォームへのリンク

en: Comma
ja: コンマ

en: Current user
ja: 現在のユーザー

en: Access type
ja: アクセスタイプ

en: Config
ja: 設定

en: Email Notification
ja: メール通知

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: Preview settings
ja: プレビューの設定

en: Link title
ja: リンクタイトル

en: Per user
ja: ユーザー単位

en: The file could not be uploaded.
ja: ファイルがアップロードできませんでした。

en: Draft
ja: 下書き

en: Save Draft
ja: 下書きを保存

en: Scheduled
ja: スケジュール済

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Date year range
ja: 日付の年の範囲

en: Trigger
ja: トリガー

en: Yes/No
ja: はい / いいえ

en: Card
ja: カード

en: The default sender name which is used along with the default from address.
ja: デフォルトの差出人アドレスと組み合わせて用いられるデフォルトの差出人名。

en: Webform submission
ja: ウェブフォームへの送信内容

en: Leaving blank will use the default size.
ja: 空欄にするとデフォルトのサイズを使用します。

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Horizontal rule
ja: 水平の罫線

en: Current date
ja: 現在の日時

en: And
ja: および

en: Broken
ja: 壊れている

en: View name
ja: ビューの名前

en: Converted
ja: 変換済み

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Attachment settings
ja: 添付の設定

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ja: Drupalスタイルの「固定」テーブルヘッダーを有効化 (Javascript)

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Tooltip
ja: ツールチップ

en: - All -
ja: - 全て -

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Checkboxes
ja: チェックボックス(複数)

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Table header
ja: テーブルヘッダー

en: Notes:
ja: 注意:

en: Author information
ja: 投稿者の情報

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: Signature settings
ja: 署名の設定

en: File extension
ja: ファイル拡張子

en: @type (from module @module)
ja: @type (モジュール @module 提供)

en: Default challenge type
ja: 標準の設問形式

en: Throbber
ja: アニメーションアイコン

en: Access denied message
ja: アクセス拒否メッセージ

en: Preferred language
ja: 選択言語

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Sort descending
ja: 降順で並び替え

en: Sort ascending
ja: 昇順で並び替え

en: Alternatives
ja: 選択肢

en: Administrative description
ja: 管理用の説明

en: References
ja: 参照

en: Show preview
ja: プレビューを表示

en: Elements
ja: 要素

en: Add element
ja: 要素を追加

en: Field prefix
ja: フィールドの接頭辞

en: Field suffix
ja: フィールドの接尾辞

en: Remove selected
ja: 選択したものを削除

en: Lock
ja: ロック

en: Limited
ja: 制限

en: Structure
ja: サイト構築

en: Unique
ja: ユニーク

en: Node status
ja: ノードステータス

en: Progress bar
ja: プログレス バー

en: Maximum file size
ja: 最大ファイルサイズ

en: [none]
ja: [無し]

en: Libraries
ja: ライブラリ

en: (unknown)
ja: (不明)

en: Randomize questions
ja: 問題をランダム化

en: Language select
ja: 言語選択

en: Form validation
ja: フォームバリデーション

en: Webform Validation
ja: ウェブフォーム検証

en: Dependencies
ja: 依存関係

en: Serial number
ja: シリアルナンバー

en: destinations
ja: 保存先

en: destination
ja: 保存先

en: Starred
ja: スター付き

en: Not restricted
ja: 制限なし

en: Date changed
ja: 更新日付

en: Sender name
ja: 差出人名

en: Sender email
ja: 差出人メールアドレス

en: Custom settings
ja: カスタム設定

en: Archived
ja: アーカイブ

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
ja: 保存先 %directory に同じ名前のファイルが存在するため、ファイル %source をアップロードできませんでした。

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: Minimum image resolution
ja: 最小画像解像度

en: no preview
ja: プレビューなし

en: Date type
ja: 日付型

en: Time zones
ja: タイムゾーン

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ja: ディレクトリー %directory は存在せず、作成もできませんでした。

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
ja: ディレクトリー %directory は存在していますが、書き込み可能ではなくアクセス権変更もできませんでした。

en: Minimal
ja: 最少

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Webform settings
ja: ウェブフォームの設定

en: Randomize options
ja: 選択肢をランダム化

en: Confirmation message
ja: 確認メッセージ

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
ja: 送信が成功した場合に、ユーザーをリダイレクトする先のURL。

en: Submission limit
ja: 送信制限

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
ja: ユーザーがこのフォームに対して過去に送信したことがあれば、過去の送信に関する通知を表示します。

en: Submission Number
ja: 送信番号

en: Submission ID
ja: 送信ID

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
ja: コンパクトのオプションは、他のシステムでデータをインポートするのに適しています。

en: draft
ja: 下書き

en: Current password
ja: 現在のパスワード

en: Read-only
ja: 読み取りのみ

en: Submitter
ja: 投稿者

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
ja: Token APIのユーザーインターフェースと、利用できなかったコアのトークンをいくつか提供します。

en: Four
ja: 4

en: Current page
ja: カレントページ

en: Confirm email
ja: 確認メール

en: The email address %mail is not valid.
ja: メールアドレス %mail は正しくありません。

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ja: 拡張子はスペースまたはコンマで区切り、最初にピリオドを使わないでください。

en: Geographic
ja: 地理

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Title display
ja: タイトルの表示

en: Changed date
ja: 更新日

en: Include files as attachments
ja: 添付ファイルとしてファイルをインクルード

en: Watch video
ja: ビデオを見る

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: 固有のシステム内部名称。半角英数字とアンダースコアのみ利用できます。

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Theme name
ja: テーマ名

en: Password confirm
ja: パスワードの確認

en: Star
ja: スター

en: Asc
ja: 昇順

en: One column
ja: 1カラム

en: Wizard
ja: ウィザード

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
ja: 送信は保存されました。後ほどこのフォームに戻ってくると現在の値が保存された状態になっています。

en: Add webform
ja: ウェブフォームを追加

en: Master
ja: マスター

en: There are no templates available.
ja: 利用可能なテンプレートがありません。

en: Entity id
ja: エンティティ id

en: Clientside Validation
ja: クライアント側検証

en: Submission
ja: 送信

en: HTML Table
ja: HTMLテーブル

en: Add email
ja: Eメールを追加

en: Link attributes
ja: リンクの属性

en: An autocomplete text field.
ja: 自動補完されるテキストフィールド。

en: Entity reference
ja: エンティティ参照

en: @name field is required.
ja: @name フィールドは必須項目です。

en: every minute
ja: 1分毎

en: Wide
ja: ワイド

en: Custom properties
ja: カスタムプロパティ

en: Checked
ja: チェック済

en: Total submissions limit
ja: 全送信回数の制限

en: Per user submission limit
ja: ユーザーごとの送信回数の制限

en: Webform Node
ja: ウェブフォームノード

en: Response status code
ja: レスポンスのステータスコード

en: Country codes
ja: 国コード

en: Other…
ja: その他 ...

en: Hidden element (less secure, changeable via JavaScript)
ja: 隠し要素 (安全性が低く、JavaScriptで変更可能)

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
ja: アップロードが不完全なため、ファイル %file を保存できませんでした。

en: Third party settings
ja: サードパーティ設定

en: @title settings
ja: @title 設定

en: Save elements
ja: 要素を保存

en: Terms of service
ja: 利用規約

en: Displaying @start - @end of @total
ja: @total 件中の @start 件目～ @end 件目を表示

en: Add layout
ja: レイアウトを追加

en: Download options
ja: ダウンロードのオプション

en: The URL %url is not valid.
ja: そのURL %url は有効ではありません

en: Development settings
ja: 開発設定

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
ja: アップロードの最大許容サイズ %maxsize を超えるため、ファイル %file を保存できませんでした。

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
ja: 保存先 %destination が無効なため、ファイルをアップロードできませんでした。

en: %name field is not in the right format.
ja: %nameフィルドは有効なフォーマットではありません。

en: Form status
ja: フォームの状態

en: Additional resources
ja: その他の情報

en: Langcode
ja: 言語コード

en: Select other
ja: 他の選択

en: Add handler
ja: ハンドラーを追加

en: Hide empty
ja: 空の場合は非表示

en: Signature format
ja: 署名のフォーマット

en: Wrapper CSS classes
ja: ラッパーのCSSクラス

en: Column header format
ja: カラムのヘッダー形式

en: AM/PM
ja: 午前/午後

en: Type of item to reference
ja: 参照するアイテムのタイプ

en: Reference method
ja: 参照方法

en: Allowed number of values
ja: 許容する値の数

en: Caption for the table
ja: テーブルのキャプション

en: Show progress bar
ja: プログレスバーを表示

en: Show the notification about previous submissions
ja: 以前のサブミッションについて注意を表示

en: Editorial
ja: コンテンツ編集

en: Filter submissions
ja: 送信内容を絞り込む

en: CAPTCHA settings
ja: CAPTCHAの設定

en: (Empty)
ja: (空)

en: Previous page button label
ja: 前ページボタンのラベル

en: Enable preview page
ja: プレビューページを有効

en: Preview page title
ja: プレビューページ タイトル

en: Included preview values
ja: プレビューに含める値

en: Confirmation type
ja: 確認のタイプ

en: The "@name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
ja: "@name" オプションに正しい値を入力する必要があります。空白のままにしておくか、"512" (バイト), "80 KB" (キロバイト) , "50 MB" (メガバイト)のような文字列を入力してください。

en: Next submission number
ja: 次のサブミッション番号

en: Outsider
ja: 部外者

en: Entity reference settings
ja: エンティティリファレンス設定

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
ja: 横幅x高さ (例: 640x480) で表される、許可する最小の画像サイズ。空欄にすると無制限となります。この値より小さな画像がアップロードされると、その画像は拒否されます。

en: Broken/Missing
ja: 壊れている/見つからない

en: Filename: %name
ja: ファイル名: %name

en: Select a @context value:
ja: @context の値を選択:

en: Autofocus
ja: 自動フォーカス

en: Entity reference field settings
ja: エンティティ参照フィールドの設定

en: Entity reference selection plugin settings
ja: エンティティ参照選択プラグインの設定

en: File link
ja: ファイルリンク

en: Date completed
ja: 完了日時

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
ja: 一部のみが完了したフォームが見つかりました。残りの部分を完成させてください。

en: Confidential submissions
ja: 機密投稿

en: Confidential submissions have no recorded IP address and must be submitted while logged out.
ja: 機密投稿は IP アドレスが記録されず、ログアウトした状態でしか送信することができません。

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
ja: アクセシビリティーを高めるためにテーブルに意味的に関連付けられたタイトル。

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ja: @name は %max 文字を超えることはできません。現在 %length 文字です。

en: Single item
ja: シングルアイテム

en: Both a height and width value must be specified in the @name field.
ja: @name フィールドの高さと幅の値を両方とも設定しなければなりません。

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Entity reference options
ja: エンティティ参照のオプション

en: Emails / Handlers
ja: Eメール / ハンドラー

en: Form default settings
ja: フォームのデフォルト設定

en: Email default settings
ja: メールのデフォルト設定

en: Confirmation settings
ja: 確認の設定

en: Submitted to
ja: 送信先

en: Submission UUID
ja: 送信UUID

en: Remote IP address
ja: リモートIPアドレス

en: Submitted to: Entity type
ja: 送信先: エンティティタイプ

en: Submitted to: Entity ID
ja: 送信先: エンティティID

en: Format options
ja: 出力形式

en: Delimiter text format
ja: 区切りテキストの書式

en: Select menu, radio buttons, and checkboxes options
ja: 選択メニュー、ラジオボタン、チェックボックスのオプション

en: Item format
ja: アイテムのフォーマット

en: Option labels, the human-readable value (label)
ja: 選択肢のラベル、人が読める値（ラベル）

en: Option values, the raw value stored in the database (key)
ja: 選択肢の値、データベースに保存された未加工の値（キー）

en: Country names
ja: 国名

en: Default preview message
ja: デフォルトのプレビューメッセージ

en: Defaults to: %value
ja: デフォルト: %value

en: A message to be displayed on the preview page.
ja: プレビューページで表示されるメッセージです。

en: Submitted to: Entity title
ja: 送信先: エンティティタイトル

en: Submitted to: Entity URL
ja: 送信先: エンティティURL

en: Default preview button label
ja: デフォルトのプレビューボタンのラベル

en: Column options
ja: カラムのオプション

en: Number of submissions
ja: 送信回数

en: Default form exception message
ja: デフォルトのフォームの例外メッセージ

en: Default draft button label
ja: デフォルトの下書きボタンのラベル

en: Default draft save message
ja: デフォルトの下書き保存時のメッセージ

en: Default draft load message
ja: デフォルトの下書き読み込み時のメッセージ

en: Form closed message
ja: フォームのクローズ時のメッセージ

en: Form exception message
ja: フォームの例外メッセージ

en: Default submit button label
ja: デフォルトの送信ボタンのラベル

en: To email
ja: 送信先メールアドレス

en: Please review your submission. Your submission is not complete until you press the "Submit" button!
ja: 送信内容を確認してください。あなたが送信した内容は「送信」ボタンを押すまで完了しません。

en: Adds users to groups as members.
ja: ユーザーをメンバーとしてグループに追加します。

en: A user-defined date format. See the <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP manual</a> for available options.
ja: ユーザーが定義した日付フォーマット。利用可能なオプションについては <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP マニュアル</a>をご覧ください。

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
ja: 横幅x高さ (例: 640x480) で表される、許可する最大の画像サイズ。空欄にすると無制限となります。大きな画像がアップロードされると、画像はこの値で指定した横幅と高さにリサイズされます。アップロードした画像はリサイズされると<a href="https://ja.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF データ</a>が失われます。

en: Format default settings
ja: フォーマットののデフォルト設定

en: Export default settings
ja: エクスポートのデフォルト設定

en: Options item format
ja: 個々の選択肢の形式

en: Entity reference format
ja: エンティティ参照の形式

en: Title / Description
ja: タイトル / 説明

en: Default wizard previous page button label
ja: デフォルトの前ページボタンのラベル

en: Checkboxes other
ja: 他のチェックボックス

en: Show wizard progress bar
ja: ウィザードのプログレスバー

en: Show wizard progress pages
ja: ウィザードの進行度合いを示すページ数を表示する

en: Show wizard progress percentage
ja: ウィザードの進行度合いを示すパーセンテージを表示する

en: Likert
ja: リッカート

en: Default wizard start label
ja: デフォルトのウィザードの開始ラベル

en: Wizard start label
ja: ウィザードの開始ラベル

en: Include confirmation page in progress
ja: 進行度合いに確認ページを含む

en: Wizard end label
ja: ウィザードの終了ラベル

en: Default wizard end label
ja: デフォルトのウィザードの終了ラベル

en: Wrapper attributes
ja: ラッパーの属性

en: Elements (YAML)
ja: 要素 (YAML)

en: Basic elements
ja: 基本要素

en: Determines the placement of the title.
ja: タイトルの配置を決めます。

en: Filter by title, description, or elements
ja: タイトル、説明、または要素でフィルター

en: Element titles (label)
ja: 要素のタイトル（ラベル）

en: No elements are available.
ja: 利用可能な要素はありません。

en: Advanced elements
ja: 高度な要素

en: Date/time elements
ja: 日付/時間の要素

en: Email confirm
ja: メールの確認

en: Likert settings
ja: リッカートの設定

en: Radios other
ja: 他のラジオ

en: Select an element
ja: 要素を選択

en: Filter by element name
ja: 要素名で絞り込み

en: Edit @title element
ja: @title要素を編集する

en: Element options
ja: 要素のオプション

en: Email multiple
ja: 複数のメール

en: %title has been @action.
ja: %titleを@actionしました。

en: Element settings
ja: 要素の設定

en: Starred [@total]
ja: スター付き[@total件]

en: Unstarred [@total]
ja: スター無し[@total件]

en: Filter by submitted data and/or notes
ja: 送信された内容や管理用ノートで絞り込み

en: A <a href=":href">regular expression</a> that the element's value is checked against.
ja: 要素のチェックに使用する<a href=":href">正規表現</a>です。

en: Starred/flagged submissions
ja: スター付き、もしくはフラグ付きの送信内容

en: Save handlers
ja: ハンドラーを保存

en: Edit @label handler
ja: @labelハンドラーを編集する

en: Disable client-side validation
ja: クライアント側のバリデーションを無効にする

en: Description display
ja: 説明の表示

en: Determines the placement of the description.
ja: 説明の配置を決めます。

en: Page (redirects to new page and displays the confirmation message)
ja: ページ(新しいページにリダイレクトして確認メッセージを表示します)

en: Options display
ja: オプションの表示

en: Side by side
ja: 横並び

en: Disable HTML editor
ja: HTMLエディターを無効化

en: Apply custom styles to the element's wrapper around both the field and its label.
ja: フィールドとラベルの両方の要素を囲むラッパーにカスタムスタイルを適用します。

en: Choose whether to show the element label or element key in each column header.
ja: 要素のラベルもしくは要素のキーのどちらをカラムのヘッダーで表示するかを選択してください。

en: Element keys (key)
ja: 要素の鍵（キー）

en: CC email
ja: CCメールアドレス

en: BCC email
ja: BCCメールアドレス

en: Conditional logic
ja: 条件付きロジック

en: Column header label delimiter
ja: カラムのヘッダーラベルの区切り文字

en: Element info
ja: 要素情報

en: File upload elements
ja: ファイルアップロード要素

en: Markup elements
ja: マークアップ要素

en: Range settings
ja: 範囲の設定

en: Flexbox layout
ja: Flexboxレイアウト

en: Submission number
ja: 送信番号

en: Tableselect sort
ja: テーブル選択ソート

en: Use Ajax
ja: Ajaxを使用

en: Header options
ja: ヘッダーのオプション

en: Download export file
ja: エクスポートファイルをダウンロード

en: Open HTML table in Excel
ja: HTMLテーブルをエクセルで開く

en: File upload default settings
ja: ファイルアップロードのデフォルト設定

en: Select roles and users that should be able to populate this element when creating a new submission.
ja: 新しく投稿するときに、この要素を入力できる役割とユーザーを選択します。

en: Select roles and users that should be able to update this element when updating an existing submission.
ja: 既存の送信された内容を更新するときに、この要素を更新できるロールとユーザーを選択します。

en: Select roles and users that should be able to view this element when viewing a submission.
ja: 送信された内容を表示するときに、この要素を表示できるロールとユーザーを選択します。

en: Document file
ja: ドキュメントファイル

en: Table sort
ja: テーブルソート

en: JSON documents
ja: JSON形式のドキュメント

en: YAML documents
ja: YAML形式のドキュメント

en: Form attributes
ja: フォームの属性

en: Warn users about unsaved changes
ja: 保存前に他のページへ移動しようとした時、警告を表示

en: Disable back button
ja: 戻るボタンを無効にする

en: If checked, users will be displayed a warning message when they navigate away from a form with unsaved changes.
ja: ここをチェックすると、ユーザーがフォームでの変更を保存する前に他のページに移動しようとすると、警告が表示されます。

en: If checked, the <a href=":href">novalidate</a> attribute, which disables client-side validation, will be added to this form.
ja: ここをチェックすると、クライアント側のバリデーションを無効化する<a href=":href">nonvalidate</a>属性がフォームに追加されます。

en: The HTTP method with which the form will be submitted.
ja: フォームを送信するときに使うHTTPメソッドです。

en: If checked, the export file will be automatically download to your local machine. If unchecked, the export file will be displayed as plain text within your browser.
ja: この項目にチェックを入れると、エクスポートされるファイルは自動的にお使いの端末にダウンロードされます。チェックを入れなければ、エクスポートされるファイルはブラウザ上でプレーンテキストとして表示されます、

en: Element default settings
ja: 要素のデフォルト設定

en: Buttons other
ja: 他のボタン

en: Confirmation page URL alias
ja: 確認ページのURLエイリアス

en: Confirmation back link label
ja: 確認から戻るリンクのラベル

en: Confirmation back link attributes
ja: 確認から戻るリンクの属性

en: Element attributes
ja: 要素の属性

en: Confirmation back link
ja: 確認から戻るリンク

en: Enter additional attributes to be added the @type.
ja: @typeに加える追加の属性を入力します。

en: Create webforms and manage submissions.
ja: ウェブフォームの作成や管理を行います。

en: Create webforms
ja: ウェブフォームを作成する

en: Add webform options
ja: ウェブフォームオプションを追加

en: Add webform handler
ja: ウェブフォームハンドラーを追加

en: Webform default settings
ja: Webform のデフォルト設定

en: Please add elements to this webform.
ja: このウェブフォームに要素を追加してください。

en: A short description of the element used as help for the user when he/she uses the webform.
ja: ユーザーがウェブフォームを使用するときに要素のヘルプとして使用される短い説明です。

en: The default value of the webform element.
ja: ウェブフォーム要素のデフォルトの値です。

en: There are currently no handlers setup for this webform.
ja: 現在、このウェブフォームのハンドラーは設定されていません。

en: If unchecked, this webform must be attached to a <a href=":node_href">node</a> or a <a href=":block_href">block</a> to receive submissions.
ja: ここをチェックしない場合、送信内容を受け取るために<a href=":node_href">ノード</a>もしくは<a href=":block_href">ブロック</a>にウェブフォームを置かなくてはいけません。

en: Webform URL alias
ja: ウェブフォームのURLエイリアス

en: Webform status
ja: ウェブフォームの状態

en: A message to be displayed if the webform breaks.
ja: ウェブフォームに不具合がある場合に表示されるメッセージです。

en: Disable back button for all webforms
ja: すべてのWebformで戻るボタンを無効化

en: Add a page for previewing the webform before submitting.
ja: ウェブフォームを送信する前にプレビューするページを追加します。

en: Disable client-side validation for all webforms
ja: 全てのウェブフォームでクライアント側のバリデーションを無効にする

en: Filter webforms
ja: ウェブフォームをフィルター

en: Sends a webform submission via an email.
ja: Eメールでウェブフォームの投稿内容を送信します。

en: The URL of the webform.
ja: ウェブフォームのURL

en: Prevent duplicate submissions
ja: 同じ内容を繰り返し送信出来ないようにする

en: Global Assets (CSS/JavaScript)
ja: グローバルアセット (CSS/JavaScript)

en: Element multiple values delimiter
ja: 要素の複数の値の区切り文字

en: Default days to retain submissions
ja: 送信内容を保存するデフォルトの日数

en: Select how a single value is displayed.
ja: 値が単一の時の表示方法を選択します。

en: Items format
ja: 複数のアイテムのフォーマット

en: Automatically purge
ja: 自動的に抹消する

en: Draft and completed
ja: 下書きと完了

en: Days to retain submissions
ja: 送信内容を保存する日数

en: Provides a form element that determines whether the user is human.
ja: ユーザーが人間であるかどうかを判定する要素を提供します。

en: Provides a form element for a single checkbox.
ja: 1つのチェックボックスのフォーム要素を提供します。

en: Provides a form element for an HTML 'hidden' input element.
ja: HTMLの「隠し」入力要素のフォーム要素を提供します。

en: Provides a form element for input of a single-line text.
ja: 1行のテキストを入力するためのフォーム要素を提供します。

en: Provides a text format form element.
ja: テキスト形式のフォーム要素を提供します。

en: Provides a form element for input of multiple-line text.
ja: 複数行のテキストを入力するためのフォーム要素を提供します。

en: Provides a form element for input of a URL.
ja: URLを入力するための要素を提供します。

en: Provides a form element for editing code in a number of programming languages and markup.
ja: さまざまな種類のプログラミング言語やマークアップ言語でコードを編集する要素を提供します。

en: Provides a form element for double-input of email addresses.
ja: 同じメールアドレスを二回入力させるフォーム要素を提供します。

en: Provides a form element to rate something using an attractive voting widget.
ja: 魅力的な投票ウィジェットを使って評価をするためのフォーム要素を提供します。

en: Disable autocompletion
ja: オートコンプリートを無効化する

en: Confirmation title
ja: 確認のタイトル

en: Page title to be shown upon successful submission.
ja: 送信に成功した送信内容の上に表示されるタイトルです。

en: Webform roles
ja: ウェブフォームのロール

en: Form open message
ja: フォームのオープン前メッセージ

en: A message to be displayed notifying the user that the webform is going to be opening to submissions. The opening message will only be displayed when a webform is scheduled to be opened.
ja: ウェブフォームがこれからオープンになることをユーザーに知らせるために表示されるメッセージです。ウェブフォームのオープンのスケジュールが設定されている場合のみ表示されます。

en: A message to be displayed notifying the user that the webform is closed. The closed message will be displayed when a webform's status is closed or a submission limit is reached.
ja: ウェブフォームがクローズされていることをユーザーに知らせるために表示されるメッセージです。このメッセージはウェブフォームがクローズされている場合か送信回数が上限に達した場合のみ表示されます。

en: If checked, the submit button will be disabled immediately after it is clicked.
ja: ここをチェックすると、送信ボタンを押した直後に送信ボタンが無効化されます。

en: Form behaviors
ja: フォームの挙動

en: Allow your users to save and finish the webform later
ja: ユーザーがウェブフォームを保存し、後で完了させることを許可する

en: Authenticated and anonymous users
ja: 認証済みユーザーと匿名ユーザー

en: If checked, drafts and submissions created by an anonymous user will be reassigned to their user account when they login.
ja: ここにチェックを入れると、匿名ユーザーによって作られた下書きや送信内容はユーザーのログイン時にアカウントに割り当てられます。

en: Log submission events
ja: 送信イベントのログを取る

en: Total submissions limit per source entity
ja: ソースエンティティ一つあたりの送信回数の上限

en: CC email address
ja: CCメールアドレス

en: BCC email address
ja: BCCメールアドレス

en: All libraries are optional and can be excluded via the admin settings form.
ja: 全ライブラリーはオプションで、管理者設定フォームにて除外する事が可能です。

en: Please download the <a href=":homepage_href">@title</a> library from <a href=":download_href">:download_href</a> and copy it to <b>@path</b> or use <a href=":install_href">Drush</a> to install this library.
ja: <a href=":homepage_href">@title</a> ライブラリーを <a href=":download_href">:download_href</a> からダウンロードし <b>@path</b> にコピーするか <a href=":install_href">Drush</a> を使いこのライブラリーをインストールしてください。

en: Create submissions
ja: 送信内容の作成

en: Submit button(s)
ja: 送信ボタン

en: Default preview label
ja: デフォルトのプレビューのラベル

en: Preview label
ja: プレビューのラベル

en: If checked, source entity can be populated using query string parameters. For example, appending ?source_entity_type=node&source_entity_id=1 to a webform's URL would set a submission's 'Submitted to' value to 'node:1'.
ja: クエリ文字列パラメータを使ってソースエンティティの情報を自動入力することができるようになります。例えば、ウェブフォームのURLに?source_entity_type=node&source_entity_id=1と追加すると、ウェブフォームの'Subitted to'の値が'node:1'になります。

en: Prevent duplicate submissions for all webforms
ja: 全てのウェブフォームで同じ内容を繰り返し送信出来ないようにする

en: Total submissions
ja: 送信回数の合計

en: Default submission label
ja: デフォルトの送信ラベル

en: Preview attributes
ja: プレビューの属性

en: If you wish to include only parts of the submission in the preview, select the elements that should be included. Please note, element specific access controls are still applied to displayed elements.
ja: 送信内容の一部のみをプレビューに含めたい場合に使用する要素を選択します。プレビューに表示される要素にも要素ごとに決められたアクセス制限がかかることに留意してください。

en: Submission label
ja: 送信ラベル

en: Below columns are displayed to users who can view previous submissions and/or pending drafts.
ja: 以下のカラムは過去の送信内容や未送信の下書きを閲覧することのできるユーザーに表示されます。

en: Ajax settings
ja: Ajaxの設定

en: Progress Tracker is used by multi-step wizard forms.
ja: Progress Tracker は複数ステップのウィザードフォームに使われます。

en: Display reset button
ja: リセットボタンを表示する

en: Provides an example of a webform submission posted to a remote server.
ja: リモートサーバーへのWebform 投稿の例を提供します。

en: Hide preview
ja: プレビューを隠す

en: Advanced HTML markup rendered using a text format.
ja: テキストフォーマットを使って描画された高度なHTMLのマークアップです。

en: Basic HTML markup.
ja: 基本的なHTMLのマークアップです。

en: Exclude empty elements
ja: 空の要素を除外します

en: I agree to the {terms of service}.
ja: {利用規約} に同意します。

en: If checked, &lt;p&gt; tags, which can add top and bottom margins, will be removed from all single line HTML markup.
ja: チェックすれば、トップマージンやボトムマージンに追加される &lt;p&gt; タグが全単一行HTMLマークアップから除去されます。

en: Terms of service settings
ja: 利用規約の設定

en: Provides a terms of service element.
ja: 利用規約の要素を提供します。

en: Saving of submissions is disabled, submission settings, submission limits, purging and the saving of drafts is disabled. Submissions must be sent via an email or handled using a <a href=":href">custom webform handler</a>.
ja: 送信内容の保存が無効になっている場合、送信内容の設定、送信回数の上限、送信内容の消去、下書きの保存も無効になります。送信内容はメールで送るか、<a href=":href">カスタムのウェブフォームハンドラー</a>を使用して処理する必要があります。

en: Options single value format
ja: 複数選択不可の要素の形式

en: Options multiple values format
ja: 複数選択可の要素の形式

en: Elements that collect a single option value include select menus, radios, and buttons.
ja: 選択メニュー、ラジオボタン、ボタンなど単一の選択肢の値を取得する要素です。

en: Check if CDN is being used for external libraries
ja: CDNが外部ライブラリーに使われているかチェック

en: The <strong>Test</strong> form allows a webform to be tested using a customizable test dataset.
ja: <strong>テスト</strong>フォームではカスタマイズ可能なテスト用のデータセットを用いてウェブフォームをテストすることができます。

en: The <strong>Elements</strong>  page allows users to add, update, duplicate and delete elements and wizard pages.
ja: この<strong>要素編集</strong>ページでは要素やウィザード用のページを追加、更新、複製、削除することができます。

en: The <strong>Emails/Handlers</strong> page allows additional actions and behaviors to be processed when a webform or submission is created, updated, or deleted.
ja: <strong>Eメール/ハンドラー</strong>ページでは、ウェブフォームで送信内容が作成、更新、削除される際に追加されるアクションやウェブフォームの挙動を設定することができます。

en: The <strong>General</strong> settings page allows a webform's administrative information, paths, behaviors and third-party settings to be customized.
ja: <strong>全般</strong>設定ページではウェブフォームの管理情報や、パス、動作、第三者の設定をカスタマイズすることができます。

en: The <strong>Form</strong> settings page allows a webform's status, attributes, behaviors, labels, messages, wizard settings and preview to be customized.
ja: <strong>フォーム</strong>の設定ページはウェブフォームの状態、属性、挙動、ラベル、メッセージ、ウィザードの設定、プレビューの設定をカスタマイズすることができます。

en: The <strong>Submissions</strong> settings page allows a submission's labels, behaviors, limits and draft settings to be customized.
ja: <strong>送信内容</strong>設定ページでは送信内容のラベル、送信時のウェブフォームの挙動、送信回数の上限、下書きの設定をカスタマイズすることができます。

en: The <strong>Confirmation</strong> settings page allows the submission confirmation type, message and URL to be customized.
ja: <strong>確認</strong>設定ページでは送信確認のタイプ、メッセージ、URLをカスタマイズすることができます。

en: The <strong>CSS/JS</strong> settings page allows site builders to attach custom CSS and JavaScript to a webform.
ja: <strong>CSS/JS</strong>設定ページでは開発者がカスタムのCSSとJavaScriptを付け加えることができます。

en: The <strong>Submissions</strong> page lists all incoming submissions for all webforms.
ja: <strong>送信内容</strong>ページでは全てのウェブフォームに送信された内容を見ることができます。

en: The <strong>Download</strong> page allows a webform's submissions to be exported into a customizable CSV (Comma Separated Values) file and other common data formats.
ja: <strong>ダウンロード</strong>ページではウェブフォームの送信内容をカスタマイズ可能なCSV（コンマで区切られた値）ファイルやその他の一般的なデータ形式に書き出すことができます。

en: The delimiter used when an element has multiple values.
ja: 要素が複数の値を持つときに使われる区切り文字です。

en: Include an element's title with all sub elements and values in each column header
ja: カラムのヘッダーに要素のタイトルだけではなく全てのサブ要素と値を含む

en: Inline (reloads the current page and replaces the webform with the confirmation message)
ja: インライン（現在のページをリロードしてウェブフォームを確認メッセージに取り替える）

en: Message (reloads the current page/form and displays the confirmation message at the top of the page)
ja: メッセージ（現在のページ/フォームをリロードしてページの先頭に確認メッセージを表示する）

en: Modal (reloads the current page/form and displays the confirmation message in a modal dialog)
ja: モダール（現在のページ/フォームをリロードしてモダールダイアログで確認メッセージを表示する）

en: If checked, users will not be allowed to navigate back to the form using the browser's back button.
ja: ここをチェックすると、ユーザーはブラウザの戻るボタンを押してフォームに戻ることが出来なくなります。

en: Autofocus the first element
ja: 最初の要素の自動でフォーカスする

en: If checked, the first visible and enabled form element will be focused when adding a new submission.
ja: ここにチェックを入れると、新しい送信内容を作成する際に、閲覧可能で有効化された要素のうち一番最初にあるものがフォーカスされます。

en: Allow source entity to be populated using query string parameters
ja: クエリ文字列パラメータを使い、ソースエンティティの情報を自動入力することを許可する

en: Track wizard progress in the URL by
ja: ウィザードの進行度合いをURLに記録する

en: Page name (?page=contact)
ja: ページ名（?page=contact）

en: The title displayed on the preview page.
ja: プレビューページで表示されるタイトルです。

en: Properties do not have to prepended with a hash (#) character, the hash character will be automatically added to the custom properties.
ja: プロパティにハッシュ(#)を付ける必要はありません。ハッシュは自動的にカスタムプロパティに付加されます。

en: Disable saving of submissions
ja: 送信内容を保存できないようにする

en: If saving of submissions is disabled, submission settings, submission limits, purging and the saving of drafts will be disabled. Submissions must be sent via an email or processed using a custom <a href=":href">webform handler</a>.
ja: 送信内容の保存が無効になっている場合、送信内容の設定、送信回数の上限、送信内容の消去、下書きの保存も無効になります。送信内容はメールで送るか、<a href=":href">ウェブフォームのハンドラー</a>を使用して処理する必要があります。

en: Allow users to post submissions from a dedicated URL
ja: フォームを送信するための専用のURLを使用する

en: Convert anonymous user drafts and submissions to authenticated user
ja: 匿名ユーザーの下書きや投稿を認証済みユーザーに割り当てる

en: Submissions accessed using the (secure) token will by-pass all webform submission access rules.
ja: （安全な）トークンを用いた送信内容へのアクセスはウェブフォームの全てのアクセス制限を超越します。

en: Compact, with the option values delimited by commas in one column.
ja: コンパクト、選択された値がコンマで区切られて一つのカラムに収められる形式

en: Separate, with each possible option value in its own column.
ja: セパレート、選択肢一つに対し一つのカラムを割り当てる形式

en: ID, an entity's unique identified
ja: ID、エンティティのユニークな識別子

en: Title, an entity's title/label
ja: タイトル、エンティティのタイトル/ラベル

en: URL, an entity's URL
ja: URL、エンティティのURL

en: Submission exception message
ja: 送信の例外メッセージ

en: Default submission exception message
ja: デフォルトの送信の例外メッセージ

en: Allow all elements to be populated using query string parameters
ja: クエリ文字列パラメータを使い、全ての要素の内容を自動入力することを許可する

en: If checked, all elements can be populated using query string parameters. For example, appending ?name=John+Smith to a webform's URL would set the 'name' element's default value to 'John Smith'. Please note that individual elements can also have prepopulation enabled.
ja: ここにチェックを入れると、クエリ文字列パラメータを使って要素を自動入力することができるようになります。例えば、ウェブフォームのURLに?name=John+Smithと追加すると、'name'要素のデフォルト値が'John Smith'になります。要素ごとに自動入力を有効化することもできることに留意してください。

en: A message to be displayed if submission handling breaks.
ja: 送信処理に不具合があるときに表示されるメッセージです。

en: Generate Excel compatible file
ja: Excelと互換性のあるファイルを生成

en: If checked, the generated file's carriage returns will be compatible with Excel.
ja: チェックすれば、生成したファイルのキャリッジ Microsoft Excelで読み込み可能なファイルを生成します。

en: Display required indicator
ja: 必須表示を有効化する

en: Submission locked message
ja: 送信がロックされているときのメッセージ

en: Display required indicator label
ja: 必須表示のラベルを有効化する

en: Default submission locked message
ja: デフォルトの送信がロックされているときのメッセージ

en: Locked [@total]
ja: ロック付き[@total件]

en: Unlocked [@total]
ja: ロック無し[@total件]

en: If checked, a required elements indicator will be added to this webform.
ja: ここをチェックすると、要素の入力が必須であることを示す表示がウェブフォームに追加されます。

en: Autofill with previous submission data
ja: 前回の送信データを自動的に入力する

en: Autofill message
ja: 自動入力メッセージ

en: A message to be displayed when form is autofilled with previous submission data.
ja: フォームに前回の送信データが自動入力されるときに表示されるメッセージです。

en: Autofill elements
ja: 自動入力する要素

en: Filter by title, description, elements, user name, or role
ja: タイトル、説明、要素、ユーザー名または役割でフィルター

en: Display required indicator on all webforms
ja: 全てのウェブフォームで必須表示を有効化する

en: Indicates required field
ja: 必須フィールドを示します

en: Disable inline form errors
ja: インラインのフォームのエラー表示を無効化する

en: If checked, events will be logged for submissions to this webform.
ja: ここにチェックを入れると、このウェブフォームへの送信イベントがログに記録されます。

en: Disable inline form errors for all webforms
ja: 全てのウェブフォームでインラインのフォームのエラー表示を無効化する

en: Exclude query string from confirmation URL
ja: 確認用URLからクエリ文字列を除く

en: Exclude token from confirmation URL
ja: 確認用URLからトークンを除く

en: If checked, all query string parameters will be removed from the Confirmation URL.
ja: ここにチェックを入れると、全てのクエリ文字列パラメータは確認用URLから除去されます。

en: Exclude token from Confirmation URL
ja: 確認用URLからトークンを除く

en: There are several ways to download the needed third-party libraries.
ja: 必要なサードパーティのライブラリをダウンロードする方法はいくつかあります。

en: <strong>ATTENTION DEVELOPERS!!!</strong> The webform submission form's  BASE_FORM_ID and FORM_ID have changed.
ja: <strong> 開発者は注意 !!! </strong> Webform投稿フォームのBASE_FORM_IDとFORM_IDが変更されました。

en: Please make sure to update all webform related <code>hook_form_BASE_FORM_ID_alter()</code> and <code>hook_form_FORM_ID_alter()</code> hooks.
ja: すべてのWebform関連の<code> hook_form_BASE_FORM_ID_alter()</code>と <code>hook_form_FORM_ID_alter()</code>フックを更新してください。

en: <a href=":href">Learn more</a>
ja: <a href=":href">詳しく見る</a>

en: Upload files will include the file's id, name, uri, and data (<a href=":href">Base64</a> encode).
ja: アップロードファイルには、ファイルのID、名前、URI、およびデータ (<a href=":href">Base64</a>エンコード) が含まれます。

en: Webform plugins
ja: Webform プラグイン

en: Overview of plugins used by the Webform module.
ja: Webformモジュールにで使用されているプラグインの概要です。

en: Previous submission message
ja: 送信内容がすでに存在することを示すメッセージ

en: Default previous submission message
ja: デフォルトの送信内容がすでに存在することを示すメッセージ

en: A message to be displayed if submission is locked.
ja: 送信がロックされているときに表示されるメッセージです。

en: A message to be displayed when there is previous submission.
ja: すでに送信内容が存在する場合に表示されるメッセージです。

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
ja: あなたはすでのこのウェブフォームを送信しています。<a href="#">こちらから前回の送信内容をご覧ください。</a>.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
ja: あなたはすでのこのウェブフォームを送信しています。<a href="#">こちらから前回の送信内容をご覧ください。</a>.

en: Exclude unselected checkboxes
ja: 選択されていないチェックボックスを除外します

en: If checked, this webform will be closed and unavailable to webform blocks and fields.
ja: ここをチェックするとウェブフォームのブロックやフィールドは閉じられ、利用できなくなります。

en: Label attributes
ja: ラベルの属性

en: Allow users to duplicate previous submissions
ja: ユーザーが過去の送信内容を複製することを許可する

en: If checked, users will be able to duplicate their previous submissions.
ja: ここにチェックを入れると、ユーザーは過去の送信内容を複製できることができるようになります。

en: Enable inline form errors
ja: インラインのフォームのエラー表示を有効化する

en: Progress tracking allows analytic software to capture a multi-step form's progress.
ja: 進行度合いをURLに記録すると分析ソフトが複数ステップのフォームの進行度合いを把握することができるようになります。

en: The text displayed within a multi-step wizard's progress bar
ja: 複数ステップのウィザードのプログレスバーに表示されるテキスト

en: If checked, users will be able to reset a form and restart multi-step wizards. Current drafts will be deleted when the form is reset.
ja: ここをチェックすると、ユーザーはフォームをリセットして多段階ウィザードを最初からやり直すことができるようになります。フォームがリセットされると、現在の下書きは削除されます。

en: Link to previous pages in progress bar
ja: プログレスバーで前のページへのリンクを設置する

en: Link to previous pages in preview
ja: プレビューで前のページへのリンクを設置する

en: If checked, a progress bar will displayed about the form.
ja: ここにチェックを入れると、フォームの近くにプログレスバーが表示されます。

en: If checked, previous pages will be link in the progress bar.
ja: ここにチェックを入れると、すでに入力したページへのリンクがプログレスバーに設置されます。

en: If checked, the percentage of completed pages will be displayed. (i.e. 10%)
ja: ここにチェックを入れると、完了したページのパーセンテージが表示されます。（例: 10%）

en: If checked, the preview page will included 'Edit' buttons for each previous page.
ja: ここにチェックを入れると、プレビューページには前のページに戻る「編集」ボタンが設置されます。

en: If checked, the confirmation page will be included in the progress bar.
ja: ここにチェックを入れると、確認ページがプログレスバーに含まれます。

en: Form access denied message
ja: フォームのアクセス拒否メッセージ

en: Form access denied message attributes
ja: フォームのアクセス拒否メッセージの属性

en: Submission views
ja: 送信内容のビュー

en: Apply to webform
ja: ウェブフォームに適用する

en: Default form open message
ja: デフォルトのフォームのオープン前メッセージ

en: more submission views
ja: 個の送信内容のビューを追加

en: User drafts
ja: ユーザーの下書き

en: User submissions
ja: ユーザーの送信内容

en: When a user is denied access to this webform
ja: ユーザーがウェブフォームへのアクセスを拒否された場合

en: Default (Displays the default access denied page)
ja: デフォルト（デフォルトのアクセス拒否ページを表示する）

en: To expose your webform elements to your webform submission views. Please install the <a href=":href">Webform Views Integration</a> module.
ja: ウェブフォームの要素をウェブフォームの送信内容ビューに反映するには、<a href=":href">Webform Views Integration</a>モジュールをインストールしてください。

en: Create new submission view
ja: 送信内容のビューを新規作成する

en: None (reloads the current page and does not display a confirmation message)
ja: 何もしない（現在のページをリロードして確認メッセージを表示しない）

en: Inline (Displays message when access is denied to field, nodes, and blocks)
ja: インライン（フィールド、ブロック、ノードへのアクセス拒否のメッセージを表示）

en: Page (Displays message when access is denied to forms, fields, nodes, and blocks)
ja: ページ（フォーム、フィールド、ノード、ブロックへのアクセス拒否のメッセージを表示）

en: Login (Redirects to user login form and displays message. Field, nodes, and block only display the message.)
ja: ログイン（ユーザーのログインフォームにリダイレクトし、メッセージを表示します。フィールド、ノード、ブロックのみがメッセージを表示することができます。）

en: Form title display
ja: フォームのタイトルの表示

en: Select how the form's title is displayed when this webform is attached to a source entity. This title is only displayed when a webform is linked to from a source entity or opened in dialog.
ja: ウェブフォームがソースとなる他のエンティティに設置されている場合、フォームのタイトルがどう表示されるかを選択します。このタイトルはウェブフォームがソースとなるエンティティからリンクやダイアログで参照された場合にしか表示されません。

en: Source entity: Webform
ja: ソースエンティティ: ウェブフォーム

en: Webform: Source entity
ja: ウェブフォーム: ソースエンティティ

en: Included submission values
ja: 送信内容に含める値

en: If you wish to include only parts of the submission when viewing as HTML, table, or plain text, select the elements that should be included. Please note, element specific access controls are still applied to displayed elements.
ja: 送信内容の一部のみをHTMLやテーブル、プレーンテキストとして閲覧する場合は、閲覧したい要素を選択してください。それぞれの要素に設定されたアクセス制限は表示される要素にも適用されることに留意してください。

en: Allow users to update a submission using a secure token
ja: ユーザーが安全なトークンを使用して送信内容をアップデートすることを許可する

en: Limit total to one submission per webform/source entity
ja: ウェブフォームもしくはソースエンティティ一つに対して一回しか送信できないようにする

en: This action will…
ja: このアクションは・・・

en: Clear all %label submissions?
ja: %labelの全ての送信内容を削除しますか？

en: Are you sure you want to clear all %label submissions?
ja: %labelの全ての送信内容を消してもよろしいですか？

en: Remove @total %label @submissions
ja: @total件の%labelの@submissionsを削除します

en: Take a few minutes to complete
ja: 完了するまでに2、3分かかります

en: Yes, I want to clear all %label submissions
ja: はい、%labelの全ての送信内容を削除します

en: Track user IP address
ja: ユーザーのIPアドレスを記録する

en: Visit the Webform 8.x-5.x <a href="https://www.drupal.org/node/2856146">documentation pages</a> for an <a href="https://www.drupal.org/node/2834423">introduction</a>, <a href="https://www.drupal.org/node/2837024">features overview</a>, <a href="https://www.drupal.org/node/2932764">articles</a>, <a href="https://www.drupal.org/node/2860989">recipes</a>, <a href="https://www.drupal.org/node/2932760">known issues</a>, and a <a href="https://www.drupal.org/node/2843422">roadmap</a>.
ja: ウェブフォーム 8.x-5.xの <a href="https://www.drupal.org/node/2856146">ドキュメンテーションページ</a>をご覧ください。<a href="https://www.drupal.org/node/2834423">ウェブフォームのイントロダクション</a>、<a href="https://www.drupal.org/node/2837024">ウェブフォームの機能の概要</a>、<a href="https://www.drupal.org/node/2932764">ウェブフォームに関する記事</a>、<a href="https://www.drupal.org/node/2860989">ウェブフォームを使用したフォーム作成のレシピ</a>、 <a href="https://www.drupal.org/node/2932760">ウェブフォームの既知の問題点</a>、<a href="https://www.drupal.org/node/2843422">開発者向けのロードマップ</a>などの情報を知ることができます。

en: If checked, a user's IP address will be recorded.
ja: ここにチェックを入れると、ユーザーのIPアドレスが記録されるようになります。

en: Archive this webform
ja: このウェブフォームをアーカイブする

en: Select what happens when a user is denied access to this webform.
ja: ユーザーがウェブフォームへのアクセスを拒否された場合の挙動を選んでください。

en:  people
ja:  人
